Прескочи до съдържание

Как сте организирали терасата/градината си?


Препоръчани мнения

Магеланци-градинари, ОНОВА индрише от Родос, което седя два месеца във вода и не пусна корен, казахте да забода ей така в една саксия и го направих уж да тръгне. Ми... една седмица по-късно губи листна маса, т.е. две листа заминаха до сега, още две са на път, даже са съвсем заминали, клюмна яко, ето снимка. Кажете как да го спасявам? Мога да го откъсна сега и пак да го забуча в обикновена вода преди съвсем да си замине или да го оставя в саксията и каквото стане? Почвата е влажна откакто го засадих, седи в стая до прозореца, сутрин го пече, но не е топло тези дни. Много клето, милото. 😞 Всеки ден му бая, а заминавам за седмица. Имам тор Лактофол за балконски, но не съм му слагала още. Оня номер с мед и банан за бързо пускане на корен съм го пробвала с други, мир на праха им. Какво да го правя, че да не умре? Ако още може, да го отчупя от засаденото и пак да го забода във вода, за да се освести или да го държа в саксията? Голяма градинарство-драма ми е.

IMG_20230809_224640.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Coo каза:

Магеланци-градинари, ОНОВА индрише от Родос, което седя два месеца във вода и не пусна корен, казахте да забода ей така в една саксия и го направих уж да тръгне. Ми... една седмица по-късно губи листна маса, т.е. две листа заминаха до сега, още две са на път, даже са съвсем заминали, клюмна яко, ето снимка. Кажете как да го спасявам? Мога да го откъсна сега и пак да го забуча в обикновена вода преди съвсем да си замине или да го оставя в саксията и каквото стане? Почвата е влажна откакто го засадих, седи в стая до прозореца, сутрин го пече, но не е топло тези дни. Много клето, милото. 😞 Всеки ден му бая, а заминавам за седмица. Имам тор Лактофол за балконски, но не съм му слагала още. Оня номер с мед и банан за бързо пускане на корен съм го пробвала с други, мир на праха им. Какво да го правя, че да не умре? Ако още може, да го отчупя от засаденото и пак да го забода във вода, за да се освести или да го държа в саксията? Голяма градинарство-драма ми е.

IMG_20230809_224640.jpg

Има го момента на преболедуване при захващането и е нормално да губи листа. Дали ще оцелее е Божа работа. Не го поливай много, остави го, няма смисъл от друго действие. С две суми - каквото стане. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

При температурите последните години юли и август е много трудно нещо да удържи по терасите, пък било то и редовно поливано. Трябва му засенчване след 10 сутринта задължително. Но все пак има растения, които удържат. Обърнете внимание на декоративните треви. Не стават за сандъчета, трябват им по-дълбоки саксии, но са благодатно растение за тераси.

Например стипите. Ето ви идея

dscf5035.jpg.42e4e38fbff37a5e7ab800a8a2ce8fe2.jpg

 

Имам из градината саморазсадили се стипи/ ако кучето не ги е опасло междувременно../. Ще проверя след ден като се прибера в БГ и мога да пратя на желаещи. Имам и индрише в саксия за подаряване. 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@Coo, бих му помогнала с някакво шишче или пръчица, за която да се подпре, за да е изправено. 

Не се вижда много добре, но сякаш пръстта в саксията е малко, сложи още малко, поне до вътрешното ръбче на саксията, за да увеличиш площта му за пускане на коренчета от стъблото.

Дано се съвземе скоро! Успех!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря ви! Саксията е малка, към 8-10см висока, изглежда непълна с пръст заради бялата купичка за саксии, в която е сложена. След като го бучнах повече вода не съм наливала, на място където пече само сутрин стои, а тези дни беше хладно и не се е засушила почвата. Ще го мъча... 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Coo каза:

Ще го мъча...

Не го пипай и не го преполивай. Ако е достатъчно силно, както е казала Цвете, временно ще е така.

Аз опитвам втора година да отгледам здрава мента, тя се държи по същия начин. Аз после, като се захванат, си моря растенията успешно.

 

Ти питаше за нещо, което издържа на силната жега и слънце. Тази година си засадих маслина - единственото растение, което не изгоря от слънцето и го поливам веднъж седмично, че и по-рядко. За двата месеца на терасата даже пуска нови клонки. Сигурно зимата ще загине.

 

PXL_20230810_110704048.PORTRAIT.jpg.0c1870ee787124fa36b9f28ee65404cd.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@SjuСтискам ти палци за маслината. ❤️ Аз имах една преди няколко години и ми изсъхна много бързо. Сега маслини само от дърветата в Гърция бера тук-там, по половин година ги кисне половинката ми в едни бурканчета и стават чат-пат, не са като "фабричните" им определено, но колкото да си начешем крастата за "домашни" са ни добре. 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 18 часа, Sju каза:

Не го пипай и не го преполивай. Ако е достатъчно силно, както е казала Цвете, временно ще е така.

Аз опитвам втора година да отгледам здрава мента, тя се държи по същия начин. Аз после, като се захванат, си моря растенията успешно.

 

Ти питаше за нещо, което издържа на силната жега и слънце. Тази година си засадих маслина - единственото растение, което не изгоря от слънцето и го поливам веднъж седмично, че и по-рядко. За двата месеца на терасата даже пуска нови клонки. Сигурно зимата ще загине.

 

PXL_20230810_110704048.PORTRAIT.jpg.0c1870ee787124fa36b9f28ee65404cd.jpg

Не е задължително да загине през зимата. Като застудее, прибирате маслината вкъщи и стискам палци да е жива и здрава.

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По повод издръжливите на силно слънце цветя, мога да потвърдя и аз, че цветето от поста на @Svetulche@Svetulche  е доста държеливо. Откраднах си го от някакво BnB Италия напролет (снимката е от там, при мен още не е толкова голямо). Казва се лампрантус и е вид сукулент, ама в семейството са около 150 вида - пълзящи, каскадни, с различни цветове. Май се родее с калдъръмчето. http://www.parkove.bg/inf/Lamprantus+--424.html

 

Имам две изцяло южни тераси в два града, едната на нисък етаж и съответно има и мааалко сянка от дърветата отсреща, другата на висок - директен пек цял ден. 

 

Цъфтящите, които вървят отлично и на двете места, са: каскадни сакъзчета (дори след засушаване понякога почват да цъфтят по-обилно), калдъръмчета и газании (летен гербер). Слагам някакви илюстративен снимки от нета за тях. Китайски рози също вадя лятото там и цъфтят добре, но те не издържат без поливане повече от десетина дни.

 

Отделно преди няколко години намерих директно от полски производител чудесна промоция на самополивни сандъчета, от тези с резервоара отдолу. До около 15-18 дни могат да изкарат в тях цветята, е, зависи вече от температурите и вида цвете. 

 

 

 

received_3427028677626500.jpeg

sakazche.jpg

images (2).jpeg

803f2c28eab1d3da0970ba0d62c8e335801e1197.jpg

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, water каза:

По повод издръжливите на силно слънце цветя, мога да потвърдя и аз, че цветето от поста на @Svetulche@Svetulche  е доста държеливо. Откраднах си го от някакво BnB Италия напролет (снимката е от там, при мен още не е толкова голямо). Казва се лампрантус и е вид сукулент, ама в семейството са около 150 вида - пълзящи, каскадни, с различни цветове. Май се родее с калдъръмчето. http://www.parkove.bg/inf/Lamprantus+--424.html

 

Имам две изцяло южни тераси в два града, едната на нисък етаж и съответно има и мааалко сянка от дърветата отсреща, другата на висок - директен пек цял ден. 

 

Цъфтящите, които вървят отлично и на двете места, са: каскадни сакъзчета (дори след засушаване понякога почват да цъфтят по-обилно), калдъръмчета и газании (летен гербер). Слагам някакви илюстративен снимки от нета за тях. Китайски рози също вадя лятото там и цъфтят добре, но те не издържат без поливане повече от десетина дни.

 

Отделно преди няколко години намерих директно от полски производител чудесна промоция на самополивни сандъчета, от тези с резервоара отдолу. До около 15-18 дни могат да изкарат в тях цветята, е, зависи вече от температурите и вида цвете. 

 

 

 

received_3427028677626500.jpeg

sakazche.jpg

images (2).jpeg

803f2c28eab1d3da0970ba0d62c8e335801e1197.jpg

Чудна тераса! Все едно си на морето! Браво на Вас!

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Някой да е намерил решение за паяците и миризливките? Имам чувството, че едно от двете ми яде червената детелина. Постоянно имам наръфани листа и дори парченца по масата. Надали са паяците де. Всеки ден чистя паяжини, аман вече. 

Връзка към мнение
преди 28 минути , Bellaero каза:

Някой да е намерил решение за паяците и миризливките? Имам чувството, че едно от двете ми яде червената детелина. Постоянно имам наръфани листа и дори парченца по масата. Надали са паяците де. Всеки ден чистя паяжини, аман вече. 

За пяците съм говорила с биолози, които се занимават с обработка срещу насекоми и те казват че са най устойчиви. Появяват се 6 месеца след обработка. Хлебарките дори са по чуствителни. Пръскали са при мен и е проверено. Но наистина не са ти те проблема. Срещу миризливки не знам. Навън ли са цветята или вътре. На мен и цветята ми напръскваха. 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, MayaS каза:

Слагам салатата. Носете ракията, че 10.5 кг само днес ще ми приседнат. От 10 дена съм на доматена диета.

Аз не бих се разсърдила ако прехвърлиш малко от салатата към моята къща. А в замяна получаваш ракия.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

Аз не бих се разсърдила ако прехвърлиш малко от салатата към моята къща. А в замяна получаваш ракия.

Колко му е. 

преди 2 часа, MayaS каза:

Слагам салатата. Носете ракията, че 10.5 кг само днес ще ми приседнат. От 10 дена съм на доматена диета.

Е а снимката къде съм я забравила.

 

преди 1 минута , MayaS каза:

Колко му е. 

Е а снимката къде съм я забравила.

 

 

IMG_20230823_164307_edit_992696437182893.jpg

  • Харесвам 10
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 31 минути , Pantelej Putnik каза:

Аз чушката няма да я показвам

Еее, то зарзавата беше акцента, а ти си се захванал с кактусите:girl_haha:

...и на мен са ми любими и то защото оцеляват въпреки мен:sun_bespectacled:

20230518_081621.jpg.c060754a0ef7a3cc53a8d432c48491a8.jpg

 

20230608_200403.jpg.1a05353df37373e4c51fdf04d82ce756.jpg

 

20230518_081550.jpg.39bcd0121935923720b9532a1d68dd1f.jpg

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
  • 6 месеца по-късно ...

ако има хора с опит - може ли ей така неуко да си метна семенца от цветето Импатиенс (циганче) в сандъчета на терасата, и да разчитам, че ще поникнат и станат на туфи? или ако имате идеи за разсад на други цъфтящи растения, които обаче обичат сянка? плътна стена от липи и козирка на терасата не пропускат хич слънце и в последните години забелязвам, че любимите ми мушкати едва виреят и почват да цъфтят бурно чак през октомври, когато се разредят листата на липите, а ми се иска да имам цветни растения през цялото лято

Връзка към мнение
преди 1 час, antea каза:

ако има хора с опит - може ли ей така неуко да си метна семенца от цветето Импатиенс (циганче) в сандъчета на терасата, и да разчитам, че ще поникнат и станат на туфи? или ако имате идеи за разсад на други цъфтящи растения, които обаче обичат сянка? плътна стена от липи и козирка на терасата не пропускат хич слънце и в последните години забелязвам, че любимите ми мушкати едва виреят и почват да цъфтят бурно чак през октомври, когато се разредят листата на липите, а ми се иска да имам цветни растения през цялото лято

Направи си разсада вътре в къщи да е на топло. Времето е още нестабилно за директно засяване на семенца на открито. Аз съм сложила семена навън от тагетис преди 10-тина дни, няма нито едно поникнало. 

Мушкатата искат торене, при мен лятото пече много, южна тераса е, и също намалява цъфтежа, но октомври-ноември е бум! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

при положение, че в следващите седмици не се очаква някакво много по-добро време спрямо днес, и ми омръзна да чакам, минахме през цветна борса и го отметнах саденето - сложих импатиенс, гардении, бегонии и лобелия, уж всички трябва да търпят на сянка, ама ще видим как ще е на практика 

 

терасата малко хипи се заформи, ама да е весело... 😅

 

963346088_20240420_1729103.jpg.6b8f4491a1468b8bb3ca1552a9852742.jpg

 

596666534_20240420_1729024.jpg.c0de37899636db9a5706d414ef95f5a8.jpg

 

435988915_20240420_1706303.jpg.ae0e3d7850144ecf16d45ebe6e80a781.jpg

 

 

1834254882_20240420_1706453.jpg.dac9ee1c774938427e0d4449416b3e5e.jpg

 

  • Харесвам 9
  • Браво 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.