Прескочи до съдържание

Как да си самоорганизираме Египет?


Lindt

Препоръчани мнения

Не искаш да ползваш карта ли ?

Плащахме навсякъде само с карта ( Visa)  и сега поглеждам че само в Кайро са си дръпнали сумата в USD .Другите хотели са си изтеглили в EGP (когато има възможност винаги избирам плащане в местната валута). 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , stanimir каза:

Не искаш да ползваш карта ли ?

Плащахме навсякъде само с карта и сега поглеждам че само в Кайро са си дръпнали сумата в USD .Другите хотели са си изтеглили в EGP (когато има възможност винаги избирам плащане в местната валута). 

Искам, но за 2 от хотелите пише, че са cash only - в Асуан и в Гиза. И: 

Цитат

Please note that by Egyptian law all foreign guests must pay in a foreign currency, not in Egyptian currency.

Ама по какъв курс и може ли евро, не знам. 

 

 

За Луксор и Кайро твоите хотели през agoda си теглят в лева. Не разбрах как, но понеже го направиха в неделя вечер и кърв не ме таксува за превалутиране, се зарадвах. 

 

 

 

Отделно нямам идея къде може да платим нещо с дайнърс, за да си активираме застраховката, а не обичам да си правя допълнителна. 

Връзка към коментар

Не се тревожи , от това живеят и ще намерят начин да ви вземат парите.

Не е проблем да обмените и да им платите в египетски паунди ако се налага. 

 

А защо евро? За всички държави извън Европа винаги предпочитам долари , щом така и така ще купувам чужда валута от България.

Ако вече си имаш подръка евро или пък британски паунди  разбира се и с тях ще си ок.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

Хотелите в долари ли трябва да ги плащаме задължително? Мислехме да не носим много, а да теглим на място, но те ще са в местна валута. 

 

 

Значи поне нашите приемаха в каквото искаш.  Ние платихме с революта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, stanimir каза:

Не се тревожи , от това живеят и ще намерят начин да ви вземат парите.

Не е проблем да обмените и да им платите в египетски паунди ако се налага. 

 

А защо евро? За всички държави извън Европа винаги предпочитам долари , щом така и така ще купувам чужда валута от България.

Ако вече си имаш подръка евро или пък британски паунди  разбира се и с тях ще си ок.

Еврото не го броя много за валута, че е с фиксиран курс, а и все си имаме налично. Не помня да сме ходили някога специално да обменяме, май само веднъж-два пъти сме теглили в евро от банката. Докато за още долари трябва да ходим до центъра, да теглим пари в брой, да чакаме на опашка пред чейндж. Голяма досада 😄

 

Сeга хостът ни в Асуан ни каза, че "by the way" са вдигнали цените на влака за туристи от 3 на 25 $ и сме много любопитни дали ни лъже. 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Еврото не го броя много за валута, че е с фиксиран курс, а и все си имаме налично. Не помня да сме ходили някога специално да обменяме, май само веднъж-два пъти сме теглили в евро от банката. Докато за още долари трябва да ходим до центъра, да теглим пари в брой, да чакаме на опашка пред чейндж. Голяма досада 😄

 

Сeга хостът ни в Асуан ни каза, че "by the way" са вдигнали цените на влака за туристи от 3 на 25 $ и сме много любопитни дали ни лъже. 

От Кайро до Асуан ли? Свали си приложението rail egypt (за Андроид е май само) и там може да видиш разписанията на влаковете и цените им. Колко са актуални, не знам, ама това увеличение ми се струва прекалено голямо.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

От 15.12.2022 влаковете в Египет вече имат тарифа за туристи и това ги прави толкова неадекватни, колкото и нощния спален влак за туристи.

Цената Асуан-Луксор е 25 $ за по-хубавите влакове, 45 $ е Луксор-Кайро, 50$ Асуан-Кайро

 

Бюджетна алтернатива на самолета може би са автобусите от Луксор до Кайро. От Асуан до Луксор ако не се ползва круиз, за двама тур с кола ще излезе малко-повече от тъп влак.

 

За 2 пълни дни в Египет не са ни излъгали и не са ни поискали бакшиш. Даже не ме зяпат.  

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
16 minutes ago, Lindt said:

За 2 пълни дни в Египет не са ни излъгали и не са ни поискали бакшиш. Даже не ме зяпат.  

В две изречения покри още четири теми :

"Оставяте ли бакшиш"

"Любопитни неща от света на пътешествията"

"Искам да се похваля"

"Искам да се оплача" 

  • Харесвам 1
  • Смея се 17
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

Даже не ме зяпат.  

И друг път съм го отбелязала. Вероятно е от религията им.

Те уважават омъжената жена и майката. 

А ти винаги си в комплект с Жижо.

Опитай да се разхождаш сама и ще видиш разликата! Младо, хубаво, само момиче е магнит за похотливи погледи.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Дани Магелани каза:

И друг път съм го отбелязала. Вероятно е от религията им.

Те уважават омъжената жена и майката. 

А ти винаги си в комплект с Жижо.

Опитай да се разхождаш сама и ще видиш разликата! Младо, хубаво, само момиче е магнит за похотливи погледи.

Аз пък имам други наблюдения. Бях свидетел на яки изцепки и не съм била сама. Ходих и доста облечена, само главата непокрита. Мисля, че към Луксор или курортите ще се променят нещата, спокойно! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
7 hours ago, stanimir said:

В две изречения покри още четири теми :

"Оставяте ли бакшиш"

"Любопитни неща от света на пътешествията"

"Искам да се похваля"

"Искам да се оплача" 

 

Хахахаха, оправи ми деня. Това трябва да влезе в златния фонд на форума директно. 

Връзка към коментар

Мило египетско дневниче :give_heart:

 

От години искам да спим в хотел с гледка към пирамидите.

Дори след като се наложи да си сменим датата за тура и се оказа, че ще спим пред пирамидите, без да влизаме, а 2 дни по-късно ще спим в центъра, откъдето ще ги посещаваме, не можах да се насиля да си откажа резервацията и да съм практична.

 

И вчера след нощен преход и разглеждане на египетския музей и Коптско Кайро, най-сетне се добрахме до хотела. Улицата пред пирамидите е потресаващо мизерна, с всички камили, кучета, коне, боклук и шум. 

На рецепцията на Panorama Pyramids ни посрещнаха с усмивки, с обещания за безплатна вечеря на терасата с гледка, безплатни снаксове в стаята, безтаксово плащане с карта и закуска, която специално за нас ще станат да приготвят 1 час по-рано. Задействаха ни всички аларми за измама и ни довършиха на вечерята, когато упорито носеха почерпка сокове, плодове и десерти и ни ги оставяха на масата.

 

Решихме, че най-сетне някой в този Египет ще ни постави в тъпа ситуация и се държахме студено и рязко с хората. Това не е типично за нас и си изкарахме зле и не се насладихме на гледката, светлинното шоу и даже закуската по никое време преди изгрев.

 

Е, почерпиха ни вечерята. Подариха ни и картички за спомен. Имаха и гледка. Стаята ни беше удобна и чиста. С това искам да кажа, че официално се отказваме да сме подозрителни към всичко в тази държава. Дори да ни излъже някой в следващите дни, все тая, след като срещнахме толкова и само добри хора в Асуан, Луксор, Кайро и Гиза. 

 

IMG_20221230_083838.jpg.80feeb31cf0288e4563fd0c5413a5e1b.jpg

 

  • Харесвам 17
  • Браво 9
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

.....

С това искам да кажа, че официално се отказваме да сме подозрителни към всичко в тази държава. Дори да ни излъже някой в следващите дни, все тая, след като срещнахме толкова и само добри хора в Асуан, Луксор, Кайро и Гиза. 

IMG_20221230_083838.jpg.80feeb31cf0288e4563fd0c5413a5e1b.jpg

Което ме подсеща за нещо, което съм писал тук отдавна, в зората на форума.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Lindt каза:

Мило египетско дневниче :give_heart:

 

От години искам да спим в хотел с гледка към пирамидите.

Дори след като се наложи да си сменим датата за тура и се оказа, че ще спим пред пирамидите, без да влизаме, а 2 дни по-късно ще спим в центъра, откъдето ще ги посещаваме, не можах да се насиля да си откажа резервацията и да съм практична.

 

И вчера след нощен преход и разглеждане на египетския музей и Коптско Кайро, най-сетне се добрахме до хотела. Улицата пред пирамидите е потресаващо мизерна, с всички камили, кучета, коне, боклук и шум. 

На рецепцията на Panorama Pyramids ни посрещнаха с усмивки, с обещания за безплатна вечеря на терасата с гледка, безплатни снаксове в стаята, безтаксово плащане с карта и закуска, която специално за нас ще станат да приготвят 1 час по-рано. Задействаха ни всички аларми за измама и ни довършиха на вечерята, когато упорито носеха почерпка сокове, плодове и десерти и ни ги оставяха на масата.

 

Решихме, че най-сетне някой в този Египет ще ни постави в тъпа ситуация и се държахме студено и рязко с хората. Това не е типично за нас и си изкарахме зле и не се насладихме на гледката, светлинното шоу и даже закуската по никое време преди изгрев.

 

Е, почерпиха ни вечерята. Подариха ни и картички за спомен. Имаха и гледка. Стаята ни беше удобна и чиста. С това искам да кажа, че официално се отказваме да сме подозрителни към всичко в тази държава. Дори да ни излъже някой в следващите дни, все тая, след като срещнахме толкова и само добри хора в Асуан, Луксор, Кайро и Гиза. 

 

IMG_20221230_083838.jpg.80feeb31cf0288e4563fd0c5413a5e1b.jpg

 

Туканчетата отварят много врати!

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.