Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

преди 12 часа, ДиянаВ каза:

😂 Искате ли да се забавлявате с моята новогодишна вечеря😄

IMG_4700.jpeg.645f8527bca2e2aa50d1f52a2d9f9349.jpeg

Нашата беше от същия тип, но с други сирена 😂. Намалява готвенето до клонящо към нула 😂.

 

Японско-китайска супа (tan-men), видяна в сериала Midnight Diner: Tokyo Stories, пържен ориз с кимчи и пилешко булгоги в еър фрайъра Огюст, и "пържени" филийки, пак във фрайъра.

 

20240109_195533.jpg

 

20240111_200130.jpg

 

20240113_093241.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 56 минути , Роца каза:

пържен ориз с кимчи

20240109_195533.jpg

20240111_200130.jpg

20240113_093241.jpg

Кимчито ми стана, току-що го пробвах🙂 Даже си мисля, че нашата рикийка по ще гаси пикантността от корейското соджу😄

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 1 час, ДиянаВ каза:

Даже си мисля, че нашата рикийка по ще гаси пикантността от корейското соджу😄

Не мога да се произнеса, като виден НЕлюбител на ракията, си карам на соджу 😂 . Аз сигурно ще заложа една доза кимчи днес, понеже купих китайско зеле за една друга японска рецепта, и сигурно поне половин зелка ще ми хартиса.

 

@Taliana, да, филийките (при мен престояла франзела) ги натопих в разбито яйце, мляко, малко захар и ванилия, както обикновено. Пекох ги не в кошницата на фрайъра, а в метална тавичка. Първо загрях за 4-5 минути на 165 градуса (докато приготвях яйцата с млякото и топих първата порция), после намазах тавичката с тънък слой масло (повече за вкус, отколкото за да не загори) и сложих филийките. Пекох около 4-5 минути на страна (дебелина на филийките към 2см). Докато те се пекоха, натопих останалите филийки. После повторих печенето с другата порция.

Стават вкусни, но не бих препоръчала упражнението за повече хора. Ние вкъщи сме трима и с две печения по около 10 минути станаха сравнително бързо. Но ако трябва да храниш 5-6 човека, ще ти отиде сутринта.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 часа, ДиянаВ каза:

Кимчито ми стана, току-що го пробвах🙂 Даже си мисля, че нашата рикийка по ще гаси пикантността от корейското соджу😄

Айде сега и рецептата, моля.

Връзка към мнение
На 14.01.2024 г. в 13:42, EliDion каза:

Айде сега и рецептата, моля.

А, сглобявах я от много места😄. Като се видим, ще се опитам да ти покажа и разкажа, а и не всичко слагах, защото поначало лютото не ни понася.

 

Ето тази е главно, но не с всички продукти, а ряпата замених с целина

https://www.bonapeti.bg/recepti/kimchi/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , ДиянаВ каза:

А, сглобявах я от много места😄. Като се видим, ще се опитам да ти покажа и разкажа, а и не всичко слагах, защото поначало лютото не ни понася.

Ааа, аз съм си в къщи вече 😂. Направо идвай и почвай. 🤣

  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 13.01.2024 г. в 22:15, ДиянаВ каза:

😂 Искате ли да се забавлявате с моята новогодишна вечеря😄

IMG_4700.jpeg.645f8527bca2e2aa50d1f52a2d9f9349.jpeg
Цена на сирената в Понта Делгада, магазин Principe dos Queijos /чудесен/ - 10€

С бутилка и половина червено вино и голям пакет кашу, даже и остана🙂

Няма леб грозде/ягодки! :biggrin:

Я да сложа една схема, дето току-що ми изскочи във фейса.

418478309_10168436879795324_6756143580706345415_n.jpg.0f71f03b7f9f6008efac3799aced96ea.jpg

Пак са ме проследили.... :smile3: 

Да се оплача, че в Малта сирената също са доста по-евтини от тук и италианските са силно застъпени плюс някой чедър. И да се похваля, че купих туй-онуй, включително кило твърдо вакуумирано сирене за паста и т.н. за 10€/кг. 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 22 минути , Argentique каза:

Няма леб грозде/ягодки! :biggrin:

Я да сложа една схема, дето току-що ми изскочи във фейса.

418478309_10168436879795324_6756143580706345415_n.jpg.0f71f03b7f9f6008efac3799aced96ea.jpg

Пак са ме проследили.... :smile3: 

Да се оплача, че в Малта сирената също са доста по-евтини от тук и италианските са силно застъпени плюс някой чедър. И да се похваля, че купих туй-онуй, включително кило твърдо вакуумирано сирене за паста и т.н. за 10€/кг. 

На твоята схема пък няма вино😛

  • Смея се 6
Връзка към мнение

Отчитам се с хляба/кекса от червена леща🙂 Ползвах рецептата от готвач.бг, като замених магданоза със сушен риган и добавих сирене и маслини. Исках да стане по като солен кекс, т.е. да има неща вътре, за да става за закуска в училище🙂 Нямам правоъгълна форма за кекс, но според мен щеше да дойде малка. Ползвах една полу правоъгълна полу елипсовидна тавичка и точно си му пасна, поне за мен. Получи се по-тънък, добре изпечен и с повече хрупкава коричка🙂

 Ето тавичката

IMG_4852.jpeg.6faaa9ad74e6844c96867e9e314a86e5.jpeg

Хубаво написали хората да се изчака да изстине, но аз веднага изчовърках единия край, уж за проверка какво е станало вътре. Та малко е нефотогеничен 😄

IMG_4849.jpeg.a44990cd42d4be78799f122f65649a36.jpeg
 

IMG_4851.jpeg.d66339352dc7795b98a374b402e5783c.jpeg

Получи се и много ми хареса😋 Пак ще направя.

IMG_4853.jpeg.8f7c305b23dcd221bfba4920c38e2073.jpeg

 

IMG_4855.jpeg.4e029b1ea73235703f4bf408928403d1.jpeg

 

  • Харесвам 16
  • Браво 7
Връзка към мнение
преди 29 минути , Argentique каза:

Ето такъв тънък и аз го замислям следващия. Браво!

Хвърлих и един поглед в нета за тази червена леща. Някъде наричат рецептата и мързелива баница, тутманик. Общо взето много подобни са съставките и количеството им. Някъде беше изпечена и в кръгла тава и нарязана я на триъгълници, я на правоъгълни парчета. С хартия за печене е по-удобно🙂

Благодаря за идеята. Като видиш нещо интересно, но ЛЕСНО от фейсбук, обаждай ми се😄

  • Смея се 2
Връзка към мнение
На 15.01.2024 г. в 10:19, Argentique каза:

Я да сложа една схема, дето току-що ми изскочи във фейса.

418478309_10168436879795324_6756143580706345415_n.jpg.0f71f03b7f9f6008efac3799aced96ea.jpg

И на мен ми излезе същата днес, при това в личния ми профил, не в този на блога ми 😂

Всичко знаят, даже и непубликуваната ми новогодишна вечеря 😂

 

Последният ми японски опит - mille-feuille nabe - слоеве от китайско зеле и фини резени пушени гърди с джинджифил и бульон даши (с малко саке и соев сос). Вадиш сготвеното зеле и бекон, топиш в сос понзу и ядеш. А от останалия бульон правиш рамен на другия ден Joy.

 

20240114_195145.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Бързо тирамису за двама 🙂 И да се похваля с подаръка за Коледа от моите приятелки /чашките и чинията/ и новите ми коледни лъжички 🙂 Много са сладунски 🙂 

Рецепта 

За крема

·       захар – 150 г пудра захар

·       маскарпоне - 500 грама

·       сметана - 400 мл

За бишкотите

·       еспресо - 1 чаена чаша

·       марсала - 1 кафена чаша

·       захар - 1 супена лъжица

·       бишкоти – 1 голям пакет /малко остават/

·       какао - 4 супени лъжици

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Сварявате силно еспресо. Добавяте 1 супена лъжица захар и 1 кафена чаша Марсала, разбърквате и оставяте на страна. Идва ред да приготвите крема - смесвате леко разбитото сирене маскрапоне, захарта и разбитата на твърд сняг готварска сметана, докато се получи гъст гладък крем. Накрая трябва да сглобите сладкиша. Избирате правоъгълна тава или както мен - подходящи чаши. Топвате всяка от бишкотите в сместа с кафе за няколко секунди и и ги нареждате на дъното на тавата. Важно е да ги топите само за 2-3 секунди, защото в противен случай бишкотите ще се напоят твърде много и ще се разпаднат. Когато дъното на тавата се покрие с бишкоти разпределяте ½ от крема. Върху крема нареждате втори ред напоени бишкоти, а върху тях останалата част от крема, след което оставяте сладкиша в хладилника за 3-4 часа. Преди сервиране поръсвате тирамису обилно с какао. 

 

DSC_0924-2.jpg

  • Харесвам 18
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Eva eva каза:

Бързо тирамису за двама 🙂 И да се похваля с подаръка за Коледа от моите приятелки /чашките и чинията/ и новите ми коледни лъжички 🙂 Много са сладунски 🙂 

Рецепта 

За крема

·       захар – 150 г пудра захар

·       маскарпоне - 500 грама

·       сметана - 400 мл

За бишкотите

·       еспресо - 1 чаена чаша

·       марсала - 1 кафена чаша

·       захар - 1 супена лъжица

·       бишкоти – 1 голям пакет /малко остават/

·       какао - 4 супени лъжици

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ

Сварявате силно еспресо. Добавяте 1 супена лъжица захар и 1 кафена чаша Марсала, разбърквате и оставяте на страна. Идва ред да приготвите крема - смесвате леко разбитото сирене маскрапоне, захарта и разбитата на твърд сняг готварска сметана, докато се получи гъст гладък крем. Накрая трябва да сглобите сладкиша. Избирате правоъгълна тава или както мен - подходящи чаши. Топвате всяка от бишкотите в сместа с кафе за няколко секунди и и ги нареждате на дъното на тавата. Важно е да ги топите само за 2-3 секунди, защото в противен случай бишкотите ще се напоят твърде много и ще се разпаднат. Когато дъното на тавата се покрие с бишкоти разпределяте ½ от крема. Върху крема нареждате втори ред напоени бишкоти, а върху тях останалата част от крема, след което оставяте сладкиша в хладилника за 3-4 часа. Преди сервиране поръсвате тирамису обилно с какао. 

 

DSC_0924-2.jpg

рецептата ви е някаква интерпретация на тирамису,вероятно който я е написал никога не е опитвал истинско тирамису ,а то е по силите и на едно дете .
В тирамисуто не се ползва сметана,а пресни жълтъци и евентуално разбити белтъци,затова се консумира до няколко дена .Cметана се ползва за panna cotta, която  никой не може да направи извън Италия -или я правят прекалено твърда или мека като крем.


Това е рецептата tiramisu',която дъщеря ми на 8 години прави без  трудности :
-дъното на тавата се покрива обилно с крем,приготвен от маскарпоне,жълтъци ,захар и ликьор ,после се слага един ред савоярди потопени в студено кафе и марсала или някакъв друг ликьор и се покриват с крема обилно (Много се съмнявам,че някой извън Италия има вкъщи Марсала ,та ром,коняк,уиски и т.н са ок)
-pеди се втори ред савоярди  и се покриват с останалия крем,отгоре се ръси  какаото и в хладилника една нощ.


Самия крем наречeн crema al mascarpone е типичен за коледните празници и се слага върху парче panettone или запеченото pandoro .

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Fiordaliso каза:

рецептата ви е някаква интерпретация на тирамису....

Затова се казва бързо тирамису. Моят син харесва повече този вариант, колкото и да не е истинският. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
На 13.01.2024 г. в 20:02, Eva eva каза:

Чудна яхния сготвих, много вкусна, даже свършва 🙂   - https://www.mycookingcreations.com/2023/09/seppie-in-umido-con-i-piselli.html

 

 

viber_изображение_2024-01-13_20-01-13-407.jpg

 

viber_изображение_2024-01-13_20-01-13-599.jpg

Вкусна стана тази яхния, а отдавна се чудех какво да правя с едни импулсивно купени замразени пипала. Благодаря, @Eva eva

 

@Pantelej Putnik къде е, даже на мен ми е залипсвал? 

  • Харесвам 2
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Fiordaliso каза:

рецептата ви е някаква интерпретация на тирамису,вероятно който я е написал никога не е опитвал истинско тирамису ,а то е по силите и на едно дете .
В тирамисуто не се ползва сметана,а пресни жълтъци и евентуално разбити белтъци,затова се консумира до няколко дена .Cметана се ползва за panna cotta, която  никой не може да направи извън Италия -или я правят прекалено твърда или мека като крем.


Това е рецептата tiramisu',която дъщеря ми на 8 години прави без  трудности :
-дъното на тавата се покрива обилно с крем,приготвен от маскарпоне,жълтъци ,захар и ликьор ,после се слага един ред савоярди потопени в студено кафе и марсала или някакъв друг ликьор и се покриват с крема обилно (Много се съмнявам,че някой извън Италия има вкъщи Марсала ,та ром,коняк,уиски и т.н са ок)
-pеди се втори ред савоярди  и се покриват с останалия крем,отгоре се ръси  какаото и в хладилника една нощ.


Самия крем наречeн crema al mascarpone е типичен за коледните празници и се слага върху парче panettone или запеченото pandoro .

Може и да е вярно, но е непридизвикано грубо изказване.

 

@Lindt, може и да си е дал почивка след онези брожения около сбирката в Пловдив. За всички беше неприятно, за него предполагам-двойно. 

  • Харесвам 11
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , jul каза:

Може и да е вярно, но е непридизвикано грубо изказване.

 

@Lindt, може и да си е дал почивка след онези брожения около сбирката в Пловдив. За всички беше неприятно, за него предполагам-двойно. 

Аз съм пропуснала калабълъка, ама днес като се заех вече да разпитвам, добих представа. Сега ме е яд, че го окуражих да отмени Сънчо, а си знаех, че магеланският организатор винаги е крив. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 38 минути , Lindt каза:

Аз съм пропуснала калабълъка, ама днес като се заех вече да разпитвам, добих представа. Сега ме е яд, че го окуражих да отмени Сънчо, а си знаех, че магеланският организатор винаги е крив. 

Той е чувстветелен човек и май му дойдоха в повече коментарите. А само искаше да направи нещо добро. Но, както знаем, няма ненаказано добро.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 55 минути , jul каза:

Може и да е вярно, но е непридизвикано грубо изказване.

Абсолютно съгласна! В този форум тонът е друг. Или поне трябва да бъде!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Пантелей и преди беше в зимен сън през този сезон🙂. Но и за случилото се тук, има защо да му е неприятно. Да се надяваме, че в момента си подготвя пролетното пътуване и на лято пак ще е активен със салатки и чашки🙂, както преди.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

И на мен ми липсва Панти, свежарка е, много готин 🙂 Преди 2-3 седмици му писах, но още не ми е отговорил. Не си е и прочел съобщението 😞 Сега ще прочета каква е драмата с пловдивската сбирка, но каквото и да е....да си знае, че ни липсва 🙂 

 

@Lindt, много се радвам, че яхнията ви е харесала 🙂 

 

И да съм по темата - ако някой се е запътил към нас да хапне неоригинално тирамису - сори, свърши за ден и половина 😄 

 

И още по темата - за пръв път вчера сготвих боб мунг. Да ви кажа честно, много ни се хареса - нещо средно между боб и леща е. Свари се доста бързо - може би за около час, но го бях накиснала предварително. Сготвих го както си готвя стандартен боб. Препоръчвам 🙂 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Емилия
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.