Прескочи до съдържание

Майска Португалия 2021 - планиране на трето посещение


Lindt

Препоръчани мнения

Дани Магелани
преди 3 часа, Sju каза:

Всички хора сме различни, предполагам се познавате по-добре с Lindt, но на мен/нас например Furnas как да кажа... по-пенсионерско и убито ни се стори. В Понта Делгада какво му е на живота, заведенията, обемът на предложения за настаняване, организирането на турове ако ще правят такива, излазът на крайбрежната ивица на океана. 🙂 Да не изключваме, че са без автомобил и дали честотата на автобусите е по-голяма в столицата или във Фурнаш? И завоите на пътя, Фурнаш е обграден от супер къдрави завои и в двете посоки на острова, за хора с лабилен вестибуларен апарат е 🤪

 

Още една активност за ентусиасти- каньонинг.

 

В Понта Делгада ще им хареса ботаническата градина, градината на Президентството и ананасовите плантации, турове за китове. Аз също го използвах за база. Имах трансфер от Раян и със същата фирма правех турове. Добре са подбрани местата за разглеждане - езерата, чайни плантации, горещи извори и места за къпане, прочутото козидо във Фурнаш,   бани на открито във Фурнаш, ликьорите на Фурнаш и едни хлебчета, на които не помня името. Сирената на острова са чудесни!

Не е важно толкова в кой от двата града ще си базиран, а кой и как организира туровете. Другият начин е сам с кола и добър подбор на местата от многото.

Не ми хареса капана - дълга обиколка на  фабрика за чай  и пазаруване на чай, но аз не съм критерий. Пия чай когато съм болна. В моята тема има конкретика за различните туристически дейности.

Бях там по време на най-големия циклон за последните години. Въпреки потопа, не съжалявам.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Alexander, това Cozido das Furnas изглежда към 1 кг. Трябва да го ядем на два пъти 🙃 Може би ще си карам на риба и ананас. А имат ли пастейш де ната, като се замисля, не видяхме в Мадейра.

 

Тепърва ще се чудя за колелата, интересен вариант е, ако има къде да ги оставим преди преход, не са големи баири и не струват 25 евро на ден. Защото за толкова сигурно можем спокойно да си намерим такси по проблемните отсечки. 

 

В Мадейра почти всичко беше достъпно с обществен транспорт, но отнемаше цяла вечност да се качи и слезе по няколко баира във всеки квартал/село, докато се увери, че е взел всеки пътник в района. И си трябваше сериозен размисъл и проучване, подреждане на нощувки и преходи, за да не носим багаж и да стане. Наистина е по-трудно от наемане на кола в последния момент и мятане на раница и покупки в багажника. 

 

@Sju, ние ще имаме около седмица за Азорите. Ако се запази изискването за тест, трябва да се озовем в началото на пътуването си в Сао Мигел. Ако не сменяме острова, със сигурност ще си разделим нощувките, за да подхождаме от различни бази. Гледайки картата, може да са именно Понта Делгада и Фурнас, но още не съм разцъкала какви преходи ще правим и къде се намират. 

 

А кой е ходил до Терсейра? @Георги Матеев, @Dian? Там по-различно ли е, може ли да ми препоръчате нещо? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ох, Козидото... Ужасно вкусно. Едната пътека, по която ходехме, минаваше покрай известен козидо ресторант, още помня разочарованието си, че се оказа в понеделник, че не работи. После се наложи да ядем на друго място - на нещо като бюфет, даваш мисля 8 или 10 евро и ядеш, каквото искаш и колкото искаш, имаше някакво разнообразие.  Отделно имаха някакво годишнина в този ресторант, та и с торта ни черпиха. Абе супер си е, голяма красота и спокойствие, много пътеки, дано Линдче си намериш сайта с пътеките, аз си ги бях свалила направо в мапс.ми и беше супер лесно. В интерес на истината, ние до Сете Сидадес ходихме с такси. После направихме дълъг преход, и излезнахме на друго място, от където пак се обадихме на таксито да дойде да ни вземе. До тези точки си имат твърда тарифа. 

Тур правихме за едната част от острова и Салто ди Кавальо, бяхме сами на тура, та много ни хареса. 

Салто ди Кавальо, с облаци е първата снимка. Отдолу водопада е Салто ди кабрито плюс пътечката около него, дето завършва с Козидо ресторанта до една стара баня. 

Истината е, че е невероятно очарование да се ходи по пътеките. Също екопътеката от Фурнаш до езерото и около него е много приятна. 

 

IMG_20190428_143123.jpg

IMG_20190429_124358.jpg

IMG_20190429_133929.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение

На пръв поглед към Терсейра, виждам  основно това: 

 

1. Разходка във вътршността на вулкан - lgar do Carvão. Явно посетителите могат да влязат в една или в две пещери

Algar do Carvão, Terceira Island

Algar do Carvão Natural Reserve | Explore Terceira

Algar de Carvão

 

 

 

П.П. @luba_rizova, третият резултат в магеланци при търсене на Терсейра е твой коментар, че си си направила маршрути и планирала пътеките на острова. Не искаш ли да поизсипеш малко планове тук?

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 30 минути , Lindt каза:

А кой е ходил до Терсейра? @Георги Матеев, @Dian? Там по-различно ли е, може ли да ми препоръчате нещо? 

Досега съм бил на 5 азорски острова и точно Терсейра ми хареса най-много. Кои са туристическите забележителности най-добре виж в Гугъл, аз ги посетих кажи-речи всичките и си струваха (lgar do Carvão беше особено фотогеничен отвътре), но в случая говоря по-скоро за цялостен вайб и атмосфера. Ако имате възможност - посетете острова, със сигурност няма да сбъркате. И задължително вземете кола под наем.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Георги Матеев каза:

Досега съм бил на 5 азорски острова и точно Терсейра ми хареса най-много. Кои са туристическите забележителности най-добре виж в Гугъл, аз ги посетих кажи-речи всичките и си струваха (lgar do Carvão беше много фотогеничен отвътре), но в случая говоря по-скоро за цялостен вайб и атмосфера. Ако имате възможност - посетете острова, със сигурност няма да сбъркате. И задължително вземете кола под наем.

Да, ама ще трябва да я бутаме тази кола из острова, няма да е удобно 😜  Благодаря ти за положителния отзив 😊

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

 

Няма пастели, имат Queijadas – няколко вида, съдържат свинска мас, масло, брашно, яйца, захар, мляко и др. хубави са.

903696218_.JPG.764111168bff62ee2782e24b51daeeba.JPG

 

Има и много добра рибена супа, което е по-скоро като манджа, пълно с риби вътре. Помня как ни донесоха цяла тенджера и вътре огромни парчета риба.

Има и евтино локално вино, от съседни острови също, не е зле.

 

 

Разходите с бързите лодки за гледане на китове и други подобни наявсякъде не са евитни, около 70-100 евро на човек  за 1-2 часа примерно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

 

А кой е ходил до Терсейра? @Георги Матеев, @Dian? Там по-различно ли е, може ли да ми препоръчате нещо? 

Столицата на острова Angra do Heroísmo

определено си заслужава посещението. 
За мен е най-красивият град на архипелага.

 

E12B23B4-9E42-4175-BBE7-E080758C2463.jpeg
 

На острова няма впечатляващи езера,вулкани и водопади,по-еднообразен е,но много зелен.

 

07FE3E00-1F49-4EB9-A0A7-B09A8A18357F.jpeg

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря, @Dian 🙂 Много ми харесват тези жълти кантове на сградите. Ти как обикаля, беше извън сезон, през ноември там, или си ходил 2 пъти? Само летя, не си пробвал придвижване с ферибот?

 

Обичам да пробвам рибена супа, най-често из тези райони с много полети от Англия. Определено @searus e отговорна за това, но така научих, че ястието е различно всеки път, в който го поръчаш, дори да е в един район, град, заведение. 

 

За китовете бих отхвърлила заниманието заради един ужасен опит в Шри Ланка, ама сега попаднах на стар пътепис на @Sju и мернах, че има няколко вида мигриращи китове в този период, та ще си почета и ще помисля дали искаме да си го причиним.

 

А иначе си намерих темата с питанките от 2017. Ще взема да си я прегледам, може да видя дали са ми се променили разбиранията. 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Тази снимка от Терсейра ми е най-любима за цялата 2020. Седях 2 часа на това място и не можех да се нагледам на пейзажа. Бях там през ноември.

 

20201106_165933-01.jpeg.15b59e31e149830d063ecc7bde74e0e5.jpeg

 

Ако стигнете до Терсейра изключително горещо ви препоръчвам Terceira Mar Hotel, цената си заслужава всяка стотинка. Това беше гледката от терасата ми, океанът е на около 20 метра.

 

20201107_090242-01.jpeg.465fee3d4397f62c9f21937282755347.jpeg

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 6 минути , Lindt каза:

Благодаря, @Dian 🙂 Много ми харесват тези жълти кантове на сградите. Ти как обикаля, беше извън сезон, през ноември там, или си ходил 2 пъти? Само летя, не си пробвал придвижване с ферибот?

 

За съжаление само веднъж - ноември 2016г. С ферибот се придвижвах между Пико и Фаял. Лятото има кораби между всички острови. Тук може да разгледаш разписанията:

 https://www.atlanticoline.pt/en/
 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, neuromancer каза:

Пак много ме дразните с тия снимки, хем на португалски говорят и ще сме си като вкъщи, ама нас няма да ни пуснат там тая година...

 

 

 

Как да ядосаш португалец с едно изречение: "Ти говориш бразилски, нали?"

  • Смея се 11
Връзка към мнение

@Lindt Аз позаглеждах Терсейра миналия месец и, честно казано, дори и с обект на ЮНЕСКО (Ангра) и тия две вулканични пещери не си намерих достатъчно причини да го включа в плановете си. Струва ми се адски еднообразно място, за да си причинявам допълнителни полети. Може би трябва да попрочета повечко и аз... 

 

А за китовете четох, че точно за най-едрите видове април и май е подходящият сезон.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , Lindt каза:

Обичам да пробвам рибена супа, най-често из тези райони с много полети от Англия. Определено @searus e отговорна за това, но така научих, че ястието е различно всеки път, в който го поръчаш, дори да е в един район, град, заведение. 

Надявам се, че подтекстът не е с разочароваща нотка, понеже все пак не ми се иска да те насочвам чрез жестикулации към Макдоналдс, ако искаш всичко да има еднакъв вкус 🤣

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 27 минути , searus каза:

Надявам се, че подтекстът не е с разочароваща нотка, понеже все пак не ми се иска да те насочвам чрез жестикулации към Макдоналдс, ако искаш всичко да има еднакъв вкус 🤣

O, не, изобщо 🙃Просто тъкмо си решаваме, че рибената супа не става в Мадейра и на последния ден като я пробваме в не знам си кое по ред заведение и ни втрещява с вкуса си. Та май заради елемента на изненада я поръчваме. Понякога е консерва риба тон в доматен сок, друг път шедьовър.  

А Макдоналдс май предлага оризово хлебче в Азия. Помня, че с недоумение слушах разказ за първото пътуване в Тайланд на една позната, която се разревала от облекчение като видяла Макдоналдс, а после отново от яд, след като разбрала за хлебчето . Но пък се смея на тези хора само с добро чувство и само 1 щипка превъзходство, да не вземе сега някой да се обиди... 

  • Смея се 4
Връзка към мнение

Хм, тогава сме имали голям късмет с уцелените заведения за рибена "яхния" на Мадейра, супа е силно казано, но си спомням най-гадното нещо в едно заведение в Лагош, което беше като разреден кетчуп с няколко плаващи пенне вътре, плюс някакви останки от риба, но то там и останалите неща бяха гадни, та... Ако може друг път да записваш къде да НЕ поръчваме супа, ще го оценя 🙂

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Това нищо не е - върха на сладоледа е гОла вОда с едно бяло мини парче рибка и нищо друго, сервирано за супа за скромните 8 евро в Дубровник, плюс 4 евро сервиз. 

  • Шок 2
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Да, ама ще трябва да я бутаме тази кола из острова, няма да е удобно 😜  Благодаря ти за положителния отзив 😊

Крайно време е да инвестирате в един шофьорски курс...

  • Браво 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

@Lindt никой от вас няма книжка, така ли? Не знаех.

 

По принцип на остров без кола винаги е доста неудобно и се пропускат някои от по-затънтените (и обикновено най-интересни) местенца.

 

Дотолкова съм свикнал с това, че като планирам ходене на остров винаги първо проверявам за рентакар.

 

Изкарайте поне курс за автоматик. По островите движението рядко е натоварено, все един волан ще може да въртите 🙂

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги Матеев каза:

 

Изкарайте поне курс за автоматик. По островите движението рядко е натоварено, все един волан ще може да въртите 🙂

Верно ли има такива курсове?🤔

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 10 минути , crazyhorse каза:

Верно ли има такива курсове?🤔

В София със сигурност има. Един приятел изкара такъв и има право да шофира само кола - автоматик. Даже май на книжката го пише.

  • Шок 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, Lindt каза:

А имат ли пастейш де ната

Имат. В Понта Делгада, Nordeste и Ilheu Vila do Campo със сигурност. Това ни спаси от глад в сиестеното време. 

С две ръце съм "за" да ядете риба, всеки ден им прясна, различни видове. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги Матеев каза:

има право да шофира само кола - автоматик. Даже май на книжката го пише.

Има нещо като различни категории за автоматик и ръчни скорости? :unsure:

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 11 часа, Lindt каза:

@Alexander, това Cozido das Furnas изглежда към 1 кг. Трябва да го ядем на два пъти 🙃 Може би ще си карам на риба и ананас. А имат ли пастейш де ната, като се замисля, не видяхме в Мадейра.

 

Тепърва ще се чудя за колелата, интересен вариант е, ако има къде да ги оставим преди преход, не са големи баири и не струват 25 евро на ден. Защото за толкова сигурно можем спокойно да си намерим такси по проблемните отсечки. 

 

В Мадейра почти всичко беше достъпно с обществен транспорт, но отнемаше цяла вечност да се качи и слезе по няколко баира във всеки квартал/село, докато се увери, че е взел всеки пътник в района. И си трябваше сериозен размисъл и проучване, подреждане на нощувки и преходи, за да не носим багаж и да стане. Наистина е по-трудно от наемане на кола в последния момент и мятане на раница и покупки в багажника. 

 

@Sju, ние ще имаме около седмица за Азорите. Ако се запази изискването за тест, трябва да се озовем в началото на пътуването си в Сао Мигел. Ако не сменяме острова, със сигурност ще си разделим нощувките, за да подхождаме от различни бази. Гледайки картата, може да са именно Понта Делгада и Фурнас, но още не съм разцъкала какви преходи ще правим и къде се намират. 

 

А кой е ходил до Терсейра? @Георги Матеев, @Dian? Там по-различно ли е, може ли да ми препоръчате нещо? 

Козидото се пече в тенджера, заровена в горещата вулканична почва, сред клокочещи гейзерчета сред камъните. В някои от тях се провиждаше Адът.

Обядът ни беше включен в тура - козидо, салата, вино, десерт за 10 евро. Показаха ни къде е заровена нашата тенджера и, след разходката по оранжево-кафявите минерални поточета и пазар  на местни храни и напитки във Фурнаш, си го хапнахме с удоволствие. Уникално като приготвяне и вкусно! 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.