Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2021: Правила, участие, срокове и коментари


Препоръчани мнения

преди 2 минути , ДиянаВ каза:

 

Имам въпрос. Защо не се сменя по-малко харесаната снимка от същата държава с друга снимка на същия автор, а се сменя снимката с повече гласове от тази дестинация? 

Защото при дублирана дестинация се подменя с друга класирана снимка на автора, а за да си класиран, трябват около 45 гласа. И теоретично е по-безболезнено ( и двете снимки ще са харесвани от достатъчно хора), но на практика отпадат абсолютните фаворити за сметка на средно оценени.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ама защо сте нещастни за това, че ваша или чужда снимка не е в календара, сериозно?

Много хубави снимки от форума няма да са в календара, огромен брой от тях дори не участват в гласуването ....

Избирането на снимки за календара е описано ясно, проблем би било ако се променят правилата в хода на гласуването, а такова нещо няма.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Стига се дразнете де...всички съ убави, но ние най.... (но офцата, която ни снима, не ни пусна да участваме... 😛

FB_IMG_1603298465714.jpg.d352b5ccbfc2751ae7c4de107ac7f604.jpg

Всеки може да си направи календар по свой вкус, мир да има 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 1 минута , bad kid каза:

Ама защо сте нещастни за това, че ваша или чужда снимка не е в календара, сериозно?

Много хубави снимки от форума няма да са в календара, огромен брой от тях дори не участват в гласуването ....

Избирането на снимки за календара е описано ясно, проблем би било ако се променят правилата в хода на гласуването, а такова нещо няма.

Една малка корекция трябва да се внесе - една не малка част от недоволните бяха недоволни от правилата и преди самото гласуване. Т.е. не е защото е влезнала или не е влезнала тяхна снимка, а заради критериите като цяло.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

      По причина , че тук кипи от емоция и с надежда да вдъхна малко успокоение . 

  Първо всички участващи снимки са страхотни и второ всички снимате по добре от мен 🙂 

 

  Трето обаче мойте си ми харесват най много . И въпреки че нямам никаква идея какво е бленда и исо . Много преди да съществува  този форум си печатам собствени календари . Това не е непосилно скъпо . 

 

  Понякога са от една страница и тогава е голяма мъка коя снимка да избера . А когато се чувствам щедър , благороден  и годината е плодородна 🙂 си отпечатвам с 12 голямоформатни странички плюс триъгълниче за бюро. Когато ги подарявам не  казвам че са мои  Този подход има следния набор от положителни ефекти .

 

 Първо всички са доволни щото авантата си е чиста печалба . Второ аз също съм щастлив защото  казват че календарите ми  са прекрасни и Трето цяла година си гледам и си се кефя на хубавите спомени  . 

 

Чужди календари закачам само при едно обстоятелство . На тях да фигурират голи , полуголи или полуоблечени жени 🙂 .  Да работното ми място мяза на тираджийска кабина ама на който не му харесва да не ми идва на гости 🙂  . Също така по причина лични предпочитания някои от календарите си стоят само на един и същи месец и даже година и има голяма вероятност моделите им отдавна да са минали в пенсия 🙂 

 

 На дамите мога да препоръчам същия подход , само че с голи , полуголи или полуоблечени джентълмени 🙂 .     

   

  • Харесвам 11
  • Браво 3
  • Смея се 22
Връзка към коментар
2 minutes ago, Lindt said:

Защото при дублирана дестинация се подменя с друга класирана снимка на автора, а за да си класиран, трябват около 45 гласа. И теоретично е по-безболезнено ( и двете снимки ще са харесвани от достатъчно хора), но на практика отпадат абсолютните фаворити за сметка на средно оценени.  

Т.е. този да го наречем на второ място автор няма друга класирана снимка и за това неговата не се сменя, всъщност няма с какво да се смени. Хм.

Гласуването не е само между участниците със снимки. Има и други като мен, все още. Ако главната цел е разнообразие на авторите, тогава гласуващият да вижда кой е автора и да има право на едно харесване по автор. Но дали може това да се регулира ...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , bad kid каза:

Ама защо сте нещастни за това, че ваша или чужда снимка не е в календара, сериозно?

Ти защо реши, че сме нещастни?! :laugh:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , bad kid каза:

Ами ако толкова не ти харесват пък критериите - можеш да не участваш.

Все пак участието предполага съгласие с правилата.

Аз претенции, както казах по-горе, нямам. Мен нито настоящите критерии, нито хипотетични други нямаше да ми окажат влияние на снимките. Просто ми беше направило впечатление, че имаше дискусии преди самите избори и то точно за критериите. Пък и то не е само до участниците със снимки, ами както каза някой - и до тези, които са гласували.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , Lindt каза:

 

Не точно, защото  много хора пътуват до едно и също място. И няма да са виновни, че още 5 човека са кандидатствали с Аржентина, а  ще имат право на 1 снимка.  

В такъв случай не влиза ли най-харесваната снимка от Аржентина? Какъв би бил проблемът в гласуването да има пет снимки от Аржентина и най-добрата да спечели? 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

  

преди 2 минути , ivailo_radev каза:

Аз претенции, както казах по-горе, нямам. Мен нито настоящите критерии, нито хипотетични други нямаше да ми окажат влияние на снимките. Просто ми беше направило впечатление, че имаше дискусии преди самите избори и то точно за критериите. Пък и то не е само до участниците със снимки, ами както каза някой - и до тези, които са гласували.

 

 

не го адресирах лично към теб, а принципно

а критериите се дискутират от доста време и сякаш се стигна до някакъв баланс...ама май се клати вече и той

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@AlexandraKo, по принцип предложението ти, всеки автор да участва само с една снимка, е обосновано и би премахнало сръдните.

Официалният контрааргумент е ясен - може да няма достатъчно разнообразие от снимки.

 

А моят личен е контрааргумент е следният - всяка година темата за календарите за мене е на първо място ВДЪХНОВЕНИЕ. И не само сред избраните снимки, които ще гледам на стената или бюрото си. Понякога, сред тези снимки, които не са толкова качествени и харесвани има абсолютни бижута, които ме карат да търся и откривам неоткрити досега места. Места, които по-рано не съм и чувал. При една снимка от автор, шансът да открия нови вдъхновения в тази тема намалява съществено.

Ето един пример от тази година, просто за този се сещам най-напред. Не бях и чувал за местата в Ливан, откъдето имаше кандидатстващи снимки.

И когато открия нещо такова, гледам винаги лично да благодаря на автора, независимо дали снимката е класирана напред или не.

Аз самият се старая да качвам не винаги най-добрите си снимки, а снимки от места, които по една или друга причина са останали встрани от радарите на голяма част от магеланците с идеята някой друг да почерпи вдъхновение за бъдещо пътуване. Защото понякога, като видя една снимка, това може тотално да ми прекрои плановете занапред. 🙂

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към коментар
В момента, Моника каза:

В такъв случай не влиза ли най-харесваната снимка от Аржентина? Какъв би бил проблемът в гласуването да има пет снимки от Аржентина и най-добрата да спечели? 

Според мен няма никакъв проблем и петте да влязат. Най-малкото защото може една да е от Игуасу, една от Патагония, една от Буенос Айрес, една от винарския район, и една с пингвин, папагал, кондор, лама..  Така че аз лично не понасям правилото за дестинации от първия календар. 

Ако тази с най-много гласове остане, а другите отпаднат, отпадат и авторите. Почти никой автор няма да иска да пусне снимки от България, Италия, Исландия, Франция, Аржентина... защото ще смята, че има по-добър фотограф и със сигурност ще отпадне при съревнование. И накрая календарът ще е пълен с тъпи кадри от нетрадиционни места, на които не ходят много магеланци. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

за мен например е от по-голямо значение снимките да са разнообразни, а не дестинациите

 

и без това трудно различавам два планински върха, ако са от една и съща държава ще ми дойде съвсем супер много, но ако едната е езеро, а другата планина - какво значение има от коя държава са, ако и двете снимки са прекрасни

 

идеалният ми календара би бил по едно от всяко - животно, планина, море, интересен човек, модерна градска среда, село, средновековна градска среда, и останалите пет - някакви откровени попадения на нещо вълнуващо, независимо какво е, това наричам разнообразие, а не държави или автори :smile: на този принцип се опитах и да гласувам

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , antea каза:

за мен например е от по-голямо значение снимките да са разнообразни, а не дестинациите

 

и без това трудно различавам два планински върха, ако са от една и съща държава ще ми дойде съвсем супер много, но ако едната е езеро, а другата планина - какво значение има от коя държава са, ако и двете снимки са прекрасни

 

идеалният ми календара би бил по едно от всяко - животно, планина, море, интересен човек, модерна градска среда, село, средновековна градска среда, и останалите пет - някакви откровени попадения на нещо вълнуващо, независимо какво е, това наричам разнообразие, а не държави или автори :smile: на този принцип се опитах и да гласувам

А пък аз,тайничко се надявах, да участваш с някоя от прекрасните ти снимки  на Пловдив:(

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , Lindt каза:

Поздравления за снимката ти! За да влезе обаче с 48 гласа, е отпаднала снимка, избрана с 81. И тези 81 човека, плюс автора не се чувстват "по-приятно" от теб. Извини ме за откровеността, но някак не одобрявам речта ти!  

За Нова Зеландия положението е следното - отпада снимка с 97 гласа, за да влезе такава с 51. А може да се реши по друг начин -  авторът с най-харесвана снимка да остане с тази дестинация, а другият автор да влезе с кадър с 36 гласа, а не 51. Отзвукът ще е в пъти по-слаб, ако не отпадат единодушно класираните в топ 10.

Не точно, защото  много хора пътуват до едно и също място. И няма да са виновни, че още 5 човека са кандидатствали с Аржентина, а  ще имат право на 1 снимка.  

Благодаря за поздравленията, но не съм съгласен с мнението ти. Това, което пишеш може да е вярно за дузпите, където избираш една от две снимки, но не и за общото гласуване, при което можеш да дадеш гласа си и за двете. Тоест това не са 81 души, които са гласували за едната снимка срещу 48 за другата. Готов съм да се обзаложа, че има хора, които са харесали и двете и те не са нещастни от това, че едната е влязла, а другата не. Реално и авторът няма причина да е нещастен, при положение че има друга снимка в календара. Все пак има около 60 човека, които нямат снимка в календара, а той вече има една. Също така може 81 човека да не са доволни от това, че тази снимка на този автор не е в календара, но други 86 са доволни, че другата снимка на същия автор, за която те пък са гласували, е влязла.

Докато регламентът е да има само по една снимка от автор в календара, трудно всичките топ 10 ще влязат в него, защото най-добрите фотографи със сигурност ще имат по повече от една снимка в топ 10.

Не съм съгласен с теб и че участието с една снимка от автор е лоша идея. Може наистина още пет човека да са кандидатствали с Аржентина, но след гласуването, в календара ще бъде снимката от Аржентина с най-много гласове и никой няма да има претенция, че неговата снимка е изключителна, а пък е избрана снимка с по-малко гласове. Нали точно това казваш ти - да бъде включена топ снимката от всяка дестинация. А дестинации колкото искаш.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Аз съм за правилото за различните дестинации и различни автори. Ще бъде много скучно, ако има пет снимки от Аржентина и пет снимки от Исландия в календара. Също така, ако го нямаше правилото за различните автори, в календара щеше да има само снимки на хора, които се занимават професионално с фотография или им е сериозно хоби. Така че, се радвам, че като винаги се получи един шарен от към дестинации и автори календар с много традиционни места всъщност :). 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Така...

 

1 снимка на участник няма как да стане. А и ми се струва изкуствено решаване на проблем, който не би съществувал, ако има малко разбиране! Трите снимки се дават като възможност евентуално да се включите от различни пътувания през годината. Една от Африка, една от Швейцария и т.н. Много хора предпочитат и трите да са от едно пътуване, тяхна воля, макар че според мен си рискуват сами шансовете по този начин. При всички положения условието за повече от една снимка не е за подсигуряване, тестване на аудиторията и т.н., това е официално гласуване, а не място тепърва да тествате как биха се приели снимките. Ако се чудите питайте близък, питайте приятели, ама аргумент от типа на "аз тая снимка не знам как ще се приеме, не ме кефи хич, ама я пускам защото на хората може и да не ми харесат снимките, които истински обичам и искам да имам резервен вариант, ако не се случи, пък ще се оплаквам ако нещо не е наред...", еми съжалявам, не го приемам. И не мисля, че регламентът трябва да се променя за да е в услуга на подобен тип мислене или пък насилствено да го ограничава чрез намаляване на снимките на 1. Може грешно да съм преценил, че участието с повече от една снимка не означава "която и снимка да влезне аз ще съм доволен/а", а означава нещо съвсем друго. 

 

Избиране на дестинации като се жертва броя участници, също няма да стане докато аз отговарям за календарите. И тук ако щете го приемайте като вето. Идеята е да имаме максимално участници, всичко друго е много второстепенно. И мога да изпиша поне пет параграфа по въпроса и ще го направя стига дискусията да спре да бъде толкова разпиляна, но засега предпочитам да не влизам с двата крака в надвикването, а и едва ли ще мога да убедя състезателно настроените, така че просто трябва да се приеме като факт.

 

Предложението на @master_of_germs е може би някакъв скок в правилната посока, ако нямах резерви относно излишно усложнение на регламента. Колкото и да изглежда добре на хартия, не съм сигурен дали гласуването няма да доведе до някакъв крив страничен ефект. Всеки зает в софтуерната индустрия знае колко епични проблеми са предизвикани от "ей това дребно подобрение на еди коя си функционалност". За това по-скоро клоня в посока опростяване - от догодина ще спрем да търсим разнообразие на дестинации. Явно ще е нужно веднъж да си счупим главата по този начин (не е задължително да е първата година) и като има две еднакви снимки от класическия изглед на Мачу Пикчу, вместо някоя екзотика в Зимбабве примерно, ще се облегна в стола с крива усмивка, вместо да ми пуши главата. Същото за 5 пъти Италия, 3 Гърция и 8 България. 

 

П.С. Снимката с пингвините е най-малко харесваната снимка на @Mary. Низвергната от Чили има повече гласове. Че дори не е и най-харесваната снимка на @Mary от Аржентина. Така че какъвто и да е теоретично-хипотетичен регламент да имахме, пингвините нямаше как да влезнат в календара. Кой крив, кой прав, трябва да приемете че сме хора с различни вкусове. Дори топ снимката не е успяла да събере 50% от броя гласуващи, това на каква мисъл ви навежда?

 

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар

Аз също споделям пълно одобрение за правилото за дестинациите и авторите. За авторите е ясно защо - има фотографи във форума, които просто са много високо ниво, а за дестинациите - аз дори бих дала бонус за много трудно достигане или голяма отдалеченост. Например снимката от Антрактида - ами винаги бих гласувала за нея, защото мястото вече е друга категория за мен. 

Но може да се помисли за например 5-6 най-високо класирани снимки да влизат директно, ако са от различни автори и дестинации, а след това - следващите по гласове да се съобразяват с вече избраните. Например това може да доведе до отпадане на някой автор, но пък си е късмет.... 

За моята снимка от Китай -  компресирането наистина доведе до  по-голяма размазаност. Снимката е доста по-голяма и с много повече отблясъци в реката, но се наложи да режа. И също така - в текста го написах- ръмеше и едновременно с това грееше зимно слънце. Това доведе до особена светлина и размазаност на контурите, но на мен точно това ми хареса и предопредели избора ми да кандидатствам с тази снимка..

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Mary каза:

Мисля, че и сега трябва да си щастлив! Все някой трябва да бъде щастлив в създалата се ситуация. Снимката ти е от прекрасно място, нищо че в миналогодишния календар я гледахме почти същата. Всъщност точно по тази причина не пуснах и трета снимка от Аржентина. Ако го бях направила, то сега нямаше да се води тази дискусия.

Радвам се, че си участвал и ти пожелавам още много нови дестинации и чудесни снимки!

Но с това си изказване не си прав!

Досега винаги съм участвала със снимки за календара(понякога класирани, понякога не) и никога не би е било фикс-идея да имам снимка в календара.

Време е да отстъпя място на по-нови и не участвали хора, че да бъде радостта им все така голяма, както твоята!

Поздравления за снимката още веднъж!

Благодаря и за поздравленията, и за хубавите пожелания. Не ме разбирай погрешно, не искам да те засегна по какъвто и да е начин. Снимките ти наистина са прекрасни, даже самият аз съм гласувал за тях. Имам и толкова еднаква снимка на Перито Морено като твоята, че чак отворих да видя дали не сме снимали от едно и също място. Но се засегнах от изказването, че две изключителни снимки са извадени от календара, за да присъства там моята. Все едно тя е недостойна да се намира вътре или пък е там заради някаква шмекерия и аз едва ли не трябва да се чувствам гузен, че тази която е избрана от твоите е чилийската, а не някоя от аржентинските. Ами такива са правилата и участвайки сме се съгласили с тях. Ти самата си решила да участваш или с Чили, или с Аржентина и не мога да разбера какъв е проблемът, че избраната снимка е от Чили. Тя също е страхотна. Ако не я харесваш, наистина да беше пуснала още една от Аржентина и тогава щяхме да си спестим всички отрицателни емоции. В крайна сметка не това е целта ни - нали идеята е тези календари да ни сплотяват и вдъхновяват, вместо да ни конфронтират. 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Най-добре да отпадне критерия за разнообразие на дестинации и всеки автор да участва в календара с тази снимка събрала най-много гласове. Очевидно тоя критерий не се одобрява много и води само до излишни спорове всяка година. А и не мисля, че чак толкова ще се отрази на разнообразието. Освен това календарите са два - ако в единия има снимка на Перу да речем, какъв е проблема да има и в другия. А и съображението за разнообразие би трябвало да е взето под внимание в някаква степен по време на самото гласуване. Ако за някой разнообразието е с по-голям акцент от качеството или художествената стойнност на снимките, съответно гласува съобразно това и ако има да речем 5 снимки от Италия гласува само за една или въобще на гласува за тях. Докато за друг, за който самата снимка е по-важна от дестинацията и няма проблем да има повече от една снимка от Италия в календара е решил да гласува за повече от една. Идеята ми е, че по време на гласуването всички тези съображения, свързани с разнообразие на дестинации, качество на снимките и т.н. са взети под внимание от самите гласуващи, съобразно техните критерии и как те си представят календара и това е отразено в гласовете получени за всяка снимка. Не виждам нужда от допълнителни ограничения по отношение на разнообразието на дестинации. Всеки автор, избран за календара, да участва със снимката получила най-много гласове. В крайна сметка това е избора на самите гласували, щом така са оценили снимките.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Наистина няма много смисъл от ограничаване на дестинациите. Примерно Патагония, Атакама, Великденския остров и Сантяго са все в Чили, но са напълно различни и не виждам проблем да влязат заедно. А за мен градовете са безинтересни и примерно ако влязат заедно няколко големи града ще ми е много... И критерия става много трудно дефинируем 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 48 минути , tougherty каза:

Благодаря и за поздравленията, и за хубавите пожелания. Не ме разбирай погрешно, не искам да те засегна по какъвто и да е начин. Снимките ти наистина са прекрасни, даже самият аз съм гласувал за тях. Имам и толкова еднаква снимка на Перито Морено като твоята, че чак отворих да видя дали не сме снимали от едно и също място. Но се засегнах от изказването, че две изключителни снимки са извадени от календара, за да присъства там моята. Все едно тя е недостойна да се намира вътре или пък е там заради някаква шмекерия и аз едва ли не трябва да се чувствам гузен, че тази която е избрана от твоите е чилийската, а не някоя от аржентинските. Ами такива са правилата и участвайки сме се съгласили с тях. Ти самата си решила да участваш или с Чили, или с Аржентина и не мога да разбера какъв е проблемът, че избраната снимка е от Чили. Тя също е страхотна. Ако не я харесваш, наистина да беше пуснала още една от Аржентина и тогава щяхме да си спестим всички отрицателни емоции. В крайна сметка не това е целта ни - нали идеята е тези календари да ни сплотяват и вдъхновяват, вместо да ни конфронтират. 

Не знам как въобще беше намесен в дискусията. Твоята снимка си има достатъчно гласове по всички параграфи и никой не може да я побутне. Ако има някаква дилема, тя е дали да има повече аржентински снимки или не. Ситуация в която снимки като твоята да отпадат, само защото някой е събрал повече гласове от същата дестинация въобще не са на дневен ред, докато аз организирам календарите. 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

@Mary разбрах какво липсва на снимката ти от Чили. Просто един надпис “Животът е за живеене”. Страхотен е за месец в календар през 2021 г. На мен ми липсва 😉 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.