Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 1 минута , bonboneva каза:

Понеже в Сингапур е забранен вноса на много неща, чудех се дали няма да имам проблеми със спирта...

Обясни на хората с каква цел го носиш. Вероятно биха проявили разбиране - все пак за тях ситуацията също е стресова. Ако си носиш и маски оттук, шансът да приемат насериозно думите ти е по-голям (но не гарантирам 100%).

Връзка към коментар
2 hours ago, desislavna said:

Ако разширите периметъра на страните от далечния изток, ще се убедите, че е точно както казва @Topfly. Маските са нещо абсолютно обичайно, особено в транспорта. При нас тепърва навлизат, но ако се возите в метрото, ще видите колко много хора пазят себе си или околните от вируси.

колко да увелича периметъра,не съм била само в Индия, Филипините и Шри Ланка в Азия, ама  там едва ли носят маски 🙂 а и в Бутан и Непал не съм ходила. В останалите съм била по два-три пъти, а в Тайланд 9пъти, така че съм свикнала да виждам тук там маска, ама явно сега ми дойде в повече. По принцип май най-често в ХК съм виждала, ама не масово.

Съжалявам ако прозвуча грубо, но не е като да не съм ходила и да не съм виждала маски и сега съм се паникьосала ей така без нищо.

ето тук е обяснено защо има малко случеи в Тайланд и някои малко развити страни.

https://www.voanews.com/science-health/coronavirus-outbreak/experts-warn-coronavirus-may-be-spreading-undetected-indonesia

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

В Китай щяхте вероятно да бъдете задържана И с право. Английският ми не е силна страна , но на няколко места срещам “may” или “източници” с които се били свързали въпросните репортери от “voa” 

Също така и друг момент куца. Ако здравната система на Тайланд можело да не ги хваща , в другите ниско развити страни - също. Нормално е да възникне въпроса как тогава все пак са хванати въпросните 25 случая? А да питам , здравната система в България на по-високо равнище ли е ? Общо взето не ми е познат този жълт сайт , но мога да скалъпя далеч по-обезпокоителна ,че и правдоподобна статия докато си пия кафето. Толкова ли Ви е скучно наистина? И един човек да приеме подобна статия за нормална-не е добре работата. Фактите са такива каквито са, следя темата живо за да видя или науча за още факти, не за разни фейк новини от сайтове за трупане на трафик.

Връзка към коментар
преди 23 минути , Ivooo33 каза:

Също така и друг момент куца. Ако здравната система на Тайланд можело да не ги хваща , в другите ниско развити страни - също.

Мен ме съмнява че в Индия има само 3 случая. Като знам там каква мизерия е и не спазват никаква хигиена.

Тайланд са си една от страните с най-добре развити здравни системи, само вижте колко много хора ходят до там за трансплантации и смяна на пола. Най-хубавите транс жени/мъже ги правят там. След две седмици ще е ясно ще има ли огнище в Тайланд или не. Поне от това което чета изглежда че този тип вируси по трудно се разпространяват на влажен климат. САРС-а е бил ерадикиран от влажния сезон като е дошъл. Надеждите са че като се дигнат температурите вируса бавно ще си измре. Гледам в Ухан е 4-5 градуса температура, в Банкок е 29-30. На този етап можем само да гадаем кое е истина и кое не. До края на февруари би трябвало да е по-ясно ще има ли други големи огнища.

Връзка към коментар
1 hour ago, Ivooo33 said:

В Китай щяхте вероятно да бъдете задържана И с право. Английският ми не е силна страна , но на няколко места срещам “may” или “източници” с които се били свързали въпросните репортери от “voa” 

Също така и друг момент куца. Ако здравната система на Тайланд можело да не ги хваща , в другите ниско развити страни - също. Нормално е да възникне въпроса как тогава все пак са хванати въпросните 25 случая? А да питам , здравната система в България на по-високо равнище ли е ? Общо взето не ми е познат този жълт сайт , но мога да скалъпя далеч по-обезпокоителна ,че и правдоподобна статия докато си пия кафето. Толкова ли Ви е скучно наистина? И един човек да приеме подобна статия за нормална-не е добре работата. Фактите са такива каквито са, следя темата живо за да видя или науча за още факти, не за разни фейк новини от сайтове за трупане на трафик.

Иво, вие четете единствено с надеждата всичко да е наред в Тайланд и скачате на всяко друго мнение. В тая статия няма факти, а предположения от експерти. Няма как в Сингапур да са кацнали 40 хиляди от Ухан за месец и да има 30 заразени, а в Банкок да са 80 хиляди, в Пукет около 40 хиляди, отделно хиляди в Чианг май и заразените да са 25. Знаем за чистотата и в Тайланд и в Сингапур- къде на какво ниво е. Здравен туризъм има по принцип в Сингапур-голяма част отиват там за лечение. 
Как са ги хванали-в Тайланд повечето са засечени на летището с температура и няколко сами са отишли с такси в болниците, защото им е зле. 
в Сингапур всичко е много строго и веднага са издирени и изследвани  всички, контактували с първите заразени и общо взето 30 те случая са свързани.  Та затова няма как заразените в Тайланд да се окажат по-малко отколкото в Сингапур. И ако се разровите ще прочетете, че най-посетената държава от китайците е Тайланд и след нея с много по-малко посещения са Сингапур и Япония, а там вече виждате какво става. А и Сингапур забраниха влизането на хора били в Китай последните две седмици, докато заразеният шофьор от Банкок не се сърдел на китайските туристите и пак са добре дошли.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Ivooo33 каза:

Общо взето не ми е познат този жълт сайт

Voice of America (VOA) не е жълта медия, нито жълт сайт. По-добре приеми информацията от статията сериозно.

Връзка към коментар

И какво да направим? Също и в Тайланд бяха издирени всички пътници , които шофьора е превозвал в съответния ден. Бройките на заразени са сходни, също така мисля че Китай бяха от първите въвели въпросните камери за следене на температурата. Също така какво е обяснението за това че случаите в Тайланд не се увеличават към момента? Смятате,че и те крият истината или че не могат да идентифицират болестта , заради упадъка в здравната им система  😀? Тази психоза е излишна. Реално погледнато чисто статистически тази теория е обоснована,но също така има и друго, което трябва да се отчете. Когато хората са тръгнали от ухан и т.н заразените не са били 30 000 а са били 300,1000 или 3000. Следователно е съвсем нормално да се допусне , че няма проблем дори и при 1М китайци пътували за Тайланд.  Вероятно ще има и други открити случаи в Тайланд през следващите дни , но и 1000 човека да са в 70М страна аз място за психоза не виждам.

2 minutes ago, Goal & Boss said:

Voice of America (VOA) не е жълта медия, нито жълт сайт. По-добре приеми информацията от статията сериозно.

 В статията няма информация, само предположения.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , Ivooo33 каза:

В статията няма информация, само предположения.

Тогава приеми предположенията сериозно. Погледни картата: цяла ЮИ Азия, барабар с Австралия, е в червени точки, една сал Индонезия с четвъртмилиардното си население не регистрира нито един случай. Дали?

 

Ето ги и източниците, за мен са достатъчно солидни:

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.02.04.20020495v1

 

https://www.rti.org/news/tweet-public-health-officials-should-prepare-coronavirus-new-locations

 

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.02.04.20020479v1.full.pdf

 

А това, че някой първи изказва някакви предположения - ами няма гаранция, че е в грешка. Аз съм готов да се обзаложа с теб, че до другата сряда и Индонезия ще докладва за случаи на nCoV, при това поне 5 наведнъж.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
1 minute ago, Ivooo33 said:

И какво да направим? Също и в Тайланд бяха издирени всички пътници , които шофьора е превозвал в съответния ден. Бройките на заразени са сходни, също така мисля че Китай бяха от първите въвели въпросните камери за следене на температурата. Също така какво е обяснението за това че случаите в Тайланд не се увеличават към момента? Смятате,че и те крият истината или че не могат да идентифицират болестта , заради упадъка в здравната им система  😀? Тази психоза е излишна. Реално погледнато чисто статистически тази теория е обоснована,но също така има и друго, което трябва да се отчете. Когато хората са тръгнали от ухан и т.н заразените не са били 30 000 а са били 300,1000 или 3000. Следователно е съвсем нормално да се допусне , че няма проблем дори и при 1М китайци пътували за Тайланд.  Вероятно ще има и други открити случаи в Тайланд през следващите дни , но и 1000 човека да са в 70М страна аз място за психоза не виждам.

Ама нали се сещаш, че като открият дори 10 нови заразени местни те са се заразили от туристи и докато ги засекат пак контактуват предимно с туристи, заради естеството на работата си.  И така колелото се завърта. 

Връзка към коментар

На всички пътуващи да препоръчам внимателна проверка на застраховките. Моят опит - не с български застрахователни компании - показва отказ на покриване на щети при зададени правителствени предупреждения (например много застрахователи следват travel.gov.uk) В такива случаи купуване на местна валидна застраховка е силно препоръчително.

Връзка към коментар
10 minutes ago, Goal & Boss said:

А това, че някой първи изказва някакви предположения - ами няма гаранция, че е в грешка. Аз съм готов да се обзаложа с теб, че до другата сряда и Индонезия ще докладва за случаи на nCoV, при това поне 5 наведнъж.

Аз говоря за Тайланд предимно и то от гледна точка на % реален риск. Всъщност замисляйки се бях провокиран не толкова от хората, които всяват паника, колкото виждайки че наистина има хора готови да се откажат от подобно мащабно пътуване заради 25 , 250 или 2500 да са дори болни от грип. Нз, вероятно има десетки хиляди болни от спин,Хепатит и какво ли още не. Все пак Тайланд е известна дестинация не с храмовете си. 

Връзка към коментар
В момента, Ivooo33 каза:

Аз говоря за Тайланд предимно и то от гледна точка на % реален риск. Всъщност замисляйки се бях провокиран не толкова от хората, които всяват паника, колкото виждайки че наистина има хора готови да се откажат от подобно мащабно пътуване заради 25 , 250 или 2500 да са дори болни от грип. Нз, вероятно има десетки хиляди болни от спин,Хепатит и какво ли още не. Все пак Тайланд е известна дестинация не с храмовете си. 

Аз всъщност първоначално те репликирах заради изявлението ти, че VOA е жълта медия, от което вероятно вече си се отказал. Но пък съм съгласен, че тайландското здравеопазване е на по-високо ниво от българското.

За другото... Ами всеки си има различен праг на поносимост към опасностите и околната среда. Един е готов да се откаже от пътуване при най-малкото усложнение в страната-домакин, друг тръгва дори и там да има ядрени гъби... Всеки си има своите съображения, страхове, фобии ако щеш... Няма как да реагираме еднакво. Обсъждано е тук, може да ти е интересно.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Zai-1 каза:

Съжалявам ако прозвуча грубо, но не е като да не съм ходила и да не съм виждала маски и сега съм се паникьосала ей така без нищо.

Нямате попълнен списък с държави, та да има яснота предварително колко много сте били из Азия, защото 9-те пъти в Тайланд обикновено говорят за почивки, а не за градски туризъм.

Пак казвам и седя зад думите си, че маските не са нещо ново. Ново е количеството. При положение, че многократно се изтъкна, че те не могат да предпазват от вируса, който преминава през тях.

Хората са стерсирани и лично аз смятам, че медиите доведоха до някаква психоза. Ако се погледне реално процентът на регистрирани заболели хора извън Китай, той е направо нищожен и дано си остане такъв. Вероятността да ме блъсне кола ми се струва по-реална.

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Нека не забравяме, че хората имат различни нива на толерантност на риск. Ако за някой "25 , 250 или 2500", или друг неизвестен брой болни от грип не е пречка, за друг е достатъчно само това да знае, че не е изключено да има поне 1 болен там където отива, за да се откаже. 

В крайна сметка всеки сам взема най-правилното решение за себе си, на базата на собственото си ниво на риск толерантност и, разбира се, информацията, с която разполага(ме). 

Аз съм ЗА това в тази тема да споделяме информация, която спомага за това всеки да вземе правилното решение за себе си (т.е. доколкото се може фактически обоснована и обективна), но ПРОТИВ това да налагаме собственото си мнение за това дали да пътуваме/да носим маска/да се изолираме/и т.н., което е базирано на нашето собствено ниво на риск толерантност, на останалите. 

 

Edit: Goal & Boss, писали сме едновременно с теб. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
5 minutes ago, Ivooo33 said:

Аз говоря за Тайланд предимно и то от гледна точка на % реален риск. Всъщност замисляйки се бях провокиран не толкова от хората, които всяват паника, колкото виждайки че наистина има хора готови да се откажат от подобно мащабно пътуване заради 25 , 250 или 2500 да са дори болни от грип. Нз, вероятно има десетки хиляди болни от спин,Хепатит и какво ли още не. Все пак Тайланд е известна дестинация не с храмовете си. 

Има много болни от много неща, ама се знае как се предава и как се лекува. Лошо е, че не знаеш английски и не четеш какво се пише от доста по-умни от мен и теб хора. Никой не е казал, че отидеш ли там ще се заразиш, просто обстановката не става, тия маски и предпазни мерки скапват удоволствието от всичко. И как знаеш процентно има ли риск като всички ходят точно на едни и същи места, туристите не са разпръснати равномерно из цялата страна и не контактуват с всички жители, а само с  едни и същи, заети в туризма.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
1 hour ago, Zai-1 said:

Иво, вие четете единствено с надеждата всичко да е наред в Тайланд и скачате на всяко друго мнение. В тая статия няма факти, а предположения от експерти. Няма как в Сингапур да са кацнали 40 хиляди от Ухан за месец и да има 30 заразени, а в Банкок да са 80 хиляди, в Пукет около 40 хиляди, отделно хиляди в Чианг май и заразените да са 25. Знаем за чистотата и в Тайланд и в Сингапур- къде на какво ниво е. Здравен туризъм има по принцип в Сингапур-голяма част отиват там за лечение.

Нека не вкарваме излишно напрежение в темата със спекулации! Населението на Китай е 1,4 милиада, а докато имаше полети говорехме за официално максимум за около 5-10 000 заразени. Това са около 1 на 150-300 хиляди души. Дори да предположим, че заразените са 10 пъти повече пак 1 на 15-30 000 души е заразен в Китай и то доста непропорционално. В Индонезия, Тайланд, Сингапур и т.н. спокойно може да е имало 50-100 0000 туристи без нито един от тях да е бил заразен. Шансът китайските туристи да има заразени допълнително се намалява, че трябва да пътуват точно 2-12 дни след заразата. Преди това не са болни, а след като се разболеят е малко вероятно да пътуват...

Вече мина близо седмица от като спряха масово полети до Китай. След максимум още седмица всички заразени извън Китай ще минат инкубационния период и ще се види реалното положение. но за сега ситуацията изглежда напълно под контрол...

 

При такива малки числа е много сложно да се направят модели в коя държава извън Китай колко заразени трябва да се появят и случайността играе много голям фактор. За момента заразените извън Китай са толкова малко, че статистически шансът да се заразим е равен реално на стойност много близка до нулата. Дори обаче да се заразим, смърността извън Китай за сега е близка до тази на грипа, така че няма причина от никаква паника! Докато си мислите за коронавирус и за общо единият умрял човек извън Китай, си мислете за 3000-те жертви ежедневно, които умират от ПТП и се оглеждайте добре, когато минавате през някоя улица!

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
22 minutes ago, desislavna said:

Нямате попълнен списък с държави, та да има яснота предварително колко много сте били из Азия, защото 9-те пъти в Тайланд обикновено говорят за почивки, а не за градски туризъм.

Пак казвам и седя зад думите си, че маските не са нещо ново. Ново е количеството. При положение, че многократно се изтъкна, че те не могат да предпазват от вируса, който преминава през тях.

Хората са стерсирани и лично аз смятам, че медиите доведоха до някаква психоза. Ако се погледне реално процентът на регистрирани заболели хора извън Китай, той е направо нищожен и дано си остане такъв. Вероятността да ме блъсне кола ми се струва по-реална.

 

Маските вършат работа дотолкова, че ако някой се изкиха и изкашля да не ти попаднат пръски върху носа и устата, но очите остават незащитени ако си без очила. Маските може да не са нещо ново, но никога не са били така масови. Ето нещо интерсно за маските в Тайланд-https://thethaiger.com/hot-news/coronavirus/kick-foreigners-not-wearing-face-masks-out-of-thailand-minister

Не съм попълнила държави, защото когато се регистрирах идеята ми беше само да чета пътеписи, които всъщност  ми бяха много интересни и полезни.  По принцип при всяко ходене до Азия съм била и в Тайланд и смятам че горе долу го познавам и това тръгване изведнъж на всички с маски ми показа, че нещо не е наред. 
А и смятам, че човек винаги трябва да бъде подготвен и за най-лошото за да не може да му се случи.
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
33 minutes ago, Zai-1 said:

Има много болни от много неща, ама се знае как се предава и как се лекува. Лошо е, че не знаеш английски и не четеш какво се пише от доста по-умни от мен и теб хора. Никой не е казал, че отидеш ли там ще се заразиш, просто обстановката не става, тия маски и предпазни мерки скапват удоволствието

И какво се пише от въпросните много по-умни? Догадки,Предположения и всяване на паника.Относно другото статията е жълта, медии тиражиращи подобни НЕДОКАЗАНИ по никакъв начин твърдения би следвало да се разглеждат също, като жълти. Относно начина на заразяване мисля че много подробно бе обяснено как това се случва, освен ако въпросните или подобни  много умни хора нямат предположения че заразяването става с поглед?! За смъртността е другия любопитен момент, който видно се преекспонира. Има ли изобщо случай на починал пациент на вируса извън Китай? 1,2 ли бяха?Лесно обясним е броя на починалите хора имайки предвид невъзможността всички да получат навременно и адекватно лечение развивайки пневмония, но в същото време редовно излизат спекулации по темата. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

На всички пътуващи да препоръчам внимателна проверка на застраховките. Моят опит - не с български застрахователни компании - показва отказ на покриване на щети при зададени правителствени предупреждения (например много застрахователи следват travel.gov.uk) В такива случаи купуване на местна валидна застраховка е силно препоръчително.

Напълно си права!

Току що сключих застраховка в Дженерали за пътуването до Тайланд. Като изключен риск е посочено заплащането на медицински разходи, свързани с обявени епидемии и пандемии. Това означава, че при заразяване и заболяване от корона вируса разходите, свързани с това, не се покриват от застраховката. Доколкото помня СЗО обявиха епидемия.

Това изключение не е ново и е характерно за българските /а вероятно и по принцип за всички/ застрахователи, само че сега сме в обстановка , в която то може да създаде проблем. Така че имайте си едно наум и се подсигурете със средства, че да не остане някой силно изненадан.

 

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , Ivooo33 каза:

Има ли изобщо случай на починал пациент на вируса извън Китай.

Има, да. Преди минути CNN потвърди първия починал в Hong Kong. Преди 4 дни New York Times докладва за първия починал извън Китай, във Филипините. Междувременно ако е имало доклади за други, съм ги изпуснала.

 

преди 22 минути , Ivooo33 каза:

И какво се пише от въпросните много по-умни? Догадки,Предположения и всяване на паника.Относно другото статията е жълта, медии тиражиращи подобни НЕДОКАЗАНИ по никакъв начин твърдения би следвало да се разглеждат също, като жълти. 

 

Смея да твърдя, че ако вземем само достоверните източници (говоря за СЗО и сериозни медии, а не за разни конспиративни видеа и т.н.), е точно обратното - те са по-скоро консервативни в информацията, която изнасят, именно за да не всяват паника. СЗО дори е подела кампания за борба с дезинформацията с водещи технологични компании (доколко ефективна е тя, не мога да коментирам).

 

Лично мое мнение, в сегашната ситуация малко предпазливост би бил по-разумният подход - просто урок от миналото (за който помни ебола епидемиите и т.н.). 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , mililia каза:

Напълно си права!

Това изключение не е ново и е характерно за българските /а вероятно и по принцип за всички/ застрахователи, само че сега сме в обстановка , в която то може да създаде проблем. Така че имайте си едно наум и се подсигурете със средства, че да не остане някой силно изненадан.

 

всички ли застраховки са такива? Гледам общите ословия на generali и не видях нещо за епидемии, освен ако не са обновили общите условия и тези на сайта им не са актуални. Кои агенции нямат такова изключение

Връзка към коментар
В момента, ivelin1012 каза:

всички ли застраховки са такива? Гледам общите ословия на generali и не видях нещо за епидемии, освен ако не са обновили общите условия и тези на сайта им не са актуални. Кои агенции нямат такова изключение

Гледай хубаво в "Специални изключения" точка 20.9.

Едва ли е нещо ново, защото докато работех при застраховател преди 2 години също имахме това изключение в условията. Не съм ровила да видя как е при другите, но 99% съм сигурна че и те го имат. По скоро на какво основание пишат, че застраховките на важат за Китай ми е интересно?

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Аз цял ден гледам десетки американци, австралийци, англичани и французи без маски.  Точно в момента има десетина около мен.  Да ги снимам ли за по-достоверно? Да им кажа ли, че са смешници? 

Изобщо цялата тази истерия взе да минава всякакви разумни граници. 

 

П. П.  Колебаещите се - вземете някакво решение и толкова. 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.