Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Аз се чудя в каква посока ще се изкриви целия процес на търсене/предлагане на полетите. Трафикът ясно, че намалява - къде насилствено (направо отменени полети доближаващи Китай дори да са трансферни), къде доброволно (много хора сами си отказват пътуванията). От друга страна, има и пътувания които не са по желание и не могат да се отменят лесно - това предполага такива хора с отменени полети да се пренасочат например към компаниите от Близкия Изток, които са конкурентни на китайските на трети пазари. 

 

И се чудя дали цялостния спад на трафика е по-силен от броя отмнени полети или напротив - може да създаде затруднения и свръх запълване при компании, които предлагат алтернатива. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами аз си мисля, че другите авиокомпании нямат достатъчен капацитет да поемат транзитния трафик на всички китайски, но нямам конкретни цифри. Тоест предполагам, че пренасочване няма да бъде предлагано, примерно всички билети Европа - Азия с китайски компании няма как да ги прекарат с други, затова ще се предлага просто отказ, пък който му е неотложно да лети ще си търси билети на last minute цени...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Тайланд при рязкия спад на западняци и вълна от китайци последните години почнаха да вадят стряскащи статистики. 60% спад в туризма спрямо същото време миналата година. Добрата новина е, че  най-накрая нещо спря полуделия тайландски бат и започна да поевтинява.  

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Русия затрваря сухопътната си граница с Китай...

 

Россия закрывает пешеходную и автомобильную границу с Китаем

https://ria.ru/20200130/1564037374.html

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение

Украинските авиолинии изпращат два самолета да евакуират украински туристи от Саня:

https://112.international/society/ukraine-international-airlines-to-evacuate-ukrainians-from-china-47995.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

В Тайланд при рязкия спад на западняци и вълна от китайци последните години почнаха да вадят стряскащи статистики. 60% спад в туризма спрямо същото време миналата година. Добрата новина е, че  най-накрая нещо спря полуделия тайландски бат и започна да поевтинява.  

На това се надявам и аз видях нейде, че бата почнал да минава 30 за долар.... А на Пукет имало бая китайци, дето няма как да се приберат, никой не ще да ги извози

Връзка към мнение
преди 1 час, samuraika каза:

За съжаление, може би е добра идея да се отменят полети през Китай за февруари и да се има готовност и за март. Не че вероятността да се заразите е много голяма, но вероятността да си съсипете почивката е почти сигурна...и без наложена карантина много компании цитират намаляло търсене и съкращават полети. Започва да настава лек хаос в логистиката, добре е да не се усложнява обстановката излишно.

 

 

 

Нашите билети за пътуването до Япония (19 март - 5 април) са точно с Air China през Бейжинг. Като гледам, май вероятността да не се осъществи пътуването нараства всеки ден. 

Все още не сме канцелирали билетите, но съм почти на 100% сигурна, че няма да летим с Аir China през Бейжинг, ако летим изобщо. Тук възниква другия въпрос - да взимаме ли изобщо други билети (има варианти през близкоизточните хъбове), или да се откажем напълно. Хотелите в Япония са cancellation-free до средата на март, та засега изчакваме да видим как ще се развият нещата в следващите 2-3 седмици. 

@samuraika, ако има ъпдейти от японска страна, моля те дръж ни в течение. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

El Al спират полетите до Китай, с изключение до Хонг Конг до 25-ти март, KLM намалява полетите до Китай, SAS спира полетите до Китай до 9-ти февруари, а продажбата на нови билети е спряна до 29-ти февруари, Iberia спира полетите си до Шанхай.

Връзка към мнение

The Northern Mariana Islands issued an emergency declaration banning all Chinese travellers from entering for 30 days.

According to reports, Papua New Guinea announced no travellers from Asia would be allowed into its country.

https://www.secretflying.com/posts/airlines-around-the-world-suspending-flights-to-china/?fbclid=IwAR26tzx7V3OALLgHGsveVMbFQqmM3vG4Yy1C9mOBkMWCcXx4eAJ52lojoTE

Връзка към мнение

Лайф пресконференция на СЗО: https://www.pscp.tv/w/1eaJbQbjNQXGX

 

Доколкото разбрах, обявиха Public Health Emergency of International Concern (PHEIC), като казаха, че не препоръчват отмяната на пътувания. Притесненията са повече свързани с разпространение на вируса в страни с лоша здравна система.

 

Edit: https://www.who.int/news-room/detail/30-01-2020-statement-on-the-second-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-outbreak-of-novel-coronavirus-(2019-ncov)

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интересно, в Испания не забелязвам някаква особена паника, поне в района на Мадрид.
Днес бях в Сеговия и беше пълно с китайски туристи. Даже упътих една китайска двойка как да стигнат до акведукта в града. Ама, споко, не бяха от Ухан, а от Шанхай, или поне така казват.

Иначе, днес четох, че вече има заразени вече във всички провинции на Китай. Явно положението става сериозно. Но, аз не съм особено шашнат лично. Каквото ще става, ще стане.

 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, MCC каза:

@samuraika, ако има ъпдейти от японска страна, моля те дръж ни в течение. 

За сега тук също няма паника, даже няма и особенна тревога. Хората коментират темата, но си живеят живота. Майките в училище обсъждаме обикновенния грип, че няколко класа излязоха във ваканция.

Двамата заразени, за които говорех по-нагоре - шофьора и гида на туристическата група са под наблюдение и се установяват всичките им стъпки. Знае се точно къде са били и какво са правили, чакаме да видим ще се появят ли други домашни случаи от тях или вътрешното разпространение ще спре.

Аз за сега нямам отменени резервации, (а да си кажа честно, се надявах да имам), пълно е с китайски туристи (някои просто си удължават ваканцията) даже се изненадах, че вчера имах нови резервации за април. Явно хората не променят силно плановете си все още. Мисля, че февруари ще е критичен и ще се види ще се овладее ли бързо епидемията, или не. Не сме затворили границата с Китай, само директните полети от Ухан са спряни и много полети до Китай са отменени поради слабо търсене.

 

@T.E.Lawrence аз се прибрах от Тайланд на 11 януари, точно беше установен случай на вируса там. В Бангкок по забележителностите беше пълно с китайци, на плажа , на който бяхме имаше няколко ризорта, само "китайския" беше пълен. "Западняшкия" беше толкова празен, че да ти се доплаче - имаше призрачен вид (което не му пречеше да иска $250 за вила с две спални...нищо, ще поумнеят). Няма нищо общо с вируса - тогава бяхме още в наивната фаза.

 

Още нещо от нашенските новини и двата ни случая, дето си ги изследваме детайлно, което забравих да кажа. Гадината му коронавирусна, не само че се оказва заразна в инкубационен период, но и се оказва трудна за диагностициране. Шофьорът на автобуса е потърсил медицинска помощ веднага, щом се е почуствал зле. В болницата чинно си е обяснил, че вози туристи от Ухан и хората веднага са го тествали, но резултата е бил негативен. Дали му хапченца за настинка и го пратили в къщи. На следващия ден дишането му се влошило и отишал в по-голяма болница, където вече тествал позитивно и била установена пневмония.

По новините намекнаха нещо за нуждата от разработване на по-чувствителни и надеждни тестове. Също и че данните от Китай са по-скоро статистика за съотношението болни-смъртни случаи, а не "истината" за числото болни - тя е, практически неустановима в зона с 35 милиона под карантина. Затова всластите дават приблизително съотношение на сигурно установени болни и сигурно потвърдени смъртни случаи праяко от вируса за да се вижда съотношението и тенденцията.

В цялата провинция Хейбей хора и ресурси са на ръба. Почват да не идържат психически, особенно хората, живеещи сами. Разпространяват се и много слухове, разни безумни методи за лечение с лепило и от сорта, интернет е съвсем скопен (те си го ограничават там по принцип, но сега вече много сериозно). Наистина, опитвам се да си представя сценарий за подобно нещо, но в страна без такива възможности и ми става страшно.

 

Доказа се, че алкохола помага за дезинфекциране (българските вирусолози си знаят работата!), затова е разумно да си носите не само мокри кърпички, а и от онези гелчета за дезинфекциране. Аз купих голяма опаковка и отсипах в малки пулверизатори и връчих на мъжа ми и силно протестиращия тинейджър (нали са над тия неща 17 годишните).

 

ЗАБЕЛЕЖКА:

В темата за AirBnB редовно има питане, защо този или онзи хост искал лични данни, паспортни копия, за къв се мисли и прочее. Когато си получавах разрешителното, имаше кратко обучение с инструкции за да може да те титуловат "администратор на лични данни". Там, освен обяснения как се съхраняват правилно, имаше и обяснения ЗАЩО са необходими. Дадоха пример с брата на Ким Джон Ун, когото ликвидираха на летището с радиация и облъчиха сума си народ и Ебола епидемията - когато е установено, че вирус е влазъл в страната и трябва да се възстанови веригата на потенциално предаване. Стори ми се логично, но прекалено холивудско...

В понеделник всички регистрирани места за настаняване получихме уведомления да водим регистрите много стриктно. Вече ми се вижда много логично и доста реалистично.

 

 

 

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

За тези, които се колебаят с канселирането на полет, при нас се получи по телефона и парите бяха върнати на петия ден. Иначе срока беше между 2-16 седмици.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

С обяваването на световна здравна заплаха и увеличаването на случаите извън Китай, пътуване от всякакъв тип става много сложно.

В Италия са отказали на 6000 души пътници и екипаж да слязат на сушата, поради съмнение за заразен пътник от Китай. Ма тя жената била от Макао и не била болна от корона вирус, но почивката на всички - съсипана.

По-добре да не се пътува сега, човек не знае къде по света в какви приключения ще се види.

 

Явно са подобрили модела за калкулиране на заболели/починали. В сутрешния блок на новините казаха 212 смъртни случая, 9000 заразени, 12 000 заподозрени. След около час данните вече бяха 213/9800/14000...На BBCоще стоят стари данни, отпреди да си легнат да спят.

 

Друга статистика, която изнесоха - от 14 заразени при 2ма протича безсимптомно, т.е. хората са болни, но може и въобще да не разберат.

 

@atrencheva не мисля, че има място с достатъчно надежден тест в безсимтоната фаза да хване вируса. По-добре се самоизолирай и самонаблюдавай.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Т.к. ми предстои прибране в България от Тайланд. Тук се нагледах на китайци и китайски нови години, та май малко съм се шашнала и се чудя има ли тест, който мога да направя като се прибера?

Връзка към мнение

@samuraika това за цените на вилите и другите неща, няма да се научат. Тайландската логика е такава - по-малко туристи, вдигай цените. Трябва да се печели както преди. Виждал съм го дори за дюнерите - високия сезон 60 бата, ниския 100. Питам защо, отговор - няма туристи. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, ivelin1012 said:

Аз на 5.03 ще пътувам за тайланд. Ся с тази истерия се чудя какво да правя. Ще имам два мести полета с  air asia. Дали да не се отказвам

Ако не пътуваш през Китай не виждам причина за сега да се отказваш...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Topfly каза:

Ако не пътуваш през Китай не виждам причина за сега да се отказваш...

През Дубай ще е. То и не знам въобще ще се върнат ли парите. Все пак с толкова китайци там местни полети започваме да се чудим то има време до 1 месец но тепърва се очаква Пика на рпидемията.

Връзка към мнение
1 minute ago, ivelin1012 said:

През Дубай ще е. То и не знам въобще ще се върнат ли парите. Все пак с толкова китайци там местни полети започваме да се чудим то има време до 1 месец но тепърва се очаква Пика на рпидемията.

Случаите извън Китай за сега са изолирани и е много малко вероятно в посока извън Китай да анулират полети или да има големи проблеми. Ако ситуацията ескалира най-много и авиокомпаниите в Залива ще вземат решение да спрат полетите към Китай. Ако психически имате притеснения, сложете си по една маска и ще пътувате без проблем.

Връзка към мнение
9 hours ago, Crazy Horse said:

Интересно, в Испания не забелязвам някаква особена паника, поне в района на Мадрид.

 

Какво очакваш да видиш? Хората да тръгнат с маски по улицата или нещо друго? В повечето държави в Европа маските вече са свършили в аптеките и по това се усеща някакво напрежение. Явно има и тенденция да не се посещават китайски магазини, ресторанти и т.н., защото в Будапеща на много места има надписи: Виетнамци сме 🙂

 

kinai.jpg?itok=07z29Nuf

 

7PXjrIxJx8IsI7CMs.jpeg

 

В завода на Самсунг в Унгария, където работят и китайци са задължили горкият шофьор да кара автобуса със служителите облечен като мумия...

 

7PX17ns3fI2pHqPos.jpeg

  • Харесвам 2
  • Шок 3
Връзка към мнение

Аз да си питам каквото на мен ми е чудно:

Ако, теорерично, на връщане от отпуск, ме хвърлят в изолатора, това платен/неплатен отпуск ли е или болничен? 

 

Връзка към мнение
2 minutes ago, Lindt said:

Аз да си питам каквото на мен ми е чудно:

Ако, теорерично, на връщане от отпуск, ме хвърлят в изолатора, това платен/неплатен отпуск ли е или болничен? 

 

Вероятно ще е болничен, но трябва да си вземеш бележка , че принудително си държна в карантина... Жалкото е, че не всеки ще го държат в карантина на остров Рождество 🙂 Там бих прекарал принудително и по дълго време

 

image.adapt.740.medium.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.