Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

 ...

Не слагам нищо от Маракеш заради противните хора там,но със сигурност града си заслужава един два дни да се разгледа.

....

 

Аз не съм съгласна с това.

Да, те са бедни и да, бедността ги кара да търсят всеки възможен начин да изкарат пари, но за 3 дни в Маракеш нито веднъж не срещнах противни хора! :(

Няма да забрава, когато пазарувах сувенири в едно магазинче и платих с банкнота от 100 дирхама за сметка от 30, как си тръгнах и забравих за рестото, а продавача търча по нас през цялата улица за да ни върне парите.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

A колата на място ли я букнахте или предварително, коя фирма? На нас само това ни остана д решим...

Колата я букнахме през economycarrentals .Цената там беше най-добра -около 170лв -платих 10% някъде ,а останалото на място.Там обаче си направихме допълнителна застраховка и излезе около 250лв.За 8 дни ,че пропуснах да уточня.Съответно от картата ми блокираха около 1300лв.Иначе искаха да блокират доста повече.Имаше и вариант с пълна застраховка ,но ставаше много скъпо и аз предпочетох средния вариант.В Маракеш само и то в Медината се кара внимателно.Иначе си пътуваш нормално.Към пустинята явно народа е беден и нямат коли и почити няма и движение.Колата ни я дадоха ожулена почити навсякъде,но това си беше по-добре за мен защото маркирахме цялата кола със щети и даже и да бях направил такава нямаше да е проблем освен,освен ако не я огънех здраво.За щастие минахме без произшествия.Слагайте колани,че нас ни глобиха заради жената. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз съм ходила веднъж в Мароко и предпочитам да не съм аз шофьора, особено в Казабланка  не знам как не се блъскат през десет секунди...Букнали сме риади с паркинг наблизо и сме решили колата да е само за междуградско, вътре в града - пеша или  с такси, да няма изненади...

Връзка към коментар

 

 

Аз съм ходила веднъж в Мароко и предпочитам да не съм аз шофьора, особено в Казабланка  не знам как не се блъскат през десет секунди...Букнали сме риади с паркинг наблизо и сме решили колата да е само за междуградско, вътре в града - пеша или  с такси, да няма изненади...

:yes:

 

Връзка към коментар

Аз не съм съгласна с това.

Да, те са бедни и да, бедността ги кара да търсят всеки възможен начин да изкарат пари, но за 3 дни в Маракеш нито веднъж не срещнах противни хора! :(

Няма да забрава, когато пазарувах сувенири в едно магазинче и платих с банкнота от 100 дирхама за сметка от 30, как си тръгнах и забравих за рестото, а продавача търча по нас през цялата улица за да ни върне парите.

Аз казах,че за мен това е противно и ме дразни до безкрай.Ние видяхме и мошеници и нормални досадници,но не ми се влиза в спор.Затова и писах,че ако това им държание на хората не ги притеснява да ходят.Пък и не смятам,че държанието на хората там е достатъчно основателна причина да се откажете да пътувате из Мароко.Аз в никакъв случай не съжалявам ,че бях там,но усещането щеше да е доста по-добро ,ако манталитета им беше малко по-различен.

Връзка към коментар

Аз не съм съгласна с това.

Да, те са бедни и да, бедността ги кара да търсят всеки възможен начин да изкарат пари, но за 3 дни в Маракеш нито веднъж не срещнах противни хора! :(

Няма да забрава, когато пазарувах сувенири в едно магазинче и платих с банкнота от 100 дирхама за сметка от 30, как си тръгнах и забравих за рестото, а продавача търча по нас през цялата улица за да ни върне парите.

За съжаление аз пък останах с точно обратното впечатление от Маракеш. Случваше да отказват да ми връщат ресто, включително в лъскавите магазини на летището. :( Горчив вкус ми оставиха и търговските им способи... :( Може би с дамите са по-мили, знам ли.....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

 

Там обаче си направихме допълнителна застраховка и излезе около 250лв.За 8 дни ,че пропуснах да уточня.Съответно от картата ми блокираха около 1300лв

1300 лв ?! Мен друго ми дават фирмите . После ги връщат остатъка, или...  :unsure:  Да не съм пропуснал нещо ??!!

Редактирано от Tisho
Връзка към коментар

1300 лв ?! Мен друго ми дават фирмите . После ги връщат остатъка, или...  :unsure:  Да не съм пропуснал нещо ??!!

Това ти го блокират по кредитна карта и ако всичко е наред с колата ти ги отблокират после.Това е стандартна процедура навсякъде.Само сумите са различни-в Мароко блокират висока сума заради манталитета им на каране. :) 

Иначе наема го плащаш с карта (може и дебитна).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може би с дамите са по-мили, знам ли.....

 Аз като дама тип "Арабска мечта" мога да кажа, че  се отнасят мило с дамите само ако имат полза или им кажеш нещо на арабски ( в моя случай - добър ден, довиждане, благодаря, не говоря арабски, и числата научих  - за обща култура:)...Начинът на пазарене - и в Истанбул, и в Дубай - все същата агресивност, ама се свиква....Но не е по - опасно отколкото ако се разхождаш из уличките на  Женския пазар в София, където българска реч рядко се чува вече...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За съжаление аз пък останах с точно обратното впечатление от Маракеш. Случваше да отказват да ми връщат ресто, включително в лъскавите магазини на летището. :( Горчив вкус ми оставиха и търговските им способи... :( Може би с дамите са по-мили, знам ли.....

В Маракеш са най-настоичиви сякаш.

В Рисани пък един с колело реши да ми покаже къде да паркирам.Аз му се издразних ,защото знаех какво ще иска после.Подминах мястото,което ми показа и той тръгна да ме следва и да пробва да ме паркира на други места.Аз пък нарочно ги пропусках и познайте дали не го накарах да навърти почити 5 км около пазара преди да се откаже и аз веднага да паркирам демонстративно. :)   :) :)

Веднага след това обаче един се лепна за нас с намерението да ни разведе из пазара.Ние ясно му дадохме да разбере ,че не искаме ,но той продължи да се влачи с нас и да ни предлага постоянно някакви стоки в различните дюкяни и сергии.След 40 минути чак реши ,че няма да го огрее и се отказа,но това си е вбесяващо някой да ти върви след гъза и да не те оставя да си зяпаш на спокойствие.

Когато ни трябваше информация се обръщахме към полицаи.Тях мога да похваля.Много любезни са към туристите и не ти се налага да плащаш за информация. :)

 Аз като дама тип "Арабска мечта" мога да кажа, че  се отнасят мило с дамите само ако имат полза или им кажеш нещо на арабски ( в моя случай - добър ден, довиждане, благодаря, не говоря арабски, и числата научих  - за обща култура :)...Начинът на пазарене - и в Истанбул, и в Дубай - все същата агресивност, ама се свиква....Но не е по - опасно отколкото ако се разхождаш из уличките на  Женския пазар в София, където българска реч рядко се чува вече...

Тук пък аз не мога да се съглася.В Дубай по никакъв начин не съм им се дразнил хем доста обикаляхме старата част и пазарите.Нямаше я тази агресия там.Но всеки си преживява и усеща нещата по различен начин явно. :) 

Редактирано от christuff
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз за себе си намерих начин да се освобождавам бързо и безпроблемно от всякакви подобни елементи, просяци, предлагащи услуги и стоки, лепки и пр, независимо в коя държава съм.

Каквото и да ми говорят и да питат, аз никога не спирам и говоря само на български, дори Yes или No, не казвам.

Обикновено след 3-4-5 реплики се отказват и отиват да търсят друга жертва.

Може да пробвате и вие с тази техника.

 

Само един път не ми провървя, попаднах на български циганин в Бордо!

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Не бих казал,че мароканците са цигани.Доста грубо е.Те са си мароканци и са си такива.

На мен също ми дойде горница един дрогиран тип в Маракеш,който се опитваше да ми се предлага за гид.Просто започнах да говоря на висок тон и заплашително на чист български.Тоя дрогирания не се впечатли,но другият дето беше с него се поуплаши и взе да го дърпа и да го кара да мълчи.

Преди няколко дена имах подобен случай в Шри Ланка.Решихме да ходим до Маду ганга с автобуса.На автогарата един тип почна да се предлага с тук-тука си.Обясних му,че ще ходим с автобуса и нямам нужда от него.Той обаче беше страшно настоятелен.Обясних му,че когато ми е жега ставам много ядосан,а когато съм ядосан не е хубаво да си около мен.Е,пак не стана-той искал да ни помогне.Настана едно викане,псуване и заплашване на чист български,при което тоя изчезна и повече не го видях.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз го карам на български,като са много нахални.Добре работи,някои направо се блещят при все че поназнайват думи на няколко езика.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам нужда от малко помощ...

Имахме опция за организиран тридневен тур в пустинята от Маракеш до Фес, но се оказва, че филмовите студиа не са включени, а всички искаме да ги видим...За пустинята ще тръгнем от Маракеш, а след нея трябва да отидем във Фес. Какви опции имаме - да отидем с колата до Мерзуга, да спим там, на другия ден да си намерим там тур до пустинята с една нощувка и после да отпътуваме за Фес,?  (където ще си върнем колата, тъй като оттам летим за Мадрид след 3 дни)

Дали е сигуно да си оставим колата в Мерзуга докато сме в пустинята и има ли платени паркинги там? Някой може ли да препоръча спане там и къде да търсим тур?

Връзка към коментар

Това с автомобила е малко трудно.Гледах сега през economycarrentals за 7 дни през март цената за най-ниския клас е180лв.ако я вземете и върнете в Маракеш.

Със взимане в Маракеш и връщане във Фес за същата кола ,цената става 242лв.

Предвид това ,което видях и забавата във филмовите студия аз бих се пуснал на втория вариант.

Съществува опасност пък на вас във студиата да не ви хареса и тогава ще ме псувате. :) Само това ме притеснява при даването на такъв съвет.

От друга страна предимствата на тура са,че знаят най-интересните точки по трасето и ще спират да ви ги показват.Цената със тура би излязла и малко по-добра мисля(не знам какво точно сте избрали).

Предимствата на колата под наем,че избягвате лудницата и не сте зависими.Там където ви хареса може да отделите повече време и обратното.Това че в пустинята ще се организирате сами също според мен си е предимство предвид ,че може да си го направите по ваш вкус.

Възможностите са много там.Мерзуга е точно до дюните така че ако сте навреме може директно да влезете с керван(ние не искахме и съзнателно го избегнахме това).Предлагане има и на място и по интернет-включително в booking и airbnb.От вас зависи с колко време ще разполагате.Ние не искахме и в тента да спим и затова се разходихме с бъги из дюните като изчислихме края да съвпадне със залеза(тук да похваля един от малкото мароканци ,които ми направиха добро впечатление-момчето ни изчака въпреки,че просрочихме малко времето и не искаше нищо-с кеф му дадох 10 евро бакшиш).Освен това ни води и до оазиса.Цените на АТВ бяха по 40евра за час,а за бъгито към 100 с водач и двете.Видяхме и по-скъпи цени.Ние в Мерзуга огледахме и се върнахме до едно село на 2 -3 километра преди това.Там на случаен принцип се спряхме при един в края на селото.Имаше и паркинг ,но мисля че и на другите места няма проблем да оставите колата.Този при,които спряхме имаше много евтини стаи.Брат му пък има хотел от другата страна на дюните и избрахме него.По-скъпо ,но си заслужаваше.Дюните тръгват почити от хотела.Има и басейн ,но предвид сезона не беше пълен. :( Реално обаче само ние бяхме гости. :) В сезон ще е по-интересно- правили вечер огън ,пеели и свирели и т.н.Това май го правят и на тентите ,ако се пуснете.Тези си имат и градина до хотела в която също има тенти,но сигурно по дюните ще е по-автентично.До хотела ни кара с джип,че пътя е черен,а нашата остана при брат му.

post-1670-0-78175200-1455560366_thumb.jpgpost-1670-0-90041000-1455560378_thumb.jpgpost-1670-0-84198000-1455560387_thumb.jpg

И от паркинга където беше нашата кола-сградата е зад нас и не се вижда.

post-1670-0-04039800-1455560400_thumb.jpg

Стана малко като словесна диария-та мисълта ми беше ,че няма проблеми да си изкарате добре и без предварително плануване.Те на място и ще ви приканват сами.

Проверете какво е положението с прохода Tichka.При нас беше супер слънчево,но до Март има възможност да е затворен заради сняг.Ето една снимка от там от днес пратена ни от наш познат.Ние като минавахме беше безумие да си го помисля. :)

post-1670-0-38391500-1455560409_thumb.jpg

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Още нещо-преди да се отправите за пустинята,ако сте с кола под наем помислете да обиколите малко ,но да видите и водопада.Като цяло вие трудно ще стигнете до Мерзуга за един ден или ще пропуснете много,ако го направите.

Така че помислете за ходене до Узуд и след това през прохода и междинна спирка където замръкнете.

Ние се изнесохме от Маракеш в 4 сутринта,за да можем да вървим по план. :)

Като недостатък за водопада е че по пътя до него и после до прохода Tichka няма какво да се види.

Още един съвет ,ако сте с кола там особено към пустинята бензиностанциите не са много на често.Аз като ми паднеше резервоара под половината зареждах на първата  срещната бензиностанция.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам нужда от малко помощ...

Имахме опция за организиран тридневен тур в пустинята от Маракеш до Фес, но се оказва, че филмовите студиа не са включени, а всички искаме да ги видим...За пустинята ще тръгнем от Маракеш, а след нея трябва да отидем във Фес. Какви опции имаме - да отидем с колата до Мерзуга, да спим там, на другия ден да си намерим там тур до пустинята с една нощувка и после да отпътуваме за Фес,?  (където ще си върнем колата, тъй като оттам летим за Мадрид след 3 дни)

Дали е сигуно да си оставим колата в Мерзуга докато сме в пустинята и има ли платени паркинги там? Някой може ли да препоръча спане там и къде да търсим тур?

За какви платени паргинзи говориш?Това е Мароко,не Париж!
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За какви платени паргинзи говориш?Това е Мароко,не Париж!

ми то където и да спреш все ще изскочи някой ентусиаст(много често по собствена инициатива) да ти иска пари.Това ме дразнеше ,но винаги давах,за да не се изгаврят с колата.Може и мисленето ми да е грешно,но предпочитах да жертвам някой лев за спокойствие.Единствено на хотела в Агадир не ми искаха пари за паркинг.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Първият проблем е, че от петимата, които пътуваме, аз съм с най - голям опит с организациите, но пък реално съм без опит, защото съм си организирала сама пътувания до градове в по - цивилизовани страни (с платени паркинги :) ) и никога - за цяла държава. Предимство е, че веднъж вече съм била в Мароко, но под строй, което знаем какво означава...Аз лично се връщам за да видя океана, водопада, пустинята и Шефшауен.Имаме десет дни - нито много, нито прекалено малко.  Второ - снимачното изкуство ни е част от професията. Точно филми не сме снимали, но сме снимали достатъчно много , за да ни е тръпка да отидем в тези студия...Водопадът ще го видим преди да тръгнем за пустинята. Турът  с намалението че сме повечко хора ни излиза по 125 евро на човек. За платените паркинги - не си ги представям с бариера и билетче, но леко се притеснявам да си оставя колата просто паркирана някъде за повече от денонощие.

Мерси за съветите, ще помислим още малко и ще решим... :) В крайна сметка може да си доплатим на фирмата да минат и през филмовите студия, те са на 25 км от маршрута им, знам ли...Те за пари всичко правят :)

Редактирано от Ивайла
Връзка към коментар

Първият проблем е, че от петимата, които пътуваме, аз съм с най - голям опит с организациите, но пък реално съм без опит, защото съм си организирала сама пътувания до градове в по - цивилизовани страни (с платени паркинги :) и никога - за цяла държава. Предимство е, че веднъж вече съм била в Мароко, но под строй, което занем какво означава...Аз лично се връщам за да видя океана, водопада, пустинята и шефшауен.Имаме десет дни, нито много, нито прекалено малко.  Второ - снимачното изкуство ни е част от професията..Точно филми не сме снимали, но сме снимали достатъчно много , за да ни е тръпка да отидем в тези студиа..Водопадът ще го видим преди да тръгнем за пустинята. Турът  с намалението че сме повечко хора ни излиза по 125 евро на човек. За платените паркинги - не си ги представям с бариера и билетче, но леко се притеснявам да си оставя колата просто паркирана някъде за повече от денонощие.

Мерси за съветите, ще помислим още малко и ще решим... :) В крайна сметка може да си доплатим на фирмата да минат и през филмовите студия, те са на 25 км от маршрута им, знам ли...Те за пари всичко правят :)

Ако сте 5 човека с кола под наем ще ви е доста по евтино.Може да си позволите и да вземете нещо по-голямо и удобно.И двете студия са точно на пътя в Уарзазат и не виждам от къде другаде ще ви е маршрута освен ,ако не сте решили да пропуснете Ait Ben Haddou ,но ме съмнява така да сте го направили.

Не приемай Мароко като някаква дива Индия.Пътищата им до голяма степен са по-добри от тук ,освен ако не се замотаете някъде из планините.Само си набележете какво искате да видите и си подгответе точките и маршрутите на навигацията.Другото е лесно.

Запалката на колата за зарядното работеше и нямаше неприятни изненади както в Италия и Испания.

А това за паркирането въобще не го приемай за проблем или пречка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Еми, топличко е. Миналата година в началото на май в Маракеш беше 40+ градуса. Хванахме някакъв горещ фронт от пустинята и даже видяхме една местна жена, припаднала от жегата. Иначе е поносимо - повечко вода, чай, шапки, очила  B)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.