Прескочи до съдържание

Жените ви гладят ли?


stanislavpp

Препоръчани мнения

     След дискусия с приятели установихме, че нито една от жените ни, не глади дрехите след пране. Прабабите ни са гладели, бабите ни, майките ни, но жените - не.


Та по-скоро се чудехме,  какво и как се промени за едно поколение, че стана така като дрехите са си все същите!? 

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение

Не са същите, вече има много материали-текстил, които не се мачкат толкова.

Също така с гладенето преди дрехите леко се подсушаваха и съхнеха по-бързо после, в семейство от няколко души и ограничено пространство за простиране, това е фактор. Нямаше сушилни едно време с по няколко режима за ненамачкване;) 

Фирмите за пране и чистене също не бяха на всеки ъгъл и "на промоция".

Модата и възприятията за стил и спретнатост се променят.

У нас е според деня, има дни аз или половинката (той също глади, шок!) имаме срещи и трябва някакво изтупване, иначе може си ходим като облечени акордеони и на никой не му пука. 

Като се пътува по работа и не знаеш какви удобства има хотела, е тогава вече какъв цирк е сгъването...

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 49 минути , stanislavpp каза:

Та по-скоро се чудехме,  какво и как се промени за едно поколение

 

feminism

 noun
/ˈfɛməˌnɪzəm/
 
[uncountable]
 

the belief and aim that women should have the same rights and opportunities as men; the struggle to achieve this aim

 

See feminism in the Oxford Advanced Learner's Dictionary

 

Check pronunciation: feminism
 
😉
 
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз гладя, преди да облека дрехата. На мъжът ми изглаждам в неделя всички изпрани ризи и панталони, защото е срамота да ходи като джвакан. Но само толкова, много мразя тая дейност, а и материите, които не се мачкат са ми любими.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Мразя да гладя! Ако мъжете, някога, в пристъп на изследователски плам и неудържима любов към познанието, рекат сами да си отговорят на тоз премъдър въпрос и пробват да погладят малко - ще разберат.

Но за съжаление е неизбежно, понякога. Купувам разни течни добавки за пералня, които уж заглаждат бръчки, купувам немачкаеми материи, но въпреки всичко, се налага. И аз като @Цвете - ризи и панталони, добре че не е всеки ден. Често мъжът ми ги глади сам преди излизане.

 

P.S. Баба ми ми разказваше, че като се омъжила й дали съвет "изглади ризата на мъжа си нескопосано, на 2 на 3 и на него няма да му хареса и ще почне да си ги глади сам". Така си и беше - дядо гладеше в къщи, дори и нейните неща.

 

P.P. А защо жените да са тези, които трябва да гладят? В конституцията ли е записано? Или в Библията? Ютиите не пасват на мъжки ръце? Който иска да ходи изгладен - глади или носи на химическо. Който не му пука - не глади!

  • Харесвам 21
  • Браво 6
Връзка към мнение

@stanislavpp, само не разбрах - не си гладят собствените дрехи или не гладят дрехите на мъжете си, докато те лежат на дивана? 😉 

Иначе аз, бидейки не от най-тънките фиданки, добре опъвам повечето дрехи и поради тази причина нямат нужда от гладене (веднъж да има полза от тия пусти кила) 😆. Изключение са част от летните блузи, които имат нужда и чинно си гладя. Има-няма 3 месеца в годината. Мъжо си глади сам ризите и панталоните. Имам си достатъчно други "женски" битовизми, както и поне 1200 идеи за по-смислено или приятно прекарване на времето.
 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 5 минути , samuraika каза:

P.S. Баба ми ми разказваше, че като се омъжила й дали съвет "изглади ризата на мъжа си нескопосано, на 2 на 3 и на него няма да му хареса и ще почне да си ги глади сам". Така си и беше - дядо гладеше в къщи, дори и нейните неща.

 

P.P. А защо жените да са тези, които трябва да гладят? В конституцията ли е записано? Или в Библията? Ютиите не пасват на мъжки ръце? Който иска да ходи изгладен - глади или носи на химическо. Който не му пука - не глади!

Баба ти е попаднала на мъж 🙂 

Интересно, ако той би нацепил дървата толкова големи, че да не влизат в печката и тя трябваше да си ги донацепи сама, защото на него не му е студено и не иска да си пали печката....дали конституцията щеше да го накара да ги донацепи или може би Библията? 🙂

Според мен, времената са били такива и това е бил наична: да са зависими един от друг, за да са заедно.

  • Харесвам 6
  • Браво 3
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Според мен идеята на темата беше не жените или мъжете трябва да гладят, а защо сега се глади по-малко

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Преди са гладели и чаршафи и бельо🙂, то и последното е било с по-други размери и материя😉.

Истинско издевателство над мен беше преди 10 години посред летните жеги като трябваше да гладя бебешките дрешки на детето. От тогава такива емоции с една пералня за гладене не съм си причинявала🙂. Мъжът ми глади ризи по-бързо от мен, но аз пък сгъвам по-добре дрехите за пътуване.

Май нахлухме само жени в мъжката тема на Станислав /ей, няма картинка за ютия да сложа до тази риза👔/

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 15 минути , boogy83 каза:

 да са зависими един от друг, за да са заедно.

Точно така! И да си гласят живота както им е удобно на тях - кой ще цепи дърва, кой ще глади и кой ще ходи на лов за мамути - те си го решават. А не комшията, дето цъка с език отстрани и коментира кой на какъв мъж или жена е попаднал.

 

Ако темата е "защо днес се глади по-малко", значи има грешка в заглавието. Така написано, акцентът е върху пола на гладещия. Но, както @ДиянаВ отбелязва - темата е за мъжете. Нахлухме, верно си е!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ако някой сподели опит как глади на път в хотел без ютия или как сгъва, че да се мачкат по-малко при пътуване по работа, темата може да стане полезна. 

 

Като няма ютия или е посред нощ, "гладила" съм като:

- си оставя ризата в запарената с топла вода баня, а после със сешоара духам към опънатия ръкав, но това е не много ефективно и определено е изнервящо, а трябва и сешоар в стаята да имаш...

- опъвала съм панталон и отгоре съм му слагала някакви тежки неща, възглавници, завивки и подобни да го натискат за през нощта

- купувала съм си нова (изградена) блуза 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според мен наистина си зависи от поколението.

Ние в къщи гладим почти всичко, вкл. чаршафите.

Аз мога и гладя предимно ризите си и спалното бельо. Жена ми - всичко.

За мен мисията невъзможна е панталоните ми. В последните години ни спасява химическото чистене.

 

Синовете ми не гладят нищо, ама абсолютно нищо.

Синът ми на защитата на PhD-to си се опита да си навлече сдъвканата бяла, специална риза под фрака. С жена ми щяхме да припаднем … и той прояви съчувствие, та жена ми я изглади. Германката (жена му) дипломатично запази мълчание, но си беше на негова страна. 

  • Харесвам 9
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ами аз съм от по-старото поколение, ама и аз вече нищо не гладя.  Първо, материите са други - не като едно време - и много по-малко се мачкат.  Второ, като ги извадиш още топли от сушилнята, са си изгладени.  И трето - на кой му пука.  Моят син си отиде на PhD-защитата с негладена риза, ама не го върнаха 😉.  Сигурно компенсирам - за сметка на майка ми, която гладеше абсолютно всичко, но към края на живота си правеше равносметка, че е било излишно и е можела да използва времето си по-приятно, без никакви съдбоносни последствия...

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
преди 12 минути , Coo каза:

Ако някой сподели опит как глади на път в хотел без ютия или как сгъва, че да се мачкат по-малко при пътуване по работа, темата може да стане полезна. 

 

Като няма ютия или е посред нощ, "гладила" съм като:

- си оставя ризата в запарената с топла вода баня, а после със сешоара духам към опънатия ръкав, но това е не много ефективно и определено е изнервящо, а трябва и сешоар в стаята да имаш...

- опъвала съм панталон и отгоре съм му слагала някакви тежки неща, възглавници, завивки и подобни да го натискат за през нощта

- купувала съм си нова (изградена) блуза 🙂

Не съм забелязал хотел да няма ютия, или ако няма е някакъв плажен дето и без друго никой няма да седне да глади.

Стар трик от казармата е да се опънат панталоните както трябва и да се сложат под дюшека (или матрака в днешно време, ако може де) и на сутринта са изгладени.

Иначе след като си гладех ризи и панталони доста време, тъй като имаше стриктен дрес код във фирмата, съм свикнал и тъй като жена ми мрази да глади, гладя аз.

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение

ПП

Като пътувам, съм на принципа на Айнщайн ("мен тук никой не ме познава"), та ако не съм по работа, никакво гладене.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 44 минути , samuraika каза:

 ...дето цъка с език отстрани и коментира кой на какъв мъж или жена е попаднал.

 

Не исках да прозвуча, като комшията дето определя кой на какво е попаднал. Моя грешка.

Съвсем друго исках да кажа, ама ако тръгна да се обяснявам, ще ми се нахвърлят феминистките 🙂

 

Та по темата: на път като съм, какво ти гладене....с една раница 7 килограма за 20 дни....наместването на дрехите е само на отиване и на връщане, за да се съберат вътре. Иначе ден за ден ги вадиш и ги просваш на леглото да седят разпънати цял ден, та за другия ден да не са съвсем намачкани 🙂 Ютия и да има в хотела, от къде време да се занимавам с глупости 🙂 

Преди години имах един приятел, дето си сгъваше тениските толкова педантично, че не му трябваше ютия като ги извади от куфара...мисля, че даже и в магазините за дрехи не могат така да ги сгъват :lol: То беше подпъхване с едни закачалки отдолу....абе жалко, че нямаше телефони с камера в джоба тогава да го снимам. 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@boogy83 разбрах те, знам какво имаше предвид. Прав си.

 

Аз си откраднах един трик от Марие Кондо - да се навиват тениските на руло. Така не се мачкат в раница. Сгъваш ги внимателно и после ги навиваш "на салам" както казва мъжът ми и ги редиш в раницата - така няма да се смъкнат и намачкат на акордеон.

Другото, което ползвам напоследък е едни подобни на несесери чантички за дребни неща - чорапи, бельо, бански. Така не се ровичка много-много в багажа и се намират нещата по-лесно.

 

Понеже съм се запънала като магаре и не искам да плащам за допълнителен багаж на НТ компаниите - нося малко дрехи и препирам на ръка някои неща. Изпрана на ръка тениска или летен панталон, закачен на закачалка в банята и оставен цяла нощ да съхне на включен вентилатор стават идеално за носене без гладене.

 

Друг трик е простирането - аз добре опъвам, тръскам няколко пъти и оправям ръкавите на тенски още при простирането. Ризи винаги простирм на закачалка, по-деликатни тениски и блузи - също. Панталони - окачам да висят на закачалка за панталони за да не им остава линия от простора. Всичко това пести от гладене после. В Япония продават огромно разнообразие от разни хитри закачалки за простиране, много улесняват после относно гладене - напълно достатъчни са за да придобият хубав вид съвременните материи. То даже сега гладенето е по-опасно, че има много изкуственяк и латекс в дрехите и се скапват при гладене много бързо.

Мъжът ми като простира дори не гледа дали ръкава не е се е намачкал на топка, камо ли да поопъне тук там.

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение
Травеолани

Много се изненадах да видя такава тема в този форум :). 
Аз също не гладя, много ми е неприятно това задължение! Мъжът ми сам си глади ризите, защото е много взискателен и все ми намира кусури. 
Окончателно се отказах от гладенето през 2011. Малко преди да се роди голямата ни дъщеря, изпрах и изсуших всичките бебешки дрешки, които имах. Започнах да ги гладя и щях да откача - едни мънички дрешки и край нямаха. Та това ми беше първото и единствено гладене на детски дрехи. 

Обаче това, че не гладя, не означава, че ходим с намачкани дрехи. В общи линии повечето дрехи, след като излязат от сушилнята нямат нужда от гладене, а и материите не са от лесно мачкащите се.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Материалите са били други по онова време. На тавана имам две древни на библия ютии, от ония, дето са били с въглища. Слагат се въглени вътре и така се нагряват. Едната-преправена от дядо ми на електрическа нейде около зората на масовата електрификация в БГ. Ютията представлява 5 кила натурален чугуний. Как е гладила баба ми с това нещо, идея си нямам.

Самият ми дядо пък пазеше до последно една официална риза, закупена в предвоенно време от Аржентина. Ходил да работи там, разболял се много сериозно и докторите му казали, че няма да го бъде. Тогава решил да се прибере, за да си умре в родината. Та преди да се качи на кораба, си купил дрехи за погребение- да не е в тежест на техните като си дойде. Родителите му са били още живи. Купил си костюм, риза и вратовръзка. Съдбата на костюма не знам каква е била, но ризата съм я виждал. Пазеше си я. На което място трябва да отбележа, че дядо ми живя до почти 80 години. Така му било писано-да оздравее, да срещне баба ми, да преживеят войната и т.н. Та... въпросната риза съм я виждал. Ужасно груба материя. Яката се захващаше с копчета за ризата и имаше в една кутийка резервни яки и резервни маншети. Идеята на това е била, че яките и маншетите се протъркват от носене и пране и има резрвни, за да се сменят, докато се съдере и останалата част от ризата. Не си го представям на днешно време.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ние си ходим смачкани 🙂 Понякога има някоя блуза и рокля, които на нищо не приличат и трябва да ги гладя преди излизане. Обаче Жижо е непоклатим, никоя гънка не може да наруши душевния му комфорт. 

От детските си години помня,  че мама гладеше всичко след пране. И аз я замествах поне веднъж седмично. Но тя мрази да глади. Предполагам и бабите са мразели да гладят. 

Преди години отбелязах напредък и отучих и мама от тази дейност. Почна да си купува други дрехи и не глади много повече от мен. 

При мъжете е по-сложно - твърде много плат и не е прилепнал,  така че често изглеждат по-смачкано неговите неща. 

А на пътуване подреждането е задача на Жижо, да се уплътни багажа ни.  Всичко излиза после от раницата на топка 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Малеее, като ви чета, направо се стряскам, колко съм древна:(((( Че всичко гладя, а на всичкото отгоре и обичам да го правя:))).От спалното бельо - само калъфките. А пък мама, едно време, колосваше чаршафите ,калъфките, ленените покривки и салфетки, на тати ризите:)))))

Мразя синтетика, гледам / колкото е възможно/, да купувам дрехи от естествени материали, а те се мачкат много. Особено ленът и естествената коприна - няма как, да не се гладят след пране.

Имам си голяма ютия и мъничка ютийка, за фините неща.

Едната снаха е като мен - глади педантично наред. Другата пък, е другата крайност - нищо не глади.

Да кажа, че няма разлика във визията на двете семейства - значи да излъжа - ами, личи си, .

Но в крайна сметка, всеки постъпва, както му е удобно и приятно. И си употребява времето, както намери за добре. Съвети не давам на никого.:(

Докато гладя, си изглеждам някой филм, или концерт, та никога, не е само гладенето.:))))

И винаги съм ненавиждала термина “ добра домакиня”, че ми е равнозначно на слугиня. Ама, като се погледнах сега, май, май, натам върви работата, с тая ми ти педантичност:(((((((

Мои приятелки, имат жена, на която плащат, за да идва, да глади, веднъж седмично.

 

 

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Аз започнах да се гладя на 14 год, баща ми каза, че вече съм достатъчно  голям и забрани на майка ми да глади моите дрехи , съответно се научих бързо..

 

Но примерно жена ми за шестте години , през  които сме заедно , съм я виждал да глади само веднъж и то с катастрофални последици - успя да изгори килима в кухнята ( въпреки хавлията сложена  под ризата ми), та в редките случаи, когато се налага гладене, гладя сам... Интересно е, че иначе теоритично има желание , ама си изисква да има парагонератор ( чула от приятелка, че с него е много по-лесно😃)..


Иначе ползваме най-щадящата програма на сушилнята с два пъти по-малко зареждане и рядко се налага да гладим дрехите.

 

Имаме и химическа функция на пералнята, та и това помага ( върти без вода и препарат , само  с кислородна пара).

 

п.с. не правя рекламация на жената и няма да я връщам 😉

  • Харесвам 2
  • Смея се 14
Връзка към мнение

Гладете с парогенератор. Не гледаш каква е материята, не регулираш температурата, няма опасност от залепване, минаваш дрехата само от една страна и това и е достатъчно. Времето за гладене се съкращава горе- долу наполовина и все пак си с приветлив външен вид.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 25 минути , AlexandraKo каза:

Малеее, като ви чета, направо се стряскам, колко съм древна:(((( Че всичко гладя, а на всичкото отгоре и обичам да го правя:))).От спалното бельо - само калъфките. А пък мама, едно време, колосваше чаршафите ,калъфките, ленените покривки и салфетки, на тати ризите:)))))

Мразя синтетика, гледам / колкото е възможно/, да купувам дрехи от естествени материали, а те се мачкат много. Особено ленът и естествената коприна - няма как, да не се гладят след пране.

Имам си голяма ютия и мъничка ютийка, за фините неща.

Едната снаха е като мен - глади педантично наред. Другата пък, е другата крайност - нищо не глади.

Да кажа, че няма разлика във визията на двете семейства - значи да излъжа - ами, личи си, .

Но в крайна сметка, всеки постъпва, както му е удобно и приятно. И си употребява времето, както намери за добре. Съвети не давам на никого.:(

Докато гладя, си изглеждам някой филм, или концерт, та никога, не е само гладенето.:))))

И винаги съм ненавиждала термина “ добра домакиня”, че ми е равнозначно на слугиня. Ама, като се погледнах сега, май, май, натам върви работата, с тая ми ти педантичност:(((((((

Мои приятелки, имат жена, на която плащат, за да идва, да глади, веднъж седмично.

 

 

 

Не е до древност, Алекс.

И при мен го имаше маминия пример. Но аз почти не гладя вече.

От години инвестирам в дрехи, които не се мачкат. Целият ми живот е свързан с пътуване, най-вече по работа. Ако трябва да гладя като пристигна, кога ще си върша работата?

Използвам сушилня и вадя дрехите в правилното време. Оставям ги на закачалки, извън гардероба, за проветряване и доизсушаване. След това ги прибирам. 

Спалното бельо ми е от качествен турски сатен - сгъвам внимателно след изваждане от сушилнята и така не се нуждае от гладене. 

Дрехите, които не са за сушилня, се сушат добре изпънати или на закачалки.

Сгъвам внимателно, подреждам в куфара и при пристигане, веднага вадя дрехите. Като пътувам за удоволствие съм по-небрежна, отколкото при работните.

И един номер завещан от Багряна (чуто):

Напълва се ваната с гореща вода и дрехите на закачалки се окачват в банята за няколко часа. Парата изпъва дрехите и заличава гънките.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.