Прескочи до съдържание

Полша 2021 - въпроси


iaia_mama

Препоръчани мнения

Моля, ако някой има информация какви са изискванията за влизане в Полша по въздух, да сподели. А най-вече ме интересува може ли да се влезе без карантина и ПСР тест, ако имам положителен такъв отпреди три месеца? Също и как е обстановката в Полша към момента.

Благодаря  🙂

Връзка към мнение
Мирослав Василев
Преди 1 час, iaia_mama каза:

Моля, ако някой има информация какви са изискванията за влизане в Полша по въздух, да сподели. А най-вече ме интересува може ли да се влезе без карантина и ПСР тест, ако имам положителен такъв отпреди три месеца? Също и как е обстановката в Полша към момента.

Благодаря  🙂

Досега не съм се интересувал, дали може да се влезе със стар положителен тест, но това е информацията от Полските авиолинии -> https://www.lot.com/pl/en/information-for-passengers-traveling-to-poland . Според мен е възможно, но за да не ви подведа, по-добре да им пишете на Фейсбука или Инстаграм, за около ден отговарят.

 

Иначе, какви са другите начини за влизане съм описал тука

 

 

А, какво е положението съм писал на няколко места, накратко от 29 май, ще стане напълно нормално, след като бъде позволено, да се сяда и вътре в заведенията, не че и сега не могат да се намерят достатъчно, където да седнеш. Маски навън не се носят.

 

 

 

Ако, имате други въпроси за Краков и региона съм на линия!

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 3 минути , Мирослав Василев каза:

Ако, имате други въпроси за Краков и региона съм на линия!

Благодаря 🙂
Замислям едно кратко пътуване през юни до Гданск и Познан - полети от и до Бургас, с Уизеър. Направих вече резервация на хотелите, но се чудя все още за билетите за самолета - цените в момента са много приемливи и не ми се ще да ги изпусна, но не знам какви са точно изискванията за влизане по въздух. Понеже през м.март преболедувах официално ковид - в къщи, но с назначен ПСР тест, който беше положителен, та ми се иска, ако може с него да мина - към момента на пътуването ще са минали 90 дни. Затова сега търся информация. Всъщност ще съм благодарна на всякакъв вид информация относно ковид-ситуацията в Полша, възможностите за пътуване с влак и автобус между градовете, посещения на замъци, музеи и тем подобни неща.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 2 минути , iaia_mama каза:

Благодаря 🙂
Замислям едно кратко пътуване през юни до Гданск и Познан - полети от и до Бургас, с Уизеър. Направих вече резервация на хотелите, но се чудя все още за билетите за самолета - цените в момента са много приемливи и не ми се ще да ги изпусна, но не знам какви са точно изискванията за влизане по въздух. Понеже през м.март преболедувах официално ковид - в къщи, но с назначен ПСР тест, който беше положителен, та ми се иска, ако може с него да мина - към момента на пътуването ще са минали 90 дни. Затова сега търся информация. Всъщност ще съм благодарна на всякакъв вид информация относно ковид-ситуацията в Полша, възможностите за пътуване с влак и автобус между градовете, посещения на замъци, музеи и тем подобни неща.

Няма никакви проблеми, за придвижване между градове/региони, колкото и пъти да съм пътувал, никой не е питал нищо.

 

Музейте са отворени, от около седмица, замъците също.

 

Ако ме питате, взимайте билетите, определено ще си изкарате добре, пък в най-лошия случай ще си направите антигенни тестове на летището в Гданск, цената е между 68 и 88 лв (по-скъпо е събота и неделя). Но най-добре пишете на авиокомпанията, даже ако няма да пътувате с нея, да сте сигурни с информацията, която им е в сайта.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
В момента, Мирослав Василев каза:

Няма никакви проблеми, за придвижване между градове/региони, колкото и пъти да съм пътувал, никой не е питал нищо.

 

Музейте са отворени, от около седмица, замъците също.

 

Ако ме питате, взимайте билетите, определено ще си изкарате добре, пък в най-лошия случай ще си направите антигенни тестове на летището в Гданск, цената е между 68 и 88 лв (по-скъпо е събота и неделя). Но най-добре пишете на авиокомпанията, даже ако няма да пътувате с нея, да сте сигурни с информацията, която им е в сайта.

Благодаря!  🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 минути , iaia_mama каза:

Благодаря 🙂
Замислям едно кратко пътуване през юни до Гданск и Познан - полети от и до Бургас, с Уизеър. Направих вече резервация на хотелите, но се чудя все още за билетите за самолета - цените в момента са много приемливи и не ми се ще да ги изпусна, но не знам какви са точно изискванията за влизане по въздух. Понеже през м.март преболедувах официално ковид - в къщи, но с назначен ПСР тест, който беше положителен, та ми се иска, ако може с него да мина - към момента на пътуването ще са минали 90 дни. Затова сега търся информация. Всъщност ще съм благодарна на всякакъв вид информация относно ковид-ситуацията в Полша, възможностите за пътуване с влак и автобус между градовете, посещения на замъци, музеи и тем подобни неща.

Iaia, и аз се надявам да стигна до Полша това лято и съм взела разни билети от Бургас, но много се съмнявам да литнат и то до Познан и Гданск още през юни. 

Ето информация за пристигащи в Полша от официалния сайт на тяхното Външно:

Rules for passengers arriving to Poland from outside the Schengen Zone

  • Each passenger is directed to quarantine.
  • Passengers will not be exempt from quarantine on the basis of a test performed in the country from which the person arrives.
  • Passengers who were directed to quarantine may take a test in Poland, a negative result of which will exempt them from quarantine.
  • Type of test: PCR or antigen test.

Important! Persons vaccinated against COVID-19 are exempt from quarantine. This applies to persons who have been issued a certificate of preventive vaccination with a vaccine that has been approved for marketing in the European Union.

https://www.gov.pl/web/coronavirus/temporary-limitations

 

Не видях да се споменават преболедували, но не съм чела всичко от- до.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , iMari каза:

аз се надявам да стигна до Полша това лято и съм взела разни билети от Бургас

Благодаря, Мари 🙂
Първа дата, за която продават билети Бургас-Гданск е 13 юни. После за връщането гледам дата 18 юни Познан–Бургас. Тези съм ги харесала, но се чудя - ако купя билетите и няколко дни преди това откажат полетите, ще ми пропаднат дните, хайде хотелите са с право на отказ, за тях не ми е проблем. Ама ще ми изгубят напразно времето! А пък как ми фърчи вече нанякъде, не е истина  🙂

Връзка към мнение
преди 3 минути , iaia_mama каза:

Благодаря, Мари 🙂
Първа дата, за която продават билети Бургас-Гданск е 13 юни. После за връщането гледам дата 18 юни Познан–Бургас. Тези съм ги харесала, но се чудя - ако купя билетите и няколко дни преди това откажат полетите, ще ми пропаднат дните, хайде хотелите са с право на отказ, за тях не ми е проблем. Ама ще ми изгубят напразно времето! А пък как ми фърчи вече нанякъде, не е истина  🙂

Коментирахме тези дни в темата на Уиз, че вече не отменят по-късно от 14 дни преди полет. А предполагам, че има малък шанс Гданск и Познан да стартират през юни, защото са нови дестинации. Щом традиционните от Бургас, които си летят всяко лято - Катовице и Варшава, ги отмениха до 25 юни, едва ли по-рано да стартират с новите. Такива разни разсъждения имам. 🙂 До края на май ще разберем.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Билетите са на доста добри цени. Със стар тест може да влезеш, поне според официалната информация. 

Относно канселирането, Бургас е важна дестинация за поляците и не вярвам да направят издънката да анулират полети. И аз се учудиг, че Катовице започва по-късно, но това зависи от базираните самолети. 

Гданск е прекрасен град и трябва да се види! Наблизо е Малборк, най-големият готически замък в света. Времето ще е приятно, а все още няма да има тълпи немски туристи и цените ще са нормални. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Аз да кажа как е за Полша, щото преди няколко часа се върнах от там.

Полетите бяха от Бургас до Гданск и от Познан до Бургас. В Бургас не си поплюват и проверяват всичко, дори теглеха всички багажи, включително малките ръчни. В Гданск без проблем за нула време минах с отрицателен антигенен тест.

В Познан на летището рано-рано сутринта хич не ги мързеше да проверяват всичко, също от А до Я. Сертификата ми за преболедувал го гледаха, сякаш виждат за пръв път такова нещо, посочих им датата 22.03.2021, когато ми е направен положителният ПСР и отговора беше "Аха, так, ясне." И: до видзеня, пани.

На бургаското после като ми видяха сертификата за преболедувал, само възкликнаха "Аа, ама тя е наша! Боледувала. Със сертификат" - и ме пуснаха нататък. Всички останали бяха поляци, ги метнаха на проверки - цял самолет, зарязали си слънцето и 30-те градуса жега в Полша и тръгнали на море - пък тука едни облаци, един хладен вятър и дъжд, дъжд... маамма мия!   🙂
Ама, на който му се ходи в Полша - да отива! Това не ми е единственото пътуване до Полша и за сега мога да кажа - най-хубавите полски градове са Краков и Гданс - имайте си едно наум за тях   🙂

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 2 минути , iaia_mama каза:

В Гданск без проблем за нула време минах с отрицателен антигенен тест.

 Защо, нали имаш сертификат? Или задължително искат тест на пристигане?

А от Гданск до Познан как пътувахте? 🙂

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , iMari каза:

 Защо, нали имаш сертификат? Или задължително искат тест на пристигане?

А от Гданск до Познан как пътувахте? 🙂

 

Два дни преди да тръгнем с моята приятелка, тя се обади в полското посолство в София и от там й казали, че пускат само с отрицателни ПСР или антигенен (25-30лв, в Гданск на летището бил поне два пъти по-скъп), до 48часа.  И аз реших да не рискувам и си направих бърз антигенен, излезе ми за 40 мин. Турих го в един "джоб" заедно със сертификата и паспорта (за всеки случай) и пълен напред!
От Гданс (2 нощувки, х-л Trip&Hostel с добра закуска, носят ти я в стаята сутрин, точно до стария град и на 600м от Центр. гара, която в момента е в ремонт, но влаковете се движат и билети се купуват от автомати в подлеза. ) Та, от Гданск отидохме до Малборк да разгледаме замъка. Гданс-Малборк е 40мин с влак, но разглеждането на замъка отнема доста - 4 часа с аудиогайд с джипиес, но мнооого добре беше, впечатлени сме! Та затова спахме една вечер в Малборк - х-л Центрум Малборк - 30€ на човек със закуска, отличен е, давам му оценка 10.

Малборк е малко градче - магазини, заведения затварят твърде рано, с изключение на един супермаркет близо до гарата (до 21ч работи) - всички си лягат с кокошките и ако някой ще спи там, да си вземе своевременно нещо за вечеря.

От Малборк до Познан отидохме с влак, няма директен. До Tczew с регионален, от там до Познан с интерсити. После 2 нощувки в Познан, като втората я направихме в х-л Comm Airport точно срещу летището, само пресичаш пътя и си на Т2, също много добър хотел, 19€ на човек, без манджа, щото полета за Бургас е в 7:50 сутринта 🙂

Ееее, ама аз май много се разписах, та ако иска някой от шефовете, да го премести в нова тема, пък там ще доописвам и онагледявам после 🙂

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 58 минути , iaia_mama каза:

Ама, на който му се ходи в Полша - да отива! Това не ми е единственото пътуване до Полша и за сега мога да кажа - най-хубавите полски градове са Краков и Гданс - имайте си едно наум за тях  

Бил съм за почти месец в Белисток и също е хубаво.Има дворец,наблизо е Беловежката гора,където живеят зубри,и има много езера за къпане.

 

я.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев
На 21.06.2021 г. в 15:46, lamerz1912 каза:

Може ли някакви насоки за Познан. Очертава се началото на септември да направя Бургас - Познан - Вроцлав - Бургас.

Не мога да помогна за Познан, но ще споделя няколко неща за Вроцлав, може поне на някой да са му полезни.

 

Вроцлав за мене е един от най-красивите градове в Полша, бих го наредил на второ място след Краков.

 

Едно от задължителните места за мене в града е гледката от кулата 

 

https://visitwroclaw.eu/en/place/viewpoint-tower-of-the-garrison-church

 

IMG_7612.JPG.118c9606c528caabbbf09ee1bf38499b.JPG

IMG_7615.JPG.850d3bcb18ec3d0c8fa236f23fde6173.JPG

IMG_7623.JPG.519aca5624df4cb0a2712c881833b9f4.JPG

IMG_7624.JPG.d358d8020afb31d2b10134df36e3100b.JPG

 

Друго интересно място е остров Тумски, най-старата част на Вроцлав или така наречения Катедрален остров.

 

IMG_7664.JPG.26f5c91048190d85ed28a6de4bb06177.JPG

IMG_7666.JPG.fb3d9ee165ba8170bad7d5dc001783e5.JPG

IMG_7675.JPG.23e49a339c6be6ebd79f173ce5e0b9b3.JPG

 

И разбира се, къде бихме пропуснали джуджетата, те са 600 из града и ако не се лъжа има специална карта, по която можеш да посетиш всяко едно.

 

IMG_7557.JPG.642177de94b160beb6bf6a3da78a4223.JPG

IMG_7568.JPG.22a24785d9bae9e0d8c5242a9f31461c.JPG

IMG_7575.JPG.52b9fabac01a8dd18b9a23de27b5c258.JPG

IMG_7576.JPG.7b3e27b6b8d2f6ca5788a5556956f8ec.JPG

IMG_7602.JPG.d6bf70a150350e288338c74edddc84dd.JPG

 

И разбира се, разходка из Стария град, който може да предостави достатъчно възможности, а и архитектурата на сградите е уникална.

 

IMG_7581.JPG.5185718121dbb19f533f2b7f70dec784.JPG

IMG_7583.JPG.1efe6cd6f6adc5d754ec4e61e7bd49e4.JPG

IMG_7592.JPG.aa246c6ce4f7e3593b19b17cacba96cd.JPG

IMG_7595.JPG.a7743362b5ef1f69db39eae639de243e.JPG

IMG_7598.JPG.1e5a6df106142437ca09cb80b8e609aa.JPG

IMG_7638.JPG.c776a64db20e0ecbc62c157c4aa67ac9.JPG

IMG_7640.JPG.4f6f5df7b5c79ee518cbb9bf85b84c6a.JPG

 

 

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към мнение

И Вроцлав и Познан са много хубави, ама такъв студ брах и в двете. За съжаление за Познан нямам много ярки спомени, че беше преди 10 години и беше полят с обилно количество алкохол. Освен, че централният площад беше хубав (има някаква прилика с този на Вроцлав) и в някаква стара фабрика  (или беше бирария?) бяха направили много идеен търговски център и долу-горе спомените ми са до там, че и снимките ми тогава заминаха на кино с един стар харддиск. 

 

Аз по-скоро за насоки за Гданск бих искал да попитам, че набързо организирах една разходка по мъжки до там в края на юли, с полетите от Бургас (комбо Wizz  + Ryan, че на вторите им бяха по-хубави часовете за връщане) 

  

Връзка към мнение

Всички тези градове са красиви, но за мен Гданск е номер 1!

В Гданск, освен всички забележителности в центъра, можете да видите Корабостроителницата, откъдето започва "Солидарност", както и Вестерплате, където официално започва ВСВ. Вестерплате е огромен, красив парк край устието на Висла. Тези два обекта са повече за обичащите историята. Към тях бих добавил и Сопот, известен център на кино и музикален фестивал. Стига се дотам с бързата железница между Гданск, Сопот и Гдиня. 

Два практически съвета:

1. Времето може внезапно да се застуди, да вали дъжд със студен вятър при температура 15 градуса. Следете прогнозата! Отнася се за цяла Полша. 

2. Влаковете до Гданск през лятото са претъпкани. Избягвайте ги! 

Между Вроцлав и Познан пътувайте с влак, по-бързо е. Билетите са по-скъпи около 3 дни преди пътуването. Но като цяло не са скъпи. 

Редактирано от Nikolay Ivanov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може да се възползваме от линиите от Бургас за 2-3 дни. Ако летим за Краков, колко време отнема посещението на Солната мина Величка? Половин ден или цял?

Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 2 минути , lesy каза:

Може да се възползваме от линиите от Бургас за 2-3 дни. Ако летим за Краков, колко време отнема посещението на Солната мина Величка? Половин ден или цял?

4-5 часа, това с организираните турове. Пътя в посока е 40-50 минути и около 2 часа/2 часа и половина разглеждане.

 

Ако ще идвате насам, обадете се, ще ви покажа наоколо, само съм зает в периода 3-8 юли.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, Мирослав Василев каза:

4-5 часа, това с организираните турове. Пътя в посока е 40-50 минути и около 2 часа/2 часа и половина разглеждане.

 

Ако ще идвате насам, обадете се, ще ви покажа наоколо, само съм зает в периода 3-8 юли.

Благодаря за поканата. С приятелка магеланка се оглеждаме къде да отскочим. Варна - Милано не тръгна, а така ми е домъчняло за Италия. В Полша не съм била и с тази конкуренция на Уиз и Раян от Бургас ме примамва пътуване за 2 дни. Краков съм го набелязала отдавна, но трябва и още нещо. Величка изглежда интересно. Ако тръгнем, ще ти пиша.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 12 минути , lesy каза:

Благодаря за поканата. С приятелка магеланка се оглеждаме къде да отскочим. Варна - Милано не тръгна, а така ми е домъчняло за Италия. В Полша не съм била и с тази конкуренция на Уиз и Раян от Бургас ме примамва пътуване за 2 дни. Краков съм го набелязала отдавна, но трябва и още нещо. Величка изглежда интересно. Ако тръгнем, ще ти пиша.

Аз бих предложил и Закопане (с посещение на езерото Морското око), Търнов също е доста интересен, а пък в град Бохня има също солна мина, която предоставя нощувка на 250 метра дълбочина, срещу 50 лв. Само трябва да се пита предварително, дали ги правят, а и да не забравяме че условията са леко спартански, но пък си е изживяване според мен.

 

https://bochnia-mine.eu/zwiedzanie/Overnight-stays-in-the-Bochnia-Salt-Mine/

 

Тези предположения са за пътуване за един ден извън Краков.

 

За Краков два дена са достатъчни, поне според мен, за основните неща.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Здравейте,добре ли да се наеме кола за Гданск и околностите или е по- добре с обществения транспорт?Добро място за настаняване до морето ?

Добре ли е настаняване в Гдиня?

Връзка към мнение
преди 15 часа, Галин Маргаритов каза:

Здравейте,добре ли да се наеме кола за Гданск и околностите или е по- добре с обществения транспорт?Добро място за настаняване до морето ?

Добре ли е настаняване в Гдиня?

Според мен, влаковете и автобусите ще са пълни, което не винаги е приятно (понякога има багажи по коридорите). Колата винаги си е за предпочитане, ако смятате да посетите повече места.
Гдиня не е кой знае какъв град, аз бих предпочел Гданск, ако цените са подобни. Можете да се разходите спокойно там и да се насладите на романтичната атсмофера вечер. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, Галин Маргаритов каза:

Здравейте,добре ли да се наеме кола за Гданск и околностите или е по- добре с обществения транспорт?Добро място за настаняване до морето ?

Добре ли е настаняване в Гдиня?

Зависи къде искате да отидете и какво да гледате. Ние пътувахме само с обществен транспорт (преди 2 седмици) и сме много доволни. От Гданск до Сопот има начесто влакове, но най-добре е да се ползват регионалните, че са най-евтини (4,40зл в посока), а се пътува само около 15 мин. От Гданск до Малборк също може да се отиде с влак, около 30-40 мин, но пак по-евтино е с регионален (11,50зл) - Гарата в Гданск е в ремонт и билети се купуват от автоматите в подлеза. Има окачени разписания за пристигащи и заминаващи влакове. За заминаващите са в жълт цвят. Регионалните влакове са отбелязани с черен цвят. Може да се използва и гарата във  Врешч (Wrzeszcz) - тя се намира в съвременната част, това е най-големия жилищен квартал на Гданск.
Гдиня? - до там не отидохме, защото са ни по-интересни градове със "стар град" или център, а Гдиня е съвременен пристанищен град. Т.е. не мога да препоръчам нещо в Гдиня  🙂

Самият Гданск е достатъчно интересен и има доста възможности за настаняване - хотели, хостели, апартаменти за всеки джоб и вкус. Ние се бяхме настанили в един хостел на 600м от централна гара и току пред стария град - пресичаш улицата и си там. Към момента в този хостел нямаше общи стаи, ние бяхме в стая с 2 удобни легла, със собствена баня и WC, а закуската (достатъчна и прилична) ни я носеха всяка сутрин на поднос в посочено от нас време. Входните вратите са с код, който ти дават при настаняването.

А пък за пекарните в Гданск да не говорим - пълни са с всякакви вкусни закуски и сладки изкушения, много ги препоръчвам!

Ако ви интересува друго, ще отговоря, ако знам  🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Галин Маргаритов

Благодаря за любезните отговори!Интересува ме също паркирането в Гданск ,на зони ли е ,как става ,също интересни места за посещаване около Гданск и разбира се влизането в Полша по въздух какво изискват ? 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.