Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

За да не отварям нова тема, реших да питам тук - януари един ден от круиз ще бъдем в Танжер. Въпроса ми е следния - да вземам ли тур или е безопасно да се разхождаме сами из медината? /ще сме с детето/ . Добре ли ще ни се запълни деня или да вземем тур от кораба до Татуин /нещо такова беше,бъркам го с междузвездни войни, има Медина под Юнеско/ и след това ще имаме само 2 часа за самия Танжер. Та,ще се радвам съвети,че трябва да решавам какво да правим.

Връзка към коментар

Танжер не е нищо особено на фона на другите марокански градове, в които съм била(Казабланка, Рабат, Маракеш, Фес и Мекнес) В Медината не е опасно, дори за дете, неприятно е само като ти се лепят и те дърпат да ти продават разни неща. Тетуан, казват, е много красиво градче, Медината е обявена за наследство от ЮНЕСКО.Аз ще ходя за втори път в Мароко в края на февруари и сме го включили в програмата. В Танжер съм била, но мисля че Тетуан е по  -добрия избор. Танжер е съвсем близо до Европа и не е толкова различен и цветен като другите марокански градове.  Иначе, най - добрия за мен вариант,ако имате възможност, отидете до Шефшауен за ден. Проверявала съм - има автобуси от Танжер, но може би е по  -добре да си вземете тур за да не губите време. Шефшауен е Синият град с най - известните рекламни снимки на Мароко. И там не съм ходила,  но съм убедена, че е много, много по - добре от Танжер.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Шефшауен е топмястото. Ако нямате време за него, тръгвайте към Тетуан и се пазете от "екскурзоводи" в медината. Танжер не бяхме, но със сигурност няма какво да се види и не си заслужава.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много ви Благодаря! Ще вземам тур до Татуан. За Шефшауен видях,че е страхотна красота, но май няма екскурзии от кораба до там, явно е далече, но ще проверя пак. С рейс няма как да отидем, че кораба няма да ни чака,ако нещо се забави по пътя. Благодаря пак!

Връзка към коментар

Върнах се преди пет дни от Мароко.Според мен се получи доста добър маршрут.До Фес летяхме през Бергамо/от Букурещ/-200 евро на човек с 6 часа престой на Бергамо.Две нощувки във Фес/напълно достатъчно според мен/ -разгледахме и Медината и новия град.Разочарова ме малко ,че в момента ремонтират някои от забележителностите в медината  като например Chouara Tannery и някои от по централните сокаци-места които са този вид от стотици години.Все едно да санират сградите във Венеция.Но все пак шаренията е невероятна .Не сме наемали гидове за нищо,макар че ти ги предлагат на всяка крачка.

От Фес взех кола под наем /40 евро на ден със всички застраховки/ и тръгнахме към Мерзуга да видим пустинята и дюните Ерг чеби.Взема се за 8 часа ,като спирахме да видим маймуните в кедровата гора край Азру.Точно навреме стигаме в Мерзуга за да яздим камили и да гледаме залеза в пустинята.На другия ден тръгваме за Уарзазат /около 7 часа/ Спряхме да разгледаме каньона Тодра близо до град Тингир.И пак все едно по график пристигаме в казбата Аит Бен Хаду близо до град Уарзазат където ще нощуваме.Това е невероятно място.Тук са снимани и много филми като Гладиатор,Мумията и много други.

На следващия ден през прохода Тишка/2260м на предела/през Маракеш стигаме Казабланка където нощуваме.Невероятна цигания, шарения и мръсотия,но според мен точно в това е чара на града.

На другата сутрин през Рабат,спряхме в Мекнес да разгледаме медината -на фона на цялата шарения,в града имаше и панаир.И накрая отново Фес откъдето летим посъщия маршрут обратно.

 

Ако се интересуваш от информация за хотели и други неща от маршрута-на драго сърце

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

 

 

Ако се интересуваш от информация за хотели и други неща от маршрута-на драго сърце

 

 

Аз също се интересувам - от хотелите/риади в Маракеш(ако сте спали) и Фес, и от колата под наем - на място или предварително през сайт, колко пари ви блокираха , и "всички застраховки" -  включват ли счупено огледало/стъкло....Ние пристигаме в Маракеш, след водопадите Узуд и Сиди Офни сме решили да вземем тур в пустинята за три дни,от Маракеш до Фес, не знам дали сами ще се справим в пустинята. От Фес сме нагоре към Шефшауен и Тетуан и после се връшаме пак във Фес, откъдето летим за Мадрид - София.Билетите са купени, сега сме на фаза места за спане и кола под наем. Ще наемем веднъж в Маракеш и след тура в пустинята - втори път, от Фес.

Редактирано от Ивайла
Връзка към коментар

Върнах се преди пет дни от Мароко.Според мен се получи доста добър маршрут.До Фес летяхме през Бергамо/от Букурещ/-200 евро на човек с 6 часа престой на Бергамо.Две нощувки във Фес/напълно достатъчно според мен/ -разгледахме и Медината и новия град.Разочарова ме малко ,че в момента ремонтират някои от забележителностите в медината  като например Chouara Tannery и някои от по централните сокаци-места които са този вид от стотици години.Все едно да санират сградите във Венеция.Но все пак шаренията е невероятна .Не сме наемали гидове за нищо,макар че ти ги предлагат на всяка крачка.

От Фес взех кола под наем /40 евро на ден със всички застраховки/ и тръгнахме към Мерзуга да видим пустинята и дюните Ерг чеби.Взема се за 8 часа ,като спирахме да видим маймуните в кедровата гора край Азру.Точно навреме стигаме в Мерзуга за да яздим камили и да гледаме залеза в пустинята.На другия ден тръгваме за Уарзазат /около 7 часа/ Спряхме да разгледаме каньона Тодра близо до град Тингир.И пак все едно по график пристигаме в казбата Аит Бен Хаду близо до град Уарзазат където ще нощуваме.Това е невероятно място.Тук са снимани и много филми като Гладиатор,Мумията и много други.

На следващия ден през прохода Тишка/2260м на предела/през Маракеш стигаме Казабланка където нощуваме.Невероятна цигания, шарения и мръсотия,но според мен точно в това е чара на града.

 

 

Ако се интересуваш от информация за хотели и други неща от маршрута-на драго сърце

Здравей,радвам се ,че сте изкарали добре.Имам два три въпроса:

1.За Мерзуга имахте ли нещо запазено предварително или там на място търсихте?Понеже аз съм решил да не буквам предварително заради това,че прохода тишка е възможно да е затворен и да трябва да завъртя маршрута на обратно.

2.Камили не ми се яздят токова време и искаме да се разходим из пустинята с АТВ-та.Дали сте забелязали има ли свободно предлагане?

3.Къде спахте на Аит Бен Хаду.Там някъде ще имаме и ние нощувка,но сякаш предпочитам да е в  Бумальн Дадес.Все пак,ако сте попаднали на нещо добро можеш да споделиш.Гледах ,че има места с много хубава гледка в Аит Бен Хаду и на прилични цени.

4.Имаше ли проблеми с минаването през прохода и колко време ви отне от Аит Бен Хаду до Маракеш?Ние сме в обратна посока всъщност и тръгваме от Маракеш ,а и ще кривнем до водопада първо,но все пак това ще ми помогне да си направя донякъде преценка.

Те май станаха малко повече въпросите. :)

Връзка към коментар

Кривването до водопада Узуд на път от Маракеш към Аит Бен Хаду не става.Препоръчвам ти Маракеш-Узуд-Маракеш-Аит Бен Хаду.Има един пряк път през Атлас от Узуд до Уарзазат,по който минахме ние в началото на март,но не го препоръчвам.Минете си по царския път.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Във Фес спахме в Riad Sunrise 38 Е със закуска.На много добро място -почти в центъра на медината,а има възможност да стигнеш с кола/за паркиране-на около 800м/.Собственика е много отзивчив говори английски.На мен ми предложи тридневен тур до пустинята с джип и шофьор за около 350 Е без заплатата на шофьора,което е добре на фона на останалите оферти,но аз обичам сам да си планирам нещата.Посреща и изпраща гости по всяко време на денонощието/за нас стана в 5,30 за трансфер до летището/,Кола под наем от Budget -имат офис в града  и на летището.Цената е 34 Е и  ти блокират 1100Е на картата,но аз реших да платя допълнителна застраховка SCDW и депозита стана 200Е.Освободиха ми го веднага след връщането на колата.

Във Мерзуга спахме в Auberge Rose de la Sable -38 Е намира се на пътя и пясъците започват от двора,собствениците са супер,обстановката също.Не сме резервирали предварително-избора е огромен.АТВ-та има,джипове под наем,камили ,мотори даже видяхме ски и сноубордове.

Маракеш -Мерзуга според мен не може да се вземе за един ден.Някъде към 11 часа път е ,а според мен не е добре да замръкваш/не толкова заради опасности,а защото по пътя се движат всякакви хора ,колоездачи,  магарета и след здрач задачата се усложнява/.В Аит Бен хаду-Riad Maktub-точно на пътя не може да се пропусне.Цена-45 Е но си заслужава.

В Маракеш не сме спали ,а в Казабланка /два часа път по магистрала/Хотел Ибис 50Е -нямахме време да търсим друго,а този много лесно се намира и е на 100м от медината и от площада които заедно с джамията Хасан Втори според мен са най-големите забележителности.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

"Шефшауен е боядисан в синьо от еврейските бежанци, които са живели там през 1930-те години и затова носи и името Синия град. За тях този цвят е символизирал небето и Рая. Впоследствие и други започнали да боядисват къщите си в синьо, смятайки, че по този начин отблъскват комарите."

 

http://www.obekti.bg/chovek/tozi-star-grad-v-maroko-e-boyadisan-v-sino

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

А някой  да е спал на прилично място в Маракеш, Шефшауен или Тетуан?

Не знам дали не е късно, но нашето място в Шефшауен се казваше Casa La Hiba или нещо подобно.В Маракеш беше читаво, но не ме впечатли, та не го помня, но ако искаш ще проверя.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам дали не е късно, но нашето място в Шефшауен се казваше Casa La Hiba или нещо подобно.В Маракеш беше читаво, но не ме впечатли, та не го помня, но ако искаш ще проверя.

 

 

Благодаря много, ще проверя  къде е точно. За Маракеш и Фес букнахме много приятни риади, за Шефшауен - поне е на хубаво място в Медината, има и паркинг...а в Шефшауен цените са най - скъпи...

Връзка към коментар

Ами ние като резервирахме, това беше най-евтиното място за цялото пътуване, а иначе супермного ни хареса. 

 

При нас нощувките са 27 - 30 лева, а за Шефшауен - 50, което пак си е ок цена...И аз си мисля, че там много, много ще ми хареса....

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Преди не много време уведомих половинката си за манията си по Мароко (установих я съвсем неотдавна, както и тази по Йордания...абе харесват ми подобни чудесии да му се не види !)... Та тя категорично отказа ..е, почти. Но пък това ми развързва ръцете, защото и дЯтето - светлокоса хубавица на 13,5 години не смея някак си да водя дотам ! Та имам разрешение за самотно пътуване, и...абе говорете ми !!! От снимките  на картите на Гугъл най- ми хресва градът Тарудант -  250 - 80  км югозападно от Маракеш по посока на Агадир. Ето т'ва е моето място !!! Не видях някой да е ходил там но все пак...!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте, аз се върнах от круиза, както казах, отидохме до Тетуан и впечатленията са ми ... не ни хареса. :( 

Не знам какво очаквах, май все нещо с оглед това, че медината е под Юнеско, но .. самата медина не е нищо особено, даже се бъзикахме с мъжо, че Капалъ чарши е далеч по-впечатляваща като много тунелчета и улички . Тя и не работеше толкова рано, малко сергийки бяха отворени /беше около 10.30-11 часа/, когато отидохме. Хареса ни училището по занаяти, намира се точно извън стария град срещу вратите, интересно е, занимателно и впечатлително. Понеже и ние имахме притеснения какво-що с детето, мога да кажа и аз, че няма проблем. руси, синеоки, няма значение, просто гледат на теб като на финикийски знаци, нещо да направят алъш-вериш и наистина са нахални, но иначе няма проблем, никакъв. Спокойно си е и приятно. Другия път ще отидем на друго място да сравним, но тук ... нищо. Може и да има други интересни места в самия Тетуан, ние нямахме кой знае колко време, но все пак бяхме с гид, разказваше ни човека разни неща, но останах с впечатление, че друго няма какво да се разглежда в градчето.

Връзка към коментар

Преди не много време уведомих половинката си за манията си по Мароко (установих я съвсем неотдавна, както и тази по Йордания...абе харесват ми подобни чудесии да му се не види !)... Та тя категорично отказа ..е, почти. Но пък това ми развързва ръцете, защото и дЯтето - светлокоса хубавица на 13,5 години не смея някак си да водя дотам ! Та имам разрешение за самотно пътуване, и...абе говорете ми !!! От снимките  на картите на Гугъл най- ми хресва градът Тарудант -  250 - 80  км югозападно от Маракеш по посока на Агадир. Ето т'ва е моето място !!! Не видях някой да е ходил там но все пак...!

 

 

Ние заминаваме в края на месеца, ако остане време, ще го проверим този Тарудант...

Иначе - Мароко не опасна държава, изобщо, била съм там, не се притеснявайте нито за жена си, нито за дъщеря си...Разбира се, ако не ходят сами из малките улички по тъмно...

 

Тетуан ни е в плана, да видим....

Връзка към коментар

Преди не много време уведомих половинката си за манията си по Мароко (установих я съвсем неотдавна, както и тази по Йордания...абе харесват ми подобни чудесии да му се не види !)... Та тя категорично отказа ..е, почти. Но пък това ми развързва ръцете, защото и дЯтето - светлокоса хубавица на 13,5 години не смея някак си да водя дотам ! Та имам разрешение за самотно пътуване, и...абе говорете ми !!! От снимките  на картите на Гугъл най- ми хресва градът Тарудант -  250 - 80  км югозападно от Маракеш по посока на Агадир. Ето т'ва е моето място !!! Не видях някой да е ходил там но все пак...!

 В Тарудант освен стената около Медината,която наистина е внушителна, друго нещо ,което да ни впечатли не видяхме.Но ние се разходихме 2 часа само там.Няма от какво да се притеснявате по принцип,освен че хората са хипер отвратително досадни,което със сигурност ми развали екскурзията.Това е нещото заради ,което никога няма да се върна там и не бих препоръчал с чиста съвест на друг да отиде.Освен това не го правят и безкористно така че внимавайте когато приемате помощ от някой,а те ще са хиляди.Но аз по принцип мразя някой да ми се натрапва и досажда,а ако вие нямате проблем с това тогава ще ви хареса.Общо взето там се чувствах като касичка от която всеки иска да измъкне нещо и то възможно най-много.

Природата е супер иначе ,но те са мангали мръсни и не пазят.Освен това въпреки,че пътищата са им по-хубави от нашите бях изумен ,че точно за някой от топ туристическите им забележителности са най-разбити-примерно за Ait Ben Haddou и Paradise Valley.На много места ориентирането е трудно-не обичат да слагат ориентировъчни табели.

Моя топ 5 изглежда така:

1.Сахара и дюните Erg Chebbi-избрахме хотел точно в подножието на дюните.Да караш бъги из дюните-най-добре инвестираните пари в Мароко за мен.

post-1670-0-71803500-1455455830_thumb.jpg

2.Paradise Valley-много приятно място и хем за разходка става,но много от скалите са надписани и боклуци са разпиляни навсякъде.

post-1670-0-87989600-1455456113_thumb.jpgpost-1670-0-11852000-1455456134_thumb.jpg

post-1670-0-93551800-1455456716_thumb.jpg

3.Todhra Gorges

post-1670-0-19643600-1455456306_thumb.jpg

4.Водопада Ouzoud

post-1670-0-54639500-1455456225_thumb.jpg

5.Филмовите студия в Уарзазат-там падна голяма забава,а и на мен ми беше интересно предвид ,че обичам киното по принцип.

post-1670-0-83682100-1455456473_thumb.jpgpost-1670-0-86529300-1455456483_thumb.jpg

6.Ait Ben Haddou

post-1670-0-78568700-1455456521_thumb.jpg

7.Плажът Легзира-там ядохме и най-вкусната храна като се замисля-риби и октоподи.

post-1670-0-14816200-1455456647_thumb.jpg

8.Кози алпинисти :)

post-1670-0-00070100-1455456785_thumb.jpg

Станаха топ 8 май.Планините също са уникални и заслужават да им се обърне внимание.Ние стигнахме от Агадир до Paradise Valley и след това за Есаусира,но вместо да се върнем навигацията ме прекара през един на моменти стряскаш път-много висок и стръмен.Жената я заболя главата.Иначе бяхме минали и през Tiz'n Tichka преди това ,но въпреки че е най-високия проход в Мароко там не беше толкова страшно.

Не слагам нищо от Маракеш заради противните хора там,но със сигурност града си заслужава един два дни да се разгледа.

Това,което съжалявам ,че не направихме е да отидем на Zip Line-а до Маракеш.Най-големия от този тип в Африка,ако не се лъжа.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Страхотна екскурзия ! Аз също откачам да ми виси някой на главата - даже и в магазините мразя един, пък к'во остава с десетки и стотици !!! Чак се стреснах ! Вие доколкото разбирам сте си наели кола - моята идея е същата, и здраво обикаляне  :)​ Но...ще поживеем - ще видим !  

Благодаря за споделеното !

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Страхотна екскурзия ! Аз също откачам да ми виси някой на главата - даже и в магазините мразя един, пък к'во остава с десетки и стотици !!! Чак се стреснах ! Вие доколкото разбирам сте си наели кола - моята идея е същата, и здраво обикаляне  :)​ Но...ще поживеем - ще видим !  

Благодаря за споделеното !

Да,наехме си кола и обикаляхме здраво.Всъщност доста амбициозна програма бях направил и не знаех дали ще успеем да я изпълним.Затова и хотели не бях букнал предварително,а само си бях набелязал такива на местата където искахме да спим.Въпреки голямото обикаляне обаче видяхме всичко по-интересно в южно Мароко.Пейзажите са уникални почити навсякъде и това е другото предимство да обикаляте с кола.

Ето малко снимки показващи крайпътните красоти на Мароко.

post-1670-0-70862700-1455472564_thumb.jpgpost-1670-0-21954900-1455472578_thumb.jpgpost-1670-0-84782300-1455472585_thumb.jpgpost-1670-0-94407500-1455472595_thumb.jpgpost-1670-0-57975400-1455472607_thumb.jpgpost-1670-0-68182800-1455472616_thumb.jpgpost-1670-0-97469900-1455472624_thumb.jpgpost-1670-0-39052200-1455472632_thumb.jpgpost-1670-0-95252600-1455472642_thumb.jpgpost-1670-0-62951400-1455472650_thumb.jpgpost-1670-0-17867300-1455472662_thumb.jpgpost-1670-0-04850600-1455472676_thumb.jpgpost-1670-0-85217400-1455472683_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.