Прескочи до съдържание

Как сте организирали терасата/градината си?


Препоръчани мнения

На 6.06.2022 г. в 9:38, DaBo каза:

@jorocontrola, маслиновото дръвче много ме заинтригува. Дали може да се гледа в апартамент? И откъде го взе/купи?

От време на време пускат в Лидъл саксийки с маслини, също и с разни цитруси. Лятото на балкона, като застудее - в апартамента.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@Pantelei Patnik много ти е мераклийски натюрмортът🙂

я да питам като сме на темата, реших да си сменя сандъчетата тази година, харесах си тези https://ornament.bg/product/4508/boaree-fancy-balkoniera-za-tsvetya-s-napoitelna-sistema-58sm-antratsit.html, някой ползвал ли е някакви такива с "напоителна система" и как работи, че не се ориентирам къде се налива водичката?

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Нямам точно такива, но пак с напоителна система. Има резервоар отдолу, който се пълни през една тръбичка. Слагат се едни фитили, по които водата се качва нагоре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като си говорим за цветя, балкони, тераси и подобни, я кажете как да се справя с нашествието от миризливки (т.нар. житни дървеници, кафеви мраморни дървеници или не знам точно какво). 

Голямо чудо е, вече трета година. 

Дали защото съм много близо до парка .... на моменти ми иде да скоча от 6-я етаж... :dash1:

 

Не смея да изляза на балкона. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Няма справяне с тях доколкото знам. Нямат естествени врагове, а заради топлото време последните години популацията им се разрасна неимоверно. 

Да, близостта на гъста растителност определя и наличието на повече от обикновеното количество миризливки.

 

 

Връзка към мнение

Селско чедо съм и след известно време живот в апартамент въпреки голямата тераса и градината там ме хванаха щуравите. Резултата изнасяне от апартамента, къща и градина. Вече 8 години и половина си редя градинката. Все нещо сея, пресявам и доизкусурявам. Райграсът ми е най-калпавото нещо в градината, ама се отказах да се боря с него.

Тази година снимки още не съм правила. Ето малко миналогодишни.

IMG_4942.JPG.685a65b215ae4735af1477b41257e43b.JPGIMG_4948.JPG.e4c128ff1d29c17a86455aaaefcb19ce.JPGIMG_4951.JPG.6c03902f60e2f12157220e9d96040710.JPGIMG_4967.JPG.a6f4586b0ab797feb6945a81784b1af3.JPGIMG_4970.JPG.65d08b3341fc78dfb35bb39dc254d987.JPGIMG_4972.JPG.c75b543a783aefe8f218386dd0557f47.JPG

Трудно съвместявам пътуванията с градинарстването, ама съм обучила околните. Доброзорно де.. Помагат и щерката, и племенника, че и съседите даже като ни няма.

  • Харесвам 11
  • Браво 7
Връзка към мнение
преди 56 минути , Lyubina каза:

Като си говорим за цветя, балкони, тераси и подобни, я кажете как да се справя с нашествието от миризливки (т.нар. житни дървеници, кафеви мраморни дървеници или не знам точно какво). 

Голямо чудо е, вече трета година. 

Дали защото съм много близо до парка .... на моменти ми иде да скоча от 6-я етаж... :dash1:

 

Не смея да изляза на балкона. 

Никак не става. 😞

Имаше на село преди години- бяха нападнали боб и домати- тогава четох, четох- няма спасение от тях. Това, което си спомням като вид превенция- да се садят силно ароматни растения, които ги отблъсквали. Но не си спомням препарат да беше посочил някой.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lyubina каза:

Като си говорим за цветя, балкони, тераси и подобни, я кажете как да се справя с нашествието от миризливки (т.нар. житни дървеници, кафеви мраморни дървеници или не знам точно какво). 

Голямо чудо е, вече трета година. 

Дали защото съм много близо до парка .... на моменти ми иде да скоча от 6-я етаж... :dash1:

 

Не смея да изляза на балкона. 

Донякъде помага Моспилан, или поне аз така си мисля.

IMG_20230424_191600.jpg.6ff8922aed83ba972bbd8a7fdf6847e7.jpg

 

Не е точно тераса, но все пак. Далиите са в кофи, тъй като в градината гадовете(охлювите) ги унищожават веднага.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Моспилан се твърди, че трябва насекомото да го погълне. А аз не смея да сложа никаква китка на балкона. Те тия си летят до 6 етаж и влизат от всякъде. А по балкона (особено лятото) си е истинско нашествие. И да напръскам прозорците и повърхностите едва ли ще има ефект, защото те тия гадини няма да ядят боята по стените. 

 

Четох, че ментовото масло ги гонело. Освен да намажа с него. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 22 минути , Lyubina каза:

Моспилан се твърди, че трябва насекомото да го погълне. А аз не смея да сложа никаква китка на балкона. Те тия си летят до 6 етаж и влизат от всякъде. А по балкона (особено лятото) си е истинско нашествие. И да напръскам прозорците и повърхностите едва ли ще има ефект, защото те тия гадини няма да ядят боята по стените. 

 

Четох, че ментовото масло ги гонело. Освен да намажа с него. 

Аз мисля, че още не е дошло времето за миризливки. Старите, които са кафяви, би трябвало да са умрели през зимата, а за младото им поколение е още рано. 

Аз си имам една в къщи, с която си играем на криеница и която съм си прибрала есента с цветята от балкона. 

Връзка към мнение

Ами Поли, у нас е нашествие още от сега. И ги виждам извън балкона, няма къде да са се скрили. 

Всичко изхвърлих миналата година, ... Кафеви са. Освен да са били хибернирали някъде наблизо. 

 

Интересно, че при свекърва ми няма нито една, хем тя е с двор, с градина... И не използва никакви средства за растителна защита (много е био-еко-ориентирана). Освен нещо друго да ги гони. 🤔

Връзка към мнение

Саксии с мента или лавандула може да помогне. Доколкото знам гонят разни насекоми. 

Ние пробвахме да отглеждаме лавандула на балкона, но нещо не ни се получи - разнасях корени от Каварна, Банско, та дори от една крайпътна бензиностанция в Германия. В някакъв момент все нещо изсъхваха. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lyubina каза:

Ами Поли, у нас е нашествие още от сега. И ги виждам извън балкона, няма къде да са се скрили. 

Всичко изхвърлих миналата година, ... Кафеви са. Освен да са били хибернирали някъде наблизо. 

 

Интересно, че при свекърва ми няма нито една, хем тя е с двор, с градина... И не използва никакви средства за растителна защита (много е био-еко-ориентирана). Освен нещо друго да ги гони. 🤔

Възможно е да са се били заровили в пръстта на някое цвете, за да презимуват, както правят охлювите. 

Аз тази година още не съм срещнала, с изключение на съквартирантката ми. 🙂

 

Лавандулата (уж) гони комари, но привлича пчели. И аз съм насадила почти 100 коренчета, ще видя какво се е хванало скоро.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 6.06.2022 г. в 9:38, DaBo каза:

@jorocontrola, маслиновото дръвче много ме заинтригува. Дали може да се гледа в апартамент? И откъде го взе/купи?

В Лидъл ще продават маслинови дръвчета и други средиземноморски растения от 1-ви май.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Правя ремонт на балкона, последен етаж. Искам да сложа балконски сенник, че да можем вечер с главна прокуратура да си пием коктейлите на балкона. Принципно имам масичка, столчета и специален чадър за балкон - стойката е половин окръжност, за да прилепя към парапета на балкона, а чадърът е един с правоъгълна форма - сигурно сте виждали подобни комплекти, купени са от IKEA. Някак обаче ми се струва по-удачно да заменя чадъра с по-стабилен сенник закрепен за тавана. Виждам, че има доста предлагане, но ми се иска да ме насочите към проверена фирма...

Връзка към мнение
преди 5 минути , Duke каза:

Правя ремонт на балкона, последен етаж. Искам да сложа балконски сенник, че да можем вечер с главна прокуратура да си пием коктейлите на балкона. Принципно имам масичка, столчета и специален чадър за балкон - стойката е половин окръжност, за да прилепя към парапета на балкона, а чадърът е един с правоъгълна форма - сигурно сте виждали подобни комплекти, купени са от IKEA. Някак обаче ми се струва по-удачно да заменя чадъра с по-стабилен сенник закрепен за тавана. Виждам, че има доста предлагане, но ми се иска да ме насочите към проверена фирма...

@Цвете 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Откакто преди някое и друго десетилетие усвоих холния балкон, за да увелича жилищната площ и чувството ми за по-голям интериорен простор, за всичко необходимо разполагам само с един южен балкон, при това надлежно остъклен, макар и със стровремската слепена, дървена дограма и до едно отварящи се крила с външни ролетни щори. Последната не ме кефи, но е запазена и ще продължа да я търпя, докато сдаде багажа. А след това ще му мисля. Колкото до щорите, и те са от старите, наполовина вече негодни, та фирма/човек, който може да ги поправи са повече от актуални призадаващия се пек 🤔

В двата края на балкона има специално правени за целта шкафове, като единият е определен за извънсезонни обувки, а по-близкият за буркани, торбички, опаковки, картофи, лук и подобни. Пред всеки от тях има пластмасово столче от онези детските - стъпвам върху тях, когато трябва да изтегля или прибера простора -, а на едното присядам за за оперативка с цигара, кафе, листче, писало, телефон...

Старая се да поддържам и без друго неголемия балкон чист и подреден, което не винаги ми се удава. Зимата балкончето има и хладилни функции и току пред вратата, за по-бързо обслужване често струпвам опаковки сирена и др. хр. продукти, тенджера... В останалото време пък идва някоя и друга щайга череши, грозде, друга селскостопанска продукция от вилата или покупки. Ако някога е имало цветя, това са били някоя и друга саксия на вътрешния прозоречен перваз. Но пък утре на обичайно празното вънкашно място на балкона може да грейне цяло сандъче цъфнали мушкати, каквото завчера поръчах на майка ми. Също си мисля за окачена люлка, каквато съзрях вчера в една брошура. Да, висящо кресло са го наименовали в Лидл. Да видим..

 

355216300_199241329749923_2211876558855885471_n.jpg

 

Инак градината на 100 км от София с просторна тераса с неизброими мушкати няма да показвам, тъй като не е моя, респ. не се грижа за изобилието нито от плодове и зеленчуци, нито от взевъзможни цветя през всеки сезон; най-много някой плевел да отскубна.

 

Само туй цвете е мое, специално купих грудките в крайстоличен разсадник и само едно се е хванало, сега цъфти за първи път. Знаете ли името му?

Samakitka.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Насадих си дини пролетта, на майтап в едно сандъче и те се хванаха. Съмнявам се да ги бъде, най-много очаквам да станат с размери на тенис топки, но много ме радват. Тъкмо обработих бостана, бяха хванали зелени и бели въшки. Дядо ми едно време понякога слагаше малки дини в туршията, каквото му остане есента преди да зазими вилата. Не бих казала, че бяха по-вкусни от морковите в бидона, даже никак, но ако ги докарам до есента, може да опитам.🥰

IMG_20230619_170025.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.