Прескочи до съдържание

По-трудните визи


Препоръчани мнения

Лъчът хич не е светъл. Миналия месец вадихме намибийски визи на едни приятели от БГ в Претория.

Резултат:

1. Побеля ми косата.

2. Хванах инсомния.

3. Едва не пропуших.

 

Позитивното в случая:

 

1. Нямаш бяла коса (едва ли ти е побеляла за няколко дни и за едни визи).

 

2. По принцип спиш добре.

 

3. Не пушиш.

 

 

Домоседов, мислиш ли, че бих имал проблем да ме пуснат в ЮАР с канадски паспорт (по принцип не се изисква туристическа виза), на който обаче няма да има абсолютно никакъв печат отникъде - старият ми изтече и си изкарах нов от консулството в София, но никога на съм го ползвал преди.

 

Ще се опитам да помоля на летището в София да ми го подпечатат на излизане, но предполагам, че ще ми откажат (ще ме питат кога съм влязъл и ще ми кажат, че са минали 30-те дни, които ми се полагат без виза - друг път са го правили, а в този паспорт даже и нямам печат за влизане). Съответно мога да изляза с българска лична карта (първата ни отсечка е до Лондон, но и двете отсечки са на общ билет) или да си нося и  българският паспорт и него да им дам да подпечатат на излизане, а ако ме питат защо нямам виза за ЮАР,  да покажа другият паспорт. В София ще се оправя, даже и да има обяснения, въпроса е при влизане в ЮАР какво би се случило (Кейп Таун).

 

Чувал съм, че имиграционните офицери в някои държави искат да видят в паспорта печата от предната държава. Съвсем скоро се сетих за евентуален проблем от този сорт, не се бях замислял, че паспорта е съвсем нов и не тръгвам от Канада. Може би най-добрият вариант е да имам печат на БГ паспорта на излизане България и ако на влизане в ЮАР изобщо ме питат за печат от предната държава, тогава да го покажа и него...

 

Имаш ли някъкво мнение по въпроса?

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз не съм имала проблеми от такова естество, когато ходих в Бангладеш: и при мен нямаше печати в паспорта, а летях от България до Лондон (с лична карта) и от там DXB-DAC.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имаш ли някъкво мнение по въпроса?

 

Имам: Няма проблеми! (Алф, 1988)

 

На всеки паспорт все някой имигрантски служител му слага първия печат.

Южноафриканците не се стесняват да са първи.

И не се интересуват откъде си почнал пътуването, стига да не е от страна с жълта треска.

И не се интересуват колко паспорта имаш, стига нито един от тях да не е южноафрикански. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Имам: Няма проблеми! (Алф, 1988)

 

На всеки паспорт все някой имигрантски служител му слага първия печат.

Южноафриканците не се стесняват да са първи.

И не се интересуват откъде си почнал пътуването, стига да не е от страна с жълта треска.

И не се интересуват колко паспорта имаш, стига нито един от тях да не е южноафрикански. 

 

Поредният полезен за мен пост. Благодаря, черпя вечеря с бира в Йоханесбург ако си там и си свободен на 25-ти Май, пада се неделя :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Колумбия - Единствено визата ме спираше да се подготвям за там. Чел съм прекрасни отзиви за страната и най-вече, че е изключително безопасно. Визите се вадят много трудно, но с тези последни писания толкова се обнадеждих. Да не би да са свалили визите от само себе си, като членове на ЕС, но честно - не ми се вярва на тази информация.

 

Какъв проблем си имал с визата, аз просто отидох до Виена и си извадих виза, за 1 ден. Имах покана обаче от местен. Може това да е помогнало, без покана е възможно да е по - трудно.

Връзка към мнение

Много мои приятели (покер играчи) ходят всяко година за Световните серии по покер в Лас Вегас, като драмата с визите си е грижа. Почти всички казват: "Показахме банкова сметка с петцифрено салдо, питаха ни коя е най-силната ръка в покера и тва беше". 

 

Аз съм на мнение, че трябва да си брутално откровен с граничарите или интервюиращите служители, просто защото те имат в пъти повече опит и интуиция от вас.

 

Това цялото май важи само за САЩ. :)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Жена ми взе виза за ЮАР (по принцип не се смята за трудна, но все пак си е препятствие някъкво). Здраве и живот - ще яде Хасан баница. :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Направо си е трудна. След като искат банкови сметки, удостоверения от работата и други гадости си е неприятна работа. Виза трябва да се дава като си платиш и толкова.

ЧЕСТИТО. Приятно прекарване, че то вече наближи.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За ЮАР сме нямали нужда от виза преди. Но България е длъжна да изисква визи заради ЕС и ЮАР на реципрочен принцип започват да изискват за българи. А имайки предвид наплива през 90-те на имигранти българи, властите оценяват подробно имиграционния риск. Според мен ЮАР е все още на светлинни години от България по ниво на развитие от това, което видях (като изключим тауншипите раира се). Та от там и визите.

Връзка към мнение

За ЮАР сме нямали нужда от виза преди. Но България е длъжна да изисква визи заради ЕС и ЮАР на реципрочен принцип започват да изискват за българи. А имайки предвид наплива през 90-те на имигранти българи, властите оценяват подробно имиграционния риск. Според мен ЮАР е все още на светлинни години от България по ниво на развитие от това, което видях (като изключим тауншипите раира се). Та от там и визите.

 

Не е въпрос на реципрочност в случая с ЮАР, туристите със западновевропейски паспорти нямат нужда от виза, но на южно африканците им трябва туристическа виза за страни от ЕС. Същото се отнся за САЩ, Канада и Австралия - няма реципрочност. Щеше да е прекрасно да няма нужда от визи за ЮАР, разбира се.

Връзка към мнение

Направо си е трудна. След като искат банкови сметки, удостоверения от работата и други гадости си е неприятна работа. Виза трябва да се дава като си платиш и толкова.

ЧЕСТИТО. Приятно прекарване, че то вече наближи.

 

Абе говорих с една травъл агентка и тя ми каза, че не е чувала на някой да му е отказана виза за ЮАР, но знае ли човек... Най-кофтито е, че има един параграф 22 - имаше някакъв максимум период, преди пътуването, когато можеш да кандидатстваш за виза (примерно не можеш по-рано от 45 дни). Ако си купил билети, преспивания и каквото и да било предварително и случайно ти откажат виза, ти изгарят парите. Не съм сигурен дали застраховките на Travel Nomad покриват случаи на отмяна на пътуването заради отказана виза.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Това добре. Само че, както е написано:

Сега България е на път да блокира най-голямото търговско споразумение в световната история, предвиждащо  свободно движение на капитали и активи между водещи световни икономики, каквито представляват ЕС и САЩ. Ако й достигне смелост, разбира се.

Много важна и значителна подробност. И друг път е ставало въпрос, че точно това уточнение накрая се е оказвало решаващо, и в един момент нещата остават в старото положение.

Да видим сега дали ще има изненада, или пак като преди...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"България няма да подкрепи Трансатлантическото търговско споразумение между Европейския съюз и САЩ, ако в края на преговорния процес не бъде стартирана процедура за премахване на визите за наши граждани за САЩ, обяви на пресконференция министърът на икономиката Божидар Лукарски."

 

Може да бъде стартирана, ама може да не бъде финиширана...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Току що четох , че поляците са бесни , защото Индия усложнява визовия режим за тях , но не съм проверявал дали има промени и за нас. Искат биометрични данни , но у нас по отдавна въведоха изискването за лично явяване и интервю.

Недоумявам , що индийците сами си режат клона ама подобно нещо сътвориха и китайците :)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз в сряда ще ходя на интервю за виза в индийското посолство, после ще пиша как е минал процеса.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

интересно ще е бъде как е минало ,интервюто аз ходих преди извесно време и ми отказаха беше един цървул посланника един полужив дядка дето ми вика ти ще пътуваш с колело значи може да си изтеглиш виза от съседната страна тоест пакистан исламабад ,иначе изискванията бяха самолетни билети ходене и връщане..явно в днешния ссявят е нужно да си строгоконфендинционален  за да се впишеш в графика и то не само в днешния свят винаги е било таака..но такива типове посланици консули са просто ''малки хора'' дребен калибър изпълняващи заповеди на други пумияреги

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Maлко off ама аз също си помислих , че служителите в индийското консулство са си паднали на оная работа на фона на бедна Индия ...РАХАТ и БЕЗГРИЖИЕ  на държавна заплатка в София !  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Днес явно ми е късметлийски ден за визи - преборих и индийците :)

 

Процесът е супер елементарен. Отиваш в посолството с разпечатка на попълненото заявление, 2 снимки и самолетния билет. Така нареченото "интервю" с консула е проформа... Не продължи и 2 минути и включваше точно 3 въпроса: "С какво се занимавате в България?", "Пътували ли сте до Азия преди това?" и "Какво точно мислите да правите в Индия?". Говори се на английски. След като консула те одобри плащаш 105 лв. на едно гише и на следващия ден си взимаш паспорта с готовата туристическа виза.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

интересно ще е бъде как е минало ,интервюто аз ходих преди извесно време и ми отказаха беше един цървул посланника един полужив дядка дето ми вика ти ще пътуваш с колело значи може да си изтеглиш виза от съседната страна тоест пакистан исламабад ,иначе изискванията бяха самолетни билети ходене и връщане..явно в днешния ссявят е нужно да си строгоконфендинционален  за да се впишеш в графика и то не само в днешния свят винаги е било таака..но такива типове посланици консули са просто ''малки хора'' дребен калибър изпълняващи заповеди на други пумияреги

Тия па :blink: :blink: :blink: Сакъъъън да :blink: :blink: :blink: не емигрираш в оная цигания ли? :blink: Някой да е чул за емиграция нататък?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Днес явно ми е късметлийски ден за визи - преборих и индийците :)

 

Процесът е супер елементарен. Отиваш в посолството с разпечатка на попълненото заявление, 2 снимки и самолетния билет. Така нареченото "интервю" с консула е проформа... Не продължи и 2 минути и включваше точно 3 въпроса: "С какво се занимавате в България?", "Пътували ли сте до Азия преди това?" и "Какво точно мислите да правите в Индия?". Говори се на английски. След като консула те одобри плащаш 105 лв. на едно гише и на следващия ден си взимаш паспорта с готовата туристическа виза.

 

А въпросът с т.нар. "биометрични данни" как стои? 

Връзка към мнение
Георги Матеев

А въпросът с т.нар. "биометрични данни" как стои? 

 

А да, добре че ме подсети. След като платиш ти взимат и биометрични данни. Снимат те и ти сканират пръстите на една малка машинка, което отнема общо 15 секунди. Аз лично не виждам никакъв проблем в това.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.