Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

8 minutes ago, Topfly said:

Големи лигльовци sа австралийците! Оплакват се, че за сметка на данъкоплатците ще имат две седмици почивка на о-в Рождество 🙂

 

Australia coronavirus: Evacuees criticise Christmas Island quarantine plan

https://www.bbc.com/news/world-australia-51317760

 

image.png.1fc66968365c115a5172296da96926ba.png

 

 

Баси. @Topfly, според мен трябва да намериш такава статистика, че след години при следваща епидемия, съвпадаща с твое пътуване и ти да се озовеш под карантина на о-в Рождество. Толкова го заглеждаш😉.

Пожелавам ти го с най-добри чувства🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Мен ме притесняват местните полети бангкок - сием реап и сием реап - пукет. Един китаец с температура е достатъчен да сложат под карантина цял самолет... най ме притесняват такива истории

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

От цялата работа само едно не мога да разбера? Забраняват се полети до Китай, отказват се визи за Китайци, всеки говори, как китайци туристи били заплаха, някви хора се притесняват от китайските стоки (боже мой)....добре бе хора, пълно е с чужденци в Китай, дето се връщат по родните си държави през големи летища. Някак си расистко започва да ми изглежда всичко това...начи в Китай като е тръгнал вируса и всеки дето е китаец е преносител, а тва че има и в "найсе" други държави вируса, тва не е проблем?

Ако човек се пази носейки маска, мие си ръцете, избягва близък контакт с други хора на обществени места, то според мен шанса да се зарази с вирус е колкото шанса да хване спин употребявайки презерватив.....клонящ към нула. Не истерясвайте моля ви се, просто имайте едно наум, пазете се и най-важното преценете риска дали някакви истерясали държави няма да ви сложат под карантина, ей така за спорта...

  • Харесвам 9
  • Смея се 2
Връзка към коментар
48 minutes ago, samuraika said:

Хич даже не са лигльовци, много правилни са критиките. Остров Рождество може да изглежда като пощенска картичка, но е на май...та си, няма никакви болнични условия освен мед. пункт и разполага само с бежански лагер, който е критикуван за лошите си битови условия. Чудничко ще си изкарат там хората под карантина! А ако/като започнат да се разболяват някои и да се усложнява състоянието им какво ще ги правят? Или ще играят на сървайвър? Оставят ги там за месец и идват после да приберат оцелелите.

Няма нужда да се драматизира нещо, което само на пръв поглед изглежда драматично. Повече от 99,999% от хората в Ухан не са заразени. При чужденците, които пазят по добра хигиена, този процент вероятно е още по висок.  Повече от 99,9999 процента вероятност има австралийците затворени в карантина на о-в Рождество да са здрави и просто да имат две седмици възможност да плажуват на един тропически остров. Те няма да са бежанци, че да са затворени...В една болница в Австралия, където имат много по малка възможност свободно да се движат, вероятно биха се чувствали доста по зле. Що се отнася до лекуването, за сега няма ефикасно лекарсво или ваксина срещу вируса. Единствено лекарсва за сваляне на температурата и имунната система на хората действа...

 

Карантината е просто превантивно действие, защото този 0,0001% възможност да има болен сред прибиращите австралийци, може да направи големи поражения в Австралия...

8 minutes ago, ivelin1012 said:

Мен ме притесняват местните полети бангкок - сием реап и сием реап - пукет. Един китаец с температура е достатъчен да сложат под карантина цял самолет... най ме притесняват такива истории

Проверките са основно на полетите идващи от Китай. Никой няма капацитет да проверява 100% от пътниците.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Topfly каза:

 Що се отнася до лекуването, за сега няма ефикасно лекарсво или ваксина срещу вируса. Единствено лекарсва за сваляне на температурата и имунната система на хората действа...

 

Карантината е просто превантивно действие, защото този 0,0001% възможност да има болен сред прибиращите австралийци, може да направи големи поражения в Австралия...

 

Аз съдя по върналите се японци. В самолет от 200 души имаше 2ма болни и бяха без симпроми първоначално. Развиха болестта в последствие.

Лекарство за вируса няма, но има лечение за усложненията. То не се умира от вируса, а от респираторни усложнения като пневмония. Или искаш да ми кажеш, че не е необходимо лечение и болнична среда за човек с двустранна бронхо пневмония ли? Австралийските власти коментираха, че имат готовност да пращат медицински хеликоптери при нужда и да хоспитализират, но критиките са, че острова е прекалено далече. Могат да се изолират хората и на по-близки места. Това е. А и нали идята е да се наблюдава и изследва този вирус, който е нов и да се научи повече за него. В повечето страни репатрираните се настаняват в относително изолирани места с контролиран достъп като военни бази, а болните бързо се извозват до специализирани болници, които не само да лекуват, но и изучават протичането на болестта. Запокитването на хората на отдалечен остров ми се струва като "драматизиране на нещо, което само на пръв поглед изглежда драматично" . Точно в Австралия не липсват отдалечени и изолирани места, можеше да са поне на континента...

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 52 минути , Topfly каза:

Карантината е просто превантивно действие, защото този 0,0001% възможност да има болен сред прибиращите австралийци, може да направи големи поражения в Австралия...

То не бяха смъртни случаи от катастрофи, които нямат никаква връзка с епидемия, и процента им не зависи от фактора зараза + смъртност от такава. То не бяха жертви на сезонния грип, който като брой на жертвите звучи сериозно, но като процент на смъртност спрямо броя заразени е нищожен. Тук става въпрос за изключително смъртоносен като процент вирус, нов, непознат, и за разлика от другите случаи с високи проценти на смъртност, този се разпространява и в инкубационния период.

този 0.0001 % е  1 на 1 000 000 човека - на Рождество 1 милион австралийци ли ще са под карантина, за да "хванат" този единия заразен, че нещо такава информация не мога да открия ...

Редактирано от Гост 23*6
Връзка към коментар
3 minutes ago, georgebg said:

Тук става въпрос за изключително смъртоносен като процент вирус, нов, непознат, и за разлика от другите случаи с високи проценти на смъртност, този се разпространява и в инкубационния период.

 

Въпреки тревожно бързото разпространение, засега новият коронавирус е по-малко смъртоносен (2%) от епидемиите от ТОРС (10%) и от ебола (70%).

 

СЗО изрично подчертава, че не препоръчва ограничаване и забрана на на пътуванията и търговската дейност. 

https://www.svobodnaevropa.bg/a/30409456.html

 

Няма нужда да преувеличаваме смърността на вируса! При много по смъртоностни вируси, имаше доста по малко паника...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 35 минути , georgebg каза:

 Тук става въпрос за изключително смъртоносен като процент вирус, нов, непознат, и за разлика от другите случаи с високи проценти на смъртност, този се разпространява и в инкубационния период.

Съжалявам, но това просто не е вярно!

Досега данните са, че вирусър е не повече заразен и по-малко смътртоносен от която и да е грипна епидемия от 2010 насам.

image.png.718b45b90fe5678dcad59d35850b0b74.png

Всяка година в САЩ от грип се разболяват между 9 и 45 милиона, от 140 до 800 хиляди тежко, от 12 до 60 хиляди умират. Никой не затваря границата със САЩ и не отменя полети до там.

 

Колкото и да не вярваме на китайците, вече има достатъчно много случаи извън Китай, детайлно наблюдавани, които да рисуват горе-долу същата клинична картинка, която предават и официалните власти. Дотук вирусът с нищо не е по-различен от всеки средностатистически грип. Освен че е нов и няма ваксина. И се очаква да мутира. Така че не бих могла да твърдя дали превенциата е адекватна, не се опитвам да омаловажавам. Но, чисто като данни, засега с нищо не е по-различен стандартна грипна епидемия.

 

Старнно животно е българина. Ако се появиш в София с маска по врем на грипна епидемия - ще те спукат от бъзик (личен опит). Плъзва нов вирус в китайска провинция дето 98% от българите не могат да й произенат името и от аптеките изчезват всички маски...

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
8 minutes ago, samuraika said:

Съжалявам, но това просто не е вярно!

Досега данните са, че вирусър е не повече заразен и по-малко смътртоносен от която и да е грипна епидемия от 2010 насам.

image.png.718b45b90fe5678dcad59d35850b0b74.png

Всяка година в САЩ от грип се разболяват между 9 и 45 милиона, от 140 до 800 хиляди тежко, от 12 до 60 хиляди умират. Никой не затваря границата със САЩ и не отменя полети до там.

 

Колкото и да не вярваме на китайците, вече има достатъчно много случаи извън Китай, детайлно наблюдавани, които да рисуват горе-долу същата клинична картинка, която предават и официалните власти. Дотук вирусът с нищо не е по-различен от всеки средностатистически грип. Освен че е нов и няма ваксина. И се очаква да мутира. Така че не бих могла да твърдя дали превенциата е адекватна, не се опитвам да омаловажавам. Но, чисто като данни, засега с нищо не е по-различен стандартна грипна епидемия.

 

Старнно животно е българина. Ако се появиш в София с маска по врем на грипна епидемия - ще те спукат от бъзик (личен опит). Плъзва нов вирус в китайска провинция дето 98% от българите не могат да й произенат името и от аптеките изчезват всички маски...

Кое не е вярно?

Моля разчети графиките и данните, които публикуваш, преди да изказваш категорично мнение.

Никой грипен вирус няма дори близо до 1% смъртни случая първо, че да се сравнява с този, после - няма ваксина, после - тепърва ще мутира ... все незначителни факти, после това не е класически инфлуенца вирус за да се сравнява, а както статистиката сочи коронавирусите са си доста опасни ... по природа 😉 .

Отделно статистика на ... данни събрани за 20тина дена, не може да се сравнява със статистика на "колкото са там америкаците" за цял сезон/година.

А това че съм питал за маски, не ме прави директно "странно животно". А за опита - моя личен е, че много хора първо пишат, после четат ...

Връзка към коментар

Аз не разбирам какво успокоение търсите в интернет и какво очаквате да чуете? Друг няма да изкара вашата мечтана екзотична почивка  , но и никой тук няма  да боледува заради вас, ако се разболеете. Ще съчустваме, но нали знате че това не е много истинско. 

Предпазните мерки са ясни,  ясно е и че много авиокомпании спират полетите си до Китай. Изброяването им една по една и добавяне на поредната с какво помага, освен да се нагнетява напрежение ? 

 

Преценете си кое ви е по-важно - желанието да не си проваляте пътуването,  страхът да не изгубите няколко хиляди лева,  или желанието да имате пълна сигурност, че няма да се заразите. Не може да имате всичко. Въпрос на приоритети. 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Ако вземем статистиката за сезон 2017-2018г в САЩ :

 

61 000 починали  . Население 300 милиона. Не знаем периода - слагаме че е за 12 месеца.

Т.е средно месечно починалите са 5083 човека на 300 млн. - процентно това е на всеки 59 000 човека -1 умира - 0,000016 %.

 

Ухан :

170 починали , население 11 милиона - за периода от 1 месец . ( Приемаме че всички починали са от Ухан)

Т.е средно - на всеки 64 700 човека - 1 умира - 0,000015%

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 9 минути , funny каза:

170 починали , население 11 милиона - за периода от 1 месец

*258

 

https://www.theguardian.com/world/live/2020/jan/31/coronavirus-live-updates-china-wuhan-death-toll-who-global-health-emergency-latest-news

Връзка към коментар
преди 12 минути , tch каза:

То и в моите изчисления приехме че грипния сезон в САЩ е 12 месеца , а и че в Ухан населението е "само" 11 млн . ( статистика от 2018г. без да се взема в предвид че имат 500 университета и сигурно бая туристи)

 

 

Screenshot 2020-02-01 at 3.25.56.png

Връзка към коментар
преди 14 минути , funny каза:

То и в моите изчисления приехме че грипния сезон в САЩ е 12 месеца , а и че в Ухан населението е "само" 11 млн . ( статистика от 2018г. без да се взема в предвид че имат 500 университета и сигурно бая туристи)

 

За сега имаме летален изход при 2-3% от заразените с този вирус и около 0.1% от грип. Ако ще правим такъв разбор. Както се вижда не е изключително смъртоносен, но тъй като все още е не е изследван достатъчно, предава се лесно между хората дори в инкубационен период и е десетки пъти по-смъртоносен от грип,  се вземат (свръх) превантивни мерки. За да се избегне (крайно нереалистичният варинат) вирусът да се разпространи масово в САЩ или друга държава и да убие над милион души.

 

Връзка към коментар
преди 7 часа, georgebg каза:

Тук става въпрос за изключително смъртоносен като процент вирус.

Това беше частта, с която не съм съгласна.

 

Може да е нов, непознат, изключително силно заразен,да мутира до неузнаваемост, да изтреби цялото население на планетата - всичко е възможно!

 

Но данни, че това е вирус с "иключително смъртоносен процент" - за сега няма никакви. Нито в Китай, нито извън него. Сигурно властите си имат основателни мотиви за безпрецедентните мерки. Но не е редно да лепим етикети просто така. Колко смъртоносен е "изключително смъртоносен" процент?

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
8 hours ago, samuraika said:

Аз съдя по върналите се японци. В самолет от 200 души имаше 2ма болни и бяха без симпроми първоначално.

Двама болни от 200 души е доста повече от колкото са официалните данни за заразените в Китай. Ако предположим, че 100% от заразените в Китай са в Ухан, пак излиза статистика 1 към 1131 съотношение заразени към здрави. Не се знае двамата заразени японци до колко рисково са живяли от гледна точка на вируса, но при толкова малки числа лесно стават значителнии статистически отклонения. Дори да предположим обаче, че положението в Ухан е 10-20 пъти по лошо от това което показва официална статистика, пак може да установим, че 99% от върналите се дори от Ухан са здрави и само 1 на 100 души е заразен. Извън Китай обаче положението е драстично по добро, защото близо 10 000 заразени, само около 100 души са извън Китай, като тези 100 души са разпределени относително пропорционална между Азия, Европа, САЩ и Австралия.

 

Ако си сложим маска и пътуваме със самолет вероятно шансът да се заразим е доста по малък от колкото ако живеем в София без никакви предпазни мерки и един китаец прибрал се от почивка зарази детето си, а то от своя страна зарази целия клас. В София за начало дори никой няма да разбере, че става дума за коронавирус, защото лекарите ще си мислят, че става дума за редовната грипна епидемия.

 

При сегашното положение аз лично не бих имал никакви притеснения да пътувам с децата до Тайланд, Индонезия и т.н., но имам определени притеснения от това, че в класа на децата ми има две китайчета за които изобщо не знам с кого се срещат, имат ли роднини от Ухан и т.н. Оставането вкъщи реално може да се окаже по рисково от това човек да пътува... При пътуването единственият реален риск е, човек да се сблъска с някоя от мерките за безопасност и тя да му провали плановете...

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 11 часа, mililia каза:

Ами, точно в пика на този грип ще сме в Тайланд. Надявам се нещата да не излязат извън контрол и всичко да мине добре.  До тогава може да ограничат достъпа на китайци и ако няма много нови случаи нещата ще са в рамките на нормалния риск. 

 

И ние сме след 3 седмици в Тайланд - може да се засечем по летищата. А иначе само за информация - до момента в САЩ има над 8000 починали и няколко милиона заразени .... ама от грип. А никой не се панира за грипа. Просто хората сме така устроени, че ни е страх от непознатото.

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

American Airlines said it was suspending all flights to and from mainland China immediately through March 27. Delta and United said they would suspend service starting on Feb. 6 to accommodate customers and employees. United said it expected to resume operations on March 28. Delta said its suspension would last through April 30.

 

Ако сте били в Китай последните 2 седмици, няма да можете да посетите САЩ дори с прекачване...

 

On Friday afternoon, the Trump administration said it was suspending entry into the United States by any foreign nationals who have traveled to China in the last 14 days, excluding the immediate family members of American citizens or permanent residents.

https://www.nytimes.com/2020/01/31/business/china-flights-suspended.html

Връзка към коментар

Пресни новини за пандемията няма ли?

 

Зарезените 11хил. души (или колкото са там) са 4-5 жилищни блока жители в средно голям китайски град, Починалите вследстие на вируса са около 250 човека, което е меко казано нищожен процент. 

Гледам, че почти никъде не пише за излекувани вече хора , а те са вече не малко; почти никъде не пише за тестваните от китайците около 30 препарата, които влияят положително върху заразените хора. 

Направих си труда да прегледам да се прочета как стоят нещата в Китай - живота си върви, въпреки карантина, въпреки спрените полети, въпреки още сто неща. В китайските т.нар социални мрежи , от 30ина раздела , само 1 е посветен на коронавируса и то основно за строителството на болницата , както и 1 интерактивна карта на вируса, останалаите са технологии, полуголи мадами, по бански на плажа и то от последните дни, нови телефони, китайската нова година, манджи, коли, игри  и какво ли още не.

Отделно почнаха да излизат информации за патентовалите коронавируса през 2015 и тн.

 

 

преди 10 часа, boogy83 каза:

От цялата работа само едно не мога да разбера? Забраняват се полети до Китай, отказват се визи за Китайци, всеки говори, как китайци туристи били заплаха, някви хора се притесняват от китайските стоки (боже мой)....добре бе хора, пълно е с чужденци в Китай, дето се връщат по родните си държави през големи летища. Някак си расистко започва да ми изглежда всичко това...начи в Китай като е тръгнал вируса и всеки дето е китаец е преносител, а тва че има и в "найсе" други държави вируса, тва не е проблем?

Ако човек се пази носейки маска, мие си ръцете, избягва близък контакт с други хора на обществени места, то според мен шанса да се зарази с вирус е колкото шанса да хване спин употребявайки презерватив.....клонящ към нула. Не истерясвайте моля ви се, просто имайте едно наум, пазете се и най-важното преценете риска дали някакви истерясали държави няма да ви сложат под карантина, ей така за спорта...

Това е и моето мнение. Важното е да  се страхуват хората... 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Qantas спира полетите до Китай с изключение до Хонк Конг

 

Flights to and from mainland China

We will suspend our two direct services between mainland China and Australia (Sydney-Beijing and Sydney-Shanghai) from 9 February until 29 March 2020,  due to the entry restrictions imposed by countries including Singapore and the United States. There are no changes to our services between Australia and Hong Kong, as it’s exempt from current travel restrictions. 

https://www.qantas.com/us/en/travel-info/travel-updates/coronavirus.html

Връзка към коментар
11 hours ago, boogy83 said:

От цялата работа само едно не мога да разбера? Забраняват се полети до Китай, отказват се визи за Китайци, всеки говори, как китайци туристи били заплаха, някви хора се притесняват от китайските стоки (боже мой)....добре бе хора, пълно е с чужденци в Китай, дето се връщат по родните си държави през големи летища. Някак си расистко започва да ми изглежда всичко това...начи в Китай като е тръгнал вируса и всеки дето е китаец е преносител, а тва че има и в "найсе" други държави вируса, тва не е проблем?

Ако човек се пази носейки маска, мие си ръцете, избягва близък контакт с други хора на обществени места, то според мен шанса да се зарази с вирус е колкото шанса да хване спин употребявайки презерватив.....клонящ към нула. Не истерясвайте моля ви се, просто имайте едно наум, пазете се и най-важното преценете риска дали някакви истерясали държави няма да ви сложат под карантина, ей така за спорта...

Вероятно 99% от заразените до момента  са китайци, така че няма нищо расистко в това да се изолират китайците. Връщащите се туристи от рисковите райони в Китай също се вкарват в карантина за 14 дни. Няма нужда да се търси под вола теле!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние вчера получихме официално известие от най-ползвания си спедитор, че в 10 области на Китай местните власти са удължили "официалните празници" с 1 седмица и населението ще се върне на работа на 10-ти. И че следят ситуацията и ще ни информират своевременно. Така че чак "животът да си тече в Китай" не е вярно твърдение. 

 

На мен ми е любопитно ако не получаваме медицинско оборудване и консумативи от Китай за месец-два, какво ще се случи в този сектор. Защото ние отдавна работим с "български" производители, но те в последните дни дават срокове за изработка не по-малко от 30 работни дни. А "немските" ни производители са ни информирали, че сме на backorder и мълчат като риби кога ще ни пратят стока. А за чешките не ми се коментира, те и преди вируса бяха с 3 месеца срок и още ги е страх да си ъпдейтнат клиентите. 

Та както се пазим от този опасен грип...не знам откъде ще си докараме маските и ръкавиците например 🙂 Или опаковките им. За останалото медицинско оборудване и договорите за периодични доставки към болници направо не ми се мисли. Предполагам в други сектори с модел за минимални и планирани запаси, тази 1 седмица с опасност да прерасне в 2-3-4, няма да се отрази хич приятно. 

 

Отделно си мисля за липсата на ваксини. Пропуснала съм явно нещо, но грипните ваксини не са особено ефективни. Дори и да са работещи, в което аз лично се съмнявам, но и не боледувам от грип, така че е все тая какво мисля за взетите мерки, се прилагат на много малко хора в световен мащаб. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всъщност китайците вземат безпрецедентни мерки, за да пресекат разпространението на вируса. Обикновено са сочени за действащи бавно, с недостатъчно ефективни действия и сега са се заели да изчистят този имидж, да покажат грижа към народа си и света. Много правителства и компании вземат това абсолютно присърце и също ги изолират. За какво да пишат медиите? Масите обичат драмите, хората обичаме нещо да се случва. 

 

Например, китайците сега разрешават само на един човек от домакинство да излиза от дома:

Central China's Huanggang introduces new measures to contain #CoronavirusOutbreak: Only one member of any household is now allowed to go out to stock up on supplies every two days. Medical professionals, staff of still-open stores and patients seeking care are exempt. https://t.co/7womERYiqs

 

От икономическа гледна точка за всички е добре тази здравна криза да приключи възможно най-бързо дори с цената на месец блокада. От скенери по летищата (докато се задвижи обществена поръчка, докато се доставят, кажи речи месеца минал), до здравни грижи, застраховки, съдене на компании, че не са опазили служители, клиенти, че не са доставили стоки, както току що @Lindt отбеляза и т.н., всичко това струва пари, които никой не иска да плаща. 

 

В светлината на това, пътуванията по света, за което си говорим тук, са все така опасни и безопасни. Генерално, аз давам око на темата заради планиране на пътувания, защото да ми канселират полета или да ме сложат под карантина на майната си, определено ще ми размести настроението за година напред поне. 😉

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За планиращите пътуване към Австралия нека имат предвид, че австралийските власти няма да допускат влизането на пътници идващи от Китай или с прекачване в Китай с изключение на австралийските граждани или живеещите постоянно в Австралия чужденци...

 

Coronavirus: foreign arrivals from mainland China will not be allowed into Australia, Scott Morrison says

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/01/coronavirus-qantas-suspends-direct-flights-to-china-following-us-and-singapore-bans

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.