Прескочи до съдържание

Полша 2021 - въпроси


iaia_mama

Препоръчани мнения

 

преди 8 минути , darinamarinova каза:

@vino4erpec Не съм запазвала още, но защото се надявах да има организиран тур с автобус до самия лагер, а с влака има около 1ч ходене пеша, с което не ми се занимава. 

Автобусът на Lajkonik спира пред входа на Аушвиц. Входът за обекта е безплатен, само трябва да си запазиш час. Има и опция с гид, ти си преценяваш.

Връзка към мнение
преди 14 минути , vino4erpec каза:

 

Автобусът на Lajkonik спира пред входа на Аушвиц. Входът за обекта е безплатен, само трябва да си запазиш час. Има и опция с гид, ти си преценяваш.

@vino4erpec За това ли ли става въпрос? https://www.lajkonikbus.pl/lajkonikbus-kup-bilet.html 

Защото входът с гид е 90 злоти и отделно имаш транспорт. Организирано виждам, че е около 150 злоти плюс-минус, което ми се вижда почти същото. 

Връзка към мнение
преди 6 минути , darinamarinova каза:

@vino4erpec За това ли ли става въпрос? https://www.lajkonikbus.pl/lajkonikbus-kup-bilet.html 

Защото входът с гид е 90 злоти и отделно имаш транспорт. Организирано виждам, че е около 150 злоти плюс-минус, което ми се вижда почти същото. 

Да, за тези, просто ти го давам като алтернатива на влака и че няма смисъл от организиран тур от Краков, освен ако не искаш гид, естествено.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mamas каза:

Благодаря! Значи ще опитам кацане в Познан с 1 нощувка и излитане от Вроцлав - 2 нощувки.

За мен Вроцлав е по-интересен, но и Познан си има чар. Пътят между двата града е към 2 ч, ако хванете по-бърз влак. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Опитвам се да разбера как се стига най-удобно от Вроцлав до The Adršpach Rocks. В сайта им има разписание на влак, в което пише Ze stanice Wroclaw, което трябва да значи от гара Вроцлав, но в сайта на чешките железници излиза маршрут с две прекачвания и продължителност около 5ч, а в този на поляците въобще не излиза такъв маршрут. Това, което открих като вариант е с Фликсбъс до Trutnov и от там със споменатия влак, но автобуса е един на ден и тръгва много рано от Вроцлав. Ако има директен влак от Вроцлав до Teplice nad Metují или Adršpach би било много удобно. В няколко форума виждам, че се споменава директен влак, но постовете са от преди няколко години.

@Мирослав Василев и @Nikolay Ivanov са специалисти по Полша, ако могат да помогнат. 🙂

 

Това е сайта на резервата:

 

https://www.adrspasskeskaly.cz/en/doprava

 

Връзка към мнение
На 7.04.2023 г. в 20:28, iMari каза:

Опитвам се да разбера как се стига най-удобно от Вроцлав до The Adršpach Rocks. В сайта им има разписание на влак, в което пише Ze stanice Wroclaw, което трябва да значи от гара Вроцлав, но в сайта на чешките железници излиза маршрут с две прекачвания и продължителност около 5ч, а в този на поляците въобще не излиза такъв маршрут. Това, което открих като вариант е с Фликсбъс до Trutnov и от там със споменатия влак, но автобуса е един на ден и тръгва много рано от Вроцлав. Ако има директен влак от Вроцлав до Teplice nad Metují или Adršpach би било много удобно. В няколко форума виждам, че се споменава директен влак, но постовете са от преди няколко години.

@Мирослав Василев и @Nikolay Ivanov са специалисти по Полша, ако могат да помогнат. 🙂

 

Това е сайта на резервата:

 

https://www.adrspasskeskaly.cz/en/doprava

 

Миналата година е имало сезонен влак. Сега изглежда, че няма. 

Иначе, прекачванията са даже 4, доколкото ги виждам. 

Има някакъв вариант да се пътува до Wałbrzych (влаковете са на често) , a оттам са 30 км. Но как да се стигне? 

 

Edit: От 8 юни ще има директен влак! 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Nikolay Ivanov каза:

Edit: От 8 юни ще има директен влак! 

Много ти благодаря! 🙂

Може ли линк към новината. 

И на кой сайт да търся билети за него? На този:

https://www.pkp.pl/en/

Или на този:

https://www.polishtrains.eu/?c=9917246769&a=108953155908&e=&t=aud-2005805985086:kwd-302019172224&i=&p=1001448&m=e&n=g&d=m&dm=&k=polish%20railways&pc=&ap=&r=9581861378393020287&gclid=Cj0KCQjwxMmhBhDJARIsANFGOStibXBZbaPKde1YWQISTXXEQyk6GRY_UbJnKqzKrzy8kyN4cezqqTkaArdnEALw_wcB

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , iMari каза:

И на кой сайт да търся билети за него?

Аз си купих билет за  влака от това приложение.  Извън темата,вие в Грузия  посетихте ли столицата или сте били друг  път.

 

2023_04_10_08.56.31.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 10.04.2023 г. в 8:46, iMari каза:

Много ти благодаря! 🙂

Може ли линк към новината. 

И на кой сайт да търся билети за него? На този:

https://www.pkp.pl/en/

Или на този:

https://www.polishtrains.eu/?c=9917246769&a=108953155908&e=&t=aud-2005805985086:kwd-302019172224&i=&p=1001448&m=e&n=g&d=m&dm=&k=polish railways&pc=&ap=&r=9581861378393020287&gclid=Cj0KCQjwxMmhBhDJARIsANFGOStibXBZbaPKde1YWQISTXXEQyk6GRY_UbJnKqzKrzy8kyN4cezqqTkaArdnEALw_wcB

Аз купувам на bilkom.pl или на koleo.pl 

Ето тук е новината:

https://kolejedolnoslaskie.pl/korekta-rozkladu-juz-w-te-niedziele-koleje-dolnoslaskie-wracaja-z-wagonem-rowerowym/

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Эдравейте, някой има ли актуална информация дали е приключил ремонтът на площада в Поэнан. Може ли да се достъпи и да се наслади човек на архитектурата? Благодаря.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Eti* каза:

Эдравейте, някой има ли актуална информация дали е приключил ремонтът на площада в Поэнан. Може ли да се достъпи и да се наслади човек на архитектурата? Благодаря.

Аз не съм там сега, но според информацията ремонтът ще приключи през есента...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако някой има въэможност да се включи с актуална информация ще съм много благодарна. Следващата седмица ще сме эа 7 дни във Вроцлав и Краков, иска ми се да отидем до Пиэнан, но ако не можем да достъпим площада или да му се насладим в целия му блясък, не виждам смисъл да ходим.

Връзка към мнение
преди 11 минути , Eti* каза:

Ако някой има въэможност да се включи с актуална информация ще съм много благодарна. Следващата седмица ще сме эа 7 дни във Вроцлав и Краков, иска ми се да отидем до Пиэнан, но ако не можем да достъпим площада или да му се насладим в целия му блясък, не виждам смисъл да ходим.

До преди седмица все още течеше голям ремонт. Мой познат, който живее там, ми изпрати снимки и не изглеждаше никак обнадеждаващо. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , Eti* каза:

Ако някой има въэможност да се включи с актуална информация ще съм много благодарна. Следващата седмица ще сме эа 7 дни във Вроцлав и Краков, иска ми се да отидем до Пиэнан, но ако не можем да достъпим площада или да му се насладим в целия му блясък, не виждам смисъл да ходим.

Щом ще видиш Вроцлав и Краков не съжалявай много за Познан, той е като тях почти, но те са по-хубави. (Лично мнение.)

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Засега ще използвам тази тема.

 

Очевидно за Вроцлав 3 дни са много. 

Може ли да ми препоръчате нещо около него за цял ден. Тъкмо и да си намеря причина за rent-a-car.

А може и 2 дни, било с връщане във Вроцлав за спане или обиколно.

Връзка към мнение
преди 7 минути , ven62 каза:

Засега ще използвам тази тема.

 

Очевидно за Вроцлав 3 дни са много. 

Може ли да ми препоръчате нещо около него за цял ден. Тъкмо и да си намеря причина за rent-a-car.

А може и 2 дни, било с връщане във Вроцлав за спане или обиколно.

Миналата седмица се връщах от Порто-Бордо през Краков и последно Вроцлав.
Лично мнение, разбира се, но Краков е хубаво да се посети, ако не сте още. На мен ми хареса повече от Вроцлав. И кръчма с полска кухня препоръчвам в Краков – Szalone Widelce. Порциите са гигантски. И вкусни. Бяхме в неделя следобед и беше пълно основно с поляци - големи маси, кръщенки, поводи, но прилично всичко. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , ven62 каза:

Засега ще използвам тази тема.

 

Очевидно за Вроцлав 3 дни са много. 

Може ли да ми препоръчате нещо около него за цял ден. Тъкмо и да си намеря причина за rent-a-car.

А може и 2 дни, било с връщане във Вроцлав за спане или обиколно.

 

За Вроцлав 3 дни наистина са много. Може да си организирате посещение на замъка Кшьонж и неговите подземни тунели. Споделям ви линк с подробна информация:

 

https://oneticketjustgo.com/zamakyt-ksiaz/

 

А за местата, които посетих във Вроцлав може да прочетете тук - https://oneticketjustgo.com/zabelezhitelnosti-vav-wroclaw/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , ven62 каза:

Засега ще използвам тази тема.

 

Очевидно за Вроцлав 3 дни са много. 

Може ли да ми препоръчате нещо около него за цял ден. Тъкмо и да си намеря причина за rent-a-car.

А може и 2 дни, било с връщане във Вроцлав за спане или обиколно.

Вроцлав е в Силезия и около него има много места, които могат да се посетят, особено с кола. Swidnica, Jelenia Gora, Walbryzsch, Klodzko са най-леснодостъпните, дори и с обществен транспорт. Аз бих взел кола и бих видял част от тези неща с нощувка в Jelenia Gora и бих включил задължително някои от спа градовете в Силезия. Познан не си струва според мен, защото площадът е страшно разкопан, Дрезден е окей за извън Полша, Либерец в Чехия също е приятно. Краков според мен си е доста път и аз бих седял около Вроцлав. Около града има много замъци и дворци, които според мен са подценени 
Ето линкчета за всички тези места: 

https://www.mywanderlust.pl/visit-jelenia-gora-poland/ - Jelenia Gora

https://www.mywanderlust.pl/visit-swidnica-poland/ - Swidnica

https://www.mywanderlust.pl/polish-spa-towns/ - Спа градове

https://www.mywanderlust.pl/visit-lower-silesia-poland/

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Краков, Дрезден и Прага са на еднакво разстояние от Вроцлав.

Хич не е далеко. Ние в рамките на един ден пътувахме с влака от Краков до Вроцлав (евала за влака, цена, равна на БДЖ, качество и скорост в пъти по́), разглеждахме центъра пет часа с обяд, летяхме до София и после пътувах с влак до Пловдив. :biggrin:
Е, това е извънреден случай :biggrin:, но при мен лично така се получи градацията, че след Порто, Бордо и Краков, като минах по силно очуканите улици от гарата във Вроцлав към центъра и се сетих за някой по-окаян български провинциален град...
Но това са субективни впечатления.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Argentique каза:

Краков, Дрезден и Прага са на еднакво разстояние от Вроцлав.

Хич не е далеко. Ние в рамките на един ден пътувахме с влака от Краков до Вроцлав (евала за влака, цена, равна на БДЖ, качество и скорост в пъти по́), разглеждахме центъра пет часа с обяд, летяхме до София и после пътувах с влак до Пловдив. :biggrin:
Е, това е извънреден случай :biggrin:, но при мен лично така се получи градацията, че след Порто, Бордо и Краков, като минах по силно очуканите улици от гарата във Вроцлав към центъра и се сетих за някой по-окаян български провинциален град...
Но това са субективни впечатления.

Прага и Дрезден сме били - повече от един път. 

Снахата е от Дрезден т.е. - Мерси!:wink:

 

------------------

 

Върти ми се в главата, дали като взема колата от летището във Вроцлав директно за Варшава, 2 пълни дни във Варшава и на третия ден рано сутринта пак във Вроцлав и каквото успеем за този ден в града и привечер за София ... или е прекалено или в краен случай същото, но с влак. ...?

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 13 минути , ven62 каза:

Прага и Дрезден сме били - повече от един път. 

Снахата е от Дрезден т.е. - Мерси!:wink:

Върти ми се в главата, дали като взема колата от летището във Вроцлав директно за Варшава, 2 пълни дни във Варшава и на третия ден рано сутринта пак във Вроцлав и каквото успеем за този ден в града и привече за София ... или е прекалено или в краен случай същото, но с влак. ...?

Варшава е чудесна и според мен е много подценена като столица, но смятам, че ще е голямо препускане да се ходи до там за първи път в Полша и то, като си само за 3 дни. Не е малка страна и се пътува бавно, въпреки че има прекрасен транспорт 
Ако искаш да видиш някой друг полски град, пробвай с Гданск с полетите на Райън до Вроцлав - петък се напасва добре с полета от София с точно 2 часа, но може и да е малко напрегнато, прецени си. Отиване петък, връщане неделя сутринта, така ще имаш време и за Вроцлав. Гданск е страхотен град, реално така се получава само един ден, но пак може да се придобие представа. Полетите ми се виждат скъпи, но може би сайтовете ще свалят. Аз бих си седял около Вроцлав или, ако не искаш Силезия, Вроцлав + Краков ще се напасне повече от добре.

П.П. Има една много добра и евтина транспортна карта, която покрива пограничните райони на Полша, Чехия и Германия. Може да се направи доста приятно пътуване от Вроцлав до Либерец в Чехия със спирки в Карпач и Jelenia Gura, а на втория ден да се мине пред Görlitz/Bautzen в Германия, които въобще не са за подценяване. Ще потърся как се казваше картата

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Kristian Desev каза:

Варшава е чудесна и според мен е много подценена като столица, но смятам, че ще е голямо препускане да се ходи до там за първи път в Полша и то, като си само за 3 дни. Не е малка страна и се пътува бавно, въпреки че има прекрасен транспорт 
Ако искаш да видиш някой друг полски град, пробвай с Гданск с полетите на Райън до Вроцлав - петък се напасва добре с полета от София с точно 2 часа, но може и да е малко напрегнато, прецени си. Отиване петък, връщане неделя сутринта, така ще имаш време и за Вроцлав. Гданск е страхотен град, реално така се получава само един ден, но пак може да се придобие представа. Полетите ми се виждат скъпи, но може би сайтовете ще свалят. Аз бих си седял около Вроцлав или, ако не искаш Силезия, Вроцлав + Краков ще се напасне повече от добре.

П.П. Има една много добра и евтина транспортна карта, която покрива пограничните райони на Полша, Чехия и Германия. Може да се направи доста приятно пътуване от Вроцлав до Либерец в Чехия със спирки в Карпач и Jelenia Gura, а на втория ден да се мине пред Görlitz/Bautzen в Германия, които въобще не са за подценяване. Ще потърся как се казваше картата

Вероятно ще си избера 1 или 2 градчета ( от линковете ти в по-предишното мнение)  за 1 ден и в зависимост от необходимостта с кола или с влак.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, ven62 каза:

Вероятно ще си избера 1 или 2 градчета ( от линковете ти в по-предишното мнение)  за 1 ден и в зависимост от необходимостта с кола или с влак.

 

Подкрепям за Краков и Вроцлав. Ако решиш да ползваш влак между градовете, точно срещу жп гарата във Вроцлав е хотел София. Съвсем близо до него спира автобусът до летището.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.