Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

На 27.01.2020 г. в 11:47, bk_ каза:

Тук следят статистическата информация по темата:

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Няма как да имаш доверие на нито едно число или информация, чийто източник е която и да е институция в Китайската народна република. Това е все едно да вярваш на числата в произволен годишен статистически годишник на СССР. Ситуацията вероятно е много по-сериозна от това, което се изнася като "официална информация". 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Координирани услия от ЕС за евакуиране на граждани на ЕС от Китай..

 

EU begins assisting repatriations from China as coronavirus spreads

https://www.reuters.com/article/us-china-health-eu/eu-says-could-assist-with-repatriations-as-coronavirus-spreads-idUSKBN1ZR19R

 

The EU will co-finance the transport costs of the aircraft, the first due to depart France early on Wednesday and the second due to leave later this week.

The Commission said around 250 French citizens would be on the first flight back and more than 100 citizens of other EU countries would be on the second. For now, only people showing no signs of the virus would be allowed to travel.“

 

Някои авиокомпании спират обслужването на борда

Coronavirus Leads China Airlines To Suspend Inflight Service

https://simpleflying.com/coronavirus-leads-china-airlines-to-suspend-inflight-service/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

 

British Airways offers refunds on China flights as Coronavirus death toll rises

https://www.businesstraveller.com/business-travel/2020/01/27/british-airways-offer-refunds-on-china-flights-as-coronavirus-death-toll-rises/

 

Airlines and hotels offering full refunds in response to coronavirus outbreak

https://thepointsguy.com/news/airlines-hotels-offering-full-refunds-coronavirus-outbreak/

 

Круизните компании също реагираха на кризата

Coronavirus: Celebrity, Holland America Line and Seabourn Cruises Refuse to Cancel or Refund Cruises to China

https://www.cruiselawnews.com/2020/01/articles/disease/coronavirus-celebrity-holland-america-line-and-seabourn-cruises-refuse-to-cancel-or-refund-cruises-to-china/

 

 

Връзка към мнение
преди 16 часа, Гост каза:

И аз харесвам този филм 🙂 За съжаление, в случая сама си плащам “курортите”, единствено завъртам билетите така, щото да изцеждам по два дни преди и след командирвка. 
И чисто егоцентрично като пътуващ човек много съжалявам за проваления си Китай.
Като обикновен човек искам просто хората да не умират... 

Всеки съжалява за провалено пътуване. Понякога е полезно нещата да не стават винаги така, както искаме. Човек се учи на търпение, което е добре за изграждане на характера. Освен това притъпява точно тази егоцентричност, която всеки пътуващ има малко или много, че всичко трябва да стане веднага. Китай няма да избяга. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, koliob каза:

Няма как да имаш доверие на нито едно число или информация, чийто източник е която и да е институция в Китайската народна република. Това е все едно да вярваш на числата в произволен годишен статистически годишник на СССР. Ситуацията вероятно е много по-сериозна от това, което се изнася като "официална информация". 

@koliobако ми кажеш подобно нещо в клас, директно те освобождавам от изпит.

 

И в потвърждение на думите ти, добавям интересна статия по въпроса как китайските власти боравят с информацията за коронавируса.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/01/27/4021267_zashto_kitai_ne_kaza_cialata_istina_za_noviia/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , Crazy Horse каза:

@koliobако ми кажеш подобно нещо в клас, директно те освобождавам от изпит.

 

И в потвърждение на думите ти, добавям интересна статия по въпроса как китайските власти боравят с информацията за коронавируса.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2020/01/27/4021267_zashto_kitai_ne_kaza_cialata_istina_za_noviia/

Те така си лъжат от незапомнени времена (това дори не е know-how на ККП) и всички, които по някакъв повод са имали нужда от що-годе достоверна информация за каквото и да е в Китай го знаят. Преди години една от най-големите британски банки HSBC (което всъшност е абревиатурата на The Hongkong and Shanghai Banking Corporation) конструираше и публикуваше система от алтернативни макроикономически показатели, базирани на други косвени показатели в помощ на службите и обърканите инвеститори. Ето един доклад на специалната комисия от 2013 г.

https://www.uscc.gov/sites/default/files/Research/TheReliabilityofChina'sEconomicData.pdf

Всъшност нищо в Поднебесната империя не е каквото изглежда на пръв поглед, ако изобщо те пуснат да го видиш. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В Китай е задължително носенето на маски и ръкавици. Репортаж от Шанхай

https://www.dnes.bg/obshtestvo/2020/01/29/bylgarin-ot-kitai-maskite-svyrshiha-metroto-e-poluprazno.437411?fbclid=IwAR1C40c2h8k5c5G8FZvOpXsSeKYxf1aNx35KKpzJ-TyFsE7dNRagtS_lXcA

 

Що се отнася до ефективността на обикновенните маски, които се продават по аптеките според един учен който слушах те намаляват вероятността от зараза с около 70% ако се носят правилно и се сменят всеки ден. При навлажняване на маската ефективността и спада рязко.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ситуацията продължава да ескалира. British Airways са спряли всички полети към Китай, а Великобритания не препоръчва пътуването в Китай.

 

Coronavirus: BA suspends flights to and from mainland China

https://www.bbc.com/news/uk-51292590

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
17 minutes ago, Topfly said:

Що се отнася до ефективността на обикновенните маски, които се продават по аптеките според един учен който слушах те намаляват вероятността от зараза с около 70% ако се носят правилно и се сменят всеки ден. При навлажняване на маската ефективността и спада рязко.

 

Според тази статия: http://bigcanoe.themountainsvoice.com/big-canoe-ga-what-you-need-to-know-about-wuhan-v-chinese-coronavirus-and-what-they-arent-telling-you/

ефективността на тези маски е нулева, защото вируса е много малък и минава свободно през нея. Евентуалната ефективност е ако някой се "изплюе" върху Вас - да спре грубата течност съдържаща милиарди вируси, защото е от голямо значение с какво количество инвазия ще започне заразата за крайния изход.

Връзка към мнение

Аз пък се чудя, какво да посъветвам сина ми, който има билет Лондон-Шанхай-Банкок и Банкок-Шензен-Лондон с air China за 22.02.20 до 03.03.20. Кроихме палнове да ме заедно в Тайланд.... ( моят полет е през Бахрейн).  Та въпросът е: Дали да си иска парите и да си купува нов билет?, дали има вариант да му заменят полета, да не е през Китай? , дали да чака и да се надяваме , че всичко ще ОК. Забравих да кажа, че в Китай има стоп за около 12ч. и на отиване и връщане. Дано някой има добри идеи, че леко почвам да се притеснявам:) Притеснението ми е за полета......  , като в Шекспирова драма...ще го бъде или няма да го бъде:)

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 14 минути , Monika_Koko каза:

Аз пък се чудя, какво да посъветвам сина ми, който има билет Лондон-Шанхай-Банкок и Банкок-Шензен-Лондон с air China за 22.02.20 до 03.03.20. Кроихме палнове да ме заедно в Тайланд.... ( моят полет е през Бахрейн).  Та въпросът е: Дали да си иска парите и да си купува нов билет?, дали има вариант да му заменят полета, да не е през Китай? , дали да чака и да се надяваме , че всичко ще ОК. Забравих да кажа, че в Китай има стоп за около 12ч. и на отиване и връщане. Дано някой има добри идеи, че леко почвам да се притеснявам:) Притеснението ми е за полета......  , като в Шекспирова драма...ще го бъде или няма да го бъде:)

Ако АК му предложи връщане на парите, по-добре да се откаже и да си вземе нов билет. И да гледа летищата да са по-малко рискови.

Аз не бих изпратила детето си на летище с кихащи и кашлящи китайци. 

Не, че можеш да се изолираш от тях някъде в Азия, те са навсякъде! На всеки метър.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Trumtram каза:

Варианта е да чакаш авиокомпанията да отмени полета, доста компании май го направиха

Да и аз бих изчакал още малко. Притеснително си е да седиш и да гледаш, ама ако ескалира още ситуацията може да има проблем и с други летища извън Китай и да се наложи пак да тръпнеш в очакване. От друга страна, ако Китай действат адекватно, може да понижат заплахата и да си летите през Китай, като естествено трябва да се пазите много.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Monika_Koko аз не бих рискувал за толкова близка дата. Ситуацията е трудно предвидима, но при предишната вирусна епидемия тръгнала от Китай положението се успокои чак след около половин година. Следващите седмици е по вероятно да има още авиокомпании които да спрат полетите и т.н.

На ваше място аз лично бих си искал парите и бих търсел бързо алтернатива, защото вероятно и други пътуващи правят същото и местата бързо ще свършат, а цените ще се увеличат..

 

Ето още една поучителна история на една българка останала затворена в карантина в Ухан. Във  форума редовно стават дискусии по различни казуси трябва ли бързо да реагираме когато има затрашаващи пътуванията ни събития или да не се панираме и спокойно да чакаме. Българката е чакала достоверна информация за събитията от българското и германското посолство и докато е чакала е пропуснала възможноста да се евакуира. Друг неин познат не е чакал достоверните новини, а е решил бързо да се евакуира и е успял да напусне Ухан...Чакането в такива моменти, не винаги работи в наша полза!

 

Четирима българи са блокирани в сърцето на заразата в Китай!

https://glas.bg/sviat/chetirima-balgari-sa-blokirani-sartseto-zarazata-kitai-424982/

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Интересно ми е дали изобщо air china  имат практиката да пренасочват полети през други летища и дали биха го направили... нямам идея, сигурно ако кацат на други летища таксите има стават огромни... обаче и загубите от отказали се пътници и канселиране на полети също е загуба.

Връзка към мнение
13 minutes ago, Monika_Koko said:

Интересно ми е дали изобщо air china  имат практиката да пренасочват полети през други летища и дали биха го направили... нямам идея, сигурно ако кацат на други летища таксите има стават огромни... обаче и загубите от отказали се пътници и канселиране на полети също е загуба.

Air China са в са членове в Star Alliance. Може да се опитате да презаверите билета за полета на някоя партньорска авиокомпания, Като Луфтханза, Аустриан, Air India и т.н. Кацането на други летища не е само въпрос на такси, а на слотове и т.н. Извънредно може да се кацне на друго летище, но едва ли има капацитета масово да се насочат полети към други летища...

 

British Airways е спрял полетите си до Китай до 29 февруари, а Finnair до 29-ти март.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Украинските авиолинии също спират директните си полети до Пекин от 03.02.2020, малко късно, ама... Мисля, че четох, че и Тай еъруез също спират да летят, но само го мярнах като заглавие, не се задълбочих.

 

@Monika_Koko, изключително притеснителна и необичайна е ситуацията с този вирус. Каквито практики да са имали авиокомпаниите, те не са релевантни в този случай. Бих си поискала парите и си купила билет през по-малко рискови летища. Макар, че никога не знаеш човекът до теб по опашките откъде и накъде е тръгнал, а както става ясно, заразяването е преди симптомите.

 

Ние с моя мъж през следващия месец минаваме по няколко пъти през най-големите германски летища всеки в различни посоки и освен да се крием по по-празни гейтове до бординг, друго не ми идва на наум.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , Monika_Koko каза:

Интересно ми е дали изобщо air china  имат практиката да пренасочват полети през други летища и дали биха го направили... нямам идея, сигурно ако кацат на други летища таксите има стават огромни... обаче и загубите от отказали се пътници и канселиране на полети също е загуба.

На тях централата им е в Китай, така че няма как да не минат оттам. Единствено може да ви презаверят билета с партньорска компания, но не знам дали се прави това в тези случаи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се пробваме за премаршрутиране.... билетите са  купени през "go to gate". Дано има резултат. Ще дам инфо, после как се развива кореспонденцията.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Monika_Koko каза:

air china  имат практиката

Ние минахме през Пекин на 25.01 а връщането е пак от там на 09.02. За 4 часа престой все ще се опазя а и едва ли ще допуснат  "кихащ"  на летището.  По-скоро ме притесняват преваантивните мерки че кацаме в Лондон..

Сега китайците ни предлагат да ни върнат парите (колко обаче) но през  mytrip..

Тъй като сме на Суматра и постоянно сме на места без нет  оставил съм нещата в ръцете на голямата дъщеря- друго е все пак в колцентъра да видят английски номер

Параноята обаче почва да ме притеснява - дали си заслужава за няколко € да рискуваме...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не искам да плаша хората, но ако се изпусне от контрол един вирус- няма спасение никъде, освен да се измисли ваксина или да се изгради постепенно имунитет. Дори и да не се лети през Китай какво от това- след като китайците летят навсякъде, през всички летища, по всички континенти. Те от своя страна са в контакт с други, които на свой ред летят и т.н и т.н по веригата. Следващите месеци ще е още по-зле вероятно. Каквото има да става- ще става. Вземаме мерки, колкото и каквито можем и това е.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
3 hours ago, DaBo said:

Ние с моя мъж през следващия месец минаваме по няколко пъти през най-големите германски летища всеки в различни посоки и освен да се крием по по-празни гейтове до бординг, друго не ми идва на наум.

 

31 minutes ago, paduan123 said:

Не искам да плаша хората, но ако се изпусне от контрол един вирус- няма спасение никъде, освен да се измисли ваксина или да се изгради постепенно имунитет. Дори и да не се лети през Китай какво от това- след като китайците летят навсякъде, през всички летища, по всички континенти. Те от своя страна са в контакт с други, които на свой ред летят и т.н и т.н по веригата. Следващите месеци ще е още по-зле вероятно. Каквото има да става- ще става. Вземаме мерки, колкото и каквито можем и това е.

Нека не всяваме излишна паника за нещо което за момента чисто статистически е несъществуваща опасност. В момента 1 на 230 000 хиляди китайци е заразен, но шансът точно един заразен китаец да ни зарази и нас е вероятно 1 към милиони. Шансът да умрем от вируса обаче вероятно е по малък от колкото да спечелим джакпота от тотото...До днес общо 132 души са загинали от вируса, като вероятно повечето от тях са били с по слаба имунна система и т.н. В същото време ежедневно в света около 3000 души загиват от ПТП или за последния месец около 90 000 души...

 

За сега реалната опасност не е вируса, а това да ни анулират полета, да попаднем в карантина, да имаме неприятност при прекачве в Китай и т.н.

Заради вируса десетки милиони души в света са в карантина, стотици милиони имат транспортни проблеми и т.н. Истинският проблем не е вирусът, а превантивните мерки които се взимат и ще се взимат.

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, stefanrusev каза:

Параноята обаче почва да ме притеснява

А мен ме притеснява, че този път не е параноя. След като дори и суперсдържаните китйски власти демонстрираха, че са объркани и май не много подготвени. Действията на британците също не би трябвало да те смущават - всъщност виждам само положителен смисъл в тях.

 

@Monika_Koko, имай предвид, че мястото, за което сте се запътили - Тайланд - е номер 2 в класацията по брой заразени. Днес ги дават, че са 14, след седмица може да са трицифрено число. И дори да оставим настрана дали това теб те притеснява или не, остава неизвестността относно евентуални бъдещи действия на авиокомпании и застрахователи. Така че дръж и тази компонента на проблема под око.

 

 

преди 5 минути , Topfly каза:

В същото време ежедневно в света около 3000 души загиват от ПТП

Не леж' на тая кълка. Загиналите от ПТП бяха 3000 вчера, толкова са днес, толкова ще бъдат и утре.

А случаите на заразени с nCoV, официално обявени, за последните 10 дни, изглеждат така:

 

Capture.JPG.4643e30a4096a94613f7a30872d79a81.JPG

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
10 minutes ago, Goal & Boss said:

Не леж' на тая кълка. Загиналите от ПТП бяха 3000 вчера, толкова са днес, толкова ще бъдат и утре.

А случаите на заразени с nCoV, официално обявени, за последните 10 дни, изглеждат така:

Capture.JPG.4643e30a4096a94613f7a30872d79a81.JPG

Ако не се взимат никакви мерки с това темпо вероятно след 1 година ще стигнат загиналите от вируса по 3000 на ден. Много преди това обаче ще има ваксина, мерките ще дадат резултат и кризата ще се овладее. За разлика от ПТП загиналите при вируса вероятно ще са възрастни, болни и т.н., а не подбрани на абсолютно случаен принцип активни хора...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 15 минути , Topfly каза:

 

Нека не всяваме излишна паника за нещо което за момента чисто статистически е несъществуваща опасност. В момента 1 на 230 000 хиляди китайци е заразен, но шансът точно един заразен китаец да ни зарази и нас е вероятно 1 към милиони. Шансът да умрем от вируса обаче вероятно е по малък от колкото да спечелим джакпота от тотото...До днес общо 132 души са загинали от вируса, като вероятно повечето от тях са били с по слаба имунна система и т.н. В същото време ежедневно в света около 3000 души загиват от ПТП или за последния месец около 90 000 души...

 

За сега реалната опасност не е вируса, а това да ни анулират полета, да попаднем в карантина, да имаме неприятност при прекачве в Китай и т.н.

Заради вируса десетки милиони души в света са в карантина, стотици милиони имат транспортни проблеми и т.н. Истинският проблем не е вирусът, а превантивните мерки които се взимат и ще се взимат.

 

Превантивните мерки са проблем ли? Проблем за кого? Кое е по-важно- да се спасят човешки животи или, че ние нямало да можем да си осъществим планираните екскурзии. Какво да правят- да не ги ли вземат тези превантивни мерки? Нали искат да овладеят ситуацията, колкото се може по-скоро, преди нещата да излязат извън контрол. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.