Прескочи до съдържание

МЕНАР 2021


Здравко Ангел

Препоръчани мнения

В Иран хем бесят за наркотици, хем зависимите са в порядъци повече и от най-развинтените предположения. А подозрение и предателство дебнат отвсякъде! И между полиции и дилъри, и между зависими и дилъри, и между по-дребни и по-едри дилъри, и между полицаи и полицаи, и между съдии и полицаи, и между любовници и танкери, и между недъгави бащи и невръстни синове. Ако искате да си отворите очите за една тема, която рядко е първата асоциация с Иран, гледайте Едва 6.5. Тъкмо ще видите и как изглежат иранските полицейски участъци отвътре

 

(@Здравко АнгелМалко съм оздадачен защо в българския превод на заглавието е вкаран спойлер кое точно е 6.5. В персийския оригинал се говори за метри)

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В края на филма нали си говореха полицаите, че когато са започнали борбата с наркотиците е имало 1милион наркомани. Към момента са 6,5 милиона. 

Мен лично ме потресоха условията в ареста...

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 1 час, домосед каза:

В Иран хем бесят за наркотици, хем зависимите са в порядъци повече и от най-развинтените предположения. А подозрение и предателство дебнат отвсякъде! И между полиции и дилъри, и между зависими и дилъри, и между по-дребни и по-едри дилъри, и между полицаи и полицаи, и между съдии и полицаи, и между любовници и танкери, и между недъгави бащи и невръстни синове. Ако искате да си отворите очите за една тема, която рядко е първата асоциация с Иран, гледайте Едва 6.5. Тъкмо ще видите и как изглежат иранските полицейски участъци отвътре

 

(@Здравко АнгелМалко съм оздадачен защо в българския превод на заглавието е вкаран спойлер кое точно е 6.5. В персийския оригинал се говори за метри)

 

 

 

Митко, и ние първоначално го кръстихме "Шест метра и половина", ама след това решихме да включим милионите в заглавието. Не мисля, че е спойлер, щото няма как да знаеш за какво става въпрос само от заглавието. 😉 Много хубаво си го описал!

Връзка към мнение
Преди 1 час, Elena каза:

В края на филм

Именно затова е спойлер! До края на филма е съспенс за какви 6.5 става дума. А в началото един пада в яма, дълбока 6.5 метра

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Някой ще каже ли какви са моделите на самолетите 🛫, които прелитат в "Пазача на затвора" (който между другото ми хареса много повече от "Едва 6.5") и дали ги е имало в годината, в която се развива действието във филма

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Childish каза:

Някой ще каже ли какви са моделите на самолетите 🛫, които прелитат в "Пазача на затвора" (който между другото ми хареса много повече от "Едва 6.5") и дали ги е имало в годината, в която се развива действието във филма

DC-6

Да, разбира се. Има ги още от средата на 1940-те, а през 1960-те, когато е датирано действието, са били в разцвета на силите си.

Според тази статия са били в основата на флота на Iran Air по онова време

https://en.wikipedia.org/wiki/Iran_Air#Early_years

 

https://www.airlinefan.com/airline-photos/Iran-Air/Douglas/DC-6/EP-AEY/7038025/

 

Мисля си, че това е първият съвременен ирански филм за епохата на шаха, който съм гледал.

 

Филмът е по-напрегнат, по-интересен и, разбира се - по-романтичен, от "Едва 6.5", но с по-предвидим край. За мое съжаление! Аз се надявах на точно обратната развръзка, но останах в дореволюционно малцинство. Сценаристът е гледал Изкушението Шоушенк, но не е обърнал внимание колко лош е пазачът на затвора. 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 6 часа, домосед каза:

Аз се надявах на точно обратната развръзка

Точно затова развръзката беше изненадваща 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отмествам поглед към Алжир, където някои от пейзажите са ми топли от последното пътуване. От вискоко страната изглежда по-малко полицейско-бюрократична от на земята

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз вчера направих маратон.

Започнах с "Цигански романс", който според мен е като сапунен сериал в 1 серия, продължих с "Пълна луна", за който Здравко с основание предупреждава, че е много тежък филм и за да не сънувам кошмари гледах "Другият" от късометражната програма, който много ми хареса.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 21 минути , Childish каза:

Аз вчера направих маратон.

Започнах с "Цигански романс", който според мен е като сапунен сериал в 1 серия, продължих с "Пълна луна", за който Здравко с основание предупреждава, че е много тежък филм и за да не сънувам кошмари гледах "Другият" от късометражната програма, който много ми хареса.

Ама и "Другият" си е тежък, но сравнен с "На пълна луна" може да приемем, че е по-малко натоварващ.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз участвах в маратона през уикенда. Започнах с Дневникът на рибаря, минах през Пълна каша и завърших съботния ден с Пазачът на затвора. Просто фантастично. Неделята започна късно с 6.5млн и Момичето и морето, което се оказа, че не е моят филм. 

Тихомълком в понеделник изчетох (изгледах) Писма на съдбата. Много приятно турско филмче. 

Продължавам, бавничко вече, защото феста е удължен чак до 07. 02. 🙂

Благодаря!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Здравко Ангел

И ние да съобщим официално, че фестивалът е удължен до 7 февруари. Всички абонаменти остават активни още седмица.

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

И аз вчера правих маратон. 

Започнах с "Джахан танцува със света", продължих с "На 47", после изгледах късометражните 2 и 3 и вечерта завърших с Барбекю. 

 

Днес, обаче, гледах Сън сънувах и много ми хареса, както и късометражните филми 1.

 

За сега сред фаворитите ми са На пълна луна, Пазачът на затвора и третото място делят Омар и ние и Сън сънувах. 

Късометражните филми също са много добри, с изключение на казахстанския. Него изобщо не го схванах, та се доверих на описанието за него. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 11 часа, mililia каза:

И аз вчера правих маратон. 

Започнах с "Джахан танцува със света", продължих с "На 47", после изгледах късометражните 2 и 3 и вечерта завърших с Барбекю. 

 

Днес, обаче, гледах Сън сънувах и много ми хареса, както и късометражните филми 1.

 

За сега сред фаворитите ми са На пълна луна, Пазачът на затвора и третото място делят Омар и ние и Сън сънувах. 

Късометражните филми също са много добри, с изключение на казахстанския. Него изобщо не го схванах, та се доверих на описанието за него. 

Маратон, маратон, а после няма ли да добавите някой и друг филм, че всичко изгледах. Много благодарим, че си толкова отдадена и много се радваме, че оцени и "Сън сънувах", щото той не е за всеки.

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Здравко Ангел каза:

Маратон, маратон, а после няма ли да добавите някой и друг филм, че всичко изгледах. Много благодарим, че си толкова отдадена и много се радваме, че оцени и "Сън сънувах", щото той не е за всеки.

Докато гледах "Сън сънувах" се сещах за българските филми на братя Мормареви. За мен си е супер филмче, стана ми едно такова мило. Въпреки, че имаше няколко тъжни моменти, филмът напомняше за изгубеното детство, което човешкото развитие отне. Вече децата не се пързалят с легени в калта, а играят на IPaid. Всички онези бели и идеи, които човек има докато е дете се разкриват в този филм. И как любимите хора са по-важни от цялото богатство на света.

 

Вече ще давам по спокойно - само по един филм на ден😀

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Турските ги подхванах с Омар и ние. Омар е сирийски бежанец, прихванат от събитията на път за Лесбос. Приятелката му Мария е с него. Но отсъства от заглавието. И от афиша. И от кадъра на сайта на фестивала. Чудя се патриархален или маркетингов инстинкт е това? Или част от посланието. 

Но те, така или иначе, и двамата, не са главни герои. Главен е Исмет. Той е наскоро пенсиониран военен с ранг на началник на местно ниво, който не може да си вмести мисленето и нрава в цивилния живот. И да излезе от парадигмата, че бежанците могат да бъдат единствено терористи или паразити. Филмът му оставя около 100 минути екранно време да се промени. А какво точно ще стане с Омар и Мария, които са изиграни точно от хора, каквито изобразяват, е една от интригите.

MV5BNjZiN2IwZmMtYjU1MC00Mzk3LWJlY2QtNzUwNmIxNTQ4ZTZkXkEyXkFqcGdeQXVyMzU3MzA4MjQ@._V1_.jpg.00bed6a412610327e0c5dd9a4c19e75c.jpg 4b587907fc47277b7496fe5bb53530a6.jpg.5b047c76c64c71f8572f7768db56ff62.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нищо не разбират тия, дето са изоставили пънкаря Стоф (Мустафа) от квартал С'бата (Сан Себастиан) в Казабланка на последно място в класацията по гледаемост на МЕНАР. Документалистката Доминик Кобе го е следила няколко години как си е отглеждал и оцветявал гребена в страна, в която екзотичният шейтански външен не се цени особено. И какви (не)очаквани събития следват в биографията му. Аз пък се умилих че шотландската пънк група The Exploited още я има, че чак и в Мароко я знаят. В началото на 1980-те, в шести клас, точно чрез тях се запознавахме с пънка. От една пънкарски изтъркана, и отвън (от мръсни пръсти) и отвътре (от презаписи) касетка. А английският ни стигаше дотам, че да си тълкуваме името им като Експлодиралите 😀

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 часа, домосед каза:

Куиз: в саундтрака на кой филм от фестивала звучи тази песен?

 

 

Дневникът на рибаря? 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Polina каза:

Дневникът на рибаря? 🙂

Разбира се. Саундтракът на камерунския филм е много добър!

 

От тоя филм научаваме, че съществуват общности, в които е за предпочитане да се даде хубава Яна на турска вяра, вместо да се прати да учи, че да не работи. Разбира се, основното послание е, че науката е слънце, което във душите грей, и че момичетата имат право на слънчеви лъчи даже и с цената на сериозен конфликт с неграмотни възрастни роднини и съседи. 

Но ... в живота в Африка го има и другото. И се е прокраднало и във филма. Че не на всеки му върви ученето. А и преподаването. Че наистина има хора, които учат, за да не работят. И че ... единици биха получили Нобелова награда за декламиране на таблицата за умножение. 

 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, домосед каза:

Разбира се. Саундтракът на камерунския филм е много добър!

 

От тоя филм научаваме, че съществуват общности, в които е за предпочитане да се даде хубава Яна на турска вяра, вместо да се прати да учи, че да не работи. Разбира се, основното послание е, че науката е слънце, което във душите грей, и че момичетата имат право на слънчеви лъчи даже и с цената на сериозен конфликт с неграмотни възрастни роднини и съседи. 

Но ... в живота в Африка го има и другото. И се е прокраднало и във филма. Че не на всеки му върви ученето. А и преподаването. Че наистина има хора, които учат, за да не работят. И че ... единици биха получили Нобелова награда за декламиране на таблицата за умножение. 

 

 

Разби ме с това резюме:)

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, домосед каза:

Разбира се. Саундтракът на камерунския филм е много добър!

 

От тоя филм научаваме, че съществуват общности, в които е за предпочитане да се даде хубава Яна на турска вяра, вместо да се прати да учи, че да не работи. Разбира се, основното послание е, че науката е слънце, което във душите грей, и че момичетата имат право на слънчеви лъчи даже и с цената на сериозен конфликт с неграмотни възрастни роднини и съседи. 

Но ... в живота в Африка го има и другото. И се е прокраднало и във филма. Че не на всеки му върви ученето. А и преподаването. Че наистина има хора, които учат, за да не работят. И че ... единици биха получили Нобелова награда за декламиране на таблицата за умножение. 

 

 

Тоя саундтрак е жесток, жесток, жесток.  За съжаление аз не успях да го намеря. 

А филмът на мен ми е в задължителните за гледане в таз годишния Менар! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.