Прескочи до съдържание

Фитнес и хранене


mary_shery

Препоръчани мнения

преди 4 минути , luba_rizova каза:

Оф, @AlexandraKo, не ми говори за А. УЗУНОВ, че се прищя. И най-лошото е, че има толкова много сляпи фанатизирани почитателки. И приятелки имам, на които им говорех, говорех, па престанах. Бяха полудели по неговите догми. Е, като им окапа косата и почти спря МЦ-то, перманентно кисели и недоволни, спряха да могат да спят повече от 4 часа на ден, им дойде акъла. Не, че си го признаха. 😅

Да бе, аз също съм изумена. И не се усещат, че тоя на техен гръб си продава на четворни цени туй-онуй и си печели от човешката глупост, а те  злоупотребяват  със здравето си.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 50 минути , mary_shery каза:

Аз в момента си търся някакво приложение, в което мога да си смятам колко калории има във всеки продукт и така горе-долу да си контролирам храненето. Защото не е важно само какво ядеш, а и какво количество, но аз съм все още тотално далеч от това да знам сама калорийното съдържание на продуктите, камо ли в нещо приготвено. Много хора препоръчват myfitnesspal, но в безплатната версия все ми излиза, ме даденото нещо не е достъпно. Някой има ли опит с това или друго приложение?

Аз ползвам myfitnesspal и като цяло работи, безплатната версия ползвам. Я кажи точно какво се опитваш да правиш, което не е достъпно? При мен е елементарният поток:

 

1. Add food

2. Search food in database

3. Add

 

недостатък е, че не всички данни са прецизни, защото са малко crowdsource-вани. Но като добавяш един месец редовно, горе-долу всичките често употребявани храни ще ги имаш с 2-3 клика. А пък след още един месец, вече сама ще си усещаш кое е калорично, кое не е и грубо ще ги преценяваш наум. Но в началото наистина помага много, защото хората умеем да надценяваме калориите изхарчени от физическото натоварване и да подценяваме тези от консумацията.

 

Представата за приеманите калории е изключително важна, най-важното нещо според мен даже, но за съжаление дори такава елементарна стъпка убягва на хората залитнали по разните религиозни течения тип "2 дена пиеш вода, на третия виеш като вълк срещу пълнолунието и на четвъртия си 15кг надолу".

 

Освен карането на колелото, броенето на калории беше другото помогнало да постигам подобен резултат:

 

image.png

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ама как се борави с такъв апп за многокомпонентни ястия? Как да си сметна мекиците? Смятам всички съставки отделно (количеството, което слагам) и после виждам колко мекици са станали и деля, като след това умножавам по броя на мекиците, които съм изял? Това е моята логика, ама ще си ги сметна точно един път и няма да пипна повече 😄

А кашкавал пане? Смятам ли яйцето, брашното и галетата, че даже и олиото, което ще поемат? Иначе 2 ябълки са ясни.

 

Редакция: Игнорирайте мекиците! 😄

image.png.8a2979dc658b541663723a61f62be02e.png

  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
Преди 1 час, ivailo_radev каза:

Ама как се борави с такъв апп за многокомпонентни ястия? Как да си сметна мекиците? Смятам всички съставки отделно (количеството, което слагам) и после виждам колко мекици са станали и деля, като след това умножавам по броя на мекиците, които съм изял? Това е моята логика, ама ще си ги сметна точно един път и няма да пипна повече 😄

А кашкавал пане? Смятам ли яйцето, брашното и галетата, че даже и олиото, което ще поемат? Иначе 2 ябълки са ясни.

 

Редакция: Игнорирайте мекиците! 😄

image.png.8a2979dc658b541663723a61f62be02e.png

Точно така, смяташ всичко или разчиташ че някой е въвел вече подобна на твоята рецепта 🙂 Можеш сам да си въведеш твоя си метрика - на брой мекица, на грамаж, на порция - твоя си воля. Веднъж ако го направиш, след това с два клика добавяш всеки път като ядеш мекици 🙂 По-сложно е ако ядеш доста навън, защото ходи разбери точно колко олио има в тая кавърма, в такъв случай пердашиш на око, но като цяло не са чак толкова много неизвестните променливи, а и тази сметка при всички случаи е с приближения. И да, олиото е хипер важно, я провери калорийната му тежест 🙂 Много по-важно от зеленчуците във въпросната кавърма, тях и да ги сбъркаш със 100-200гр не е фатално хич, но олиото е тежък демидж.

 

Главната полза, поне за мен, беше да си създам някакво вътрешно чувство за баланс - че ако ям по-тежък обяд, трябва да съм по-пестелив за вечеря, че ако изям една вафла сутрин, може би да не пия бира или вино вечер, че пържените картофи винаги трябва да се разделя порцията поне на двама. И че ако карам 2 часа колело, след това мога с кеф да седна на дивана с една кофа сладолед 🙂 Че хубавите палачинки и крем карамел всъщност не докарват толкова поражения, колкото например Морена с фъстъци (относително казано). Почваш да обръщаш внимание и на качеството, ядеш си всичко, но ако ще е сладко нека да е белгийски бонбон, а не най-евтиния шоколад своге с 20% гратис, нищо лошо в свинското месо, но контрафилето е много по-хубаво от това, което в магазините му викат "месо за готвене". И т.н.

 

Има хора, които се заравят в микродетайли също - колко протеин, въглехидрат, сол и т.н. консумират, на който му е мерак може и това, но лично за мен в този момент усилията почват да надвишават ползите.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Травеолани
преди 2 часа, гост каза:

Ако са от нет-а, можеш ли да препоръчаш някой треньор?

Ето този акаунт ползвам от YouTube - Dansique Fitness. Ето и една 20 Мин тренировка, която правих вчера, има и много други клипчета тази дама :). 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От мен само един съвет - пусни първо изследвания. @Dabo правилно ти е написала какви. Задължително пусни инсулин на 0 минута. Чак обременяване с глюкоза недей прави, но инсулин и захар на нулева задължително. Като видиш това и другите резултати ще можеш да решиш как да подходиш. 

И още нещо - ходих на йога няколко месеца преди 3-4 години. От йогата си докарах сериозна хронична болка в гърба, наистина сериозни болки от 3 г. Разбира се, не мога да съм 100 % сигурна, че е от това, но за себе си вече съм почти убедена. Правих ЯМР, до тук точно 6 доктори смених и ефект 0. Дълго време след като болката започна продължих да правя йога, без да предполагам, че може да е от нея, за да се отърва от болките, но те ставаха по-силни. От няколко месеца спрях с йогата и болката понамаля 🙂Всичко това го пиша, защото много хора около мен се мятат ентусиазирано на тази йога, едва ли не, че ще ги излекува от всичко, но остават разочаровани. Ако мога да предпазя някой ще е добре. 

От 4 г. не ям захар и тесто. Тренирам си в нас, нямам време за фитнес. Всеки ден правя тези или подобни, за тонус. Събота-неделя по гората или ако е лошо времето - по-сериозна тренировка 🙂 Не съм в топ форма, но чак ме е страх да си помисля какво щеше да е положението, ако не правех тези неща 🙂 

Надявам се моят опит да ти е полезен. Успех!

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, neuromancer каза:

Отцепих темата тук, че стана дълга

Тъкмо щях да кажа браво, че си го направил! Виж, каква хубава тема се е получила!

 

А по отношение на йогата. И друг пък съм казвала. Сър Антъни, на тези години, вали-гърми, няма значение къде сме, си има комплекс от йогийски упражнения и всяка сутрин , си започва  деня така. Сигурно, повече, от 50 години го прави, 30 минути, всеки ден. Бавно и внимателно се разтяга, постепенно натоварва, но си е запазил еластичността на ставите - разните йогийски пози не са му проблем, може да седи с крака на ушите много време:))) Или да се наведе напред и да постави дланите си на земята, с изпънати колене. После - лицеви опори, упражнения с гирички. Из града винаги си движи с колелото, като резултат - при него, такива колебания в теглото, като при мен, никога не е имало. Дет си вика- може да си облече абитуриентския костюм. :))))

Храненето му е винаги умерено, това също е важно.

За разлика от мен - мързелива и плюскаща:((((По едно време, се залетях на  фитнес - 3 пъти седмично, естествено - с персонален тренер:)))За година свалих сума ти кила, като ми омръзна и спрях, полека-лека , се върнах на изходната точка. И вече гледам, с храната, криво-ляво,да удържам положението - без брашна, повече кето, с по-малко въглехидрати. Но като няма движение, е трудно.

Та Сърът има такава философия- трябва да си носиш фитнеса с теб и да не си зависим, от уреди, други хора и пр. условия.

 

 

 

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение

А, Алекс, права си. Аз дълги години все исках да ходя, исках да ходя, и все решавах, че се губи много време. Добре, че открих домашните тренировки, та да се родя. И 7 години дОма. Обаче, иска се и оборудване, малко по малко човек да си набавя. Иначе, хич не харесвам йога аз, нито като натоварване, нищо не е за мен, скучна ми е, още по-малко като философия, изобщо органически мразя вегани и йоги. Макар и за гъвкавост да е прекрасна. Това не значи, че не върши работа за някой, ноооо... 

Аз после ще дам линк към едно виртуално руско пространство с доста тренировъчни програми, без да е необходимо да се теглят, има най-известните и добри програми. За начинаещи е Боди революшън, също 21 фвй фикс на Отъм става за начинаещи, по-кардио програмите не са толкова ок за начало. Иначе едно Инсенити е класика и е наистина трепач, но не е за всеки. 

Но, от всичко най-важно е папото. Упражненията са за оформяне, за градене на мускулна маса, която е много важна, но не и за отслабване. Е, освен ако човек не прекарва 5 часа на ден в тренировки. Ще ти дам пример : едно парче и то не голямо - ок 150 гр. най-обикновен кекс е 450-500 калории. Половин шоколад е 300 калории. С 30 минути интензивна тренировка се горят 200 калории. С 1 час 300. Това за жена. И това за тренировки, при които се вдига сериозно пулса принципно. Знам го с точност, защото имам гривна и си меря изгорените калории от тренировките от години. Със силовите се горят даже по-малко, но там има пост-уоркаут ефект уж. 

Иначе, с времето се научават калориите на продуктите и може да се преценява много лесно, аз знам почти всяко нещо, което слагам в устата си колко калории има,  ама какво от това, трябва контрол. Между другото към доста от програмите има и режим, даже заедно с рецепти, ако на човек не му се дават пари, това е вариант. Не пречи, ако нямаш време, да си сложиш един калориен прием - 1500 калории на ден и да пробваш така. Ако не стане, тогава започваш игра с макросите - колко протеин, колко вгх, колко мазнини в процентно съотношение, но за общо отслабване нужда от такова нещо няма. Макар че традиционно да ни липсват протеини и за това всяко добавяне на извара или скир към храненията е добре дошло. 

Но, и с треньор не е лошо, ако си решила, но се иска постоянство и внимателно избиране на човека. Масата са тотално не в час. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Травеолани
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Та Сърът има такава философия- трябва да си носиш фитнеса с теб и да не си зависим, от уреди, други хора и пр. условия.

 

Браво на мъжа ти за упоритостта и постоянството! 
Сега е много лесно да се тренира вкъщи, само да имаш желание, особено по време на пандемията. Има безброй много безплатни тренировки на ютюб, цели програми. Аз никога не съм обичала да ходя по фитнес зали, не е моето нещо, и просто нямам времето. Вкъщи ми е супер удобно, имаме отделна стая с пътечка и там си държа уредите (топка, гирички, ластици). 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

И аз предпочитам домашни тренировки  в комбинация с движение навън.

Имаме стая за тренировки, в която събрахме с времето  най-различни тежести, пудовки, ластици. За придвижване ползвам само колело, повечето време, дърпайки и ремарке с едно дете зад мен.

Но ако преди само движението помагаше, стигна х възраст, в която трябва да внимавам и какво и колко ям. Не спазвам определена диета, но се опитвам да се храня балансирано и да не прекалявам с количествата.

 

А този канал е с любимите ми тренировки в момента, имат танци, балетни, HIIT, йога под звуците на година музика.

https://youtube.com/c/THESTUDIOBYJAMIEKINKEADE

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ей това е една доста опростена табличка от Harvard Medical School за това каква активност колко калории харчи за различно тегло: https://www.health.harvard.edu/diet-and-weight-loss/calories-burned-in-30-minutes-of-leisure-and-routine-activities Всякакви неща има, не само спорт, например ако се чудите колко калории се харчат при седене в среща или при каране на камион 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, Eva eva каза:

От мен само един съвет - пусни първо изследвания. @Dabo правилно ти е написала какви. Задължително пусни инсулин на 0 минута. Чак обременяване с глюкоза недей прави, но инсулин и захар на нулева задължително. Като видиш това и другите резултати ще можеш да решиш как да подходиш. 

 

 

 

Аз пък смятам, че за изключване на ИР е нужно натоварване. При мен точно така се установи, при други изследвания излизаше в норма. Но ИР си има специфични външни белези обичайно /напълняването при жените особено е с конкретна форма + други подробности, които могат да се прочетат/. За да е по-готино, при мен се оказа ИР + диабет. И да добавя, че за ИР пилатес и йога не помагат изобщо, кардио си трябва. 

Напълно подкрепям, че трябва да изключиш медицински проблем преди всичко останало.  

Другото, което съм установила е, че никой от треньорите няма практически опит с хора с подобни проблеми. Помня преди години, като търсех варианти, бях на представяне на новата книга на Ипократис. На въпрос какво мислите за действието на режимите върху хора с проблеми, отговорът беше, че според него се касае за липса на воля и прекалено ядене. Без коментар.

Все пак ти пожелавам проблемът да е едногодишното залежаване в къщи 🙂

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Още един глас за изследвания, ако те притеснява бързото качване на килограми без причина или въпреки тренировки и диети 🙂

 

Много добри съвети са дали по-горе за тренировки и за хранене. 

Доста години ходих на фитнес, а от една година тренирам с приложение - Nike Training Club - Home workouts & fitness plans. Има го и за андроид и за ейпъл. Засега е безплатно. Може да си направиш план за тренировки, според това дали си начинаещ, напреднал, с уреди, без уреди, по мускулни групи, има тренировки на спортисти за надъхване. Доволна съм. Когато имам възможност предпочитам движение навън - интензивно кардио по пътечките на тепето нагоре и монотонно кардио по алеята надолу 😀 Сега ми се налага да следя целеви пулс, затова груповите тренировки реших, че не са за мен. 

Две думи и за фитнесите - най-много знания и надъхване съм получавала в не толкова лъскавите фитнеси. Закупуването на абонамент е добро решение, ако твърдо си решила, че това е твоя спорт, когато е предплатено, нямаш извинения за да не отидеш. С месечна карта ходех 2 пъти в седмицата, с предплатен абонамент (неограничени посещения) - съм ходила по 5 пъти в седмицата. 

В сайта на BB Team - има много ценна информация за начинаещи - хранене, тренировки, добавки.

 

Храненето - ако по медицински причини не се налага изключване на групи храни, не го прави. Да броят се калории, да броят се нутриенти, в началото е трудно, постепенно се свиква. Разните трикове помагат - яденето в по-малки чинии, за да ти се засити първо окото; хранене в определени часове; без дразнители - телевизия, телефон, четене, вниманието е върху храната. 

 

И най-важното, каквото и да правиш НАСЛАЖДАВАЙ се на  храната и движението. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Masmiya каза:

И аз предпочитам домашни тренировки  в комбинация с движение навън.

Имаме стая за тренировки, в която събрахме с времето  най-различни тежести, пудовки, ластици. За придвижване ползвам само колело, повечето време, дърпайки и ремарке с едно дете зад мен.

Но ако преди само движението помагаше, стигна х възраст, в която трябва да внимавам и какво и колко ям. Не спазвам определена диета, но се опитвам да се храня балансирано и да не прекалявам с количествата.

 

А този канал е с любимите ми тренировки в момента, имат танци, балетни, HIIT, йога под звуците на година музика.

https://youtube.com/c/THESTUDIOBYJAMIEKINKEADE

С две ръце за домашните тренировки и движение навън. Заради хормонални проблеми бях почнал да качвам доста. За моите си стандарти де - т.е. стигнах до 19 процента мазнини в тялото, което е в норма, ама не съм свикнал така. Хормоналните проблеми от около година ги регулирах. От над 2 години не ям почти хляб, ама тези мекици как ми се приядоха в събота, та си направих едни. Затова и питах за тях. Иначе основно карам на някакви източници на протеини (месо, риба, понякога тофу) и сурови салати, варени зеленчуци. Е, често включвам и ориз и картофи, а понякога като ми се прияде и шоколад и един от 100 грама изчезва 😄 Ама има ефект постепенно де. Но при мен се бяха събрали точно трите фактора - хормони, застоял начин на живот, както и лошо хранене.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Според мен най-добре е да си продължаваш с ходенето пеша.Защото е много зареждащо,въздухът е чист,за разлика от фитнесите,където освен че мирише неприятно,не е препоръчително в ковид ситуацията.Много хора точно там се заразиха.

Карането на колело никак не е сложно,но явно за теб е мисия невъзможна,както за мен плуването.😊

Домашните тренировки също са от полза и преди всичко направи изследвания.

Аз за една година отслабнах 7 килограма.С повече движение,без никакво ограничаване от храна.

Разбира се,всичко е строго индивидуално,но ходенето пеша винаги помага.

Успех, @mary_shery.

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, jul каза:

Аз пък смятам, че за изключване на ИР е нужно натоварване.

 

Ох, още помня колко лошо ми стана от това натоварване, едно от най-гадните неща в живота ми. При мен инсулинът беше висок  само на 0 мин. И да, някои хора и без изследване може да се диагностицират с ИР. Онзи ден на прехода една дама с коремче като бременна в 6 месец и сподели, че е с ИР. И се заговорихме и аз я питам - и с какво се храните. И тя като започна - сутрин сандвич с лимец, после плодове.... И аз 🙄 ами това са въглехидрати, те не са ок за ИР. И тя - ами диетолог ми направи режима.... Не ми се говореше повече... 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Човек,ако си постави цел, примерно да пробяга 1 километър за 5 минути,и го направи значи е във форма.Това е теста,а диетите и фитнеса са начин да се постигне това.

Връзка към мнение

Вероятността мери щели да е с ИР е равна почти на 0. Тя няма корем. Няма характерните тлъстини. Но, натоварването с глюкоза понякога отключва проблеми. Не мисля, че в нейния случай е нужно. 

Връзка към мнение
На 2.03.2021 г. в 18:43, mary_shery каза:

Един въпрос към спортуващите хора тук. 🙂 Можете ли да ми препоръчате добър фитнес инструктор, работещ в София, който ви е помогнал да постигнете резултати? 

Пробвали ли сте с плуване и сауна?  За мен това е най-доброто за фигурата и кожата.

Връзка към мнение
преди 2 часа, jungfraujoch каза:

 

Карането на колело никак не е сложно,но явно за теб е мисия невъзможна,както за мен плуването.😊

Домашните тренировки също са от полза и преди всичко направи изследвания.

Аз за една година отслабнах 7 килограма.С повече движение,без никакво ограничаване от храна.

Разбира се,всичко е строго индивидуално,но ходенето пеша винаги помага.

Успех, @mary_shery.

 

 

 

Има ли желание, nothing is impossible. Както се казва в една известна реклама.

Аз на 30 години се научих да плувам. Въпреки че водата беше един от детските ми страхове, на курс за плуване за възрастни се научих. Обаче отне още няколко години след курса да се отпусна и в дълбоката част на басейните

Миналото лято една позната на 40 + години се научи да кара колело.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 9 минути , Masmiya каза:

Има ли желание, nothing is impossible. Както се казва в една известна реклама.

Аз на 30 години се научих да плувам. Въпреки че водата беше един от детските ми страхове, на курс за плуване за възрастни се научих. Обаче отне още няколко години след курса да се отпусна и в дълбоката част на басейните

Миналото лято една позната на 40 + години се научи да кара колело.

Съгласна съм.Здрави ли сме-- anything is possible!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мери, много съм доволна от моя инструктор. Стефан Терзийски от Спартак, до плувния басейн. За режим препоръчвам разделното хранене - месо, риба със салата или вегетарианско с въглехидрати, хляб. Сладко след вечеря - не. 4 хапвания на ден, двете при мен са плодови, да няма глад, но също и прекаляване. Умереност, баланс, спорт вече 28г. и се чувствам пълна с енергия.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.