Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 55 минути , Гост каза:

На Хийтроу самолетите от Китай биват отвеждани при кацане в изолирана зона на Терминал 4 и всички пътници са индивидуално преглеждани (screened) от лекарски екип. Репортажите от Китай показват измерване на температурата индивидуално и в Китай. И преди запечатването на Wuhan от китайските власти това беше водеща тема тук, а сега съвсем. Коментира се ефективността на маските, както и ефекта върху азиатската икономика. Туризмът в Китай е засегнат много сериозно. 

 

 

 

Не само в Китай. Засегнат е навсякъде. Сега е лунарната Нова Година и хората от региона много пътуват. Но вече има канселации, а и ефекта на доминото - като гледаш по новините какви проверки има по летищата и си казваш - ами няма да пътувам точно сега.

Дано да се овладее бързо ситуацията, че в Азия олимпиада ще има тази година. Ей го къде е лятото!

 

Относно маските - както беше споменато - те са ефективни за кратко, за по-едри неща 9като прех и полен, но не и вируси) и не са за да те предпазват теб, а за да се предпазваме едни други - като си с маска кихавици, кашлици, слюнки хвърчат по-малко и по-наблизо. Затова е разумног да се носят по време на епидемии, не че са панацея. Освен това , в самолети и големи обществени сгради, където седиш на закрито дълго и въздухът е сух, овлажняват това, кеото дишаш. Малко като шалчетата на устата, които бабите ни връзваха като малки. Но трябва да се сменят често.

Аз имам едно спрейче за маска, което създава и химическа защита , освен механичната, и малко повишава ефективността, но може и плацебо ефект да

е, знам ли...

 

Вие помните ли САРС вируса през 2000? И аз не. А е бил по-опасен от този, казват. Дано да мине като всяко чудо - за три дни. Китайците взимат доста строги мерки (вече).

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
37 minutes ago, samuraika said:

Вие помните ли САРС вируса през 2000? И аз не. А е бил по-опасен от този, казват. Дано да мине като всяко чудо - за три дни. Китайците взимат доста строги мерки (вече).

Аз много добре помня САРС вируса, но тогава реакцията беше доста по бавна, а мерките по малко строги. Не съм специалист за да мога обективно да сравня двата вируса, но по спомени при САРС в началото имаше доста по малко смърни случаи. Опасността на вирусите по принцип се мери в две измерения. Каква е смъртността и колко лесно се предава от човек на човек.

 

Сега или опасността е по висока или властите взимат превантивно по строги мерки...Разбира се има разлика и в това, че сега много повече хора пътуват, а това значително увеличава риска от бързото разпространение на вируса...

 

При тази ситуация аз лично бих избягвал да си купя билет с прекачване в Китай и бих платил 100-150 евро надценка за да мина по друг маршрут...Ако все пак се налага да летя през Китай бих си оставял значително повече време за прекачване от нормалното...

 

Нямам точни спомени колко дълго бяха валидни мерките взети при САРС вируса, но със сигурно бяха месеци, а може би и над половин година...

Връзка към мнение
преди 35 минути , samuraika каза:

 

Не само в Китай. Засегнат е навсякъде. Сега е лунарната Нова Година и хората от региона много пътуват. Но вече има канселации, а и ефекта на доминото - к

Не го помня. Но се сетих за филма "Зараза". През 2000 г. хал хабер съм си нямала на идея от такива пътувания - тогава други приоритети съм имала. САРС много се споменава тук. Казват, че ефективността на китайците сега е в пъти по-голяма. Тук китайската диаспора е много голяма, както и полетите от Китай са наистина много, съответно рисковете са сериозни и темата е водеща. 

Аз нямах на идея и от проверки на температурата - и да си нося такива хапчета. От форума го разбрах. Само си представям хипотетична изолация и ме втриса. Искрено се надявам да бъде овладяна ситуацията.

Вие помните ли САРС вируса през 2000? И аз не. А е бил по-опасен от този, казват. Дано да мине като всяко чудо - за три дни. Китайците взимат доста строги мерки (вече).

 

Не го помня. Но се сетих за филма "Зараза". През 2000 г. хал хабер съм си нямала на идея от такива пътувания - тогава други приоритети съм имала. САРС много се споменава тук. Казват, че ефективността на китайците сега е в пъти по-голяма. Тук китайската диаспора е много голяма, както и полетите от Китай са наистина много, съответно рисковете са сериозни и темата е водеща. 

 

Аз нямах на идея и от проверки на температурата - и да си нося такива хапчета. От форума го разбрах. Само си представям хипотетична изолация и ме втриса. Искрено се надявам да бъде овладяна ситуацията.

преди 4 минути , Topfly каза:

При тази ситуация аз лично бих избягвал да си купя билет с прекачване в Китай и бих платил 100-150 евро надценка за да мина по друг маршрут...Ако все пак се налага да летя през Китай бих си оставял значително повече време за прекачване от нормалното...

@TopflyТочно този казус и мен ме накара да повдигна въпроса, особено когато е намесен и Сингапур. Не съм наясно какви мерки биха взели сингапурците. Не бих се учудила и да са много драстични. Ще следя ситуацията и ще преосмисля намеренията си, ако трябва. 

Връзка към мнение
16 minutes ago, Гост said:

Точно този казус и мен ме накара да повдигна въпроса, особено когато е намесен и Сингапур. Не съм наясно какви мерки биха взели сингапурците. Не бих се учудила и да са много драстични. Ще следя ситуацията и ще преосмисля намеренията си, ако трябва. 

Това което пишеш по горе за индивидуално преглеждане на пътниците пристигащи в Лондон от Китай е доста драстична мярка. Със сигурност много хора ще си закъснеят свързващи полети и т.н. Термокамерата от такава гледна точка е по малко драстична мярка, защото не забавя пътниците.

 

Друг риск в сегашната ситуация е, че резервациите от и към Китай могат да спаднат драстично, което може да накара авиокомпаниите по търговски причини да анулират определени полети и да ни объркат плановете. Аз бих препоръчал на всеки който има полет до Китай редовно да си гледа статуса на полета...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , Topfly каза:

Аз много добре помня САРС вируса, но тогава реакцията беше доста по бавна, а мерките по малко строги. Не съм специалист за да мога обективно да сравня двата вируса, но по спомени при САРС в началото имаше доста по малко смърни случаи. Опасността на вирусите по принцип се мери в две измерения. Каква е смъртността и колко лесно се предава от човек на човек.

Ами аз тъкмо гледах по новините мнение на специалист, че САРС е бил по-смъртоносен. Коментираше, че сега случаите са много повече от официално регистрираните, защото при много хора протича като обикновен грип или настинка. И всъщност съотношението заразени/смъртни случаи е по-малко отколкото при САРС. Основно починалите са възрастни хора със слаб организъм по принцип (то и обикновенния грип си е опасен при тях).

 

Вече има случаи в Тайланд (аз си дойдох от там преди 4 дни), Корея, Япония, САЩ...Улиците в Осака са пълни с празнуващи китайци, на мен не ми трябва да летя до Китай, те си долитат сами...

 

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Topfly каза:

Това което пишеш по горе за индивидуално преглеждане на пътниците пристигащи в Лондон от Китай е доста драстична мярка. Със сигурност доста хора ще си закъснеят свързващи полети и т.н. Термокамерата от такава гледна точка е доста по малко драстична мярка, защото не забавя пътниците.

Ситуацията е много динамична. Да, тук приемат много сериозно случващото се. Мярката е въведена първоначално за полетите от Wyhan. Коментарите в ефирa na BBC бяха, че вероятно ще се прилага към всички директни китайски полети, а те са много...  

 

https://www.bbc.co.uk/news/uk-51202216 

Връзка към мнение

Ние ще пътуваме март, честно казано не ми е притеснено. Каквото му е писано на човек, това е. Да се стресирам излишно не смятам да си го причинявам. Ако до времето когато тръгваме не се уталожат нещата най много няколко маски от аптеката да си купим и това ще е. Предстои ни и застраховки за пътуването да си направим. Застраховки живот имаме от 15 години които включват и заболяване. Това е, човек трябва да гледа по спокойно на нещата и да не слага прекалено много ако пред всяка мисъл.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
34 minutes ago, samuraika said:

 И всъщност съотношението заразени/смъртни случаи е по-малко отколкото при САРС.

Смърността както писах по горе е само единият от аспектите на опасността на даден вирус. Колкото и грубо да звучи, но по голямата смъртност може да прави един вирус по малко опасен, защото заразените умират и нямат време да заразяват...Много повече жертви може да вземе един по малко смъртоносен вирус, който лесно се разпространява между хората и потенциално може да засегне много повече хора. 1% смърност при 10 000 засегнати са 100 души, но 0,1% смърност при 100 милиона засегнати са 100 хиляди души...

25 minutes ago, Mistela said:

Ние ще пътуваме март, честно казано не ми е притеснено. Каквото му е писано на човек, това е. Да се стресирам излишно не смятам да си го причинявам. Ако до времето когато тръгваме не се уталожат нещата най много няколко маски от аптеката да си купим и това ще е. Предстои ни и застраховки за пътуването да си направим. Застраховки живот имаме от 15 години които включват и заболяване. Това е, човек трябва да гледа по спокойно на нещата и да не слага прекалено много ако пред всяка мисъл.

На сегашния етап аз също изобщо не бих се притеснявал от вируса. Както писах по горе по скоро се пази да не те сгази някоя кола от колкото да те е страх от самия вирус. Това за което е хубаво да се подготвиш е за евентуални проблеми на летището. По бавни проверки, анулирани полети, евентуално проблеми с температура предизвикана от най-обикновен грип и т.н. Това са по реалните опасности.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Гост каза:

Аз нямах на идея и от проверки на температурата - и да си нося такива хапчета. От форума го разбрах. Само си представям хипотетична изолация и ме втриса. Искрено се надявам да бъде овладяна ситуацията.

Граничар: Нещо не ми изглеждате добре, болна ли сте?

@Гост: Не бе, четох форума и ме втресе.

От друга страна, изолацията не е чак толкова зле. Седиш си там, почиваш си, спиш, ядеш палачинки...

 

Аз помня SARS (атипичната пневмония) и каква психоза беше по медиите. Вярвам, че китайците са си научили урока от тогава и са по-подготвени за справяне с подобни епидемии.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 42 минути , samuraika каза:

 

 

Вече има случаи в Тайланд (аз си дойдох от там преди 4 дни), Корея, Япония, САЩ...Улиците в Осака са пълни с празнуващи китайци, на мен не ми трябва да летя до Китай, те си долитат сами...

 

 

Офф ние сега сме в Тайланд, навсякъде се носят маски. Най-интересното е, че свалят маските, ядат навън улична храна и слагат други маски. Не виждам смисъл от тях, но... Дано не ми прецакат разходката в Доха 😞 (имам 15 часов престой)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Wuhan Quarantined – Airport And Other Transport Closed

https://simpleflying.com/wuhan-quarantined-airport-closed/

 

Airlines and train operators offer refunds for Wuhan-bound services amid coronavirus outbreak

https://www.businesstraveller.com/business-travel/2020/01/22/airlines-and-train-operators-offer-refunds-for-wuhan-bound-services-amid-coronavirus-outbreak/

Връзка към мнение
преди 31 минути , Topfly каза:

 

На сегашния етап аз също изобщо не бих се притеснявал от вируса. Както писах по горе по скоро се пази да не те сгази някоя кола от колкото да те е страх от самия вирус. Това за което е хубаво да се подготвиш е за евентуални проблеми на летището. По бавни проверки, анулирани полети, евентуално проблеми с температура предизвикана от най-обикновен грип и т.н. Това са по реалните опасности.

Точно такива са и моите вътрешни въпроси - и какво и как да планирам, за да си намаля стреса от външни въздействия. Прекаленото регулиране понякога създава прекалени проблеми. 


Доколко някой ще се притеснява или не - изцяло въпрос на лични усещания. Страховете са винаги индивидуални - и на мен ми е странен страхът при полет, но тук има сериозна тема по въпроса, така че явно е проблем, макар и не за всички... 

Връзка към мнение

Ето един надежден източник, от който всеки може да получава актуална информация:

 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/index.html

 


Ето още един:

 

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
44 minutes ago, Гост said:

Точно такива са и моите вътрешни въпроси - и какво и как да планирам, за да си намаля стреса от външни въздействия. Прекаленото регулиране понякога създава прекалени проблеми. 


Доколко някой ще се притеснява или не - изцяло въпрос на лични усещания. Страховете са винаги индивидуални - и на мен ми е странен страхът при полет, но тук има сериозна тема по въпроса, така че явно е проблем, макар и не за всички... 

Сложен въпрос по който редовно стават дискусии във форума, но личното ми мнение по въпроса е, че заравянето на главата в пясъка с девиза, да става каквото ми е писано и стресирането и изпадането в паника при всяка новина са лоши съветници. Да се живее е рисково начинание, но определени рискове може да се управляват от човек. Който не се стресира и активно управлява рисковете в живота си, чисто статистически има много по голям шанс да има безпроблемен живот. Колкото по дълго живее човек и колкото повече активни решения взима за живота си, толкова по малък фактор ще случайността.

Това че съдбата ни е основно в наши ръце, за някой може да е стресиращо, но за хората, които активно си управляват живота това е освобождаващо чувство, което намалява стреса. За да може обаче добре да управляваме риска се изиква информираност и правилна оценка на различните рискови фактори..

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Ето препоръките на правителството на Австралия:

What we recommend

The World Health Organization is closely monitoring the situation. As the situation in Wuhan is rapidly evolving and information about the new coronavirus is still limited, we recommend you reconsider your need to travel to Wuhan City.

If you are considering travelling to any destination with detected cases of the novel coronavirus, we strongly recommend the following.

Before you travel

During your trip

  • Avoid all:
    - high-risk areas such as farms, live animal markets, and areas where animals are slaughtered, including fish and seafood
    - contact with animals (alive or dead), including pigs, chickens, ducks and wild birds
    - surfaces with animal droppings or secretions on them
  • If you come into contact with any animals or animal products, avoid touching your eyes, nose and mouth until you have thoroughly sanitised your hands.
  • Wash your hands often with soap and water, carry hand sanitiser with you and use it often
  • Keep a distance from sick people, especially if they have a fever, cough, or difficulty breathing
  • Monitor your health closely
  • See a health care professional immediately if you start feeling unwell
  • Follow the advice of local authorities
  • Contact your airline or travel company for information about changes to flight services.

https://www.smartraveller.gov.au/news-and-updates/novel-coronavirus-outbreak

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, atrencheva каза:

Офф ние сега сме в Тайланд, навсякъде се носят маски. Най-интересното е, че свалят маските, ядат навън улична храна и слагат други маски. Не виждам смисъл от тях, но... Дано не ми прецакат разходката в Доха 😞 (имам 15 часов престой)

Минах днес през Доха, нищо необичайно нямаше.

Аз самият съм в момента с респираторни инфекция, фебрилен и с маска.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

... и с маска.

Браво на теб - това е правилно и отговорно - да нносиш маска за да не заразяваш, а не толкова да не се заразиш ти.

Има добра статия на ВВС за маските и доколко и за какво помагат.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, master_of_germs каза:

Минах днес през Доха, нищо необичайно нямаше.

Аз самият съм в момента с респираторни инфекция, фебрилен и с маска.

Лошо ще се отрази завръщането ти на "твоите" вируси, ако вкараш в лабораторията  новия нашественик.

Бързо оздравяване!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , epetkov каза:

Изкарали са  пътник от летището  в специална бокс-клетка : цък

Много яка новина, ще събере много прегледи, но не е спазен жиурналистическия стандарт: кой, какво, къде, кога, защо и как? В „новината“ няма отговор на нито един от тия въпроси. Снимката е взета кой знае откъде. Може да е от историята със SARS или от тази с антракса, с еболата... А може и просто да транспортират пътник със специални нужди, например газова среда с определени параметри. Съжалявам, ама си мирише на ментеновина (fake news).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

"Като израз на тревогата, обхванала цял Китай, властите затвориха комплекса на Забранения град в Пекин до второ нареждане, за да предотвратят зараза сред посетителите му, предаде Франс прес."

 

https://dnes.dir.bg/svyat/szo-se-vazdarzha-da-obyavi-svetovna-izvanredna-situatsiya-zaradi-noviya-koronavirus 

 

https://www.reuters.com/article/us-china-health-forbidden-city/beijings-forbidden-city-to-be-closed-to-tourists-amid-virus-outbreak-peoples-daily-idUSKBN1ZM27C

 

Ако китайците затворят още някоя и друга забележителност - което е вероятно предвид извънредното им положение, няма да има нужда да забраняват полети в посока Китай, туристите сами ще се откажат да летят.

Връзка към мнение

А тези термокамери на летищата до колко вършат работа всъщност? Мъжа ми се разболя на последното пътуване и при слизане от кораба на две спирки плюс Сингапур имаше заложени камери, той със сигурност беше с температура около 38,и си мина, без да го привикват за преглед. 

  • Шок 1
Връзка към мнение

Следете сайта на AIR China, за тези които ще летят с тях.

Инфо за рифънд от днес

2020-01-24
Dear Passenger:
    In order to carry out the joint prevention and control of the 2019-nCoV epidemic and implement the requirements established by Civil Aviation Administration of China, passengers who have booked tickets for flights operated by Air China and CA-coded flights operated by Air China with a ticket number beginning with 999, including mileage award tickets, can voluntarily refund their tickets from 0:00 am on January 24, 2020, and Air China and all of its ticket sales agencies should not charge refund fee.
    Air China 24-hour service hotline: +86-10-95583
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
22 minutes ago, Goal & Boss said:

В Китай нещата не отиват на добре.

 

https://www.vesti.bg/sviat/koronavirusyt-povalia-hora-po-ulicite-v-kitaj-18-6104871

За кадрите от припадащи хора по “социалните мрежи“ трябва да си имаш едно на ум. Ежедневно стотици хора припадат припадат във всеки милионен град без да има никакъв коронавирус и т.н.

 

Що се отнася до мерките взети от китайското правителство, те са доста безпрецедентни. Да спреш пълния транспортен достъп до градове с  33 милиона души и да ги поставиш под карантина си е доста апокалиптично събитие. Друг въпрос е изобщо нужно ли е това, при положение, че според WHO ситуацията изобщо не е чак толкова страшна...Според това което четох до сега всички зарази между хора са станали между роднини или лекарски персонал и болни. Няма доказан случай за случайно заразен на улицата човек при контакт човек-човек...Повечето заразени са от животни...

 

Ще е интересно да се види на колко китайци ще им спадне социалния рейтинг за неспазване на карантината.  Възможно е обаче наказанията да са и доста по тежки от няколко точки в социалния рейтинг...

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.