Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

7 minutes ago, samuraika said:

Малко статистика показаха:

80% от фаталните случаи са на хора над 60 години, от тях 70% са със съществуващи усложнения - диабет, сърце, кръвно...

Смъртността в Ухан е 4.9%

Смъртността в Китай е 2.1%

Смъртността в Китай но без Ухан е 0.16%

 

От тези данни аз бих извадил следните заключения:

 

Напълно възможно е коронавирус да не е много опасен от нормалния грип.

Китайците тотално са се оплели в лъжите си и заразените са поне 10-20 пъти повече, а смъртността много ниска.

За да прикрият лъжите си китайците са почнали да публикуват данни за много по малко заразени, но това е стреснало СЗО и чуждите държави, защото е излизала много по голяма смъртност.

Реално китайците са си вкарали един огромен икономически автогол с криенето на информацията и късната реакция...

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Не знам доколко са верни тези данни, но оставам с впечатлението, че двете страни (Киатй и Япония) си сътрудничат доста тясно и обменят информация на високо ниво. Освен това много случаи се регистрираха по света и има само 2 смъртни случая - и двамата на хора от Ухан.

 

Днес - пореден рекорд на смъртните случаи в Ухан - 73 за ден.

 

Според мен в началото китайците са изолирали вируса, видяли са , че много прилича на SARS по ДНК структура и са си казали - тоя филм сме го гледали, ще се справим и потулим нещата преди да се е разшумяло. Изненадааа - вирусът е по-заразен и се предава в асимптоматична фаза! План Б - хвърляме се мощно на амбразуратя, тия в Ухан ги отписваме, блокираме града и потулваме нещата преди да се е разшумяло. Само че вирруса е вече не само извън пределите на Ухан, но и на Китай. План В - ако някой има план, моля да каже. Кметове по градове се молят за помощ от бизнеси и фирми. WHO събира $675М с девиза - платете сега, че да не плащате повече утре.

 

А че китайците са се самонадхитрили - спор няма.  Само погледни time line в Уики за заразата :

 

Цитат

18 January

After the first 41 laboratory-confirmed cases were identified on January 2, 2020,[174] 16 days elapsed with no further confirmed cases being announced by Chinese officials before China reported 17 additional laboratory-confirmed cases, with three cases in critical condition. The number of laboratory-confirmed cases rose to 62 in China, with the ages ranging from 30 to 79, of which 19 were discharged and eight remain critical.[206]

On the same day, the Wuhan City government held an annual banquet celebrating the Chinese New Year with forty thousand families in attendance despite the officials' knowledge of the spread of the Wuhan Coronavirus. They shared meals, plates and ate together

А СЗО къде са? На следващия ден са регистрирани първите случаи извън Ухан. Вече знаем, че на следващия ден вирусът е наличен и извън Китай и се заразяват хора в трети страхи - корейката, заразена в Тайланд на 19ти. По това време СЗО не повдига нивото на заплаха и все още "набира данни" и обсъжда има ли реална трансмисия човек-на-човек или не....На 20ти официално е регистриран първи случай извън Китай. Тогава британски учени казаха, че не би могло да има такова разпространение при толкова малко случаи и изказаха обосновани съмнения за много по-висока заразност. На 23ти СЗО не достига до консенсус.

Цитат

WHO's emergency committee was unable to reach a consensus—with one member stating that the vote was "50/50. Even."—on whether the outbreak should be classified as PHEIC due to lack of information.[561] The committee will resume discussion the next day.[562]

Едва на 30ти, след извънредно събрание вдигат нивото на заплаха. До тогава вирусът се е рапространил навсякъде и има данни за огнища в НК и Тайланд...Сега не знам колко ще ги чакаме за пандемията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, boogy83 каза:

 Това клипче от къде е? Малко ми изглежда като: ето вижте ние взимаме мерки за пристигащите хора от Китай, така че бъдете спокойни! А в същото време с какво ги пръскат и какво ще им помогне това пръскало, ако вече са болни? Може би е реакция срещу всичките новини, където всяват паника сред хората.

На самолета пише MalindoAir Indonesia. А на резервоара на гърба на единия от хората в жълти костюми (най-близкият отляво) пише Alkohol.

Пръскат ги с алкохол! За добре дошли! Това даже и на Слънчака го няма!

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар
Преди 1 час, samuraika каза:

 

 

Не го мислете толкова и двамата. В момента има по-голяма вероятност да се заразите от не-китаец. Ако ситуацията се успокои до тогава - добре. Ако ескалира и се обяви пандемия - самите организатори ще отменят събитията.

 

 

Не си разбрала.

Нито @Emil Chakalov, нито аз, се притесняваме за вируса. Притесняваме се, да не се провалят изложенията и да не можем да си свършим работата, дето сме си я предвидили.

Еле пък аз, дето се притеснявам много повече за хепатитните вируси, отколкото за короната.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ъпдейт от Сингапур.

На летището всичко е спокойно. В самолета от Джогджа си поисках и изчетох сингапурската преса. Истерия няма, само много добре подбрани съвети. А Сингапур засега отстъпва само на Япония по брой случаи на 2019-nCoV извън Китай. Има и местно огнище на заболяло семейство на туристически гид, който е развеждал китайци. 

Термокамери на летището не видях. Сигурно е имало, но скрити...

Обаче ни хвърлиха от дузпа в тъч. На рецепцията в един забит хостел в Гейланг ни извадиха термокамера да ни сканират. При 37.5 по Целзий трябвало да те пратят на преглед. Добре, че се ограничиха само с @mary_shery,  дори и тя излезе 37.2 в тая жега и влага. А аз, както бях катерил стълби и още с 19 кг раница на гръб, нямаше да мина теста 🤫

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
На 3.02.2020 г. в 10:23, samuraika каза:

Ако статистиката на автора на статия беше вярна - до сега да имаме няколко летални случая на магеланци (аз абсолютно задължително сред тях) и поне една дзина да са в спешното и да берат душа.

 

преди 35 минути , samuraika каза:

 

Едва на 30ти, след извънредно събрание вдигат нивото на заплаха. До тогава вирусът се е рапространил навсякъде и има данни за огнища в НК и Тайланд...Сега не знам колко ще ги чакаме за пандемията.

Що тъй, гледам, сменила си си мнението, авторът на онази статия ще излезе прав:

 

КОРОНАЧУМАТА – КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ***** И някои неизвестни факти освен съветите

 

" В Китай нямаме епидемия.

Имаме пандемия (всеобхватна смъртоносна епидемия навсякъде)."

 

Това, че китайците не казват цялата истина, докара работата до тук.

 

Връзка към коментар
преди 16 минути , AlexandraKo каза:

КОРОНАЧУМАТА – КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ***** И някои неизвестни факти

Както се казва - Нередовното пиене е вредно за Вашето здраве! (Майтап или истина - всеки сам преценя!)

 

https://www.pariteni.bg/novini/zdrave/spirtyt-ubiva-koronavirusa-233987

Спиртът убива коронавируса

90% от хората се разболяват при контакт със заразен от новия вирус

5 февруари 2020 12:37

Коронавирусът е много податлив на дезинфектанти. Умира много бързо от спирт.

Това съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

"Нещата динамично се променят, получават се нови знания за този вирус, за неговия начин на предаване, инкубационен период и ние за това всеки ден ги качваме на сайта с промените", заяви проф. Кантарджиев.

От контакт 90% от хората се разболяват от коронавруса, обясни той. При контакт с вируса до третия ден човек може да не е болен, но да го разпространява.

"Още не се знае начинът на разпространение, колко трябва да е близък контактът.", обясни проф. Кантарджиев.

Пробите за коронавирус и на семейството в хасковската болница, за което имаше съмнения за болестта, и на мъжа, който пристигна на Летище Варна със симптоми на грип, са отрицателни. Мерките за неразпространение на вируса у нас обаче остават засилени.

"Министерството за първи път от четирите заплахи, които съм преживявал, сега в момента брилянтно взима организационни мерки", каза проф. Тодор Кантарджиев.
По думите му младите не боледуват тежко, но пък разпространяват. По-възрастните хора боледуват тежко.

За да се установи болестта, трябва да се вземе материал, който да се съхранява на температура от 4 градуса.

Продължава разпространението на китайския коронавирус. Броят на жертвите вече е 491. Заразени са над 23 хиляди души.
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 29 минути , AlexandraKo каза:

 

Що тъй, гледам, сменила си си мнението, авторът на онази статия ще излезе прав:

 

(всеобхватна смъртоносна епидемия навсякъде)

 

Никък даже не съм си сменила мението. Нито някъде съм твърдяла, че китайците казват цялата истина. Върни назад, както си тръгнала, да видиш, че казвам че изнасят нарочно "регистрирани случаи" за да е ясно, че това са само потвърдените. На някои места изнасят и "предполагаеми", но тя тази е толкова офф, че едва ли някой знае.

 

Просто експертни мения, от типа на "абе то ясно, че са намесени големи интереси" или "тука се въртят много пари", или "това е за овцете да вярват, ама аз не им се връзвам" са подходящи за селски вечеринки на чашка. Така говорят хората, които нямат какво да кажат, а много им се иска.

 

Авторът на чумозната статия твърдеше, че ако посетите Китай имате 50% вероятност да умрете. Твое право е да смяташ, че е прав. Според мен - не е. И продължавам да смятам че не е.

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , samuraika каза:

Авторът на чумозната статия твърдеше, че ако посетите Китай имате 50% вероятност да умрете. Твое право е да смяташ, че е прав. Според мен - не е. И продължавам да смятам че не е.

 

Авторът на въпросното четиво е известен кукундрел - един от многото тъдява, които се борят за титлата Медиен Мунчо. Но, колкото и да изглежда невероятно, намират се хора, които му вярват.

 

От същия автор, в същия сайт, по същата тема:

Цитат

Всички признаци на заболяването са сходни със симптомите при БЕЛОДРОБНА ЧУМА.
След заразяване следва висока температура, болки в главата, крайниците, кръста, остра пневмония, оттам вторично заразяване на други хора по въздушно-капков път, обща слабост (хората припадат, както си вървят, за което има достатъчно видеозаписи в мрежата).
.
Смъртността е 100% при липса на лечение – умира се за два-три дни.
Септическата форма води до заразяване при досег, вкл. и с мъртво тяло, пренос от бълхи и др.
Може би затова по сведения на очевидци от градовете под карантина навсякъде се пръска с дезинфектанти – вкл. от камиони по улиците и чрез самолети и хеликоптери от въздуха.
Хора от Ухан, преди да се затворят всички връзки и възможности за контакт, споделят, че армейски кордони са заобиколи града и разстрелват всички, опитващи се да го напуснат. (бел: невъзможно е да проверя за достоверност тези разкази)

 

Разбира се, това, че не е установил достоверността на последната „информация“, не му пречи да я плесне на всеослушание, за радост на своите фенове.

 

Да се смее ли човек, да плаче ли...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , samuraika каза:

Никък даже не съм си сменила мението. Нито някъде съм твърдяла, че китайците казват цялата истина. Върни назад, както си тръгнала, да видиш, че казвам че изнасят нарочно "регистрирани случаи" за да е ясно, че това са само потвърдените. На някои места изнасят и "предполагаеми", но тя тази е толкова офф, че едва ли някой знае.

Пандемията имах предвид.

Връзка към коментар
1 hour ago, samuraika said:

А СЗО къде са? На следващия ден са регистрирани първите случаи извън Ухан. Вече знаем, че на следващия ден вирусът е наличен и извън Китай и се заразяват хора в трети страхи - корейката, заразена в Тайланд на 19ти. По това време СЗО не повдига нивото на заплаха и все още "набира данни" и обсъжда има ли реална трансмисия човек-на-човек или не....На 20ти официално е регистриран първи случай извън Китай. Тогава британски учени казаха, че не би могло да има такова разпространение при толкова малко случаи и изказаха обосновани съмнения за много по-висока заразност. На 23ти СЗО не достига до консенсус.

Едва на 30ти, след извънредно събрание вдигат нивото на заплаха. До тогава вирусът се е рапространил навсякъде и има данни за огнища в НК и Тайланд...Сега не знам колко ще ги чакаме за пандемията.

Проблемът със СЗО е, че те вероятно никога не биха обвинили публично Китай в това че фалшифицира статистиката, защото така ще загуби имиджа си на неутрален играч и ще влезе в публична политическа дискусия. От друга страна въз основа на някави съмнителни данни трябва да дадат експертна препоръка и това видимо ги затруднява...

От гледна точка на Китай обаче едно публично признаване на това че са фалшифицирали статистиката не е просто въпрос на престиж. Едно такова признаване би могло да има тежки икономически последствия, защото ще постави под въпрос данните от статистиката за растежа на БВП, счетоводните отчети на фирмите и т.н. Те не че сега няма някакви съмнения, но публичното признаване на проблема със сигурност ще доведе до значителен отлив на капитал от Китай...

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На мен пътуване не ми предстои засега, но следя сигуацията, защото живо се интересувам как изолацията на Китай ще повлияе на онлайн търговията. Големите платформи като Амазон, Ибей в голяма част са движени от китайски инвентар и ми е интересно какво ще се случи при изчерпване на складовите наличности. Ново производство временно вероятно няма, дори да има - продукцията никак лесно не може да стигне до крайната си точка по въздушен път, но как стои въпроса с контейнерите, транспортирани по вода? Ще се повишат ли цените на стоките (наличие на търсене, липса на инвентар), ще се увеличат ли продажбите на фирми с локално производство и некитайски суровини? Любопитна съм кои брандове ще издържат и ще има ли фалити.

Screenshot_20200206_102619.jpg.d44d7807e53f7116b4dc7a43e0e4b908.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 8 минути , Topfly каза:

Неочаквана ваканция -епизод 199

 

Thousands of Chinese tourists stranded in Bali after flights suspended

https://www.channelnewsasia.com/news/asia/china-tourist-stranded-bali-flight-cancel-coronavirus-12398212

На 15.02 тръгваме за Бали през Доха. Малко по- успокоително е , че няма да има полети кацащи от Китай.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

От МВнР:

 

Предупреждаваме българските граждани, че поради предприемането на допълнителни мерки от страна на световната общност с цел ограничаване на разпространението на новия коронавирус 2019-nCoV, и по-специално отмяната на голям брой полети от/до Китай, включително транзитни полети през определени китайски летища, възможностите за завръщане в България значително намаляват. Същевременно някои редовни вътрешни линии временно не се изпълняват, а по други се отменят полети. 

Предвид създалата се ситуация с отменени полети и засилващи се мерки срещу разпространението на вируса, съветваме намиращите се на територията на Китай български граждани, които обмислят отпътуване от страната, да направят възможно най-скоро резервации за полети. Ако вече имате закупени самолетни билети, препоръчваме да се свържете с вашата авиокомпания и да проверите за евентуална отмяна на вашия свързващ полет през територията на Китай, като го замените с такъв, който минава през други транзитни летища в Азия.

Уведомяваме ви, че много европейски, американски и азиатски авиопревозвачи вече са прекратили или значително намалили полетите си до Китай. Списък на европейските авиокомпании, прекратили свои полети до Китай, можете да откриете в следния прикачен файл: Списък на отменени полети.   

Препоръчваме на пребиваващите на територията на Китай наши сънародници да регистрират престоя си в някое от задграничните представителства на Република България в страната, с оглед да им бъде оказвано по-ефективносъдействие при нужда:

- Посолство в Пекин- тел.: +86 10 6532 1946, +86 10 6532 1916 (в извънработно време); имейл: Consulate.Beijing@mfa.bg.
- Генерално консулство в  Шанхай- тел.: +86 02162376183, +86 15000204773 (в извънработно време); имейл: Consular.Shanghai@mfa.bg.
 
---
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.bg.

МВнР препоръчва на българските граждани, при пътувания в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: (https://mfa.bg/bg/embassyinfo).

 

Виж още:

Австралия

Виетнам

Камбоджа

Китай

Малайзия

Сингапур

Тайланд

Филипини

Република Корея

Япония

Тайван

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

В събота летим за Бангкок от Дюселдорф през Дубай с Емирейтс. Ще имаме 5 дни там,после 3 в Сингапур и една седмица на Бали. Вече цялата тази истерия с корона вируса ми идва в повече и се чудя дали да летим?Някак си немога да си представя на 40 градуса жега да се разхождам с маска...Има ли някой който да е в Бангкок или скоро е бил да направи  update   от там?Мерси!

Връзка към коментар
Преди 1 час, Blagovesta78 каза:

В събота летим за Бангкок от Дюселдорф през Дубай с Емирейтс. Ще имаме 5 дни там,после 3 в Сингапур и една седмица на Бали. Вече цялата тази истерия с корона вируса ми идва в повече и се чудя дали да летим?Някак си немога да си представя на 40 градуса жега да се разхождам с маска...Има ли някой който да е в Бангкок или скоро е бил да направи  update   от там?Мерси!

ние се прибрахме непланувано на 29 ти от Банкок, защото не издържах да ходим с маски и да се пазим от всичко. Изведнъж почти всички хора тръгнаха с маски и е много стресираща гледка, отделно в хотела, а и навсякъде е пълно с китайци. Трябваше да се върнем на 1 ви април от Мале, но реших, че няма да издържа още два месеца с маска, то каква почивка ще е въобще това и за около 250 лв на човек сменихме полетите -датата и мястото на излитане. Ако имате застраховка отмяна на пътуване спокойно може да вземете бележка, че сте болни и не може да тръгнете и ще ви възстановят сумите.

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Пандемията имах предвид.

Готвя вечеря и пиша, сега забелязах,ч е съм се изразила доста грубо - това за селските вечеринки, нали разбираш че нямах предид теб, а авторът на статията?

 

За пандемията също не съм си сменила мнението, напротив. Аз съм от отбора, който смята, че болестта е заразна в асимптоматична фаза, което значи, че около нас щъкат много хора които и не предполагат че са вирусоносители. Смъртността е някъде около 0.5%, което е доста повече от обикновен грип, но съизмеримо с някои от по-гадните грипни епидемии, които сме имали. И по-малко от най-гадните като испанския грип, примерно.

Тук има регистрирани случаи на положително тествани хора без никакви симптоми, казаха че ще ги държат 12.5 дена и после ги пускат.

 

"Пандемия" по дефиниция значи зараза, която се разпростира извън границите на една държава и засяга голям брой хора. Не бива да се бърка с "Апокалипсис" или от сорта. Така че вече си е факт.

 

САРС хич не го помня, ама много добре помня предната "пандемия" обявена от СЗО заради грипа 2009та. Тогава бях във Франция и по новините само за това говореха. Малко като сега. Разболяхме се и четиримата (тогава още я нямаше Принцесата) и отидохме на лекар така, както си трябва - с маски на лицата, бършейки след себе си с антибактериалнин кърпички. Посрещна ни личния лекар, който падна да ни се смее, изписа ни парацетамол и ни прати в къщи. Викам - а тестове? Щото пандемия, у, а...Пак се смее. Ми ако искате ходете в централната лаборатория да ви изследват. Ама не е ли задължително? Ами данните, ами статистиката? Вече съвсем умря от смях...Така и не знам ние дали го имахме този грип или не. По данни на СЗО над 14 000 души са умрели от тази пандемия. И около нея има скандали, спекулации и конспиративни теории за организиране на кампания от фармацефтичните компании.

Просто хората като чуят "грип" и им е познато. Ама като чуят "китайска белодробна чума" и истерясват.

 

Прекъснаха новините за да съобщят за трети круизен кораб, от Хонконг, който пътува към Япония и на борда има пътник със съмнение за зараза - ще им бъде отказан порт. Връщат ги обратно.

 

Имам приятелка, китайка, родителите й са в Пекин. Писа ми че са добре, но си седят в къщи. Сега чакат да видят как ще се повлияе епидемията след като свърши ваканцията и хората започнат да ходят пак на работа.

 

@Sju оказва се , че половината от световния стокооборот се транспортира в каргото на самолетите, а другата половина -- в трюмовете на корабите. Очаквай сериозно прекъсване на много доставки и временни недостици на най-разнообразни неща. Тепърва.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Наистина ли всички навсякъде ходят с маски? Аз летя на 17 март за Банкок, не се притеснявам от заразата, ама ако навсякъде около мен има хора с маски, ще се вкарам в някъв филм. 😀

Връзка към коментар
13 minutes ago, Suunto said:

Наистина ли всички навсякъде ходят с маски? Аз летя на 17 март за Банкок, не се притеснявам от заразата, ама ако навсякъде около мен има хора с маски, ще се вкарам в някъв филм. 

1AA704A9-EBFE-4B4A-AF1A-D1467D7B57FF.jpeg

  • Шок 1
Връзка към коментар

Почнаха да носят масово изведнъж на 20 -ти януари,  а аз от 21 -ви. Даже в хотела един портиер се закачаше и ми се смееше, че ходех навсякъде в хотела с маска, даже в асансора и т.н, ама след няколко дни всички служители, включително и той вече не сваляха маските и не се усмихваха. Само някои западни  туристи, та даже и  с малки деца на по 2-3 години ходеха без маски.

Връзка към коментар
преди 29 минути , Suunto каза:

Наистина ли всички навсякъде ходят с маски? Аз летя на 17 март за Банкок, не се притеснявам от заразата, ама ако навсякъде около мен има хора с маски, ще се вкарам в някъв филм. 😀

Дотогава има повече от месец, не се стряскай от сега. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Blagovesta78 каза:

В събота летим за Бангкок от Дюселдорф през Дубай с Емирейтс. Ще имаме 5 дни там,после 3 в Сингапур и една седмица на Бали. Вече цялата тази истерия с корона вируса ми идва в повече и се чудя дали да летим?Някак си немога да си представя на 40 градуса жега да се разхождам с маска...Има ли някой който да е в Бангкок или скоро е бил да направи  update   от там?Мерси!

Здравей. Аз не съм в Банкок и нямам ъпдейт от там, но следя ситуацията заради предстоящо пътуване до Япония март месец.

От това, което виждам, оставам с впечатление, че разпространението на вируса в момента набира скорост (включително извън Китай), като още не може да прогнозира кога точно ще е пикът (това колко е опасен/смъртоносен самият вирус не го коментирам).

Аз на твое място не бих летяла, не за друго, а за да избегна евентуално неудобство покрай връщането (не се знае какви мерки ще бъдат предприети дотогава). 

Ние нашите билети за март месец (с Air China 😄) днес ги отменихме и засега няма да купуваме нови през друг хъб. 

 

P.S. Аа сега видях, че и вие сте март. В такъв случай бих изчакала още 2 седмици, да видим какво ще е положението до тогава. Ние отменихме нашите, за да не носим стигмата "минали през Китай" ако евентуално решим все пак да летим и решат да ни задържат под карантина някъде.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.