Прескочи до съдържание

Коледа в Колумбия - планиране и въпроси


Lindt

Препоръчани мнения

Дано не бъркам, но за мен като ваксиниран е страхотна новина - това са им новите мерки и не очаквам да вкарват карантина или забрана за влизане

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Някой има ли представа как да се придвижим от летището в Богота до Канделария, а също и в Меделин летище до Ел Побладо. Имам в предвид с обществен транспорт, а не с такси, или с трансфер от хотела, което си е почти същото...

Връзка към коментар
преди 16 минути , ruwenzogy каза:

Някой има ли представа как да се придвижим от летището в Богота до Канделария, а също и в Меделин летище до Ел Побладо. Имам в предвид с обществен транспорт, а не с такси, или с трансфер от хотела, което си е почти същото...

За Богота, автобус от летището до първата спирка на метробуса portal El dorado и с метробуса до Канделария. Забравила съм вече номерата, но питайте на информация на летището. Навсякъде по спирките и в метробуса има персонал,  питайте, хората упътват.

Връзка към коментар

Моите 5 стинки по въпроса с жълтата треска. Аз през 2015 още нямах такава ваксина, сложих си по-късно за Африка. Тогава прекосих половината Южна Америка за месец и половина. На сухопътната граница между Боливия и Бразилия, всички местни чакаха с жълтите книжки в ръка. Аз понеже нямах, чак се притесних. Имаше само двама французи, различни от местните, и те бяха в началото на опашката. И понеже още не беше отворила границата, отидох при тях и ги питах за тази ваксина. Те казаха, че имат, но да не се притеснявам, не можело да няма пункт, на границата, в който да ме ваксинират. Уточнявам, че района пак беше малариен и жълто тресков 🙂 .Влизах в частта на Пантанал, където пак са яко джунгли и реки. На границата, НИКОЙ не ми поиска нищо и си минах като пич, без книжка.

Връзка към коментар

От летището Терминал 1, етаж 1, изход 6, номер шатъл 16-14 до Портал Ел Дорадо - безплатен шатъл

 

Спойлер

1688373462_Screenshot2021-12-10at9_23_14.png.bf5b928a3cae67651daea554920c45b2.png

 

От Портал Ел Дорадо - Трансмиленио Бус 1 до последната спирка Унивеситети

 

Спойлер

432922617_Screenshot2021-12-10at9_25_31.png.a5f98e0b23a0236dfe70f13eeeda1a94.png

 

Ето това е карта на спирката на Портал Ел Дорадо. Гледайте над вратите къде е изписан номерът на автобуса и там чакайте. Спирките са големи и различните номера спират на различни врати.

 

Спойлер

1037685778_Screenshot2021-12-10at9_28_08.png.b0aab8f67e079dcd3b49cd1d03f0f27d.png

 

https://eldorado.aero/en/servicios/transporte-publico

 

https://www.transmilenio.gov.co/publicaciones/150402/publicacionesmapa-interactivo-de-transmilenio/

 

По принцип има и едни малки автобусчета т.нар.бусети, те са като нашите маршрутки (горе-долу) и са ок за кратки разстояния в града:

https://www.sitp.gov.co/

 

Преди да се возиш в трансмилението и бусетите се искаше една карта Tullave, в която се зареждат пари и се маркира на влизане и излизане от превозното средство. Сега обаче не знам как е.

 

Редактирам се - сега чета, пак се иска тази карта Tullave - https://www.transmilenio.gov.co/publicaciones/146168/medio-de-pago-de-transmilenio/

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@DaBo

така и така си се настроила на колумбийска вълна, може ли да ни посъветваш за теглене или обмен на пари на място в Колумбия? Четем доста неприемлива информация от типа на 2 % по-лош от официалния курс на долара, фалшиви банкноти. Но пък дали ще можем да постигнем по-добро и колко често ще срещаме ATM, не съм сигурна. 

 

А ако пък ти е коледно и можеш да локализираш лампички в Богота около Канделария, ще е страхотно 🎄

Връзка към коментар

Смяна на пари - в чейндж бюрата. Гледайте за голямо чейндж бюро с повечко хора. Не се подвеждайте по евентуално по-изгоден курс. Ние си плащахме с локална кредитна и дебитна карта, а сме сменяли (когато сме пътували) в препоръчано чейндж бюро, близо до вкъщи. Хората ни познаваха и проблеми не сме имали.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Lindt каза:

А ако пък ти е коледно и можеш да локализираш лампички в Богота около Канделария, ще е страхотно 🎄

Не мога да разбера дали това е тазгодишната им карта:

 

1402304758_Screenshot2021-12-10at9_57_22.png.d942273dcfd761f8ed0ee69c99e6fc50.png

 

Ако е тя, то 2, 3, 16, 19 4, 7 са в Канделария.

https://www.rutadelanavidad.com/#inicio

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И  ботаническата градина ще е част от маршрута. 👍 Тази година доста късно са го решили, заради вируса и твърдят, че ще има 11 милиона светлини, ама дали ще успеят, не знам...

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , DaBo каза:

И  ботаническата градина ще е част от маршрута. 👍 Тази година доста късно са го решили, заради вируса и твърдят, че ще има 11 милиона светлини, ама дали ще успеят, не знам...

Ние нямаме много време, 1 вечер, ако не сме припаднали след полетите.  @Alexander може да види повече около Нова година, но ние по-вероятно да хванем свалянето им на 10-ти.

Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

Ние нямаме много време, 1 вечер, ако не сме припаднали след полетите.  @Alexander може да види повече около Нова година, но ние по-вероятно да хванем свалянето им на 10-ти.

Е, ще хванете тези в Меделин... 😉

Връзка към коментар
В момента, DaBo каза:

Е, ще хванете тези в Меделин... 😉

О, да, това със сигурност, ама тези в Богота явно или ще се блъснем в тях, или ще ги изпуснем. Със сигурност нямаме време за Ботаническата градина на отиване, а в центъра по тъмно не знам дали ще се разхождаме пеша. 

Връзка към коментар
преди 4 минути , DaBo каза:

Къде ще сте в центъра? Да погледна кое е най-близо до вас? Няма страшно да се разхождаш по тъмно... Не е съвсем джунгла, хаха.

 

Е, ние пак ще си ходим, просто не ти казвам, за да не се тревожиш :friends:

Връзка към коментар

И нашият план със Станислав за Колумбия.   Стегнато, доста наситено и полу-птичарско.....Както ние си обичаме - много не ни свърта за дълго на едно място...

 

                   ПРОГРАМА   КОЛУМБИЯ

07.02 /пон/ - Полет  София - Истанбул - Богота
08.02 /вт/  - Пристигане в Богота 13,50 ч. и разглеждане  Candelaria - Plaza de Bolivar,
                     Botero Museum, Santa Clara Church
09.02 /ср/  -  Day trip to Siecha Lakes in Chingaza Nat. Park
10.02 /чет/ - Ранен полет до Летисия - Visit Mundo Amazonico & Park Santander
11.02 /пет/ - Amazonas - Speed Boat to Puerto Narino and visit Lake Tarapoto
12.02 /съб/ - Amazonas - Back to Leticia  and Boat Trip around Rio Yavari
13.02 /нед/ - Amazonas - Monkey Island      12,55h. полет до Санта Марта
14.02 /пон/ -  Hiking Tayrona National Natural Park,  bus to Minca
15.02 /вт/ -   Minca - Coffee Farm, Waterfalls, Birdwatching
                                    bus Minca-S.Marta-Cartagena
16.02 /ср/ -   Trip to Galerazampa § Volcan de Lodo del Mingo
17.02 /чет/ -  Разглеждане Картахена - Old Historic Town, Centenario Park,
                              Castillio de San Felipe             вечерен полет до Меделин
18.02 /пет/ -  Day Trip to Guatape & El Penol
19.02 /съб/ -  Early bus to Jardin - Centro Historico, Gallito de Roca Preserve, Caves &
                       Waterfalls - Cascada La Escalera, La Cueva del Esplendor
20.02 /нед/ -  Early bus to Medellin - Plaza de la Cultura, El Castillo Museo, Cerro Nutibara,
                       Comuna 13 - Graffiti Streets                Night bus to Salento
21.02 /пон/ -  Salento - Visit Kasaduadua Nat.Reserve & Santa Rita Waterfall
22.02 /вт/ -   Day trip Cocora Valley - Acaime NP   bus to Pereira
23.02 /ср/ -   Day trip :   El Cedral - Pastora  /Cascada los Chorros/  in Los Nevados NP
                              Otun Quimbaya Flora and Fauna Sanctuary & Ucumari Parque
24.02 /чет/ -   Day trip : - Santa Rosa Termales & San Vicente Termales
                                           Night bus to Neiva
25.02 /пет/ -  Colectivo  Neiva - Villavieja   Visit Tatacoa Desert,  Bus to San Agustin
26.02 /съб/ -  Visit San Agustin Archelogical Sites & Around
27.02 /нед/  -  Bus to Popayan, разглеждане центъра,     Bus to Pasto
28.02 /пон/  - Day Trip to Laguna Verde & Azufral Volcano
01.03 /вт/ -    Visit Los Lajas Cathedral,     Flight Pasto - Bogota
02.03 /ср/ -    Day trip to Guatavita Lake & Zapiquira Salt Cathedral
03.03 /четв/  - Bogota - Monserrate Hill, Museo del Oro,  San Francisco Church
                            15,20 h   Полет  Богота - Панама - Истанбул - София
04.03 /пет/  -  Пристигане в София  късно вечерта

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар

@ruwenzogy, предполагам, че ще можем да ви дадем повече информация за част от местата след като се върнем. Притеснява ме при вас само Тайрона, не знам дали ще работи февруари, но ще попитам на място. И понеже имаме две нощувки около парка и 1 вътре, ще мога да сравня и да кажа.

Завиждам за Otun, трябваха ми още 2 дни около Манизалес. 

 

Тези места и турове между Санта Марта и Картахена може пък да представляват интерес за @izida и @Dian, ако искаш да споделиш подробности. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тайрона НП, почти сигурно няма да работи през февруари /поне това съм чел и аз/. В програмата фигурира малко за самочувствие. По всяка вероятност ще забием направо към Минка, ако не решим да се изкъпем първо по плажовете на Санта Марта...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прекрасна програма, но нещо ми е съмнителен престоя в Амазония. За Колумбия не съм съвсем сигурна, но периода януари-април е най-дъждовнияпериод по принцип в басейна на Амазонка. Над 350 мм е на месец. И като знам как може да вали дори в юни... Може и да бъркам наистина, но ви съветвам да проверите, защото никак не е приятно да си съсипете няколко дни в непрестанен дъжд и кал.

Ние ще сме през март и смятаме по-лежерно да опознаем крайбрежието и архипелазите, но ще чакам с нетърпение и да вземем някоя интересна идейка :-)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, DaBo каза:

Ходете си, ако знаеш аз колко съм ходила пеша... Просто повече на юг от центъра не отивайте.

 

Номер 3, 16 и 22!

На юг да не се ходи ли имаш предвид?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Alexander каза:

На юг да не се ходи ли имаш предвид?

На юг от Centro Historico на Богота. Иначе на юг в Колумбия няма проблем. По твоя въпрос още чакам да ми отговорят. Вече два пъти няпомням... колумбийска им работа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, Роми каза:

Прекрасна програма, но нещо ми е съмнителен престоя в Амазония. За Колумбия не съм съвсем сигурна, но периода януари-април е най-дъждовнияпериод по принцип в басейна на Амазонка. Над 350 мм е на месец. И като знам как може да вали дори в юни... Може и да бъркам наистина, но ви съветвам да проверите, защото никак не е приятно да си съсипете няколко дни в непрестанен дъжд и кал.

Ние ще сме през март и смятаме по-лежерно да опознаем крайбрежието и архипелазите, но ще чакам с нетърпение и да вземем някоя интересна идейка :-)

За Амазония , доколкото съм чел се препоръчва дъждовния сезон, за да може да се придвижваме с лодки...   Иначе, то си вали винаги...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , ruwenzogy каза:

За Амазония , доколкото съм чел се препоръчва дъждовния сезон, за да може да се придвижваме с лодки...   Иначе, то си вали винаги...

Ами аз съм била 2 пъти в Амазония. И в юни 1 път валя страхотно, с невероятна буря и дори потопен кей до хотела. а всички казваха, че е нищо спрямо дъждовете до април! Не съм била в Колумбия, а само в Бразилия - Манаус и Белем, но си ставаше отвсякъде за лодки и през юни, и през август. Август беше перфектно времето. 

Не обичам да давам съвети, че то времето си е несигурна работа, но ако го дават обичайно да вали над 200-250 мм не се хващайте да пътувате в тропическата гора. Всичко ще е залято, там дъжда е много често като стена и то не за 30 мин като в Тайланд, а с дни. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.