Прескочи до съдържание

Полша 2021 - въпроси


iaia_mama

Препоръчани мнения

@Мирослав Василев, може ли да споделиш готини места в Краков, където може да се гледат мачовете от Евро 2020. Места с атмосфера и фенове. Следващите 3 дни ще сме в града и ще съм благодарна, ако може да почерпим от твоя опит,не само за барове за мачове, но и за всичко останало, което се сетиш. 

Връзка към мнение

При ранен полет в 6.00ч. какъв е вариантът за придвижване до летището на Краков с обществен транспорт? @Мирослав Василев?

Връзка към мнение
Мирослав Василев
Преди 1 час, lesy каза:

При ранен полет в 6.00ч. какъв е вариантът за придвижване до летището на Краков с обществен транспорт? @Мирослав Василев?

Има, нощен автобус 902, но също може да се ползва Uber или Bolt.

 

Ето една статия, където са описани всички начини на придвижване

 

https://visitkrakow.com/getting-from-krakow-airport-to-krakow-city-centre/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
На 2.07.2021 г. в 20:52, Roberto Baggio каза:

@Мирослав Василев, може ли да споделиш готини места в Краков, където може да се гледат мачовете от Евро 2020. Места с атмосфера и фенове. Следващите 3 дни ще сме в града и ще съм благодарна, ако може да почерпим от твоя опит,не само за барове за мачове, но и за всичко останало, което се сетиш. 

Наистина се извинявам, че не съм видял по-рано въпроса. 😔

 

Предполагам вече е късно, но може на някой друг да му свърши работа. Местата където аз гледам са Таурон Арена или Галерия Казимиерз (определено не мога да го напиша правилно на български), също в доста барове предават мачовете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На отиване взехме билет до Катовице заради датите. Има ли нещо интересно там да спрем в центъра? Ако да, къде има локъри за багаж?

Връзка към мнение

Толкова рано не съм ползвала транспорт в Краков, но ако мога да бъда полезна за темата, задължително избирайте влак от/до летището пред автобус. С влак за 20тина минути сте в центъра, докато градския автобус може да се забави и над час, ако попадне в задръстване. А и спира на автобусната гара, от където трудно ще се ориентирате, ако за пръв път идвате в града. Трябва да минете през жп гарата и след това през мола, които е до нея, за да излезете на централният площад.

А bolt бяха сравнително евтини в Полша, а и може да видите предварително колко ще ви струва курса. За ранен полет определено бих избрала тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , lesy каза:

На отиване взехме билет до Катовице заради датите. Има ли нещо интересно там да спрем в центъра? Ако да, къде има локъри за багаж?

Там няма нищо. Освен това летището е бая далеч от града и трябва да си изчислите времето. Изобщо, целият този миньорски район Катовице-Забже-Хожув-Битом трябва да се избягва. 
А багажа може да си оставите на всяка гара, винаги има багажно. Гарите почти навсякъде са нови и модернизирани.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз съм спал на летище Краков върху столовете и не знам защо когато легнех на лявата си страна може би ми се притискаше някаква артерия на врата и изведнъж ми се завърташе всичко около мен та трябваше да се хвана за стола да не падна на земята.Беше страшно,и сутринта хванах автобуса до автогарата,а оттам до Варшава и връщане към Бургас.

  • Шок 1
Връзка към мнение

Ние сме на възраст и вече си търсим удобствата. Вероятно ще ползваме Uber или такси. 

Bolt нещо като Uber ли е? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев

Всъщност, колкото изглежда объркано, стигането с автобус, толкова е и лесно. Да наистина с влак е по-бързо, но цената е двойна на автобуса, всеки си преценява, влака е 12 злоти, автобуса е 6. Последния път, пътуването беше 45 минути и да се има предвид че са веднъж на час от града тръгват в и 35.

 

Като пристигнете с автобуса на централната гара на Краков, просто тръгнете напред ще видите ето този вход

 

pkpgl.PNG.3663e6119c44232220a8242b5c8c3c76.PNG

 

От него само направо, от двете ви страни ще останат пероните, а в края от ляво ще видите магазин Biedronka, преди да влезете в мола ще видите пекарната

 

pkpgl2.PNG.71809ab5d0c67f1a43db1c7e5811a5c9.PNG

 

И като влезете в мола, само направо, отдясно ви е ескалатора за втория етаж, а вие продължавате към стълбите, като ги изкачите, ще видите трамвайните линии

 

pkpgl3.PNG.d6ed3b2271701c24510465fb0d1fcdfa.PNG

 

Оттам, наляво и след 10 минути сте в Стария град.

 

Другия избор, вместо да поемете по стълбите преди да излезете от мола, да завиете наляво и да минете, през целия мол, така ще излете от другия край и ще се озовете в парка до Стария град. И двата варианта са удобни.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Мирослав Василев каза:

Всъщност, колкото изглежда объркано, стигането с автобус, толкова е и лесно. Да наистина с влак е по-бързо, но цената е двойна на автобуса, всеки си преценява, влака е 12 злоти, автобуса е 6. Последния път, пътуването беше 45 минути и да се има предвид че са веднъж на час от града тръгват в и 35.

 

Като пристигнете с автобуса на централната гара на Краков, просто тръгнете напред ще видите ето този вход

 

pkpgl.PNG.3663e6119c44232220a8242b5c8c3c76.PNG

 

От него само направо, от двете ви страни ще останат пероните, а в края от ляво ще видите магазин Biedronka, преди да влезете в мола ще видите пекарната

 

pkpgl2.PNG.71809ab5d0c67f1a43db1c7e5811a5c9.PNG

 

И като влезете в мола, само направо, отдясно ви е ескалатора за втория етаж, а вие продължавате към стълбите, като ги изкачите, ще видите трамвайните линии

 

pkpgl3.PNG.d6ed3b2271701c24510465fb0d1fcdfa.PNG

 

Оттам, наляво и след 10 минути сте в Стария град.

 

Другия избор, вместо да поемете по стълбите преди да излезете от мола, да завиете наляво и да минете, през целия мол, така ще излете от другия край и ще се озовете в парка до Стария град. И двата варианта са удобни.

И според мен с автобус не е толкова трудно. И мисля, че имаше и табели, които указват посоката през МОЛ-а, лесно е.
До Барбакан Краковски (историческо, не много голямо червеникаво старовремско кръгло здание с кулички по покрива и много прозорчета непосредствено под него), а зад него е портата Св. Флориан, едната от портите на стария град, та от гарата като се излезе през главния вход на Галерия Краковска до там са само 500м - по уличката насреща, която е перпендикулярна на главната и на втората пресечка вляво през площад Матейко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, това е вариантът, който се опитах да обясня - през жп гарата и през мола. Защото ако тръгнете да излизате покрай кръговото на авто гарата може да се объркате.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Галин Маргаритов
На 30.06.2021 г. в 10:09, iaia_mama каза:

Зависи къде искате да отидете и какво да гледате. Ние пътувахме само с обществен транспорт (преди 2 седмици) и сме много доволни. От Гданск до Сопот има начесто влакове, но най-добре е да се ползват регионалните, че са най-евтини (4,40зл в посока), а се пътува само около 15 мин. От Гданск до Малборк също може да се отиде с влак, около 30-40 мин, но пак по-евтино е с регионален (11,50зл) - Гарата в Гданск е в ремонт и билети се купуват от автоматите в подлеза. Има окачени разписания за пристигащи и заминаващи влакове. За заминаващите са в жълт цвят. Регионалните влакове са отбелязани с черен цвят. Може да се използва и гарата във  Врешч (Wrzeszcz) - тя се намира в съвременната част, това е най-големия жилищен квартал на Гданск.
Гдиня? - до там не отидохме, защото са ни по-интересни градове със "стар град" или център, а Гдиня е съвременен пристанищен град. Т.е. не мога да препоръчам нещо в Гдиня  🙂

Самият Гданск е достатъчно интересен и има доста възможности за настаняване - хотели, хостели, апартаменти за всеки джоб и вкус. Ние се бяхме настанили в един хостел на 600м от централна гара и току пред стария град - пресичаш улицата и си там. Към момента в този хостел нямаше общи стаи, ние бяхме в стая с 2 удобни легла, със собствена баня и WC, а закуската (достатъчна и прилична) ни я носеха всяка сутрин на поднос в посочено от нас време. Входните вратите са с код, който ти дават при настаняването.

А пък за пекарните в Гданск да не говорим - пълни са с всякакви вкусни закуски и сладки изкушения, много ги препоръчвам!

Ако ви интересува друго, ще отговоря, ако знам  🙂

А как стои въпросът по летищата ?По принцип аз имам сертификат за ваксинация мога ли свободно да вляза в Полша и после обратно в България?

Връзка към мнение
преди 5 часа, Галин Маргаритов каза:

А как стои въпросът по летищата ?По принцип аз имам сертификат за ваксинация мога ли свободно да вляза в Полша и после обратно в България?

Да.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Дали има автобуси между Летище Катовице и Краков.

https://www.pyrzowiceekspres.pl/en/ да не са спрели да пътуват?

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Понеже до пътуването ми до Гданск остават 2 дни, се сетих да питам - някой има ли опит с Rеvolut в Полша? Да тегля пари там от банкомат или да обменям предварително? 

Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 1 час, stormbringer каза:

Понеже до пътуването ми до Гданск остават 2 дни, се сетих да питам - някой има ли опит с Rеvolut в Полша? Да тегля пари там от банкомат или да обменям предварително? 

Аз от три месеца кеш не съм виждал. Реално погледнато само с Револют плащам, няма място където да не е минала, но разбира се е хубаво да имаш едни 100 злоти в кеш, за всеки случай.

 

И е хубаво да се тегли от банкомат на банка Santander, няма такси, на другите (ING, Bank Pekao) има.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Проверявам как стои въпроса за влизане в Полша от Италия или Норвегия за ваксинирани.Притесняваме, че и двете държави бележат ръст на ковид случаите. Доколкото виждам няма никакви рестрикции за ваксинирани щом идват от ЕС или шенген страна. Предполагам, че Мирослав е наясно.

Миро, Полша има ли оранжеви и червени списъци като нашите или всички ЕС и в Шенген страни са под един знаменател? Защото виждам, че и Гърция им е в зелено. При какви обстоятелства биха поискали тест(ако си ваксиниран)? Или тестват на случаен принцип само на пристигане?

@Мирослав Василев

Връзка към мнение
преди 6 часа, iMari каза:

Проверявам как стои въпроса за влизане в Полша от Италия или Норвегия

От Норвегия към Полша, ако имаш сертификат е достатъчно. Нямаше други огланичения поне до вчера.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 9 часа, iMari каза:

Проверявам как стои въпроса за влизане в Полша от Италия или Норвегия за ваксинирани.Притесняваме, че и двете държави бележат ръст на ковид случаите. Доколкото виждам няма никакви рестрикции за ваксинирани щом идват от ЕС или шенген страна. Предполагам, че Мирослав е наясно.

Миро, Полша има ли оранжеви и червени списъци като нашите или всички ЕС и в Шенген страни са под един знаменател? Защото виждам, че и Гърция им е в зелено. При какви обстоятелства биха поискали тест(ако си ваксиниран)? Или тестват на случаен принцип само на пристигане?

@Мирослав Василев

Полша, не мисля че гледа европейския списък с държавите (зелени, оранжеви, червени), те просто искат тест/ваксинация от всички, без значение от къде пристигат.

 

Разбира се, има някаква вероятност да се бъркам, но съм почти на 100% убеден.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Политиката на Полша е доста систематична. Още от началото на ваксинацията в Полша, някъде през февруари, обявиха, че хората с ваксинация, идващи от ЕС,  ще влизат без тестове, и така си остава и до днес. 
Що се отнася до страни извън ЕИО, там нещата са по-объркани- например, от Турция се влизаше задължително с карантина, но след натиска на тур агенциите решиха да се влиза само с тест. 
Като цяло, очертава се един лек натиск за повече ваксинирани (макар е 42 % от 39 млн души имат 1 доза!), което означава, че за ваксинираните с одобрените от ЕС ваксини ще има повече привилегии. Например: ограниченията за посещение на различни групови прояви не се отнасят за ваксинирани. Ако капацитетът на залата е 50 %, то там може да влязат още хора, ако са ваксинирани. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 11 минути , iMari каза:

Има ли как да се следи онлайн закъснението на влаковете? Като търся по гари излизат обичайното разписание, но не и закъсненията.

Само си сменяш гарата отгоре вдясто (цъкаш на find a train и после на at the station), за Варшава и Краков работи.

 

https://portalpasazera.pl/en/WynikiWyszukiwania/ZnajdzPociag?sid=mTIscc2F0UlsyKetSICUBJcdSACYigMWvbtBtbscc2BEfMmoM06dV6LePaFiXNPCS6zAenaNNE9hMXVxAbRFtyHmYs0e8WMG11VFHebNfyAHo1QxauoLryGLFscc2BpbFm29NDsRbDq4

  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.