Прескочи до съдържание

Полша 2021 - въпроси


iaia_mama

Препоръчани мнения

преди 2 минути , Мирослав Василев каза:

Само си сменяш станцията отгоре вдясто (цъкаш на find a train и после на at the station), за Варшава и Краков работи.

 

https://portalpasazera.pl/en/WynikiWyszukiwania/ZnajdzPociag?sid=mTIscc2F0UlsyKetSICUBJcdSACYigMWvbtBtbscc2BEfMmoM06dV6LePaFiXNPCS6zAenaNNE9hMXVxAbRFtyHmYs0e8WMG11VFHebNfyAHo1QxauoLryGLFscc2BpbFm29NDsRbDq4

Много ти благодаря! 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някъде бях мернала тези дни някой да споменава задръствания по пътя към летището във Варшава.

@Мирослав Василев, дали не беше ти?

За Модлин или за Шопен става дума? Че Bolt имат 70% дискаунт и не ми се ще да го пропускам. 🙂

 

Връзка към мнение

Мисля, че става дума за Модлин.
Сега поляците са във ваканция и трафикът е по-слаб. Но до Шопен лесно се стига с влак. Между другото, едно такси също няма да ти вземе много- от центъра до летището могат да вземат между 35 и 40 злоти.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев
Преди 1 час, iMari каза:

Някъде бях мернала тези дни някой да споменава задръствания по пътя към летището във Варшава.

@Мирослав Василев, дали не беше ти?

За Модлин или за Шопен става дума? Че Bolt имат 70% дискаунт и не ми се ще да го пропускам. 🙂

 

За Модлин ставаше въпрос. Проблемът в моя случай, беше че имаше как да се стигне до летището (влак + автобус), но нямаше как да се върна и се наложи да наема кола и пак добре, че тръгнах малко по-рано от предвиденото.

 

 Иначе до Шопен е лесно, влак, автобус, такси. Но за 6 злоти определено излиза даже по-евтино от влака, така че, не го пропускай.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Замислям един Гданск за втората половина на август за 4-5 дни. Били сме в Краков и Варшава и определено в Полша ни хареса.

Влече ни и топване на крачето в Балтийско море.

Може ли малко инфо какво е времето в този период - 20 - 30 август?

Какво да не пропуснем?

Покрай интересните обекти обичаме и да пазаруваме. Понеже това пътуване май ще замести едно италианско аутлет пазаруване, дали има нещо подобно и около Гданск. Да знам какви куфари за буквам 😉.

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Mamas каза:

Замислям един Гданск за втората половина на август за 4-5 дни. Били сме в Краков и Варшава и определено в Полша ни хареса.

Влече ни и топване на крачето в Балтийско море.

Може ли малко инфо какво е времето в този период - 20 - 30 август?

Какво да не пропуснем?

Покрай интересните обекти обичаме и да пазаруваме. Понеже това пътуване май ще замести едно италианско аутлет пазаруване, дали има нещо подобно и около Гданск. Да знам какви куфари за буквам 😉.

 

Времето в Полша, особено край Балтийско море, е непредвидимо. Хладни периоди се сменят с горещи. Например, преди 2 години дойде изненадваща гореща вълна в края на август. Но като цяло, може да бъде между 15 и 25. Гледай времето 2-3 дни преди полета, за да не станат изненади. В момента в Полша температурите са около двойно по-ниски от България. 
Не се надявай много на хубав плаж, защото може да е 25, ама студеният вятър ще те издуха ;(
Гданск е голям град с хубави МОЛове, така че става за шопинг. 

Освен това, в Полша ограниченията са малко и се пътува спокойно. Няма голям риск да направят внезапно затваряне.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, Mamas каза:

Замислям един Гданск за втората половина на август за 4-5 дни. Били сме в Краков и Варшава и определено в Полша ни хареса.

Влече ни и топване на крачето в Балтийско море.

Може ли малко инфо какво е времето в този период - 20 - 30 август?

Какво да не пропуснем?

Покрай интересните обекти обичаме и да пазаруваме. Понеже това пътуване май ще замести едно италианско аутлет пазаруване, дали има нещо подобно и около Гданск. Да знам какви куфари за буквам 😉.

 

В края на юли беше перфектно и за топване в Балтийско море и за разходки и пр... Но за северна Европа такива предположения за лятото и времето трудно се правят, там нещата се променят рязко и драстично. 
Само искам да вметна, че този балтийски бриз, не е като черноморския и направо вдига чинията със супата от масата, на километри от брега.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам, ние се прибрахме преди седмица, едната вечер щях да умра от студ в Сопот. Дали, че идвахме от Италия, където беше 30+, а в Сопот беше 17, през нощта стана 14, но добре, че си бях взела вълнено пуловерче. 🙂

През деня като изгря слънце, стана приятно, към 24 градуса, но е далече от представата ми за време за плаж. Но пък следващите дни си стана жега.

  Забелязала съм, че на север лятото по-рано идва, но и по-рано си отива. В Краков преди няколко години към средата на септември пак улучих някакъв студ, сигурно беше под 10 градуса дневна температура. Но дори и да не става за море Гданск е прекрасен. Ето тази стататийка помогна да не пропуснем главното:

https://www.thecrazytourist.com/15-best-things-to-do-in-gdansk-poland/

Малко практическа информация:

Ако решите да посетите замъка в Малборг, имайте предвид, че обиколкоте стартират на всеки кръгъл час и няма начин да ви пуснат да влезете в друго време - 12:30ч., например. Освен това в пиков сезон опашките и пред билетният център и пред автоматите за билети са огромни, така че добре е да вземете билети он лайн. Но не преди да сте се качили на влака.😉🙄 Мога да пусна отделна тема за влаковете в Полша, колко закъсняват, как таблата не работят и как сменят в последният момент пероните. Това е и основната причина да гледаме замъка само отвън. Но по-добре да благодаря още веднъж на @Мирослав Василев за полският сайт, който сподели. Там ясно излиза не само закъснението, но и перона от който тръгва влака. И един съвет - в никакъв случай не взимайте билети за евтини влакове, особено ако ще пътувате дълго. Не се различават съществено от нашето БДЖ. Претъпкан влак, без климатик, на отворени прозорци няколко часа, е запомнящо се, но не и приятно преживяване. 😄

Относно придвижването в градовете - и тук Bolt са удобни и евтини. Във Варшава така и не разбрах защо и докога, но имаха 70% намаление и няколкото курса(включително и до летището) излязоха без пари.  В Гданск обаче, може би защото улучихме празника на Св. Доминик и града се пукаше по шевовете, така и не успяхме да ги ползваме. Постоянно даваше, че няма свободни коли.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря на всички!

Идеята не е да става за море, а просто да видим и балтийските плажове - като посещение.

На фона жегите сега (от Пловдив сме) явно там може да е зимно време за нас. 😆

Избрах Гданск на принципа на най-малкото съпротивление - евтини полети, хладничко и с тенденция за запазване на епидемичната обстановка спрямо Полша. Варшава и Краков ни харесаха,..... да видим нещо различно.

Иначе ми се правеха едни Италиански езера в края на август с колата, но чакането по границите и нарастване на заболелите в Италия все още ме спира.

Със самолет пък логистиката може да ме издъни, заради отменен полет, а и колите ми се видяха скъпи. Нещо не ми се поема риск. 

 

 

 

Връзка към мнение
На 5.08.2021 г. в 13:06, Mamas каза:

Благодаря на всички!

Идеята не е да става за море, а просто да видим и балтийските плажове - като посещение.

На фона жегите сега (от Пловдив сме) явно там може да е зимно време за нас. 😆

Избрах Гданск на принципа на най-малкото съпротивление - евтини полети, хладничко и с тенденция за запазване на епидемичната обстановка спрямо Полша. Варшава и Краков ни харесаха,..... да видим нещо различно.

Иначе ми се правеха едни Италиански езера в края на август с колата, но чакането по границите и нарастване на заболелите в Италия все още ме спира.

Със самолет пък логистиката може да ме издъни, заради отменен полет, а и колите ми се видяха скъпи. Нещо не ми се поема риск. 

 

 

 

Супер е за разходка край морето! За плаж наистина не става. А и в самия Гданск няма плаж- трябва да се ходи до Сопот, който е супер близо с влака. Времето ще се оправи в следващите дни (сега е към 20 градуса и студен вятър), така че може би ще имате късмет. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, някой, който е ходил с организиран тур до Аушвиц (в Краков ще бъдем) би ли споделил компания, от която е останал(а) доволен(а)? Видях в getyourguide тази опция https://www.getyourguide.com/krakow-l40/from-krakow-full-day-auschwitz-birkenau-premium-tour-t88880/?date_from=2023-04-15&date_to=2023-04-16 

И втори въпрос  - ако тръгването е в 7:00 AM, предполагам, че ни връщат към 15:00 PM-15:30 PM - питам, защото вечерта ще хващаме влак за Вроцлав и исках да купя билет за влака по някое време? 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Аз не съм ходил в Аушвиц, но знам, че обиколката е доста дълга, към 6-7 часа. Пътят е към 1 час в едната посока, а на място трябва да се изчака за вход. Добре е и да се резервира по-рано, защото може да няма места за тази дата. Препоръчвам да се свържете с хотела си или хоста си и да го помолите да ви намери организатор. 

Имайте предвид и разстоянието до гарата, както и това, че трябва да имате време да си вземете багажа (в Аушвиц не пускат с големи багажи). Билет за влака може да вземете от машина, там става по-бързо. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 16.03.2023 г. в 15:14, darinamarinova каза:

Здравейте, някой, който е ходил с организиран тур до Аушвиц (в Краков ще бъдем) би ли споделил компания, от която е останал(а) доволен(а)? Видях в getyourguide тази опция https://www.getyourguide.com/krakow-l40/from-krakow-full-day-auschwitz-birkenau-premium-tour-t88880/?date_from=2023-04-15&date_to=2023-04-16 

И втори въпрос  - ако тръгването е в 7:00 AM, предполагам, че ни връщат към 15:00 PM-15:30 PM - питам, защото вечерта ще хващаме влак за Вроцлав и исках да купя билет за влака по някое време? 

Кога ще пътувате натам? 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Nikolay Ivanov каза:

Аз не съм ходил в Аушвиц, но знам, че обиколката е доста дълга, към 6-7 часа.

Отнема време, защото се разглеждат двата лагера - Аушвиц I, Аушвиц II - Биркенау и двата доста обширни. Ние ходихме самоорганизирано и не мога да дам мнение за тур.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Nikolay Ivanov каза:

Аз не съм ходил в Аушвиц, но знам, че обиколката е доста дълга, към 6-7 часа. Пътят е към 1 час в едната посока, а на място трябва да се изчака за вход. Добре е и да се резервира по-рано, защото може да няма места за тази дата. Препоръчвам да се свържете с хотела си или хоста си и да го помолите да ви намери организатор. 

Имайте предвид и разстоянието до гарата, както и това, че трябва да имате време да си вземете багажа (в Аушвиц не пускат с големи багажи). Билет за влака може да вземете от машина, там става по-бързо. 

Да, де, затова питам отсега. В случая в описанието пише, че те взимат с автобус от определено място и хотел и те оставят. Точно затова предпочетох да си купя тур, а не самостоятелно, защото не ми се ходи пеша 1ч от гарата до лагера, а нещо по-компактно. А аз ще имам една супер миниатюрна женска чанта, после се връщам в Краков, няма да заминавам нанякъде. В хотел ще сме, мога и тях да попитам. 

 

Hotel pickup and drop-off (depending on the option selected)
Air-conditioned bus
English-speaking guide in Auschwitz and Birkenau
Entry ticket
Lunchbox (if add-on selected at checkout)

 

@Guinness На 15ти и 16ти април ще бъдем в Краков, но моите приятели бяха преди години, когато обикаляха Европа с автомобил и са били в Аушвиц 1, така че ще ходя сама, докато те правят друго. 🙂 А иначе общо сме от 14ти до 17ти април с полет до-от Вроцлав 

 

@chandni Много благодаря, и аз така си го отписах деня само за това. 

Връзка към мнение
На 28.03.2023 г. в 11:19, darinamarinova каза:

Да, де, затова питам отсега. В случая в описанието пише, че те взимат с автобус от определено място и хотел и те оставят. Точно затова предпочетох да си купя тур, а не самостоятелно, защото не ми се ходи пеша 1ч от гарата до лагера, а нещо по-компактно. А аз ще имам една супер миниатюрна женска чанта, после се връщам в Краков, няма да заминавам нанякъде. В хотел ще сме, мога и тях да попитам. 

 

Hotel pickup and drop-off (depending on the option selected)
Air-conditioned bus
English-speaking guide in Auschwitz and Birkenau
Entry ticket
Lunchbox (if add-on selected at checkout)

 

@Guinness На 15ти и 16ти април ще бъдем в Краков, но моите приятели бяха преди години, когато обикаляха Европа с автомобил и са били в Аушвиц 1, така че ще ходя сама, докато те правят друго. 🙂 А иначе общо сме от 14ти до 17ти април с полет до-от Вроцлав 

 

@chandni Много благодаря, и аз така си го отписах деня само за това. 

Аз на 14 летя София-Вроцлав, явно ще се засечем 🙂

Връзка към мнение

@Nikolay Ivanov явно, да. Аз отивам с една приятелка и мъжа й 3ма мускетари сме. 😄 Аз ще бъда 2 дни в Краков, докато те обикалят около Вроцлав. За @Guinness не знам, май и те така ще обикалят. 

Връзка към мнение

С чудесни впечатления сме от Полша - Краков, Варшава и Гданск. Сега гледам полетите от Бургас и ми се струва, че четвъртък - неделя ще е трудно съчетаване на Познан и Вроцлав.

Та в този ред на мисли: Вроцлав или Познан?

Обичаме да се шляем из града - кафета, хапване, пазаруване, изобщо да се потопим в атмосферата на мястото.

Връзка към мнение
преди 28 минути , Mamas каза:

Сега гледам полетите от Бургас и ми се струва, че четвъртък - неделя ще е трудно съчетаване на Познан и Вроцлав.

Мисля че спокойно може да се отдели един ден за Познан.Ние бяхме понеделник-петък и отделихме ден за Краков. Можеше и до Познан, но се отказахме. Освен това обратния полет ви е вечерта имате цял ден. Познан е 1 час "по-близко", така че като се върнете ще имате време за вечерна разходка.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, traveler каза:

Мисля че спокойно може да се отдели един ден за Познан.Ние бяхме понеделник-петък и отделихме ден за Краков. Можеше и до Познан, но се отказахме. Освен това обратния полет ви е вечерта имате цял ден. Познан е 1 час "по-близко", така че като се върнете ще имате време за вечерна разходка.

 

Благодаря! Значи ще опитам кацане в Познан с 1 нощувка и излитане от Вроцлав - 2 нощувки.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Mamas каза:

С чудесни впечатления сме от Полша - Краков, Варшава и Гданск. Сега гледам полетите от Бургас и ми се струва, че четвъртък - неделя ще е трудно съчетаване на Познан и Вроцлав.

Та в този ред на мисли: Вроцлав или Познан?

Обичаме да се шляем из града - кафета, хапване, пазаруване, изобщо да се потопим в атмосферата на мястото.

Вроцлав ми се стори доста по-впечатляващ.

Имайте предвид, че в момента Познан е жертва на ремонт - целият централен площад е разкопан зверски, общо взето това е гледката:

751120028_1.jpg.cc92df3a7c46f77fbd92e22536cbc792.jpg

 

194329811_2.jpg.29d5583462b3b2915236398492458e77.jpg

 

Преценете дали и до колко ви се "плакне" окото в кал и багери. 😉 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 28.03.2023 г. в 12:19, darinamarinova каза:

Да, де, затова питам отсега. В случая в описанието пише, че те взимат с автобус от определено място и хотел и те оставят. Точно затова предпочетох да си купя тур, а не самостоятелно, защото не ми се ходи пеша 1ч от гарата до лагера, а нещо по-компактно. А аз ще имам една супер миниатюрна женска чанта, после се връщам в Краков, няма да заминавам нанякъде. В хотел ще сме, мога и тях да попитам. 

 

 

Защо ще ходиш с влак, при условие, че има автобус от Краков директно до Аушвиц?

Преди години ходихме самостоятелно, в един ден посетихме Аушвиц и  Аушвиц II - Биркенау (първият възможен час за влизане тогава беше 8:00) и солната мина Виеличка (там билетите ни бяха за около 17:00, не помня точно часа)

Връзка към мнение
преди 29 минути , vino4erpec каза:

Защо ще ходиш с влак, при условие, че има автобус от Краков директно до Аушвиц?

Преди години ходихме самостоятелно, в един ден посетихме Аушвиц и  Аушвиц II - Биркенау (първият възможен час за влизане тогава беше 8:00) и солната мина Виеличка (там билетите ни бяха за около 17:00, не помня точно часа)

@vino4erpec Не съм запазвала още, но защото се надявах да има организиран тур с автобус до самия лагер, а с влака има около 1ч ходене пеша, с което не ми се занимава. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.