Прескочи до съдържание

Майска Португалия 2021 - планиране на трето посещение


Lindt

Препоръчани мнения

http://justdreamandtravel.blogspot.com/2016/07/blog-post.html?m=1

 

Прочетох, прочетох, но погледът ми се замъгли от спомените за количествата вода, които тогава се изляха 😄

А, да имаш предвид също часовата разлика и че там има сиеста. Ние все бяхме гладни в неподходящото време 😄

 

 

  • Смея се 5
Връзка към мнение

Е, не, писах две страници мнение и се затри някъде 😄 

 

@DaBo, благодаря. Истината е, че от цяла Португалия само долината на Доуро не съм седнал да планирам. Мислел съм я навремето с корабче и влак, но не съм си запазил записките. Но от всичко, което напоследък чета, тя все по-малко ми харесва. По-скоро - останалите неща ми харесват все повече.

 

@krasen_denev, с тебе си писахме преди време. Не ме изненада с нещата, които си мислиш за по-скрити, но ето че все пак в програмата ти има две места, за които не знаех - Монсараз и Валега - сядам да чета. 🙂 

 

От мене добавки - Граничните укрепени градове - Елваш, Марвао, тия са само най-известните.

Палеонтологичните находки в Сера де Арабида на полуостров Троя. Праисторическите находки в Алмендреш и пещерата Ескоурал. Пещерните рисунки в долината Коа. Мисля, че тези обекти може да са интересни на момчетата.

 

Националният парк Пенеда-Жереш (още чакам пътепис от @Яничка) 🙂 

 

Островите Берленгаш... Чудно ми е как толкова много хора пишат за Обидуш и Назаре, а пропускат Пениш и пътуване с корабче до Берленгаш. Мисля, че на мене след Мафра това ми е най-задължителният обект, ако се отправим на север. А Мафра е абсолютно задължителна, накъдето и да тръгнем, готов съм и Лисабон и Синтра да пропусна, но не и Мафра.

 

@Lindt добра идея е да не се планират неща на закрито, но повечето от манастирите са си отворени за посещения. ТА не видях в програмите Баталя и Алкобаса, само Томар в тоя район...

Да се има предвид, че на 1 май почти нищо не работи, обаче 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , master_of_germs каза:

 А Мафра е абсолютно задължителна, накъдето и да тръгнем, готов съм и Лисабон и Синтра да пропусна, но не и Мафра.

Ти пък сега ме размисли за Мафра.... Ще погледна още малко. Като цяло тази програма е по-скоро гръбнак на пътуването. В последните пътувания импровизирахме на място и много ни харесваше по този начин. Нищо задължително. И сега за Португалия смятам така да го караме. Стига да отидем, де.

Долината Дуро за нас е задължителна. Първо, че сме с кола и има много възможности за спиране (мирадурос) за снимки, а и много харесваме Портовайна. Изобщо били сме на много винени локации и на нас това ни харесва.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 45 минути , DaBo каза:

Ти пък сега ме размисли за Мафра.... Ще погледна още малко. Като цяло тази програма е по-скоро гръбнак на пътуването. В последните пътувания импровизирахме на място и много ни харесваше по този начин. Нищо задължително. И сега за Португалия смятам така да го караме. Стига да отидем, де.

Долината Дуро за нас е задължителна. Първо, че сме с кола и има много възможности за спиране (мирадурос) за снимки, а и много харесваме Портовайна. Изобщо били сме на много винени локации и на нас това ни харесва.

А на мене не ми се връзват портвайн и шофиране 😄 Айде, аз не съм шофьор, а @mary_shery обичайно не пие, но като и знам вкуса за вина, портвайнът ще и се услади много и програмата ще се прецака 😉 

  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 17 минути , master_of_germs каза:

А на мене не ми се връзват портвайн и шофиране 😄 Айде, аз не съм шофьор, а @mary_shery обичайно не пие, но като и знам вкуса за вина, портвайнът ще и се услади много и програмата ще се прецака 😉 

Ние си купуваме от Casavino, почти винаги ruby,  по изключение tawny . Но най-малко ни харесва бялото, та ако искаш, вземи на Мариела и може даже да не иска да опита докато сте на терен 😇

 

П.П. Ай, май отпада ни великото планиране на обиколка на долина Дуро: 

White Port, made in small quantities by about 30 producers, is unique to Portugal's Douro Valley, a UNESCO World Heritage Site where Port has been made since the 1600s. 

 

Дали пък не правят и червено в този красив район?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

А на мене не ми се връзват портвайн и шофиране 😄 Айде, аз не съм шофьор, а @mary_shery обичайно не пие, но като и знам вкуса за вина, портвайнът ще и се услади много и програмата ще се прецака 😉 

Затова имаме две нощувки там. 😉 А и двамата сме шофьори, все някакси успяваме... 😊

 

@Lindt, не съм сигурна дали те разбрах правилно, но всички винарни там имат червен Портвайн. И на нас засега ни харесва Руби-то повече.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

Дали пък не правят и червено в този красив район?

Червено със сигурност правят... ама вино 😉 За портото, така и не му научих разликите между ruby, tawny и подобни... но и не съм му голям фен, де. Предпочитам джинджата 😉 . А в Лисабон преди 2 години открих един страхотен ресторант за дегустация на вино, казва се Great Tastings. Само дано да не е фалирал покрай кризата.

 

Аз съм твърд оптимист за лято в Португалия. Имаме резервация за 2 седмици през август в нашия оазис в Алгарве още от миналата година февруари (това е планиране! 😂). Засега отбивам психоатаките на Благоверния (заклет песимист), който само ми казва "ти не се надявай много на Португалия лятото". Аз пък като заклет оптимист гледам докъде може да идем за ден в и около Лисабон преди да слезем до морето.

Преди 2 години имах едно изключително приятно откритие, което е встрани от най-туристическите места, но пък е разкошно  - Palacio Fronteira - https://fronteira-alorna.pt/en/home/

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Ние бяхме по същото време - началото на май, и валя само веднъж. Нямаше бури. За сметка на това, В Мадейра @Lindt бяха развалили времето, та чак като си тръгвахме последния ден (и те си тръгваха), се оправи. За сведение, в Мадейра съм ходила януари и февруари и времето беше по-хубаво. Късмет, де. 

  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Значи, тука @Lindt задължително да си пише програмата преди да тръгне, че да могат "норвежците" да си препишат прогнозата, а и ние да си изберем друга посока 🤪.

  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Значи, тука @Lindt задължително да си пише програмата преди да тръгне, че да могат "норвежците" да си препишат прогнозата, а и ние да си изберем друга посока 🤪.

Не работи така 🤪 Миналата година се бяхме отказали от Енгадин, но за всеки случай цялата област беше удавена по времето на първоначалната ни резервация.

Засега брой около лисабонските блата/делта/ влажни зони да вали, а после на Азорите, по-нататък в планирането само ще допълваме дъжда из Португалия, няма да го местим.

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Значи взимайте билети за Азорите, пращайте дъжда натам, и да ходим всички да пием порто. 👍🍷. И, да, аз се изнервям, ако "бяло" и "вино" се използват като словосъчетание 😁

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ехеее, така като гледам, май само магеланци ще сме на този полет Лисабон-София на 10.05. Ние летим на 28.04 до Мадрид и после на 01.05 или на 02.05 за Порто. Програмата ни включва още Брага, Гимараеш, Коимбра, Томар, Баталя, Алкобака, Обидош, Кабо да Рока, Ещорил, Кашкаиш, Синтра и Лисабон. Само дето колкото повече наближава, толкова повече ми се струва, че заради коронавируса няма да го бъде.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 6 часа, luba_rizova каза:

Линдче, ние в Сан Мигел спахме в Понта Делгада. Спахме в Хотел Сете Сидадес. Избрах го, че беше сравнително доста евтин и на удобно място. И имаше закуска. Другия вариант е да спите във Фурнаш. Трети вариант за мен няма (ако сте без кола). Ние ползвахме градски транспорт и веднъж такси,а, и организирана екскурзия също за едната част на острова. В сезона има хоп он хоп оф автобус, който е много удобен, включително за пътеките. Иначе градския транспорт ходи навсякъде, но е зор да намериш разписанието. Аз ползвах Azores bus guide, в него има 2 от линиите, а другия важен транспорт го снимах на спирката, дано успея да го намеря и ще ти го дам. 

Колите под наем са без пари - така че аз не бих си го причинил - какво ви спира ?

Връзка към мнение
преди 20 минути , pepsii каза:

Колите под наем са без пари - така че аз не бих си го причинил - какво ви спира ?

Това, че не са шофьори, например. 🙂

Ние също никога досега не сме взимали кола под наем. Сега за първи път изобщо го обмисляме, но едва ли ще си причиним тези нерви. Има ли възможност да отидем до някъде с обществен транспорт (особено пък с влак) или пешком, никога не бих пътувал в кола.

 

Но съм си отбелязал и разни шашави места, дето без кола и после пешком няма как да се стигне.

Ето това, например 🙂

Covao Dos Conchos
https://www.google.com/search?q=covão+dos+conchos&safe=strict&client=ms-android-razer&prmd=imvn&sxsrf=ALeKk03NqJvbiIVwhQ5FyHs0hcdRCo-CHA:1615929870525&source=lnms&tbm=isch

 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

@master_of_germs, в Мафра се интересуваш основно от двореца или има и друго, което си набелязал? 

Ще питам Жижо, ама на мен не ми се ходи, твърде е грандиозно. 

Mafra National Palace

 

 

Но комбиниране за 2 дни на Обидуш и Коимбра с  Назаре и този остров Берленга ми звучи чудесно. Ще потърся какво са написали тези толкова много хора, които са ходили там и ще измисля план. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lindt каза:

 

 твърде е грандиозно

 

Няма как да не е грандиозно. Mafra е свързана с история, с религия с човешки възходи и падения. И за да може да се разбере и усети това място ще трябва и да се попрочете малко @Lindt

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Lindt каза:

Коя авиокомпания имаше добра оферта, за да се комбинират островчета чрез няколкодневен стоповър?  @Dian

SATA https://www.azoresairlines.pt/en

Търси комбинации през метатърсачките с излитане от Лисабон или Порто.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , giafil каза:

Няма как да не е грандиозно. Mafra е свързана с история, с религия с човешки възходи и падения. И за да може да се разбере и усети това място ще трябва и да се попрочете малко @Lindt

Благодаря 🙂  Но не изпитвам никакво желание за обиколка на дворец. На манастир, катедрала, крепост, ок, но дворци не. За до усетя историческите пластове на дадено място, ми трябва гид. Да си чета мога и вкъщи, но не ми се материализира прочетеното на терен. Не знам дали го обясних ясно, но се опитах 🙃 

 

П.П. Ето, това примерно ми харесва и бих отишла - Манастир Алкобаса

The Monastery of Alcobaça | Portugal Travel Guide

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , Lindt каза:

Благодаря 🙂  Но не изпитвам никакво желание за обиколка на дворец. На манастир, катедрала, крепост, ок, но дворци не. За до усетя историческите пластове на дадено място, ми трябва гид. Да си чета мога и вкъщи, но не ми се материализира прочетеното на терен. Не знам дали го обясних ясно, но се опитах 🙃 

 

П.П. Ето, това примерно ми харесва и бих отишла - Манастир Алкобаса

The Monastery of Alcobaça | Portugal Travel Guide

МАфра е всичко това в една сграда - Манастир, дворец, катедрала и библиотека. 

И считам, че ако го видя, виждам всичко най-най от историята и културата на Португалия. Всички неща под един покрив. Е, да, и ловните паркове, които мога и да пропусна.

 

Но, да, аз съм пристрастен... Някои хора пътуват да видят филмови локации - примерно Исландия, Дубровник и какво ли още не заради Game of Thrones, Татуин заради Star Wars, Hobbitton заради "Властелина...". Други пътуват заради концерти. Трети заради книги (то понякога се припокриват с филмите).

 

На мене не ми е самоцел да откривам разни места от любими книги, но "Възпоминание за манастира" е една от книгите, които най-много са ме впечатлявали (извън типичния фентъзи жанр). И след като дълги години съм свързвал Португалия основно с тази книга, за мене лично да посетя Португалия и да не отида до Мафра е точно като да "отидеш до Рим и да не видиш папата". 🙂 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение

Една от най-красивите и впечатляващи библиотеки е в Мафра, освен всичко друго. Архитектурата и е под формата на кръст. За да опазят книгите от вредители са отглеждали колония от прилепи... 😉

За Алкобака боя се, че и там има доста история и доста неща за четене ... 😉 Португалските крале и кралици от 13-14 в са погребани там. Всеки със своята житейска история. Свързани с историята на страната.

Тук е гроба на Педро I  и любимата му Inês de Castro...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Заради “Устоите на земята” на Кен Фолет, ходихме до една катедрала близо до Париж и бая си отвисяхме в нея. 

Това, което намирам за много полезно в последно време е някои места да се разглеждат с гид. Явно с повечкото пътувания идва и различния подход към организацията. Последно така направихме в ЧиченИца и това, което видяхме и научихме от гида (страхотно момче) на място беше много, много интересно и все още го помним. А колко четох преди това за пирамидите и т.н. 😜


Не знам къде съм бляла баирите с тази Мафра, но сега ще трябва да преправям програмата. 😊

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , master_of_germs каза:

за мене лично да посетя Португалия и да не отида до Мафра е точно като да "отидеш до Рим и да не видиш папата". 🙂 

Едва ли много Магеланци са видели Папата....🙄

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.