Прескочи до съдържание

Майска Португалия 2021 - планиране на трето посещение


Lindt

Препоръчани мнения

преди 17 часа, master_of_germs каза:

Иначе програма за Мадейра имаме готова от няколко години. 

Бе ли споделил тук (или където намериш за добре), понеже ако не ни мине ко(вид)тка път, имаме едно евентуално пътуване до Мадейра в края на май, а аз, както обикновено :blush:, още нищо не съм програмирал ...

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

О, ние го видяхме.. Папата, но предния или по-предния беше... Не им следя последователността. На Великденска литургия, но не питайте как стана, защото отидохме да разгледаме Ватикана, а те ни пуснаха (след брутални проверки) вътре. Самата литургия беше за официални лица и малко заблудени овци кат’ нас:

 

Снимката е от личния ни архив:

4DCC85AE-9DF4-47F8-A47D-6B41BB24B5B9.jpeg.633906fe8a731564a9739e2d4c3512f1.jpeg


Бяхме и най-отпред, послушахме към два часа и после се изнизахме. На следващия ден се върнахме да си разгледаме като хората. 😂

  • Харесвам 5
  • Браво 4
Връзка към мнение

Готина шега 🙃

преди 5 минути , Фил каза:

Би ли споделил тук (или където намериш за добре), понеже ако не ни мине ко(вид)тка път, имаме едно евентуално пътуване до Мадейра в края на май, а аз, както обикновено :blush:, още нищо не съм програмирал ...

 

 

Това ми напомня, че:

 

@ruwenzogy, случайно да ти се намира една програма за Португалия и Мадейра? Или да ти се говори за тази дестинация? 

Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

Готина шега 🙃

 

Това ми напомня, че:

 

@ruwenzogy, случайно да ти се намира една програма за Португалия и Мадейра? Или да ти се говори за тази дестинация? 

Програма нямам. И аз много искам още тази година / април - юни / да отида на Азорите и/или Мадейра, но за съжаление съм убеден , че няма да стане, заради пандемията, затова засега ще си пасувам и ще гледам сеир ,а после сигурно яко ще завиждам и съжалявам.  Но по отношение на Ковида , аз съм много страхлив и песимистично настроен.

  • Харесвам 4
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Да, добро предложение, аз правих подобно нещо, но със Синтра, а двореца в Мафра само го видяхме отвън. Вероятно не съм се информирал достатъчно предварително за него....

 

Връзка към мнение
преди 57 минути , ruwenzogy каза:

Това е една хубава обиколка от Лисабон / без Синтра /

 

 

Screenshot_2021-03-17 Салта.png

Преди няколко години правихме континенталната част на страната за 10 дни, като тази част обиколихме с кола под наем. За три пълни дни с колата, взета от Лисабон и върната накрая пак в Лисабон, посетихме последователно Кашкаиш, Ещорил, Кабо да Рока, Синтра, след това нощувка в Томар (първият ден), на втория ден - Томар, Фатима, Баталя, Алкобака и спахме в Обидош. Третият ден - директно от Обидош до Евора.

За останалата част на страната - влакове, автобуси, корабчета....

Централната част по линията Томар-Назаре е малко тегава за обикаляне без кола. Да, има транспорт, предимно автобуси, много нарядко и ще отнеме доста време логистично.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, Фил каза:

Бе ли споделил тук (или където намериш за добре), понеже ако не ни мине ко(вид)тка път, имаме едно евентуално пътуване до Мадейра в края на май, а аз, както обикновено :blush:, още нищо не съм програмирал ...

 

Според сегашната заповед Мадейра не попада ли в графата "...територии в Африка"? 

За един здравен министър питам 😁

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , master_of_germs каза:

Според сегашната заповед Мадейра не попада ли в графата "...територии в Африка"? 

За един здравен министър питам 😁

Ти не ми отговори вчера, ако трябва да си направим втората ваксина на 29.04, а пътуваме на 30.04, в случай, че ни искат тест, преди или след ваксината да го правим? 

 

П.П. Ей заради тези идеи се радвам, че Азорите не попадат в същата критична област.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 44 минути , master_of_germs каза:

Според сегашната заповед Мадейра не попада ли в графата "...територии в Африка"? 

За един здравен министър питам 😁

Тая територия е в Атлантическия океан! :biggrin: 
Все се надявам до 21.05 да поизтече малко вода :unsure: ... а и по принцип нали всяка заповед е предпоследна. :smile3:
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 46 минути , Lindt каза:

Ти не ми отговори вчера, ако трябва да си направим втората ваксина на 29.04, а пътуваме на 30.04, в случай, че ни искат тест, преди или след ваксината да го правим? 

 

П.П. Ей заради тези идеи се радвам, че Азорите не попадат в същата критична област.

Не би трябвало да има каквото и да е значение. Частта от короновирусна РНК, която се включва във ваксините, отговаря за кодирането на S (спайк) протеина, докато повечето rt-PCR методики амплифицират част нуклеокапсидния (N) ген и/или гена за  и протеина на обвивката (envelope = E ген), които са генетично по-стабилни и мутират най-рядко.

Но за ваше успокоение, може да отидете да ви тестват преди втората доза 🙂 Мисля, че повечето лаборатории работят с мултиплексен PCR, който да доказва и N, и Е гените. Или поне само N. Който е най отдалечен в коронавирусния геном от S гена. Но ако някъде има PCR kit който да е само за Е-гена, доколкото той е съседен на S и доколкото нямаме информация точно колко и кои нуклеотидни последователности са включени в различните ваксини, да речем че има микроскопичен шанс PCR да позитивира от ваксина. Знам, че сега се бистри един такъв случай на ваксиниран, който дава редовни положителни PCR, без да има симптоми, но пък самият вирус нерядко си минава напълно безсимптомно, та едва ли ваксината е причината.

 

Лично аз не вярвам, че някъде ще поискат задължително и ваксина, и тест. Не и в евросъюза.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , master_of_germs каза:

Не би трябвало да има каквото и да е значение. Частта от короновирусна РНК, която се включва във ваксините, отговаря за кодирането на S (спайк) протеина, докато повечето rt-PCR методики амплифицират част нуклеокапсидния (N) ген и/или гена за  и протеина на обвивката (envelope = E ген), които са генетично по-стабилни и мутират най-рядко.

Но за ваше успокоение, може да отидете да ви тестват преди втората доза 🙂

По принцип ще се постараем да я издърпаме мъничко по-рано, ако е възможно изобщо да се ваксинираме, защото се тревожа за това как ще се чувстваме на следващия ден. Ако вдигнем температура, може да не се справим с проверките по летищата. 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 21 минути , Lindt каза:

По принцип ще се постараем да я издърпаме мъничко по-рано, ако е възможно изобщо да се ваксинираме, защото се тревожа за това как ще се чувстваме на следващия ден. Ако вдигнем температура, може да не се справим с проверките по летищата. 

Ако им се обадиш, че не се чувстваш добре, ще ти отложат 2 игла и ще я направиш след връщането.

Връзка към мнение
преди 6 часа, Фил каза:

Бе ли споделил тук (или където намериш за добре), понеже ако не ни мине ко(вид)тка път, имаме едно евентуално пътуване до Мадейра в края на май, а аз, както обикновено :blush:, още нищо не съм програмирал ...

 

На тоя австралийски пич много му ползвах блога за водопадите на Ява. Гледам, че доста е писал и за маршрутите в Мадейра, така че може да си избереш, кое ще ти е по-силите 🙂

https://www.journeyera.com/levada-walks-madeira/

 

https://www.journeyera.com/madeira-hikes/

 

  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 56 минути , Lindt каза:

По принцип ще се постараем да я издърпаме мъничко по-рано, ако е възможно изобщо да се ваксинираме, защото се тревожа за това как ще се чувстваме на следващия ден. Ако вдигнем температура, може да не се справим с проверките по летищата. 

@Lindt,няколко пъти се спомена в онази обширна тема 😉че последните изследвания показват значително по-голяма ефекстивност(близо 20%) на АЗ, ако втората доза е след 12та седмица. Извинявай, че ти замърсявам хубавата тема, където и аз ще поглеждам 🙂, с разни ваксинационни подробности, но пиша, в случай че сте пропуснали тази информация. На мен ми дадоха картонче с дата на 10 седмица, но доктора каза, че не е фиксирана и може да варира +/- 2 седмици. Освен това каза, че  втората доза може да се постави навсякъде - във ваксинационен център или при ЛЛ.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , iMari каза:

@Lindt,няколко пъти се спомена в онази обширна тема 😉че последните изследвания показват значително по-голяма ефекстивност(близо 20%) на АЗ, ако втората доза е след 12та седмица. Извинявай, че ти замърсявам хубавата тема, където и аз ще поглеждам 🙂, с разни ваксинационни подробности, но пиша, в случай че сте пропуснали тази информация. На мен ми дадоха картонче с дата на 10 седмица, но доктора каза, че не е фиксирана и може да варира +/- 2 седмици. Освен това каза, че  втората доза може да се постави навсякъде - във ваксинационнен център или при ЛЛ.

Да, и на нас ни е насрочена 10 седмици след първата. Ти имаш предвид да я бутнем за след връщането, а не да я дръпнем с 2 дни напред и да станат 9 седмици и 5 дни? Да, възможно е и така да направим. Ще видим накъде духа вятърът 😊

 

А иначе може да си слагаш една хубава снимчица или песен в коментара и да поддържаме хубавата темичка 🤪

Примерно да питаме @Sju и @luba_rizovaдали през май хортензиите са цъфнали:

There are 9 isolated islands in the Mid Atlantic ocean within the  autonomous region of Portugal, Azores. Their national flower Hydrangeas  blooms in abundance. : azores

Top 22 of the most beautiful places to visit in the Azores | Boutique  Travel Blog

 

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Двоумя се между желанието да не те разочаровам, за да не се откажеш, но пък и не ме бива да лъжа. Не. Още са бели, преди да станат такива сини. Но, има цветя, и чай и птички :

IMG_20190428_150407.jpg

IMG_20190501_104558.jpg

IMG_20190501_155657.jpg

IMG_20190428_102846.jpg

IMG_20190428_105548.jpg

IMG_20190428_164444.jpg

  • Харесвам 11
  • Браво 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, luba_rizova каза:

Двоумя се между желанието да не те разочаровам, за да не се откажеш, но пък и не ме бива да лъжа. Не. Още са бели, преди да станат такива сини. Но, има цветя, и чай и птички :

IMG_20190428_150407.jpg

IMG_20190501_104558.jpg

IMG_20190501_155657.jpg

IMG_20190428_102846.jpg

IMG_20190428_105548.jpg

IMG_20190428_164444.jpg

Аз помня, че сме го обсъждали това с хортензиите и може би затова съм се отказала от майско посещение. Но в крайна сметка по-красиво място не мога да си измисля на този етап, а и имаме за пръв път билет директно до Лисабон. 

Също си спомнях за ананасите от @Alexander, но тотално съм забравила за чая. Дано е толкова яко, колкото в Шри Ланка. За птици още не съм гледала, колебая се дали искам да се занимаваме с тях. 

Имаш ли препоръка за нещо, което съвсем и в никакъв случай не трябва да изпускаме? 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Miradouro grota de Inferno, задължително пътеката около Сете Сидадес, Фурнаш, Лаго до Фого (ние ходихме пеш по лавадата там), но не сме се качили горе на мирадорото, което е от пътя. Тази лавада дето бяхме не беше нещо супер, но езерото отдолу си е също много хубаво, Салто ди кавальо също е супер гледка, и да се цопнете в топлите естествени басейни задължително - Caldeira Velha. Ние бяхме с рейс до селцето до нея, мисля, че беше Рибиера Гранде, и от там питахме на автогарата как да стигнем до басейните, та казаха пеш, отидохме пеш. Под час беше, мисля, иначе има и таксита, ако иска някой. Общо взето всичко, а едната част на острова си има нужда от още ходене, че едно птиче много хубаво ни пя. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И аз да се изкажа по темата, а вие ще си изберете и решите в крайна сметка. Предполагам сте видели темата ми, но ще обобщя.

 

 

За мен мястото за спане е само едно на този остров и това е Furnas. Има всичко, градини, кръчми, красиво е и най-вече има горещи басейни с гореща изворна вода.

Всяка вече ходихме да се киснем в този, работи до късно 22-23 часа, по спомен беше 2-2,50 евро, сега е станало 6 гледам...температурата е различна в различните басейни, но е около 35-39 градуса. Има много желязо и е много полезна за кожата, жените се мажеха масово по лицата с нещо като желязна кал която се събира по камъните. Има и едни други, за екстремни мераклии, топят се само краката, там вече е 50-60 градуса.

 

Освен това което са казали назад, на мен ми харесаха много местата за барбекю, но не знам как е с транспорта до тях, най-много ме впечатли Miradouro da Ponta do Sossego, още преди да отида, бях чел, че е задължително да се направи едно барбекю на някое от тези места и направих няколко.

Има супер евтина риба в магазините, пускал съм снимки, по-евтина от Канарите, имаше за 2-3-5 евро/кг  хубави риби.

Телешкото е много добро, последните години имат завъдена от японската породата wagyu и се развивал много успешно. Кашкавалите са също много добри, има различни видове, само от краве мляко са обаче.

За ананасите знаеш, най-ароматните, които съм ял някога бяха там.

Има много горски пътеки, езера и пр, вече трябва да си изберете къде можете да стигнете по-лесно.

Praia de Lagoa do Fogo-тук има много птици и слизахме долу до самото езеро общо 2-3 часа, Sete Cidades,  Lagoa de Sao Brás и др.

 

Ние бяхме юли месец и времето беше супер, всичко беше зелено и цветно, по-зелено е от Мадейра за мен. Голям плюс е, че има малко туристи, в пъти по-малко спрямо Мадейра или друг остров. Навсякъде е супер чисто, много спокойно е и предполагам, че ще ви хареса доста.

 

По това време на годината няма да има смисъл да ходите, ако изобщо има транспорт до Islet of Vila Franca do Campo, иначе е супер място за къпане и гледане на риби.

Има много екскурзии за наблюдаване на китове, кашалоти и пр, но бяха скъпички.

 

 

Аз от 1-2 години искам да ходя пак и все ми се разминава, даже и за това лято имам едни билети до Лисабон, пък да видим..

 

 

Caldeira Velha не е гореща от 10-на години, става, но е да речем 25-26 градуса, за теб май е малко. Иначе е много красиво, огромни папрати, но си има хора, докато във Фурнас бяха основно местни.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 53 минути , Alexander каза:

И аз да се изкажа по темата, а вие ще си изберете и решите в крайна сметка. Предполагам сте видели темата ми, но ще обобщя.

..

Благодаря 🙂 

Четох темата ти за около Лисабон за не знам кой път, ама до азорската не съм стигнала.Със сигурност съм я преглеждала преди няколко години, ама нали и ние все не стигаме до Азорите. Ще изчета подфорума в близките дни най-вероятно, но ми е по-приятно да си подпитвам хората, един вид терапия да пишат за нещо хубаво.

 

Хубаво ти е мирадурото. На това място, а и на други вероятно, се прави барбекю, така ли? Има обособени за това места или заведения? 

Miradouro da Ponta do Sossego

Ponta do Sossego, São Miguel, Açores.⠀ | São miguel island, Places in  portugal, Best places in portugal

 

Тази постройка каква е :

Miradouro Ponta do Sossego, São Miguel, Açores | São miguel, Açores

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Пак много ме дразните с тия снимки, хем на португалски говорят и ще сме си като вкъщи, ама нас няма да ни пуснат там тая година...

 

  • Смея се 1
Връзка към мнение

На много мирадурото там има всичко необходимо  за барбекю, от големи маси, беседки, страхотни скари, вода, тоалет всичко перфектно поддържано и чисто и всичко това е безплатно. Ние пробвахме поне 3 различни и бяха идентични.

1206777690__2021-03-17_232228.png.250c3a643b1ca3ef2f5ba3f886fc3c4d.png

Точно онази постройка е част от барбекюто и масите.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Alexander каза:

За мен мястото за спане е само едно на този остров и това е Furnas. Има всичко, градини, кръчми, красиво е и най-вече има горещи басейни с гореща изворна вода.

Всички хора сме различни, предполагам се познавате по-добре с Lindt, но на мен/нас например Furnas как да кажа... по-пенсионерско и убито ни се стори. В Понта Делгада какво му е на живота, заведенията, обемът на предложения за настаняване, организирането на турове ако ще правят такива, излазът на крайбрежната ивица на океана. 🙂 Да не изключваме, че са без автомобил и дали честотата на автобусите е по-голяма в столицата или във Фурнаш? И завоите на пътя, Фурнаш е обграден от супер къдрави завои и в двете посоки на острова, за хора с лабилен вестибуларен апарат е 🤪

 

Още една активност за ентусиасти- каньонинг.

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ами аз за това казах за мен и подчертах, че те ще си изберат в крайна сметка според критериите си.

За мен само наличието на тези горещи басейни е достатъчен плюс да избера мястото, гейзерите и останлите басейни и градини допълват картината. Според мен в крайна сметка те ще се съобразят с най-сериозното си условие, липсата на кола и така ще изберат къде да спят и къде да ходят, но за сега събират инфрмация.

 

Столицата е основно хотели и не ме кефи много, придава  различно  цялостното усещане към острова, а то е за огромно спокойствие и чистота и столицата не се вписва в останалата му част, пак според мен. Не, че е лоша, бях гледал и там места за спане в началото.

 

Това е малко според човека, на едно Тенерифе също има огромна разлика между южната и северната част, а примерно аз и без пари няма да отида да спя на южната част, но има хора, които я предпочитат, то иначе нямаше да има хотели там.

Пак в Тенерифе бяхме с тях и завоите са много по-серозни, но те май нямат проблеми, дори в едната посока към Анага ходиха с обществен трансорт.

 

Ако говорим за пенсионери, то целият остров Сан Мигел е леко натам насочен.

Само допреди по-малко от 10 години нямаше почти никакви туристи, когато аз ходих преди 7-8 години, платих 550 евро за общ билет от Букурещ  и това беше супер евтино, масово бяха по 700-800+евро.

 

Аз бих предложил разходки по разните пътеки с колела под наем, не знам как сте с карането на колело и дали имате желание, но е добър вариант да видите повече и да стигнете по-далеч, до места където няма транспорт. 

Приерно до този Miradouro do Pico do Ferroе са само 6км от Фурнас, а гледките са страхотни, минавахме всеки ден, долу е Фурнас и езерото, а цялата долина е кратер.

1575880189_Capture.JPG.6235cf0b72d316ab951fe319852641bd.JPG189388468_Capture.JPG.88487c980255c042d452dcbdd042be86.JPG

 

 

Това е много известно ядене във Фурнас-Cozido das Furnas, готви се заровено под земята за 10-12 часа в близост до врящите езерца, има 3-4 вида зеленчуци и 2-3 вида месо, една пориця стига поне за двама души.

 

Capturae.JPG.ab94bbedee8cd05e8714b213d8d740ae.JPGCapture.JPG.78c9f750bec427c07ed19053a14fe254.JPG

 

Ние основно карахме на риба както винаги, но пробвахме и това.

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.