Прескочи до съдържание

План за Узбекистан


ivailo_radev

Препоръчани мнения

Малко си поразширих плана, като още не мога да преценя къде са ми много, къде са ми малко дните, ама и нямах много време през седмицата да чета и разглеждам де. Та ще ми е интересно да прочета критики, корекции 🙂

 

Ден 0. Полет през Истанбул

Ден 1. Кацане в Ташкент/Самарканд 

Ден 2. Самарканд

Ден 3. Самарканд

Ден 4. Самарканд - Бухара

Ден 5. Бухара

Ден 6. Бухара (може тук нощен влак Бухара-Хива)

Ден 7. Бухара - Хива

Ден 8. Хива

Ден 9. Хива - евентуално дневен тур до замъците

Ден 10. Полет Хива – Ташкент

Ден 11. Ташкент. Тук правим PCR Тест

Ден 12. Полет обратно

 

Разширеният вариант на този план е да добавя още 2-3 дни и да отидем до Нукус и от там до Муйнак и евентуално дори и до Аралско море

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

Планът ти по отсечката Самарканд - Хива като дни мисля, че покрива нашето пътуване с един ден повече в Самарканд при теб.

Имам го описано във форума, като част от пътуването ни в Таджикистан и Узбекистан, ако може да те ориентира допълнително за разпределението на времето и къде - какво.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 минути , Svetulche каза:

Планът ти по отсечката Самарканд - Хива като дни мисля, че покрива нашето пътуване с един ден повече в Самарканд при теб.

Имам го описано във форума, като част от пътуването ни в Таджикистан и Узбекистан, ако може да те ориентира допълнително за разпределението на времето и къде - какво.

Много ти благодаря, сега ще погледна 🙂

Връзка към мнение

@ivailo_radev @Mary, следя темите ви, и двете са много полезни.

Допълвам, че като backup вариант може да вземем рент-а-кар от Ташкент, за да видим Самарканд и Бухара  - от Sixt излиза съвсем разумна цена, по 40Е на ден с вкл. застраховка - при този вариант няма да мъкнем куфари и да се съобразяваме с влакове.

Някой от по-знаещите - нещо природно, което да си струва да се види в Узмекистан? Джамиите и минаретата са красиви, но след няколко дни допускам, че гледките ще са доста сходни и се надявах да има и нещо по-зеленко примерно...

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Яничка каза:

Някой от по-знаещите - нещо природно, което да си струва да се види в Узмекистан? Джамиите и минаретата са красиви, но след няколко дни допускам, че гледките ще са доста сходни и се надявах да има и нещо по-зеленко примерно...

По-зеленко ми се видя към Шахрисабз, но за някакви природни чудеса не се сещам. Като цяло природата там не е много щедра на зеленина и вода. Най-впечатляващото за мен беше Аралско море, но не може да се свърже със зелено. :smile:

Джамиите и минаретата са доста различни и в трите града, та на мен ми беше интересно.

А малко след това продължих с Иран, но пак не мога да кажа, че имаше пренасищане и дотягане на тези гледки. То всяка сграда там си върви с история за нея и ми беше интересно да я науча. Сега ме е яд, че не съм описала и Иран, защото се забравя с времето...

 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да ви кажа, без да съм отишъл, тези узбекистанци ми харесват вече. Или са много гостоприемни и честни или нещо не им е по реда си. Ето това ми писаха от първия хотел.

 

"Г-н Радев,

ние предлагаме трансфер от летището в Ташкент до хотела ни на цена от 10 долара, като шофьорът ще ви чака там с табелка с имената ви. Но с такси ще ви е по-евтино - не давайте повече от 2-3 долара!"

Кой, аджеба, бяга от едни 10 долара и ти препоръчва такси 😄 Ама купонът продължава де. Описват ми как да намерим с таксиджията хотела и продължават:

"Не сменяйте пари на летището, по-добре сменете тук през деня в някоя банка, курсът е по-добър. Ако нямате пари за таксито, рецепционистът ще го плати, а вие после ще му върнете парите"

Тук вече ме убиха. Ей това искам да го видя в България - рецепционистът да ми плати таксито, пък аз като имам пари, да му ги върна 😄 😄 😄

  • Харесвам 16
  • Браво 8
  • Смея се 4
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, ivailo_radev каза:

Да ви кажа, без да съм отишъл, тези узбекистанци ми харесват вече. Или са много гостоприемни и честни или нещо не им е по реда си. Ето това ми писаха от първия хотел.

 

"Г-н Радев,

ние предлагаме трансфер от летището в Ташкент до хотела ни на цена от 10 долара, като шофьорът ще ви чака там с табелка с имената ви. Но с такси ще ви е по-евтино - не давайте повече от 2-3 долара!"

Кой, аджеба, бяга от едни 10 долара и ти препоръчва такси 😄 Ама купонът продължава де. Описват ми как да намерим с таксиджията хотела и продължават:

"Не сменяйте пари на летището, по-добре сменете тук през деня в някоя банка, курсът е по-добър. Ако нямате пари за таксито, рецепционистът ще го плати, а вие после ще му върнете парите"

Тук вече ме убиха. Ей това искам да го видя в България - рецепционистът да ми плати таксито, пък аз като имам пари, да му ги върна 😄 😄 😄

Радвам се, че демокрацията и пазарната икономика не са покварили чистите им души!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 часа, ivailo_radev каза:

Да ви кажа, без да съм отишъл, тези узбекистанци ми харесват вече. Или са много гостоприемни и честни или нещо не им е по реда си. Ето това ми писаха от първия хотел.

Много хубави хора са! Гостоприемни, все още не развалени от туристите, скромни, учтиви, винаги готови да помогнат и на всичкото отгоре с ниски цени. :smile:

Някак ви завиждам на всички, които ще отидете за пръв път там. Дано пандемията не ги е променила, или да е за още по-добро.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

В Ташкент изполвахме Яндекс такси https://taxi.yandex.ru/ ,включително и за трансфера от летището. Обменихме пари в едно от бюрата до лентата за багаж преди паспортна проверка.Курсовете бяха съвсем прилични с много малка разлика между купува и продава. Летището в Ташкент има два терминала - за вътрешни и международни полети,които са са разположени противоположно от двете страни на пистата.

преди 23 часа, Яничка каза:

@ivailo_radev @Mary, следя темите ви, и двете са много полезни.

Допълвам, че като backup вариант може да вземем рент-а-кар от Ташкент, за да видим Самарканд и Бухара  - от Sixt излиза съвсем разумна цена, по 40Е на ден с вкл. застраховка - при този вариант няма да мъкнем куфари и да се съобразяваме с влакове.

Някой от по-знаещите - нещо природно, което да си струва да се види в Узмекистан? Джамиите и минаретата са красиви, но след няколко дни допускам, че гледките ще са доста сходни и се надявах да има и нещо по-зеленко примерно...

Яни,не си заслужава.Тези градове са свързани със скоростна железница,няма да спестите време. За 50$ взехме кола с шофьор за дневен трип от Самарканд до Шахрисабз.

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

По план и ние сме решили да сме там втората половина на април, казвам по план , защото още не смея да купя билетите, но скоро смятам да се пускам 🙂. Горе долу по 3 дни на Хива , Бухара и Самарканд, и по 1 на пристигане и тръгване за Ташкент. Изчетох пътеписа на Мари, който ми беше много полезен, за което благодаря! Смятам последователността да е като при тях, с отскок до Муйнак и екс-морето в началото. Освен това и аз мисля да мръднем до Шахрисабз от Самарканд. Може би сте видяли, но да си кажа , в момента няма вътрешни полети никакви освен Ташкент- Нукус и Ташкент-Ургенч и обратно, и дори не са всеки ден. Относно влаковете днес вече има възможност да се купуват отсечки за този период, защото до вчера все още нямаше никакво разписание. Бях се притеснила, че и влаковете изпускаме и ще се движим с някакви споделени транспорти или пазарлъци с шофьори, но се появи разписание , алелуя ! Относно пср тест на връщане, не съм сигурна, че го искат, но ако се окаже по евтин отколкото в България на прибиране, нямам нищо против да го направим там. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Преди 1 час, dealni каза:

По план и ние сме решили да сме там втората половина на април, казвам по план , защото още не смея да купя билетите, но скоро смятам да се пускам 🙂. Горе долу по 3 дни на Хива , Бухара и Самарканд, и по 1 на пристигане и тръгване за Ташкент. Изчетох пътеписа на Мари, който ми беше много полезен, за което благодаря! Смятам последователността да е като при тях, с отскок до Муйнак и екс-морето в началото. Освен това и аз мисля да мръднем до Шахрисабз от Самарканд. Може би сте видяли, но да си кажа , в момента няма вътрешни полети никакви освен Ташкент- Нукус и Ташкент-Ургенч и обратно, и дори не са всеки ден. Относно влаковете днес вече има възможност да се купуват отсечки за този период, защото до вчера все още нямаше никакво разписание. Бях се притеснила, че и влаковете изпускаме и ще се движим с някакви споделени транспорти или пазарлъци с шофьори, но се появи разписание , алелуя ! Относно пср тест на връщане, не съм сигурна, че го искат, но ако се окаже по евтин отколкото в България на прибиране, нямам нищо против да го направим там. 

Аз гледах за 19.04.2021 и ми дава, че има полет от Ташкент до Ургенч (че с него планираме да летим)

 

grafik.png.5dd54fba04c9eb727935a633c282767b.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 27.03.2021 г. в 15:36, Яничка каза:

@ivailo_radev @Mary, следя темите ви, и двете са много полезни.

Допълвам, че като backup вариант може да вземем рент-а-кар от Ташкент, за да видим Самарканд и Бухара  - от Sixt излиза съвсем разумна цена, по 40Е на ден с вкл. застраховка - при този вариант няма да мъкнем куфари и да се съобразяваме с влакове.

Някой от по-знаещите - нещо природно, което да си струва да се види в Узмекистан? Джамиите и минаретата са красиви, но след няколко дни допускам, че гледките ще са доста сходни и се надявах да има и нещо по-зеленко примерно...

Мисля че по-зелената част е край Фергана, знам че там е най-плодородния район.

Идея за еднодневен преход в Тян-шан.

Тур программа:
07:00-09:00 – трансфер Ташкент - Угам-Чаткальский национальный парк, гора Большой Чимган (95 км, 1650 м). Пеший поход на вершину горы Большой Чимган (3309 м). Пикник и фото на память на вершине горы. Спуск вниз.
19:00-21:00 – трансфер в Ташкент. 

*В летнее время рекомендуется начать программу в 06:00.

https://ru.travelornament.com/peshij-pohod-v-uzbekistane-na-goru-bolshoj-chimgan

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , gini каза:

Мисля че по-зелената част е край Фергана, знам че там е най-плодородния район.

Идея за еднодневен преход в Тян-шан.

Тур программа:
07:00-09:00 – трансфер Ташкент - Угам-Чаткальский национальный парк, гора Большой Чимган (95 км, 1650 м). Пеший поход на вершину горы Большой Чимган (3309 м). Пикник и фото на память на вершине горы. Спуск вниз.
19:00-21:00 – трансфер в Ташкент. 

*В летнее время рекомендуется начать программу в 06:00.


https://ru.travelornament.com/peshij-pohod-v-uzbekistane-na-goru-bolshoj-chimgan

 

О, това си го записвам като бонус, че заради теста наобратно, ще си прекараме 2 дни в Ташкент и ако ни е писнало ще е добър вариант.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , ivailo_radev каза:

О, това си го записвам като бонус, че заради теста наобратно, ще си прекараме 2 дни в Ташкент и ако ни е писнало ще е добър вариант.

Погледни на линка има и други еднодневни походи, до един водопад където изглежда много красиво. Има и планински лалета, може да имате късмет.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Преди малко от SwissLab ми пратиха съобщение с препоръка за конкретен клон в Ташкент:

"Dear Mr. Radev, We ask you to choose this office to take the test in April: SWISSLAB, 1a Asadulla Khodjaev Street, Tashkent, Uzbekistan Please inform the administrator at the medical office that you need Covid-19 certificates for flying abroad. We issue a Covid-19 certificate with a seal and in 3 languages: English, Russian, Uzbek and a second certificate with a QR code for flying. You can pick the certificate up at the medical office and get the results in your personal account. You will get access to your personal account upon delivery of the analysis. Thank you for choosing our laboratory. Waiting for you!"

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Качва се броя на заболелите от Корона- вирус в Узбекистан и то - с английския щам, който ще ходи - трябва да ходи бързо, да не вземат да затворят скоро. Четох че започвали да следят за поставянето на маски.

 

 

Връзка към мнение
В момента, gini каза:

Качва се броя на заболелите от Корона- вирус в Узбекистан и то - с английския щам, който ще ходи - трябва да ходи бързо, да не вземат да затворят скоро. Четох че започвали да следят за поставянето на маски.

 

 

Еми не можем бързо 😄 Или след близо 3 седмици или хич за момента 😞

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 54 минути , gini каза:

Качва се броя на заболелите от Корона- вирус в Узбекистан и то - с английския щам, който ще ходи - трябва да ходи бързо, да не вземат да затворят скоро. Четох че започвали да следят за поставянето на маски.

 

 

А, може ли да споделиш къде гледаш за английския щам, така ще мога да ги следя и да реша?

Връзка към мнение
Преди 1 час, ivailo_radev каза:

А, може ли да споделиш къде гледаш за английския щам, така ще мога да ги следя и да реша?

https://uznews.uz/ru/section/1/40/

Удължават и ученическата ваканция.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Писах на лабораторията в Самарканд http://samlab.uz/  2 пъти мейл на руски, но никакъв отговор.

Благодаря на @Дани Магелани, която им звънна и си поговори с тях на руски: PCR тестът става готов за 4-5 часа, цена - 20 долара, няма нужда от записване на час, резултатът може да се получи на мейл като PDF.

За нас Самарканд е по-удобната опция за тест от Ташкент, така че горната информация много ме радва 🙂

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Яничка каза:

Писах на лабораторията в Самарканд http://samlab.uz/  2 пъти мейл на руски, но никакъв отговор.

Благодаря на @Дани Магелани, която им звънна и си поговори с тях на руски: PCR тестът става готов за 4-5 часа, цена - 20 долара, няма нужда от записване на час, резултатът може да се получи на мейл като PDF.

За нас Самарканд е по-удобната опция за тест от Ташкент, така че горната информация много ме радва 🙂

Много ти благодаря, че споделяш тази информация, това може и на мен да ми промени малко плана тогава. Аз все още чакам да видя как ще им се развият бройките и ако продължават да са така, другата седмица взимам билети. Ако в следващите дни хвръкнат до небесата и стигнат над 50-60 на 100 000 за седмица, тогава ще се замисля, ама за момента са на 3.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За едно се ядосвам само - то, че няма да се спра да пътувам, няма. Ама преди сядах 5-10 дни преди пътуването и гледах какво ще е времето на мястото, на което отивам. Сега същата работа, ама не гледам времето, ами бройката на заразените 😞

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 29.03.2021 г. в 9:19, gini каза:

Погледни на линка има и други еднодневни походи, до един водопад където изглежда много красиво. Има и планински лалета, може да имате късмет.

 

Тук направих маршрута как се стига до езерата, ако си наемете джип самостоятелно

https://nakarte.me/#m=11/41.81585/70.27405&l=Czt&q=urungach

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.