Прескочи до съдържание

МЕНАР 2021


Здравко Ангел

Препоръчани мнения

Здравко Ангел

За много години на всички! Да сме здрави и път да видим таз година!

Малко се бяхме отдалечили от форума през последните месеци, защото този път фестивалът ни отне много време, но се надяваме да се задействаме активно занапред.

Тази година МЕНАР ще е изцяло онлайн: лошо, защото няма да се срещаме в кината, но пък добре, защото някои от вас за първи път ще имат досег с филмите от фестивала. Филмите ще са активни за територията на България от 15 януари до 31 януари. По всяко време на денонощието, така че може да ги гледате, когато пожелаете. Всеки един филм ще остане активен в рамките на 48 часа след стартирането му.

 

Всички филми ще могат да се гледат на платформата Neterra TV+, където срещу абонамент ще получите достъп до цялата селекция.

Информация за всички филми може да намерите тук: http://menarfest.com/

Абонамент за фестивала тук: https://neterra.tv/festival/menarfest

Има три опции за абонамент: 3 филма за 10 лева, 10 филма за 20 лева или абонамент за всички филма за 30 лв. (30 пълнометражни + 12 късометражни)

 

Ако някой има въпроси, насреща сме. Ще се радваме да си коментираме позитиви и негативи тук.

Като няма киносбирки, ще правим обсъжданията виртуално.

 

Традиционно има няколко пътешественически предложения + тази година ще празнуваме Ян Артюс-Бертран на 75, та сме включили и 3 негови филма:

 

Между стената и света

Walled Citizen
Палестина (2020) 79′
Режисьор: Самир Кумсие

Самир решава да приеме предизвикателството да обиколи света с един от най-ограничаващите паспорти – палестинския. За период от три години и безброй издадени визи, той поема от Палестина към Европа и оттам към джунглата на Амазонка. По пътя си среща десетки интересни личности, които му помагат да премине през стените, които съвременното общество издига пред жителите на определени райони по света.

 

Крилете на Киргизстан

Wings of Kyrgyzstan

САЩ (2019) 75’

Режисьор: Софи Диа Пегрум

„Крилете на Киргизстан” представя живота по високопланинските степи на планината Тяншан – дом на хиляди животни и семейства номади, които ежедневно се борят с трудните условия, в които са принудени да живеят. Филмът ни представя живота на поколения номади, които разказват своите истории, примесени с елементи от местния фолклор на фона на завладяваща традиционна музика.

 

Сафарнома - таджикски пътепис

Safarnoma
Таджикистан (2019) 65′
Режисьор: Шарофат Арабова

Заповядайте на едно приказно пътешествие из непознатите кътчета на Таджикистан –  Шахритуз, Бохтар, Носири Хусрав, Хисар и още много места, запазили историческото наследство на предците на режисьорката Шарофат Арабова, която с умиление и усмивка слуша завладяващите истории на местните. Хората с радост споделят преданията и разказите, които са научили от своите родители и така от поколение на поколение историята продължава да живее.

 

Изкуство на скара

Barbecue
Режисьор: Матю Салех
САЩ (2017) 102′

В Япония вярват, че тайната на вкуса му е в дървените въглища и сакето. В Нова Зеландия, за да го приготвят, копаят дупка в земята. В Монголия го пълнят с камъни в търбуха на козата. Във Филипините, докато го пекат, пият само вода и се хранят от миризмата. Навсякъде го приготвят с ръце, но оставят сърцето и душата си в него. Дори рецептата да е една, всяка ръка си има свой вкус, затова и резултатът е различен. Наричат го асадо, барбекю, шаварма, барбакоа и с още куп различни имена, но всичко се върти около огъня, защото огънят събира и сближава хората: oт скъпия японски ресторант до сирийската граница, от арменската ливада до австралийската кръчма. Това не е просто приготвена храна, а ритуал и традиция. Една ежедневна задача, която човекът е превърнал в изкуство на скара.

 

Повярвай, за да видиш

Believe to See
Аржентина (2020) 95′
Режисьор: Габи Хербщайн

Аржентинската фотографка Габи Хербщайн ни повежда на грандиозен поход в търсене на духовното из четирите краища на света. Като в мистичен ритуал камерата й редува дванайсет религиозни лидери, които – всеки посвоему – изповядват принципите на себепознанието, смирението и хармонията. От разказите и практиките им (някои – традиционни, а други недотам конвенционални, но изключително интересни) струи обезоръжаваща мъдрост, която доказва, че посланията за любов и запазване на връзката с природата звучат еднакво на всички езици. Вярваме, преди да сме видели.

 

Филмите на Ян Артюс-Бертран са тук: https://menarfest.com/category/yan-artyus-bertran-na-75/

 

 

  • Харесвам 18
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 42 минути , Здравко Ангел каза:

Като няма киносбирки, ще правим обсъжданията виртуално.

А ще има, двама приятели ще идват да гледат у нас, че при тях нямат как да го пуснат. То си става цял домашен киносалон. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 6 минути , MayaS каза:

А ще има, двама приятели ще идват да гледат у нас, че при тях нямат как да го пуснат. То си става цял домашен киносалон. 🙂 

E, супер! Ще давате отзиви от съвместните гледания. :)

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

Всички филми ще могат да се гледат на платформата Neterra TV+, където срещу абонамент ще получите достъп до цялата селекция.

 

само да питам, това от извън България може ли да се гледа? В краен случай мога да си уредя и VPN

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 2 часа, neuromancer каза:

само да питам, това от извън България може ли да се гледа? В краен случай мога да си уредя и VPN

Само за територията на България е, но и други хора се канят да опитат с VPN. Още никой не е пробвал и не знам дали ще даде резултат.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 34 минути , гост каза:

А аз да питам: ако се избере опцията 10 филма, те са точно определени, или може да се избира измежду всички предложения?

Избираш си ги. Получаваш 10 билета, които може да използваш за филми, които си избереш.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 4 минути , Happy_Traveler каза:

Само от България ли ще може да се гледа? 😞 А от чужбина ако влезнем какво ще ни даде?

Само за България имаме права, затова са само за тук. Изписва ти, че съдържанието не е достъпно за съответната територия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 13 часа, MCC каза:

И аз искам да гледам от чужбина. Моля, ако някой може да даде инструкции за ползване на VPN 🙂

Дано някой се включи, и на нас ни казаха няколко човека, че ще пробват, ама досега никой не е пробил.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 1 час, Пътувко каза:

С нетърпение очаквам филмите, дано да успея да гледам част от тях, защото времето ще ми е органичено 🙂

Имаш две седмици на разположение по 24 часа в денонощието. Май това е най-оптималният вариант от всички възможни. :)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 12.01.2021 г. в 19:54, Здравко Ангел каза:

Имаш две седмици на разположение по 24 часа в денонощието. Май това е най-оптималният вариант от всички възможни. 🙂

Като махна времето за работа, пазаруване, за няколко задължителни мача и и още по-задължително за детето 🙂, мисля че имам поне теритични шансове хаха

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

VPN-а е едно на ръка, но за да стане мисля, че трябва връзката да е към български сървър, т.е да дава IP, което е в БГ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 4 часа, MayaS каза:

VPN-а е едно на ръка, но за да стане мисля, че трябва връзката да е към български сървър, т.е да дава IP, което е в БГ.

Не са ми много ясни тези неща, разни хора от чужбина казваха, че ще пробват, ама нямам отзиви от никого.

Връзка към мнение

Да, трябва да е VPN към български сървър. Ако познавате някой сисадмин може да ви направи. 

Може просто да потърсиш в Гугъл "free proxy bulgaria" и да ги пробваш един по един. Само че аз не бих пуснал информация за плащане или нещо лично през такава връзка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен, засега, най-много  ми харесаха иранските "Пазачът на затвора", "Животът ми във втори курс" и "Едва шест милиона и половина", както и турските "Писма на съдбата" и "Цигански романс".  "На косъм от сцената" е оригинален, но твърде авангарден за моя вксус и към края ме загуби. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Амииии да си кажа моето мнение. Аз не съм от хората, които могат да говорят надълго и на широко за филми и книги, някак няма ме в словоизлиянията - просто не го мога. Мога само да обсъждам на живо с приятели с които сме гледали даден филм. Та ето накратко:

От дотук гледаните най-отгоре слагам "Едва шест милиона и половина" и "Омар и ние" - за тях няма друго какво да кажа освен "Гледайте ги"

После следват "Язовецът" и "Моят живот във втори курс" - "Язовецът" накара петимата гледащи след това да разнищваме доста за филма - ама тази сцена защо беше във филма, а той (тя) защо каза това в тази сцена. Много въпроси на които сами да си отговорим, ако успеем. 

Късометражна 2 и 3 също ми харесаха с изключение на последния в третата.

Лятото гледахме "Повярвай за да видиш" и също ми хареса. Тогава гледахме и "Моят север е на юг" - но честно казано не съм очарована.

И сега двата за които не виждам никакъв смисъл да си хабим патроните са "Сафарнома - таджикски пътепис" и Салка през земята на маврите".

Ами това е засега от мен, ще ъпдейтвам утре какво сме гледали довечера. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В моята класация до тук са:

Омар и ние - силен филм, който задържа вниманието ти с темата, а не с ефекти.

Язовецът - много добра игра, красиви сцени и неочакван финал

Моят живот във втори курс - интересна история и типично по ирански финалът не е това което очакваш.

Земя - стана ми гадно, че съм сред хората, които не си задават много въпроси. Човекът е най- жестокото същество.

Пълна каша - добра игра и интересни хрумки. Историята няма много смисъл, но пък оставя в теб чувство на лекота. 

Повярвай, за да видиш - отговори на моето усещане за света. Напоследък точно тези теми взеха доста да ме занимават.

Разпит по съседски - стана ми тъжно до къде сме се докарали и двете страни. 

На косъм от сцената - накара ме да правя аналогия със сегашната ситуация. Когато дълго време не правиш нищо за мечтите си, накрая се случва нещо, което разбива живота ти с цел да ти срита задника. Обаче има доста абстрактни сцени и сякаш това му пречи.

Без дъно - честно казано не знам каква е поуката от този филм. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@mililia ме подсети за филмите на Бертран. Тях съм ги гледала преди. Всъщност съм гледала и почти всички негови филми. Харесва ми много начина му на изразяване и как те кара да се замислиш за много неща. Наслада за сетивата е красотата в неговите филми. И понеже си имам кредити смятам пак да ги изгледам, само време да остане.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Я каква дискусия се е заформила тук! Благодарим ви, че гледате и обсъждате!

@MayaS "Сафарнома" и "Салка" наистина са трудни за гледане и трябва или да имаш специален интерес към региона, или да си в особено настроение, но ние сме доволни, че и те си намериха зрителите.

@mililia Много акуратна класация си направила, всичко точно и прегледно, идеално за препоръка!

@desislavna ти си подпукала иранските и турските. :) 5 харесани от 6 си е идеално.

@Пътувко ще видиш накрая всичките ще ги изгледаш. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.