Прескочи до съдържание

Ходите или не по топ туристически места?


Препоръчани мнения

преди 2 минути , Duke каза:

но от едното място виждаш цял Париж (включително Айфеловата)

А от другото виждаш цял Париж (включително Монпарнас)

  • Смея се 11
Връзка към мнение
преди 4 минути , Duke каза:

Това пък защо с подобна категоричност? Опашката върви много бързо, не помня цената да е нещо кой знае какво, кабинките са достатъчно големи, а в крайна сметка гледката в ясно време е несравнима...

Не ме е блазнило, не намирам смисъл, не съм ходил. 

преди 6 минути , домосед каза:

Каква е аналогията между Айфеловата кула и кафето за 50 лева?

Кафе в София ще намериш за 50 стотинки на 50 метра от цитираното.

А колко други айфелови кули с гледка от 300 м височина ще намериш в Париж?

Няма аналогия, просто и в чужбина има места със супер надути цени на кафе, храна и други  без обяснение, както е Сан Марко, пласа Майор в Мадрид и т.н. С две думи е скъпо, само защото е на определено място-улица-площад.

 

За Айфеловата ме отказа многото народ, бяхме зимата и не исках да купувам предварително билети, понеже можеше да е лошо времето, а долу беше чудо, опашка за билет, след това за влизане според мен минимум 2+ часа щяха да отидат в чакане. Някак си всичко за което трябва да чакам часове ме отказва.

Връзка към мнение
преди 10 минути , домосед каза:

А от другото виждаш цял Париж (включително Монпарнас)

Да, де, ама един от символите на Париж е кулата, докато Монпарнас e по-скоро цирей... 😛 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 12 минути , Duke каза:

Лично аз не съм се качвал на Айфеловата не защото е скъпо, а защото предпочитам гледката от Монпарнас. Дори мисля, че цените са напълно съпоставими, но от едното място виждаш цял Париж (включително Айфеловата) като на длан и ако се качиш малко преди залез, можеш да се насладиш на невероятни гледки...

 

А не мислиш ли, че за да имаш най-добрата база за сравнение, по-добре е да опиташ и от двете, да се насладиш през твоите сетива, а не чрез нечия чужда гледна точка?

Смело бих казал, че единствената кула, панорамна площадка или каквото и да е там, предлагащо гледки от високо, на която не бих се върнал, е кулата в Останкино. Ама то там е разбираемо, имайки предвид района, в който се намира.

Връзка към мнение
В момента, vino4erpec каза:

А не мислиш ли, че за да имаш най-добрата база за сравнение, по-добре е да опиташ и от двете, да се насладиш през твоите сетива, а не чрез нечия чужда гледна точка?

Със сигурност е точно така, което впрочем важи и за теб. При следващото ми посещение на Париж ще се кача на кулата и ще направя снимка към Монпарнас. Направи същото и ти, като се качиш на Монпарнас и направиш снимка към Айфеловата. После ще направим допитване тук във форума коя от двете снимки пресъздава по-добре парижкото настроение... 😉 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да, ходим по туристически места, но както и други написаха, само по тези, които са ни интересни. Не робуваме на "must see". Когато подготвяме дадена дестинация, отваряме "must see" списъците и си избираме от тях само това, което ни е интересно и ни допада на нас. 

 

В Париж сме били 2 пъти и двата пъти се качихме на кулата, и двата пъти усещането беше коренно различно, като смея да твърдя, че втория път беше по-емоционално и запомнящо се. Колкото до кафенета и ресторанти, там винаги избягваме туристическите капани и никога не бихме пили кафе на някое туристическо място - напротив - проучваме предварително за hidden gems или на място се ориентираме къде ходят местните. 

 

В Исландия, понеже скоро се върнахме от там, да - факт, че цените са високи, но пък категорично дестинацията си заслужава! Не сме се хранили по заведения, тъй като цените им са по джоба на малко българи. За справка - хляб във веригите като Bonus и Netto е 6+ лв, за другото няма смисъл да коментираме... Пазарувахме си от веригите, нощувахме в къмпинги (бяхме с campervan) и все пак два пъти опитахме и местни ястия в заведения - в крайна сметка животът е един и човек трябва да опита от всичко. Първото беше fish&chips от едно заведение тип закусвалня, което имаше славата, че предлага най-вкусните fish&chips в Исландия. Не че бяха лоши, но не бяха нищо особено, а цената беше 2000 ISK (26+ лв), сервирани в термокутии за храна.

 

image.png

 

Втория път беше съвсем импулсивно и непланирано - последния ден, часове преди полета за България, в Рейкявик... Заведението се казва Svarta Kaffid в центъра на града.

 

IMG_9511.JPG

 

Ядохме кремсупа с агнешко и телешко месо в голяма, издълбана питка, цена 2200 ISK (60 лв за две супи), но наистина беше много вкусна (макар и доста пикантна за моя вкус) и си заслужаваше да бъде опитана. Алкохолът там е неприлично скъп - супата се предлагаше в комбинация с бира за още 1000 ISK или иначе казано, бирата излизаше 13 лв на промоция.. 🙂 

 

image.png  image.png

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение

Не съм се качила на Айфеловата кула не заради цената. Както казах, два пъти влизах в Лувъра. Отивам там, където ми е интересно. А Париж предпочитам да го гледам като пешеходка. 🙂 И да имам много време за него (точно както за Рим, Лондон или където и да е другаде). На Окото се качих заради дъщерята. Иначе - едва ли бих го направила (по същата причина, като тази, по-горе). Пък и кацайки на Хийтроу, при ясно време съществува прекрасната възможност да се наслади човек на Лондон от високо 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , Duke каза:

Със сигурност е точно така, което впрочем важи и за теб. При следващото ми посещение на Париж ще се кача на кулата и ще направя снимка към Монпарнас. Направи същото и ти, като се качиш на Монпарнас и направиш снимка към Айфеловата. После ще направим допитване тук във форума коя от двете снимки пресъздава по-добре парижкото настроение... 😉 

Дадено! Между другото, забелязвам, че с теб имаме доста сходни интереси, може да го напрвим покрай някой мач на ПСЖ в ШЛ.🤣

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 минути , Alexander каза:

С две думи е скъпо, само защото е на определено място-улица-площад.

Да. И това е съвсем нормално. Стая с гледка към морето струва по-скъпо от с гледка към паркинга. 

Това обаче не важи за кафенето с 50-те лева в София. Там няма никаква гледка. Просто - пазарен експеримент. Ако мине.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
26 minutes ago, Alexander said:

 

Няма аналогия, просто и в чужбина има места със супер надути цени на кафе, храна и други  без обяснение, както е Сан Марко, пласа Майор в Мадрид и т.н. С две думи е скъпо, само защото е на определено място-улица-площад.

Разбира се че е така и няма нищо странно в това. С кои неща не е така ? 

Location, Location, Location ! 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ходим и по туристически, и по много нетуристически места и обикновено и на двете ни харесва. Както беше писал някой горе - май не е имало място, където да не ни хареса. Може да са ни много занижени изискванията. За заведенията проучваме добре и посещаваме по-местни, но забележителностите си посещаваме всякакви. Имаме голямото предимство да сме много ранобудни и дори и на почивка, най-късно в 9 вече ни няма в хотела, airbnb-то или в каквото нощуваме (това след закуска и кафе в хотела, иначе по-рано). И това наистина се отразява на борбата с тълпите. Ама пък губим после мнооого време в снимки по разни места, та пак засичаме тълпите. Ама не е било пречка до момента де.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 46 минути , Alexander каза:

Не ме е блазнило, не намирам смисъл, не съм ходил. 

Няма аналогия, просто и в чужбина има места със супер надути цени на кафе, храна и други  без обяснение, както е Сан Марко, пласа Майор в Мадрид и т.н. С две думи е скъпо, само защото е на определено място-улица-площад.

 

За Айфеловата ме отказа многото народ, бяхме зимата и не исках да купувам предварително билети, понеже можеше да е лошо времето, а долу беше чудо, опашка за билет, след това за влизане според мен минимум 2+ часа щяха да отидат в чакане. Някак си всичко за което трябва да чакам часове ме отказва.

Мога ли да не се съглася с Plaza Mayor? Тъп пример, ама си ми е останал от сума години -  на една крачка от там в Mercado de San Miguel, прословутите сандвичи с калмари бяха около 15 Евро, на Plaza Mayor бяха по 3. 😛 

 

 Иначе на Айфеловата съм се качвал 2 пъти и при втория ситуацията беше "няма да висим по опашки и да се качваме, аз съм ходил, не е кой знае какво" в един момент минавайки от там, се оказа, че буквално няма никой и се качихме. Беше юни, беше хубаво време и си изкарахме страхотно. За сметка на това, за Монтпарнас билетите си останаха неизползвани докато бяхме последно в Париж (времето се скапа в едната вечер, забавихме се в другата и така) и родителите ми получиха подарък, като ходиха до Париж няколко месеца по-късно. И сега ми виси това "туристическо място с гледка" на което не съм се качил. 


От окото също гледката е супер, цената беше висока там, ама до голяма степен е обоснована, а опашките вървят бързо. Не помня 2 или 3 пъти съм ходил (като ходиш с различи компании, роднини и половинки през различен брой години, някой места се налага да се повтарят 😄 ), ама си беше гот. За сметка на това на Шарда не съм успял да се кача. Времето беше облачно и реших, че не си струва последните 2 пъти в Лондон. 

  

преди 26 минути , vino4erpec каза:

Дадено! Между другото, забелязвам, че с теб имаме доста сходни интереси, може да го напрвим покрай някой мач на ПСЖ в ШЛ.🤣

Включи му и концерт на Марилиън 😛 

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

А, м че то не може едното без другото. Без червейчето на куката няма стимул.
Да дам един наш пример. Мая бийч. Великият плаж, където е сниман ПЛАЖЪТ!! Въртяхме се из Ко ПиПи и един лодкар ни зариби, Ще ви водя на Мая бийч. Ама да станете рано, че само тогава е хубаво. Това последното нещо но го осмислихме. Но станахме рано, метнахме се на лодката току преди изгрев. Вероятно сте ги виждали онези дълги longtail, с много шалчета отпред. Насочихме се към остров целият заобиколен от скали. Обаче между две скали има проток и оттам ... направо в Рая. Между скалите една голяма скрита божествена лагуна. С всички екстри на тайландски плаж. Бял пясък, кристално море, разкошни палми и всичко това скрито от хорските очи. 
Бяхме първите. Беше страхотно. Някакъв пазач се появи каза: ще останете ли? Отвърнах: Завинаги! Той поиска 400 баа за природата щом ще оставаме, пъхна си ги в джоба и се ската. Настанихме се, плувахме с кеф, снимки, снимки и... Дойде една лодка с туристи, разпръснаха се. Дойде втора, дойде трета, четвърта, десета, 110 та, после още толкова и в един момент като си лежах се огледах, около мен всички бяха прави, няма къде да седнат. Скочих във водата тя пълна с нафта от лодките и ври като гъста супа. Хукнах да си търся лодкаря да бягаме. Измъкнахме се, най-после. То се падало и китайската нова година.

Та ако сега ме попитат искаш ли да видиш тайният плаж? Този чист капан: О не, невър! Но ако някой, който не е бил ме попита дали да го види ще кажа разбира се. Как да разбереш...

articles__b0ca3839c318017ec8a0018842570e40.jpg

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Ходя и ми харесва.

За туристически места зя ядене и пиене на кафе / бира / коктейл не съм убеден, че има еднозначен отговор. Много държа на качествената кухня и обичам да дегустирам - от тайни местни капанчета, за които съм чел във форум или съм видял в готварско предаване - до ресторанти, които с в списъка на Мишелин (не е задължително да са със звезди). За мен, лично, екскурзия в която само си готвя сам с продукти от супермаркет не е опция. Това не означава, че закуската или например, едното основно ядене няма да е по този начин.   

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , stormbringer каза:

И сега ми виси това "туристическо място с гледка" на което не съм се качил. 
 

 

"Най-хубавата гледка в Париж? От върха на кулата "Монпарнас", защото това е единственото място, от което не можеш да видиш самата кула."

Така се шегуват парижани, във връзка с кулата  "Монпарнас", която всички недолюбват, смятайки я за семпла кръпка, загрозяваща естетическия вид на Париж.:))))

А ти @stormbringer, да я пропуснеш! " Ах, какъв постъпък чер...":crazy::girl_crazy:

По темата - хич не може да се отговори еднозначно, категорично и правилно.

Ходим, на всякакви места - и много туристически, и не много, и  хич не. И навсякъде ни харесва по нещо. Може да не е всичко , че  то, кат е всичко прелестно и прекрасно, си има съответната цена, която плащаме, без да я харесваме.:)))

Но понеже, съм си решила, преди много години, че навсякъде, където ходим, ще опитваме от всичко хубаво и известно, което можем да си позволим, си го спазвам.

Пък, като стана въпрос за Айфеловата кула, при първото ни ходене в Париж, преди много години, не ни се клечеше на опашка, че беше зима, та си изтопуркахме нагоре пеш. Оттогава сме били още десетина пъти, всеки път се качваме, по различно време, обядвали сме и сме вечеряли по веднъж в  58 и в Жул Верн, пили сме шампанско в бара най-горе, с чудни гледки , по различно време на деня и нощта.

Пак за Париж се сещам - Мулен Руж и Лидо - също са туристически места, но и там сме били по няколко пъти и все ни е харесвало.

Само че, има няколко вида туристически места - едно е Тролтунга, да издрапаш до там без пари, друго е Негреско, на другия полюс.

Така че, много е относително -  да уточним, какво се има предвид , под понятието " туристическо място".

Освен това, всеки гледа с  различни очи, има различни изисквания и съответно - очаквания, различни възможности, начин на пътуване  и пр.

Едно е да си с кола, да имаш избор, друго е с раницата на гърба и да чакаш междуселския рейс и после да кажеш, че не ти е харесала дестинацията.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

За мен гроздето е кисело както се споменава назад не важи за всичко, мога да се кача на окото или да дам 50лв за кафе, няма да фалирам, но не виждам никакъв смисъл и затова не го правя. Добре е да се разграничава кога някой не може да плати дадена цена и кога не иска.

Примерно за ферари нямам пари, дори да искам да си купя.

@Alexander, за киселото грозде стана въпрос, когато се говореше дали дадена забележителност си заслужава, или не. Поне аз смятам, че е така, защото как мога да преценя дали си заслужава да се кача на найсти етаж на Бурж Халифа, ако не съм бил. Ако съм бил, но не ми е харесало, значи ял съм грозде, но въпреки това не ми е харесало. Да твърдя обаче, че на найсти етаж няма да ми хареса, въпреки че не съм бил там, това върви вече към самозалъгване. Също като да кажа, че няма да ми хареса да карам Ферари.

А дали ще пиеш кафе от 50 лева вече е друго. Но и там си има хора, за които би било от особена важност да пият кафе, та дори и за 100 лева, ако например смятат, че именно това кафе си прави парите. Па, като те гледам колко си активен в темата за кафето, що се дърпаш и не удариш едно кафе за стотачка 😄 

 

P.S. @Alexander, пиша всичко това добронамерено. Да не вземеш да се засегнеш за нещо! 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние ходим по туристически места. И обикновенно ни харесва. Но къде започва и свършва туристическото? Например в Хонг Конг най- туристическите снимки се правят от обществения транспорт - ферито. Ние си имаме своите малки прищевки, като хотелите Конрад и Шангри-ла, но и не отиваме на най-скъпите кафета. Така че човек трябва да опита да си позволява малки радости дори и да са туристическите радости и на другите.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ние сме ранобудни и почти навсякъде ни вали 😇  Така че можем да разгледаме отвън и най-туристическия град без тълпа, защото повечето хора по това време не са по улиците. Когато обаче е нужно да изпревариш обществения транспорт до дадено място и да отидеш преди другите, за да го видиш, ние не разполагаме с тази гъвкавост.  И страни, където всеки просто кара колата и няма никакъв друг достъп нито за местните, нито за туристите до определени места, рядко могат да бъдат оптимално посетени от нас. Но ако изпитваме някакво силно желание да отидем, пробваме, какво ще загубим? 

Дали ще се качим или не на Айфеловата кула.. не знам, едва ли ще чакаме един час, имаме твърде много енергия на този етап от живота си. Когато и ако стигнем до времето, в което можем да минем до 3 км пеша на ден, може би ще трябва да пием и ядем по цял ден и да гледаме през прозореца.  Дотогава по-добре да видим още нещо из града, където не сме се подредили с други хора. 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
38 minutes ago, Lindt said:

Когато и ако стигнем до времето, в което можем да минем до 3 км пеша на ден, може би ще трябва да пием и ядем по цял ден и да гледаме през прозореца.  

3 км. с раница или без, и нагоре или по-равното , щото има разлика ?

 

  • Смея се 6
Връзка към мнение

Ей нарочихте я тая Айфелова кула🙂

Не се тревожете за чакането. Ако искаш, няма такова. От 2018-2019 спряха кранчето на прекупвачите на билети, пуснаха и такива с час на качване, а в основите й щъкат и гладни патета, така че 15-20 минути, докато ти дойде часа, преминават в забавно чакане🙂

Повече съм чакала за кулата в Прага, а още повече за лифта към Рилските езера.

Еххх как искам някой да ме спусне в туристическия Париж😄. Не почувствах хората там като тълпа, а като разнообразие, многоликост. Имаше си място за всеки дори и в края на май на супер туристическата 2019. Най-много се накефих на черните точици под и пред Айфеловата кула - едни освободени от предразсъдъци и снобарство хора, поседнали с бутилка вино на градската поляна в очакване това “туристическо желязо” да се осветли🙂

4CB2EDCE-603E-45A7-A669-84265BEB818F.jpeg.d6ec8e1d12d84603e02da9aadfb02cce.jpeg

 

90D0E5A6-C8D3-4ACF-891C-B94AE0FF2313.jpeg.27212355aaf31836bc8038943c066890.jpeg

 

EDEB35EA-BB87-465D-8718-952AD3F0F10D.jpeg.805a938de758b937a6470aba52f8d6e5.jpeg

 

Да, ходя по туристически места...очевидно и ми харесва🙂 Имам и още мнооого в аванс.

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение

Забележителностите,където и да се намират по света,не са нито туристически капан,нито задължение.Поне според мен е така.

Лично аз съм била в Париж два пъти за по 10 дни.Кафе пих на пейка от термос,в кафене на тиха уличка,в малка сладкарничка,в бистро.Ами обичам кафе и то много.

Но усещането въобще не може да се сравни с 4-те качвания на Айфеловата кула-два пъти сутринта и два пъти по тъмно.С престой по 2 часа .

И когато след време пак посетя Париж-пак ще се кача.Навалицата и цената нямат значение,когато ми е хубаво!

Това се отнася за всички туристически места,които бих искала да посетя.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, Lindt каза:

Когато и ако стигнем до времето, в което можем да минем до 3 км пеша на ден, може би ще трябва да пием и ядем по цял ден и да гледаме през прозореца.  Дотогава по-добре да видим още нещо из града, където не сме се подредили с други хора. 

Айде, отписа половината форум... 😛 

Връзка към мнение

Аз обичам и се интересувам от природата, хората и тяхната култура. Всеядна съм. Единствено храната не ме привлича страстно и затова й отделям по - малко време и бърча нос на цени, но това не значи, че ще тръгна специално да издирвам ниски такива. 

 В този смисъл ходя и още как ! Как ще опозная местните, когато не съм видяла местата, които те смятат за ценни ? Как ще опозная световната култура , когато съм подминала хранилищата й ? Как ще видя разнообразието на природата ?

Това няма нищо общо с цените. Те никога няма да паднат. Дори и сега , след цяла година затваряне, никой не сподели, че някъде в Европа са намалили билетите на нещо си. Предполагам и по света е така.

Не разбирам как Айфеловата кула е туристически капан ? Или пък Колизеума ? 

Там , където тълпата ми дойде в повече, вдигам очи нагоре и оставаме само аз и мястото където съм, обгърнати от небето.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение

В момента, в който аз стъпя някъде заедно с величието си, и мястото става известно и "туристическо" и след мен по стъпките ми се изсипват милиони мои последователи ...

 

Затова вече не ходя никъде.

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.