Прескочи до съдържание

Майска Португалия 2021 - планиране на трето посещение


Lindt

Препоръчани мнения

Или не работи търсачката, или не съм правила тема с подготовка за пътуване до Португалия. Понеже ще ни е трети път и то все през май, съм направо шокирана и веднага пускам една, да си имам 😄   Ако на някой му предстои да ходи или му се говори за Португалия, да се чувства поканен тук 😉

Introducing the Azores | Travel guide | Audley Travel

O QUE FAZER NO ALGARVE - PORTUGAL: Dicas e Roteiro de Viagem

Douro Valley - Portugal Travel Guide

Experience in Coimbra, Portugal. By Andy | Erasmus experience Coimbra

 

Имаме билети с Уиз до Лисабон 30.04-10.05.2021. Надявам се нищо да не се променя по тях повече и да не си увеличим толкова броя на заразените, че да ни посрещнат с карантина. 

 

Доколкото разбирам, ако фазите на отваряне се спазват, континенталната част на страната ще работи почти нормално в началото на престоя ни, а ще бъде още по-отворено от 03.05. На Жижо за рождения ден явно всяка година ще отпадат мерки, миналата например ни пуснаха на Витоша 😄 

 

Спойлер
  • April 19
    - Opening of cinemas, theatres, auditoriums, concert halls;
    - Opening of all stores and shopping centres;
    - Opening of restaurants, cafés, and pastry shops until 10 pm on working days and until 1 pm on weekends and holidays. Groups of 4 people are allowed inside or 6 people on terraces;
    - Physical activity and outdoor training for up to 6 people;
    - Outdoor events allowed with reduced attendance.
     
  • 3 May
    - Opening of restaurants, cafés, and pastry shops with no time limit. Groups of 6 people are allowed inside or 10 people on terraces;
    - Large outdoor and indoor events allowed with reduced attendance.

 

На този сайт гледам и мисля да следя развитието с мерките, ако има по-подходящ, моля да ми го пратите: 

https://www.visitportugal.com/en/content/covid-19-measures-implemented-portugal

 

Храня надежди за Азори и сме склонни да купим билети в последния момент.

Към момента ми се вижда по-лесно да отидем до Мадейра, отколкото другаде в Португалия, защото ако възстановят ваксинациите, би трябвало да ни отпада и теста. Но не ми се ходи там пак през май. 

 

До Лисабон е най-голямата влажна зона в страната - Tagus Estuary Nature Reserve, така че ние спокойно може да си поседим и там. 

Предните пъти нямахме време за нищо, освен малко Лисабон и Синтра, Порто, Алгарв и Мадейра, така че всякакви идеи са добре дошли. Толкова отдавна не сме пътували, че дори да видя красив град ми се вижда прекрасно и достатъчно за голяма доза ентусиазъм.

 

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

Моите билети до Лисабон са за 26.04 и 03.05  с флекс. Ще следя темата. Колебая се дали да летя до островите или да си почина на моренце в района на Алгарве. Приемам идеи.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Въобще не искам да ти убивам желанието и много се надявам да успеете да стигнете, но ако нещата в България се развиват както в есенна Англия (локдаунът под мотото "не си мислете, че сега ще стане по-добре, първо ще стане много зле, после малко ще се позадържат нещата и чааак ненамсикога може да видим намаление на случаите"), краят на април ми се вижда много оптимистично (не ме бий). Но пък имате шанс покрай ваксинирането, така че ще следя с интерес...

Ние пък тъкмо получихме днес новината, че Португалия излиза в петък от червения списък, йей! Не че може да се ходи където и да било, но има напредък! Отне само 3 месеца! Направо мисля да си отворя едно португалско вино довечера да полея...

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , searus каза:

Въобще не искам да ти убивам желанието и много се надявам да успеете да стигнете, но ако нещата в България се развиват както в есенна Англия (локдаунът под мотото "не си мислете, че сега ще стане по-добре, първо ще стане много зле, после малко ще се позадържат нещата и чааак ненамсикога може да видим намаление на случаите"), краят на април ми се вижда много оптимистично (не ме бий). Но пък имате шанс покрай ваксинирането, така че ще следя с интерес...

Ние пък тъкмо получихме днес новината, че Португалия излиза в петък от червения списък, йей! Не че може да се ходи където и да било, но има напредък! Отне само 3 месеца! Направо мисля да си отворя едно португалско вино довечера да полея...

Brelcome, както се казва 🙃

image.png.05f555cb401ff3baf5d00e5487da7177.png

 

Аз вярвам, че този вирус ще отслабне с настъпването на пролетта, както миналата година. Из цяла Европа беше видимо по-нормално преди края на септември. 

Ако загърбя теорията, че след изборите ще ни приковат към апартаментите, съм оптимист 😄

 

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Тогава не искам и вярата да ти убивам, обаче този вариант не мисля, че много го интересува пролет ли е, лято ли е, тук ранна есен беше станало вече зле, а хората още бяха всички навън... Ама дано!

А в Португалия ще пускат ли ваксинирани всъщност? Само хвърлих бърз поглед за Мадейра, че явно приемат доказателства за прекаран вирус или ваксинация, а ако искаш да мърдаш до Порто Санто даже и теста ще ти е безплатен, та се чудех как стоят нещата, а не ми се чете 😄... И те хубаво brelcom, ама тези тука не ни пускат...

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , searus каза:

Тогава не искам и вярата да ти убивам, обаче този вариант не мисля, че много го интересува пролет ли е, лято ли е, тук ранна есен беше станало вече зле, а хората още бяха всички навън... Ама дано!

А в Португалия ще пускат ли ваксинирани всъщност? Само хвърлих бърз поглед за Мадейра, че явно приемат доказателства за прекаран вирус или ваксинация, а ако искаш да мърдаш до Порто Санто даже и теста ще ти е безплатен, та се чудех как стоят нещата, а не ми се чете 😄... И те хубаво brelcom, ама тези тука не ни пускат...

 

Ох, това не знам, хич не ми се ходи в Мадейра пак, точно през пролетта. Оревах света предния път, че не е красиво цъфнало и зелено като в Англия, смятай....

@mary_shery и @master_of_germs може да са по-наясно с условията, защото предполагам искат там да отидат. 

За останалите места в Португалия не виждам ваксина или антитела като възможност.

Иначе при вас обявиха Канарите за зелена зона точно преди бързия локдаун из половин Европа. Та и аз на ваше място не бих била оптимист. 

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , searus каза:

Е, тогава заповядай в Англия, тук ще ти е зелено и цъфнало 🤣

Като отпаднат 3-те теста, с удоволствие. Много обичам пролетна Европа. Пък и колкото повече вали, толкова по-малко алергичен е Жижо. 

П.П. Едни пъфини в Уелс много съм си харесала - Skomer Island

How I Got the Shot: Sunset Puffin on Skomer Island | Nature TTL

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ако запазвам настаняване в Сао Мигел, а сме без кола, кое място е най-комуникативно? @luba_rizova?

Коя авиокомпания имаше добра оферта, за да се комбинират островчета чрез няколкодневен стоповър?  @Dian

Връзка към мнение

Линдче, ние в Сан Мигел спахме в Понта Делгада. Спахме в Хотел Сете Сидадес. Избрах го, че беше сравнително доста евтин и на удобно място. И имаше закуска. Другия вариант е да спите във Фурнаш. Трети вариант за мен няма (ако сте без кола). Ние ползвахме градски транспорт и веднъж такси,а, и организирана екскурзия също за едната част на острова. В сезона има хоп он хоп оф автобус, който е много удобен, включително за пътеките. Иначе градския транспорт ходи навсякъде, но е зор да намериш разписанието. Аз ползвах Azores bus guide, в него има 2 от линиите, а другия важен транспорт го снимах на спирката, дано успея да го намеря и ще ти го дам. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Радвам се,че планираш,Марти! И ние искаме в Португалия,но с тази пандемия не знам как ще стигнем до там.Ще ти постна няколко места,които са ми привлекли вниманието и ако си харесаш нещо включвай го в програмата.Ние ще ходим поне за 20 дена,но не знаем кога?!?

 

Ето това искаме да видим ние:

1.Обидос

2.Тавира

3.Синтра –Националния дворец в Синтра,Замък Пеня,Кинта де Регалейра заедно със стълбището –Initiation wall,Мавританската крепост/Castelo dos Mouros/

4.Порто

5.Лисабон

6.Монсараз -крепостта град

7.Гимараеш

8.Евора

9.Коимбра

10.Авейро

11.Сагрес

12.Валега

13.Кашкайш

14.Коста Нова

15.Мафра

16.Брага

17.Назаре

18.Фаро

19.Силвес

.....и добави плажовете на Алгарве+няколко дни за Лисабон и няколко дни за Порто и стават 20 плътни дни.😉 Ако с нещо по планировката мога да помогна съм насреща.Питай смело!

 

Поздрави!

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към мнение

Упорстваш с тази Португалия, браво за което! 🍒

 

Аз още преди два месеца замених португалските великденски празници с евентуално егейско крайбрежие и възможност за отмяна в последния момент. Струва ми се нереалистично свободно пътуване в Европа поне до края на лятото. Разбира се, дано не се окажа прав... 😞 

 

От друга страна, Лисабон без фадо на живо е все едно стриптийз наобратно... 😛 

  • Харесвам 5
  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Нашите билети за Португалия/Лисабон са 0т 29.04 до 10.05, но с друга начална точка и прекачане във Франкфурт. Вече се отказах да ги гледам нещата, нон-стоп нещо се променя. Към 20-ти април ще решим какво и как. Хубаво е, че билетите са с право на промяна. Програмата иначе е готова, но нищо още никъде не съм запазила. И все още няма да запазвам, дори и с право на отказ да е. Първо ходене ни е и оставаме само в континенталната част - Лисабон, после до Порто през вътрешността и Дуро вали, връщане от Порто до Лисабон покрай океана.

Ако на някой би му била интересна програмата ни, ще му я изпратя. Като цяло е доста лежерна обаче.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , DaBo каза:

Нашите билети за Португалия/Лисабон са 0т 29.04 до 10.05, но с друга начална точка и прекачане във Франкфурт. Вече се отказах да ги гледам нещата, нон-стоп нещо се променя. Към 20-ти април ще решим какво и как. Хубаво е, че билетите са с право на промяна. Програмата иначе е готова, но нищо още никъде не съм запазила. И все още няма да запазвам, дори и с право на отказ да е. Първо ходене ни е и оставаме само в континенталната част - Лисабон, после до Порто през вътрешността и Дуро вали, връщане от Порто до Лисабон покрай океана.

Ако на някой би му била интересна програмата ни, ще му я изпратя. Като цяло е доста лежерна обаче.

Според мен направо си я пусни програмата и ще  може да си говориш с всички за нея. Например @lesy може да си спомни къде правеха убийствен октопод. Аз си подреждам Алгарв сред най-красивите съчетания на вода, скали и пясък, които съм виждала и непременно бих отделила 2 дни за там на ваше и на свое място при континентална обиколка. И Евора беше очарователна, толкова топла и жълто-бяла 🥰

Мисля, че е сред любимите ми пътувания, може да е защото обожавам порто 🤣

 

преди 43 минути , Duke каза:

Упорстваш с тази Португалия, браво за което! 🍒

 

Аз още преди два месеца замених португалските великденски празници с евентуално егейско крайбрежие и възможност за отмяна в последния момент. Струва ми се нереалистично свободно пътуване в Европа поне до края на лятото. Разбира се, дано не се окажа прав... 😞 

 

От друга страна, Лисабон без фадо на живо е все едно стриптийз наобратно... 😛 

На мен Турция ми е в пъти по-трудна за организиране, посещение и ентусиазъм. Определено има какво да предложи, но ние просто не сме сигурни, че искаме да го видим. Докато Португалия е от тези райони на Европа, към които имам интерес за 4 - 8 -12 посещения и ще се надявам искрено до 29.04 да се осъществи 😊   

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , DaBo каза:

Нашите билети за Португалия/Лисабон са 0т 29.04 до 10.05, но с друга начална точка и прекачане във Франкфурт. Вече се отказах да ги гледам нещата, нон-стоп нещо се променя. Към 20-ти април ще решим какво и как. Хубаво е, че билетите са с право на промяна. Програмата иначе е готова, но нищо още никъде не съм запазила. И все още няма да запазвам, дори и с право на отказ да е. Първо ходене ни е и оставаме само в континенталната част - Лисабон, после до Порто през вътрешността и Дуро вали, връщане от Порто до Лисабон покрай океана.

Ако на някой би му била интересна програмата ни, ще му я изпратя. Като цяло е доста лежерна обаче.

И ние като вас. Първо посещение. Датите ни са като на @Lindt - 30.04.-10.05.2021 г. с WIZZ. Купихме билетите още миналия юни, нямаме флекс, но понеже часовете ни ги мърдаха, имаме правото на промяна/връщане на пари.  Надали ще се престрашим за Мадейра или Азорите, защото и УИЗ са достатъчно ненадеждни, какво остава пък да ползваме и друга компания. А и Изиджет, и Райън ни доказаха,че в тия времена може да им се вярва по-малко и отколкото на УИЗ. Иначе програма за Мадейра имаме готова от няколко години. 

На мене би ми била интересна вашата програма. Аз съм си нахвърлял няколко варианта. Но при условие, че може да се лети доста лесно до Порто, защо избирате Лисабон да ви е отправна точка за Порто и за Доуро? И ние се колебаем дали на север или на юг, Но мене определено най-много ме впечатлява централната част на континентална Португалия и мисля, че спокойно мога да си изкарам десет дни и без да отивам нито до Порто, нито до Алгарве. Приел съм, че Португалия си иска 4 или 5 пътувания по толкова дни и не мисля да се пренапрягам. 🙂 Освен неяснотите с коронавирусните рестрикции, все още не сме сигурни дали всички бихме могли да позваме отпуск тогава, така че и в последния момент ще решаваме дали с кола под наем, или с обществен транспорт. Като изключим Алгарве, всички останали места изглеждат прекрасно достъпни с обществен транспорт. Но пък, ако не сме в пълен състав, нямаме намерение да ходим към Алгарве.

 

Изобщо на континенталната част (с изключение на Алгарве и само донякъде) няма нещо, което да особено да впечатлява като природа. Залипсвали са ми културно-историческите поътешествия. Вероятно след седмица ще ми писне, но наистина скам да обикалям по църкви, манастири и замъци. От повече от година не съм гледал такива места, хем ние през 2020 г. доста походихме, ама все по места с природа. Знаеш, миналата година ни пропадна да ви погостуваме в Киев, което щеше да ми е културно-историческата дозичка за годината. Сега искам да си наваксам 😄.

Но, ако можем да се напаснем с вас за някой друг ден - с удовол ствие 🙂 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Преди 1 час, krasen_denev каза:

Радвам се,че планираш,Марти! И ние искаме в Португалия,но с тази пандемия не знам как ще стигнем до там.Ще ти постна няколко места,които са ми привлекли вниманието и ако си харесаш нещо включвай го в програмата.Ние ще ходим поне за 20 дена,но не знаем кога?!?

.....

Е, да, доста са ви местата 🙃 Аз предпочитам да се дели на няколко пътувания всяка страна в Европа, но винаги ми е интересно как детайлно обикаляш една държава от раз. При теб засега Алекс е освободен от тест, но Коцето май мина 12 така като го гледам по снимките. 

Ти си планирай, ако не е тази година, ще отидеш другата. Макар че аз предпочитам да разнищиш Грузия, че ни идва време за повтаряне и да си крада наготово. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 12 минути , Lindt каза:

Докато Португалия е от тези райони на Европа, към които имам интерес за 4 - 8 -12 посещения

О, да, любимата европейска дестинация на Главна прокуратура!

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

На 4 май и ние обикновено сме някъде 😉 Та спомените ми от Понта Делгада по това време са за ураганни дъждове и бури. Не че времето е предсказуема величина, но погледни все пак някаква статистика за подходящо време за посещение на островите. Тогава още не е започнал туристическият сезон, 1 юни е датата и вероятно има защо. Аз тогава доста се ядосвах, защото някои от нещата, които ми се искаше да организирам, не работеха или ги отменяха. Активностите на Азорите са предимно навън.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
В момента, Duke каза:

О, да, любимата европейска дестинация на Главна прокуратура!

 

 

@Duke, аз определено харесвам повече портото, отколкото фадото. Та докато не обявят сух режим там, имам интерес. Обаче песента е чуден поздрав, a певицата по нещо ми прилича на Тити..видял ли си го?  

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

@Duke, аз определено харесвам повече портото, отколкото фадото. Та докато не обявят сух режим там, имам интерес. Обаче песента е чуден поздрав, a певицата по нещо ми прилича на Тити..видял ли си го?  

Задължително гледайте (ако не сте) този филм. Тити те поздравява... 😉 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@master_of_germs, имаме страхотни приятели (колеги на моя съпруг от Австрия и Колумбия) в Лисабон, а и промоцията на Луфти, когато купувахме билетите беше за Лисабон. Ще вземем кола под наем със сигурност, за да може да поразгледаме на спокойствие. Винаги вземаме кола.

Насочваме се към Централна и Северна Португалия засега, Южна си иска отделно пътуване. Островите пък съвсем друго.

 

Ето какво измислих. Извинявам се, че е на английски, но по принцип така си правя програмите, защото ги споделям с приятели-небългари.

Малко пояснения: 1.05. е тотално неработен, а в понеделник по принцип не работят също доста места. Затова и началото е малко разхвърляно. Като цяло отдавна си избираме няколко места, които са уникални за дадената дестинация и влизаме в тях. Доста сме обикаляли и гледали, вече нямаме потребност да включваме в програмата си всичко, написано в пътеводителя. Програмата върви с две карти - едната за пешеходни разходки в Лисабон, другата е пътуването в провинцията:
 

Португалия: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1Xe60zJBMlasYs1nB0snWlWRhm-Kmkwfc&usp=sharing

Лисабон: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=17v3ejcuE-UT9x7QePRIPqNBC8DEl8VM5&usp=sharing

 А това е самата програма: Portugal.docx

 

  • Харесвам 7
  • Благодаря 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Sju каза:

На 4 май и ние обикновено сме някъде 😉 Та спомените ми от Понта Делгада по това време са за ураганни дъждове и бури. Не че времето е предсказуема величина, но погледни все пак някаква статистика за подходящо време за посещение на островите. Тогава още не е започнал туристическият сезон, 1 юни е датата и вероятно има защо. Аз тогава доста се ядосвах, защото някои от нещата, които ми се искаше да организирам, не работеха или ги отменяха. Активностите на Азорите са предимно навън.

Благодаря ти 🙂

Може би не си чела моите словоизлияния скоро и ще си наруша обета да не се оплаквам вече за времето, ама и да не е такъв сезон, дъжд по време на посещението ни ще има задължително 😇 Виж урагани не сме си намирали никъде, дори в дъждовен сезон в Азия.

По принцип е по-добре да повали малко, за да нямам алергичен получовек за компания. 

 

Иначе да, точно затова бих се метнала на островите, не ми се планира място с атракции на закрито, защото не вярвам да са отворени наистина. Друго си е да отидем да си навъртим 100 пешеходни километра за седмица, чиста работа.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.