Прескочи до съдържание

Бари, Матера… план


招き猫

Препоръчани мнения

Като гледам има много автобуси от Полиняно до Алберобело, не виждам защо да не ви се получи. Транспорта в Пулия е много добре уреден, няма от какво да се притеснявате. 🙂  

Пропуснала съм да похваля аппа Drop ticket и да благодаря на @Argentique, че сподели. 🙂 Много е удобен, може да си купиш предварително билет/карта за градски автобус и да ги активираш, когато вече си в автобуса. Още по полезен е за влакове/междуградски автобуси , например може да купиш билет докато чакаш влака на перона, избягвайки опашките пред гишетата и машинките. Всичко е много опростено и ако си запаметил карта, буквално става за секунди. Жалко само, че аппа не е приложим за всички области в Италия.

@Jenny, виждам, че във въпросният апп може да вземеш билети за автобуса между Полиняно и Алберобело.

edit: Още нещо пропуснах 🙂

Последно като летях през Бари, шофьора на автобус 16 продаваше билети. Да знаете, да не търсите из кафета и книжарници на летището. 🙂 Но пак казвам, с приложението е много по-удобно.

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@iMari, може ли малко пояснения за приложението - активирането се чудех как става. Също така само за себе си ли можеш да купиш билет/карта или мога да купя примерно 3 билета?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , jul каза:

@iMari, може ли малко пояснения за приложението - активирането се чудех как става. Също така само за себе си ли можеш да купиш билет/карта или мога да купя примерно 3 билета?

Като купиш билет за време за градски транспорт, той си стои в профила и чака да цъкнеш validate или activate, нещо от този род, за да започне да отброява минути. Този от 1 евро в Бари е за 60мин.Купувала съм само за мен, но като гледам до 5 билета могат да се купят през приложението.

За влак билета е с фиксиран час. В потвърждението има линк към QR кода, който всъщност кондуктора сканира.

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, iMari каза:

За влак билета е с фиксиран час. В потвърждението има линк към QR кода, който всъщност кондуктора сканира.

Не знам дали важи за приложението, но за билети за регионален влак на трениталия, купени от сайта на компанията, важи следното полезно правило:

Цитат

Tickets (printed receipts) are valid for only one journey, on the section requested, on the Suburban, Regional, Direct and Inter-regional trains, provided this is allowed for from among the journey solutions offered by Italian state railways and provided the official departure time (as per Timetable) is within 4 hours from the departure of the train selected when buying (e.g.: a traveller who chooses a journey from Pavia to Milan on train R20266 departing from Pavia at 12.51 can leave from 12.51 until 15.51 on the same day).

Т.е. купуваш билет за регионален влак без място за 13:00 часа, изпускаш влака и си хващаш следващ със същия билет в рамките на 4 часа. Но по-рано не може. Текстът тук, във validity and terms of use. При последните ми ходения си добавих банковата карта в профила в сайта на трениталия и си купувах билети от там за нула време (имах и влакове със запазени места, нерегионални). Нямах ни един хартиен билет по целия път от Рим до Бергамо през Генуа.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте,

 

Може ли да препоръчате за 4 дни в Бари, като от тях само 2 са пълни какво ще е най-оптимално да се види. Пътуването ще е ноември като ще се придвижваме само с обществен транспорт. Алберобело и Матера чета, че са най-препоръчвани в района. Но ако може да препоръчате между тях дали може да се вмъкне и още нещо ще е супер.

Връзка към коментар

@master_of_germs имаше изключително полезен и изчерпателен пост, какво може да се види в областа и как да се кобинират отделните градчета. За съжаление не го вижда в тази тема, може би е в една от многото свързани с Пулия, но би било полезно този пост да се закачи отгоре на всяка една от  тези темите, защото въпросите се повтарят.

Два дни с половинките на други два дни хич не са малко за да разгледате още от областта. 🙂

От Бари се стига бързо и удобно с влак до Полиняно а маре и Остуни. Спокойно може да ги направите за половин ден и двете, с ранно тръгване или късно прибиране.

  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, 

 

Бях чела, че от Бари има влакове до Матера, а такива не намирам. Само автобуси и то тръгващи от летището, което ми е супер неудобно. 

В сряда полетът за България е в 8 вечерта. 

Моля за съвет, ако успеем да отидем тогава до Матера, дали ще ние достатъчно времето да се върнем навреме за полета или пък друг съвет как може да оползотворим деня. Като се има предвид, че сме с дете на две години. 

 

Благодаря, 

Връзка към коментар
преди 22 минути , Plamsi каза:

Бях чела, че от Бари има влакове до Матера

Тук може да видиш разписанието:

https://ferrovieappulolucane.it/en/ 

Сигурно сте чели и знаете, че терена е основно от баири, но пък може да си намерите хубаво заведение с гледка и там да прекарате време. Щом имате цял ден, времето е достатъчно. Може да отидете с влак от Бари,  да си оставите някъде багажа в Матера и после директно на летището с автобус. 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, Plamsi каза:

Здравейте, 

 

Бях чела, че от Бари има влакове до Матера, а такива не намирам. Само автобуси и то тръгващи от летището, което ми е супер неудобно. 

В сряда полетът за България е в 8 вечерта. 

Моля за съвет, ако успеем да отидем тогава до Матера, дали ще ние достатъчно времето да се върнем навреме за полета или пък друг съвет как може да оползотворим деня. Като се има предвид, че сме с дете на две години. 

 

Благодаря, 

Пътуването до Матера отнема доста време (над 90 минути в посока). Ако ще бързате за полет трябва да бързате. Иначе гарата с влаковете за Матера се намира точно до Централната ЖП гара на Бари. Отделно в Матера има доста неща за разглеждане, а и постоянно се върви нагоре - надолу по баирите.

 

Ние за последния ден в Бари си избрахме разходка до Монополи и Полиняно а маре. Влаковете се хващат от Централната гара на Бари и са доста на често. Разстоянието до там е около 30 минути с влака. Двете градчета може да ги разгледате спокойно за един ден.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Бърз въпрос: Лош избор ли е да се посети Пулия в началото на м.март за няколко дни? Ще имаме кола под наем, затова за нощувки се насочваме към/около Локоротондо. Самото метеорологично време не ме притеснява чак толкова (ясно е, че за бански няма как да става), но дали ресторанти, тратории, магазини ще работят? Да не са призрачни тези места по това време на годината?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, DaBo каза:

Бърз въпрос: Лош избор ли е да се посети Пулия в началото на м.март за няколко дни? Ще имаме кола под наем, затова за нощувки се насочваме към/около Локоротондо. Самото метеорологично време не ме притеснява чак толкова (ясно е, че за бански няма как да става), но дали ресторанти, тратории, магазини ще работят? Да не са призрачни тези места по това време на годината?

Няма лош избор за пътуване! А за Локоротондо мога да предложа прекрасно място за отсядане, пробвано май 2022.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Raindrop каза:

Няма лош избор за пътуване! А за Локоротондо мога да предложа прекрасно място за отсядане, пробвано май 2022.

Предлагай! И без това програмата тепърва започва да се заформя.

Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

...но дали ресторанти, тратории, магазини ще работят?

Само да кажа, че в Пулия има тежка сиеста. Кой ял на обяд, ял. Извън Бари бомба е паднала следобед. Била съм в Бриндизи (сравнително по-голям град) лятото – ни банка, ни бар, ни магазин, нищо. Кола ни една по улиците. Постапокалиптични картини. За малките градчета да не говорим.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , Argentique каза:

Само да кажа, че в Пулия има тежка сиеста. Кой ял на обяд, ял. Извън Бари бомба е паднала следобед. Била съм в Бриндизи (сравнително по-голям град) лятото – ни банка, ни бар, ни магазин, нищо. Кола ни една по улиците. Постапокалиптични картини. За малките градчета да не говорим.

МалИииии... не че човек не може да се съобрази с това, но и ако повече от половината места са затворени извън сезона, ще е вече проблем.

Връзка към коментар
преди 6 минути , DaBo каза:

МалИииии... не че човек не може да се съобрази с това, но и ако повече от половината места са затворени извън сезона, ще е вече проблем.

Отивайте смело. Кое да е затворено - Алберобело или Бари. Всичко е отворено.

Като бях със Светла ни валя сняг февруари. Сигурно не е валяло от тогава.

Миналият януари през деня всички барове и кафета са пълни и всички са навън ...

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , DaBo каза:

МалИииии... не че човек не може да се съобрази с това, но и ако повече от половината места са затворени извън сезона, ще е вече проблем.

Затворени са някои сладоледаджийници по обясними причини. Бях из района през декември – след часовете за обяд (грубо 12-14:30) всички тратории и доста от баровете бяха затворени. Но ми се струва, че сте хора, които ще си набележат заведенията за обяд и вечеря и няма да разчитате на сандвичарници или случайни търсения в последния момент. Храната там е прекрасна – морски дарове, бурата, дори най-простият хляб е чуден. Едно от ходенията ми в Пулия беше с основна цел неделен обяд в Остуни, за ден и половина. 

Много добре се получи. 😄

Връзка към коментар
преди 1 минута , Argentique каза:

Но ми се струва, че сте хора, които ще си набележат заведенията за обяд и вечеря и няма да разчитате на сандвичарници или случайни търсения в последния момент. Храната там е прекрасна – морски дарове, бурата, дори най-простият хляб е чуден. Едно от ходенията ми в Пулия беше с основна цел неделен обяд в Остуни, за ден и половина. 

Много добре се получи. 😄

Улучи ни. 😉 А това място в Остуни, заради което специално си ходила, би ли го споделила?

Връзка към коментар
преди 35 минути , DaBo каза:

Улучи ни. 😉 А това място в Остуни, заради което специално си ходила, би ли го споделила?

То не беше заради определено място. Беше в края на октомври, времето се разваляше, видях снимка на Остуни във фейса и си купихме билети за следващ уикенд малко слънце да видим, пък и да хапнем. 🙂

Заведението беше каквото се получи (Trattoria Sapere E Sapori), че малко се забляхме по уличките, а не седнеш ли за отварянето на ресторантите към 12-12:30, после няма места в неделя. Аз бях доволна. В много от градчетата в района има ресторанти на Мишлен, в самото Остуни видях два, но нищо не мога да кажа.
По морските заведения масово се яде крудо (сурови морски дарове), но аз не смея. Не смея и да препоръчвам, че мина година от последното ми ходене там. В Монополи има хубави заведения с морски дарове до рибарското пристанище или някъде по уличките на стария град. Сядали сме в Trattoria La Locanda dei Mercanti, пак в неделя на обяд, но през август, пълно беше с големи маси с местни с резервации и всички ядяха крудо... Чакаха и хора за маса. Цените бяха ниски в сравнение с други заведения, но сега не знам как е.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Гледам сега, че има едно приложение thefork и чрез него може да си направиш резервация за маса. Малко е кофти наистина с това планирано ядене, но то като гледам си е целогодишно и хората са му свикнали. Гледам и колите под наем... възможно ли е да са 25 евро на ден? След зверските цени последната година, направо нереално ми се струват. Абе, решено е! Ще отидем, ако ще и сняг да вали. 😉

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 15 минути , DaBo каза:

Гледам сега, че има едно приложение thefork и чрез него може да си направиш резервация за маса.

Хубаво е приложението, четеш си отзиви, цени и резервираш. Минус е, че са малко заведенията в него. Плюсове - можеш да резервираш за след пет минути дори, а някои заведения дават 20% или повече отстъпка само от храната. Ползвахме го по Амалфийското крайбрежие, че там нямахме нерви да търсим с обикаляне. А и друго си е отдалече да ти викат името на някое площадче в Амалфи сервитьорите. 🙂

Пък и да ти нарисуват такава картина... 😉

53.jpg.c391778b577591fd35efb5a112be57bc.jpg

 

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 27 минути , DaBo каза:

Гледам и колите под наем... възможно ли е да са 25 евро на ден? След зверските цени последната година, направо нереално ми се струват. Абе, решено е! Ще отидем, ако ще и сняг да вали. 😉

До края на март е нещо като извън сезон и наистина наемите са евтини. Поне така беше миналата година като гледах. От април почти двойно ...

P1110902.jpg.83a4f409cb8f23934c6da9aed2a7531a.jpg

Само не ходете с летни маратонки, че ще са ти мокри краката 🙂

 

  • Шок 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.