Прескочи до съдържание

Дългосрочно паркиране в Истанбул....


Спас.

Препоръчани мнения

Добре де, на връщане нали се прибираш пак със същата кола през граничния пункт?

Какво значение има тогава дали е била на паркинг под митнически контрол? :huh:

Връзка към коментар

Добре де, на връщане нали се прибираш пак със същата кола през граничния пункт?

Какво значение има тогава дали е била на паркинг под митнически контрол? :huh:

 

Проблемът е, че преди "на връщане", излизаш от страната без същата тази кола, която вече се води на отчет...;)

Връзка към коментар

Проблемът е, че преди "на връщане", излизаш от страната без същата тази кола, която вече се води на отчет... ;)

Така де, но после пак си влизаш в страната със самолет и си излизаш със същата тази кола..

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това "после" обаче може и да не се случи. Пример: влизаш в страната с кола, която продаваш на някой чичо в Анадола, след което излиташ със самолет за София и не се връщаш да си вземеш колата...

Връзка към коментар

Да добавя, че аз съм оставял колата си на този "митнически" паркинг. 2 часа от стая в стая обикалях. Накрая се оказа, че можело и да не е под "митнически" контрол. Минавка голяма. Това беше преди 5 години. Специално попитах на летището и те след 30 мин. чудене ми казаха да ходя там. Абе турска му работа. Няма държава в света, която да те пусне да влезеш с кола, а на излизане да си без нея. Как става номера, не знам. Знам обаче, че в Турция има много подобни абсурди. И за магистралата имам какво да ви кажа, ама на ушенце....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 8 месеца по-късно ...

Тъй като сега и аз съм на тази вълна, намерих отговор по този въпрос в един друг форум и ще го копна тук. Това е отговор на официално запитване на форумец с ник slowtraveler:

REPUBLIC OF TURKEY

MINISTRY OF CUSTOMS AND TRADE
Tarih : 20.06.2013
Sayı : 11790

George Georgiev

Ref : Your e-mail dated 13 June 2013.
In your e-mail mentioned above, you would like to know if it is possible to come Turkey by your car and leave by airplane and returning the same route within a for example 2-3 weeks or not.
Firstly, I want to give you information about time regulations regarding taking your car into Turkey.
People are allowed to keep their cars in Turkey for 180 days in any given year. (Pensioner are allowed to keep their cars in Turkey for 360 days in any given year. But it must be proven wıth a document be translated to Turkish and approved by embassy or consulate.) You can leave Turkey without your car countless in 180 or 360 days (ıf you are pensioner) provided you delivery your car related customs authority.

At the same time, you don't have to deliver your car to related customs authority when you will leave Turkey but, you must give a commitment letter below to the related customs authority.
 

Първи вариант Декларация:
Цитат:
COMMITMENT LETTER FOR PERSONS TO GO ABROAD WİTHOUT VEHICLES
…………………………………. CUSTOMS DIRECTORATE

I request you to permit my exit abroad, unless taking abroad or leaving my vehicle which I brought on the date ……. to Turkey and which has duration until the date…….. plate no……… to the control of the customs authority since I’m obliged to exit abroad temporarily.

I declare and commit that the mentioned vehicle will be in park at the address I declared below, not to be used by others including my spouse or the persons in my lineal consanguinity as long as I stay abroad, to take it abroad when the time expired or deliver it to the customs authority and I’m informed that the time I’ve spent abroad wouldn’t be added to the duration in which the vehicle stay in Turkey.
…/…/20…
Name, Surname
ADDRESS AND TELEPHONE
The Address in Turkey :
Phone number :
The Address Abroad :
Phone number :
GSM no :
E-mail address :

It’s approved to permit the relevant person’s exit abroad without considering “The vehicle seal” existing on his passport during exit abroad
The Title and the Signature of the Authority

Пояснение за алтернатива
Цитат:
In addition to this, you can also leave your car to the related customs authority when you will leave Turkey without giving commitment letter, but this time you must give a temporary demise/abondonment letter below to the customs office.

Втори тип декларация:
Цитат:
TEMPORARY DEMISE/ABONDONMENT LETTER
…………………………………. CUSTOMS DIRECTORATE

I would like to leave my vehicle which I brought under the temporary admission from ……….. Customs Office to Turkey on the date ……… to your office since I’m obliged to go abroad because of my excuse.
In the event that I don’t take abroad or receive my vehicle or request for added duration until the date…..………… which is the end of the duration of one month determined in the article 417 of the Customs Regulation, I declare and sign that I will be deemed to leave it to the Turkish Republic on my own will and request and not to claim for any right..../../20..


Name, Surname
Signature of the person
leaving the vehicle temporarily
ADDRESS AND TELEPHONE
The Address in Turkey :
Phone number :
The Address Abroad :
Phone number :
GSM no :
E-mail address

Best Regards


Адрес /координати на централна митница, откъдето ми върнаха отговора...
Цитат:

Gumruk ve Ticaret Bakanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Muşavirliği
Adres: Hukumet Meydanı Ulus-ANKARA
Telefon: (0 312) 306 3160-61-62-63 FAX : 0 312 3068945
WEB sayfası: http://www.gtb.gov.tr
e-posta: bilgiedinme@gtb.gov.tr
 
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Не видях никъде във форума да е обсъждано как стои въпросът с паркирането на летище SABIHA GOKCEN. Някой ще помогне ли със собствен опит?

 

Оф, абе коментирахме го в някоя тема със всичките му изисквания за паркинг на коли с чужд номер и т.н., но не се сещам коя беше... На първо време, понеже предполагам полета ти е с Pegasus може да видиш това: http://www.flypgs.com/en/airport-transport/

 

Смътно си спомням, че Polina беше изнамерила по-читава опция от тяхната, ако види темата да каже. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Оф, абе коментирахме го в някоя тема със всичките му изисквания за паркинг на коли с чужд номер и т.н., но не се сещам коя беше... На първо време, понеже предполагам полета ти е с Pegasus може да видиш това: http://www.flypgs.com/en/airport-transport/

 

Смътно си спомням, че Polina беше изнамерила по-читава опция от тяхната, ако види темата да каже. 

Благодаря ти! Много полезно инфо! Хич не се бях сетил да проверя в сайта на Пегасус :blush:  Сега остава някой да каже, дали е ползвал този паркинг, имал ли е проблеми на паспорт контрола и как са го таксували.

 

А също и да предупредя, че преди два месеца на летище "Ататюрк" сурвакаха мои познати по трънската тарифа за паркинг, а не както са изнесени цените на таблото пред гишето. Те се отнасяли само за автомобили с турска регистрация :O Лично аз съм си оставял колата там многократно и не съм имал проблеми, но може да е новост или пък да са ги усетили, че са мекушави...

Връзка към коментар

Това за Ататюрк е верно, цената е само за коли с Турска регистрация, цената е различна за коли с чужда регистрация.

Има няколко варианта.

Да се възползваш от парка на пегасус или от услугата на автопарк  близо да Сабиха които предлагат shuttle до Сабиха. Обикновенно малко по ефтини. Другия вариант е да паркираш автомобила си в паркинга на някой твой познат и да попълниш декларацията за която споменава eloena и да спестиш малко лири. А това са цените за парка на пегасус EKOPARK.

post-2672-0-26436600-1428394510_thumb.jpg

Редактирано от tom777
Връзка към коментар

Това за Ататюрк е верно, цената е само за коли с Турска регистрация, цената е различна за коли с чужда регистрация.

 

И на мен ми казаха същото за Ататюрк  /след петия разговор с хора от летището/  - само за коли с турска регистрация важат по-нормалните цени. Както винаги обаче вТурция нещата са "според зависи" и по лична преценка на  - едни познати с кола с БГ регистрация са си ползвали евтината цена, но единия от тях е български турчин и с турско име..... та си ги таксуват като "наши хора".

Редактирано от Спас.
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Паркинга на Пегасус Екопарк до Сабиха някой ползвал ли го е?Могат ли там да се оставят коли с бг номера и да се лети безпроблемно после(води ли се този паркинг под митнически надзор)?Parkvia ми изкарва цена 135лири за 9 дни ,което ме устройва,но могат ли после да се заядат,че колата е с бг регистрация и да искат още?

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Ние ползвахме ето този . Юли 2016 беше 6лири, сега виждам че 9, но и курса е друг- има няма 5лв.
Всъщност паркинга е в едно мол-че и си има безплатен трансфер с голям микробус. Плащаш на излизане независимо за колко дни си го букнал. Никакви проблеми, никакви митнически декларации, никакви въпроси!

 

Е, ние улучихме денят след преврата,летището беше блокирано  и вървяхме пеш до World Atlantis, но това си е частен случай.

Удобството и времето което се спестява когато си с кола е незаменимо - с удоволствие бих го ползвал пак.

А, и никакви тол-такси и подобни не сме плащали.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ние ползвахме ето този . Юли 2016 беше 6лири, сега виждам че 9, но и курса е друг- има няма 5лв.

Всъщност паркинга е в едно мол-че и си има безплатен трансфер с голям микробус. Плащаш на излизане независимо за колко дни си го букнал. Никакви проблеми, никакви митнически декларации, никакви въпроси!

 

Е, ние улучихме денят след преврата,летището беше блокирано  и вървяхме пеш до World Atlantis, но това си е частен случай.

Удобството и времето което се спестява когато си с кола е незаменимо - с удоволствие бих го ползвал пак.

А, и никакви тол-такси и подобни не сме плащали.

Да разбирам ли ,че сте минали без въпроси и митнически декларации не точно заради паркинга?  :)  Това за паркингите под митнически контрол легенда ли е или има възмжност все пак на летището да ми искат някакъв документ и да се заядат?Че ние ще летим от Ататюрк и няма да мога да реагирам.Иначе се връщаме на Сабиха и там ми е по-удобно да оставя колата.

Връзка към коментар

Да разбирам ли ,че сте минали без въпроси и митнически декларации не точно заради паркинга?   :)  Това за паркингите под митнически контрол легенда ли е или има възмжност все пак на летището да ми искат някакъв документ и да се заядат?Че ние ще летим от Ататюрк и няма да мога да реагирам.Иначе се връщаме на Сабиха и там ми е по-удобно да оставя колата.

На Сабиха никой не ни пита за кола или митнически декларации. Мисля че са някакви измислици, пък и при толкова заводи за автомобили едва ли на някой му пука...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

На Сабиха никой не ни пита за кола или митнически декларации. Мисля че са някакви измислици, пък и при толкова заводи за автомобили едва ли на някой му пука...

Гледам в началото е цитирана информация, събирана от мен... Не бих бил толкова убеден в твърденията, че това са измислици - в края на краищата 'не от добро' ми се е наложило да я търся тази информация...

Мога да те убедя, че не са измислици - това е Законният вариант. Както навсякъде, и тук има и други варианти, които обаче могат да проработят, може и да не проработят...

Наблюденията ми с оставяне на БГ автомобил на летището:

1. На мен ми създадоха проблем (и не ми обясниха, че въобще има вариант с такава декларация). Решението ми тогава бе да върна автомобила в БГ и с такси да 'долетя' тъкмо за полета.. ( http://slowtraveler.net/?page_id=1902〈=bg )

2. Братовчед ми премина безпроблемно - никой не го е спирал

3. Приятел замина безпроблемно, а при кацането му обратно му създали проблеми. Разминал се с около 50 евро...

 

Турците имат доста заводи за автомобили, и затова - ОГРОМНИ мита за вносни автомобили. Точно затова е и по-внимателното следене да не си остави чужденец автомобила за ползване в Турция (особено имайки предвид колко турскоговорящи 'чужденци' пътуват към Турция).

Така, че всеки си има глава на раменете...

Редактирано от slowtraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Преди България да влезе в ЕС имаше подобни проблеми при ползване на автомобили с чужда регистрация в България. На едни познати унгарци им откраднаха колата в България и въпреки, че имаха документи от полицията, че колата им е открадната на границата има направиха проблем, като искаха от тях да платят разни данъци все едно са продали колата си в България. Вдигнаха голям скандал, като писаха за тях в пресата, но не знам на края как се реши казуса.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Препоръчвам Ви да не рискувате без тези декларации. Наскоро мой познат го глобиха с 600 лири и 3 часа чакане на ГПП Лесово.

Явно не всеки успява между капките. :(  Той летя през Ататюрк.

Редактирано от tom777
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 11 месеца по-късно ...

Има ли някой актуална информация по въпроса? Предстои ми полет от Ататюрк до Невшехер и искам да оставя колата на паркинга на летището или някакъв друг наблизо ако има. Реално няма да напускам Турция , защото това си е вътрешен полет и не би трябвало да с налага да попълвам декларации или подобни, как мислите? Въобще всякаква актуална информация за паркиране на автомобил на Ататюрк ще ми бъде полезна, цени, декларации, алтернатива някаква и така...

Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

https://goo.gl/maps/AuYMeYZYZEt

 

Това е пункта, който е в началото на магистралата. Лошото при него е, че трябва да се пресече пеша магистралата и да отидеш от другата страна.  Реално звучи доста опасно, но понеже скоростта се намалява заради бариерите масово хората пресичат.

 

https://goo.gl/maps/Q3sY3p6vcnH2

 

Този е точно преди Истанбул, но май месец го ремонтираха нещо и не работеше.

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Привет, тъй като темата е доста стара и коментарите за изискванията за паркиране на чужди автомобили са от 2015г

Има ли някой информация дали е още валидно изискването за паркиране на автомобила в специализиран митнически паркинг или е отпаднало.

 

Малко се притесних за тези турски изисквания. Знам ли ако се запънат митничарите да ми объркат пътуването.

Гледам , няма разлика в печатите на минаващите граница  с кола и без кола.( пътувам ,често до Истанбул и сравнявам печатите в паспорта)

Намерих паркинг в Радисън за 60лв за период от 14дни и се чудя дали да го запазвам или да търся този митническия паркинг, който ще е доста по скъп.

 

И тази декларация дали мога да я ползвам , спокойно ? Необходимо ли е да се подпише , подпечата от някой..или само аз си яподписвам и ппредоставям при нужда?

Връзка към коментар

Здравей! Наистина има изискване в турския закон ако си влязъл с кола в страната и искаш да излезеш без нея, да оставиш подписана декларация при митническите им власти, че колата е на еди кой си адрес и ще се върнеш да си я прибереш в съответния срок. Можеш и да я оставиш на специален митнически паркинг и подписваш друга декларация, която казва, че ако не я прибереш в съответния срок, остава под контрола на турските митници (силно не препоръчвам такъв вариант). Когато влизаш в Турция с кола, в паспорта на шофьора се слага специален допълнителен печат и се предполага, че ако паркираш някъде и се явиш на летището, там ще те питат къде е колата. Добрите новини обаче са, че не съм чул на някой да са му правили проблем, включително и на мен не са. Това, което направихме последния път е да оставим колата на нормален платен паркинг и да си носим разпечатано писмото, което ще намериш на страница 2 в същата тема и което се казва COMMITMENT LETTER FOR PERSONS TO GO ABROAD WITHOUT VEHICLES . Идеята ни беше в случай, че на паспортен контрол на летището питат къде е колата, да попълним писмото и да минем през митнически офис да го заверят. Затова и се явихме на паспортен контрол 3 часа преди полета, за да имаме време за реакция, ако е необходимо. Нямахме никакви проблеми, но не сме и питали никой митнически служител дали има проблем. Естествено, че ако питаме някой такъв, ще каже, че има. Ето ти и линк към тяхното министерство на митниците, към страницата с често задавани въпроси за автомобили :

 

https://ggm.gtb.gov.tr/frequently-asked-questions-faq/accompanied-vehicles

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
преди 11 часа, cck каза:

бих пожелал на новото летище да опростят процедурата за митническия паркинг.

 Дай малко инфо за процедурата за митническия паркинг. В смисъл, ако аз оставя автомобила си на немитнически паркинг на летището, след моето завръщане в Турция ще бъда санкциониран ли?

Редактирано от epetkov
Връзка към коментар
преди 34 минути , epetkov каза:

Дай малко инфо за процедурата за митническия паркинг. В смисъл, ако аз оставя автомобила си на немитнически паркинг на летището, след моето завръщане в Турция ще бъда санкциониран ли?

Мисля в други теми е коментирано, но турското правило е, че при излизане извън държавата автомобилът трябва да е оставен под митнически надзор (имат специализиран паркинг на летището, по-скъп естествено). Бият печат в паспорта на границата като влизаш с автомобил. Не, че е проблем да си го оставиш другаде, но пак принципно си в нарушение. Не мога да открия инфото в сайтът на летището, но ето дискусия в Трип-а.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.