Прескочи до съдържание

Коледа 2021


chandni

Препоръчани мнения

novgod300.png

 

Идва любимо време от годината – декември, с неговата празнична суматоха, с бляскави светлинки, с дъх на портокалови корички и канела, с изненади под елхата. Време, в което да бъдем заедно. Да забъркаме коледни курабийки, да свием вкусни сармички. Време, в което да благодарим за хората, с които ще споделим трапезата си и да се помолим за онези, които вече не са с нас.

 

Нека в тази тема споделяме всички вълнуващи моменти и красиви идейки около подготовката ни за коледните и новогодишни празници.

kolokol59.gif

Пожелавам ви щастливи празници, споделени с любимите ви хора!

 

  • Харесвам 20
  • Браво 8
Връзка към мнение

@chandni вчера като сподели коледните картички, се сетих, че ни трябва такава тема🙂

Прекрасни са ти картичките! Сложи ги и тук да ни вдъхновяват и подстрекават😉

Аз още нищо не съм правила. Много уроци и домашни имаме с дъщерята. Само си купихме едно джудже с голям нос и шапка от миналогодишната декорация на Пепко, което бях харесала тук в темата за коледната подготовка или с подаръците😍

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 48 минути , ДиянаВ каза:

@chandni вчера като сподели коледните картички, се сетих, че ни трябва такава тема🙂

Прекрасни са ти картичките! Сложи ги и тук да ни вдъхновяват и подстрекават😉

 

Слагам картичките и тук за предколедно настроение. Аз обикновено започвам по-рано подготовката на коледните изненадки, защото сестрите ни живеят в САЩ и за да получат преди Коледа колетите ни, трябва да ги изпратим около месец по-рано. Покрай техните подаръци си купих и няколко коледни джунджурийки. Имаше много симпатични коледни нещица в Практикер.

 

IMG-067490d2fb1f756199124b0f021a53a9-V.jpg  IMG-3712bcf825287d6d75b81c4c42c31bcc-V.jpg  IMG-5f355dc59269598c1a9a1a769de2a026-V.jpg

  • Харесвам 15
  • Браво 10
Връзка към мнение

Благодаря на @chandni за чудесната тема.

Коледа е най-любимия ми празник. 

Споделям книгата,която прочетох днес.

Зареди ме с много коледно настроение и мечти за Париж-един от най-красивите градове,които съм посетила.

Вярвам,че някой ден ще го видя в цялото  му коледно великолепие!

FB_IMG_1637683781345.jpg

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , ДиянаВ каза:

А защо влизаш в коледна тема?😛

За да има баланс на мненията. Не може само да се харесва Коледа, трябва да се чуе и другата гледна точка - тази на хейтърите!

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Оффф, пак без глювайн отива работата.

И коледния дух страда ли, страда. Времето и то едно никакво за почти декември, че току изкарвам коледното  кашонче, пък после се отказвам. Давам му срок  1ви Декември:girl_wacko: / на снега де/, че малко да му замяза.

Пускам малко творчески хаос, да раздвижим коледното настроение тук

20211127_135839.jpg.6177ab2af8aaa5babc51c84a08062e7b.jpg

 

И първа доза меденки

20211127_112557.jpg.d2ab259a0fb84c745372cb8008c4cca7.jpg

 

  • Харесвам 21
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Kalina Ivanova каза:

Оффф, пак без глювайн отива работата.

И коледния дух страда ли, страда. Времето и то едно никакво за почти декември, че току изкарвам коледното  кашонче, пък после се отказвам. Давам му срок  1ви Декември:girl_wacko: / на снега де/, че малко да му замяза.

Пускам малко творчески хаос, да раздвижим коледното настроение тук

20211127_135839.jpg.6177ab2af8aaa5babc51c84a08062e7b.jpg

 

И първа доза меденки

20211127_112557.jpg.d2ab259a0fb84c745372cb8008c4cca7.jpg

 

Ех,че хубаво! 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Kalina Ivanova каза:

Оффф, пак без глювайн отива работата.

Аз алкохол не пия, но мъжът ми си купи 2019 (на последните коледни базари в Страсбург) един микс за vin chaud, както е известно във Франция, с портокалови корички, канела и не знам още какво и си прави вкъщи, като не намира разлика с това от базарите. За съжаление не сме запазили опаковката, за да напиша списък на всички подправки. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , chandni каза:

За съжаление не сме запазили опаковката, за да напиша списък на всички подправки. 

Ти миналата Коледа беше така мила да го покажеш, знам че има.

Ама не е там работатааа:girl_impossible:

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, Kalina Ivanova каза:

Ама не е там работатааа

Еее, знам, че е друго да го пиеш насред Страсбург... 😊

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Пускам една мелница, първата ни мелница. Защо ли? Защото @chandni да има едно наум, че много харесвам работата й и ако от идната седмица завалят домашните на коледна тематика, ще я помоля да преобрази мелницата подобаващо😄

89A79882-FB9C-4B1B-A0F6-670D6A07D549.jpeg.7bb00c6dbbb7a23b444974c0c7fbea2d.jpeg

Амиии, как да пропусна отбелязването на половин ден творчество и изчисления на геометрични фигури 😆

2D34DC2D-D656-49C9-B240-BDBA07816A45.jpeg.42925e3f8fd5360543cc559119b04c3a.jpeg

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение

Едно от любимите ми времена през годината!

Тъкмо снощи си говорехме с Благоверния, че е време за греяно вино. Ще взема да спретна едно през седмицата. Сигурно в сряда, че тогава ще слагаме елхата. Аз тази година бях решила да не правя коледни сладки, ама Роцев ме изненада в гръб с репликата: "отдавна не си правила английския коледен пудинг, защо не направиш един тази година?" Абе, шери, ти чак сега ли се сети? Че тоз пудинг се прави още в средата на ноември, да има време да го напои човек хубаво за Коледа. Но му обещах, че ако слуша, мога да направя един друг вариант, дето се фламбира с уиски и не му баеш 6 седмици 😂 Ама може и да не стигнем до него, понеже пътуваме (живот и здраве) между 26-ти и 31-ви.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Поздрав за всички с една песен на Sia от албума ѝ Every day is Christmas от 2018-та, която стана популярна едва през 2020 покрай TikTok Snowman challenge. 🙂 

 

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
На 28.11.2021 г. в 22:00, Роца каза:

английския коледен пудинг, 

може ли по-детайлно в грамове и милилитри, че много ме заинтригува с това напояване цели 6 седмици ???

Те, англичаните, вЕрно, че са си малко ку-ку-биу, ама чак пък толкоз....

Връзка към мнение

Една от любимите ми Коледни реклами е на Кола Кола 😊

 

Разбира се и Taste The Feeling

 

Много се радвам, че Коледа е толкова близо. Това е един от най-любимите ми празници 😉 А и другото което е 🙂 имам ден ден 😊 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 36 минути , гост каза:

може ли по-детайлно в грамове и милилитри, че много ме заинтригува с това напояване цели 6 седмици ???

Те, англичаните, вЕрно, че са си малко ку-ку-биу, ама чак пък толкоз....

Може, разбира се 🙂

Прави се обикновено към средата/края на ноември (имаше даже определена дата, ама не я помня), за да има време да се напои до Коледа.

 

Спойлер

Рецептата е на Джемма от БГ-мамма

Английски коледен кейк
източник : http://kuking.net/4_770.htm
Джемма

Вечерта се накисват:
500 гр стафиди
100 гр сушени кайсии- нарязани на дребно
150 гр сушени череши- нарязани на половинки
100 гр орехи нарязани
100 гр бадеми нарязани
75 гр портокалови кори, нарязани на ситно
настъргана кора от 1 лимон
сок от 1 лимон
4 с л портокалов сок
100 мл коняк (аз сложих "Капитан фред"- страшно е ароматен)
1 с л канела
1 с л смлян карамфил
 малко смлян джинджифил
Завива се с найлон и се оставя на хладно.

На другия ден:
Включва се фурната на 150 гр.
Застила се пекарска хартия на дъното и стените на формата.
Аз използвам метална кутия, в която после ще съхранявам кекса, тя има плътно прилепващ капак.
В купа се слага 350 гр масло, 3 с л акациев мед, 200 гр кафява захар и 150 гр бяла захар.
В рецептата е само бяла захар, но ми казаха, че ако я заменя на кафява- кексът ще се запази по-дълго свеж.
Приготвят се 350 гр брашно.
Маслената смес се разбива на крем. След това се прибавят едно по едно 6 яйца, като след всяко яйче се разбива сместта, слага се по 1 с л брашно, разбива се и чак тогава се слага следващото яйце.
Прибавя се половината от брашното, 1 бакпулвер, 100 гр смлени бадеми и плодовата смес. Разбърква се добре и се слага останалото врашно, отново се разбърква до еднородна смес. Изсипва се във формата, заглажда се добре отгоре.
Отгоре се слага пекарска хартия, двойна, завързва се (аз не я връзвах, а сложих капака, за да улегне и стои сгъната след като махна капака).
Така опакован кексът се слага да се пече 2,5 - 3 часа, докато клечката излезе суха.
Моят сега се пече- не мога да ви опиша какъв аромат се носи из къщи.

Като се изпече се надупчва на няколко места и се залива с 5 с л ром, оставя се така 30 мин.
След 30 мин се вади на решетка до пълното му изстиване. След което се завива във фолио, прибира се в метална кутия и на студено се съхранява до Коледа, като през няколко дена се напръсква с ром. А за да не се опиянчим на Коледа от кекса, може ромът да е разреден с малко портокалов сок или чай.

Ето така изглеждаше моят преди намнайсет години (сега погледнах, 2007ма е било), барабар с глазурата

 

 

Christmas pudding.JPG

  • Харесвам 6
  • Браво 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Роца каза:

Може, разбира се 🙂

Прави се обикновено към средата/края на ноември (имаше даже определена дата, ама не я помня), за да има време да се напои до Коледа.

 

  Скрий

Рецептата е на Джемма от БГ-мамма

Английски коледен кейк
източник : http://kuking.net/4_770.htm
Джемма

Вечерта се накисват:
500 гр стафиди
100 гр сушени кайсии- нарязани на дребно
150 гр сушени череши- нарязани на половинки
100 гр орехи нарязани
100 гр бадеми нарязани
75 гр портокалови кори, нарязани на ситно
настъргана кора от 1 лимон
сок от 1 лимон
4 с л портокалов сок
100 мл коняк (аз сложих "Капитан фред"- страшно е ароматен)
1 с л канела
1 с л смлян карамфил
 малко смлян джинджифил
Завива се с найлон и се оставя на хладно.

На другия ден:
Включва се фурната на 150 гр.
Застила се пекарска хартия на дъното и стените на формата.
Аз използвам метална кутия, в която после ще съхранявам кекса, тя има плътно прилепващ капак.
В купа се слага 350 гр масло, 3 с л акациев мед, 200 гр кафява захар и 150 гр бяла захар.
В рецептата е само бяла захар, но ми казаха, че ако я заменя на кафява- кексът ще се запази по-дълго свеж.
Приготвят се 350 гр брашно.
Маслената смес се разбива на крем. След това се прибавят едно по едно 6 яйца, като след всяко яйче се разбива сместта, слага се по 1 с л брашно, разбива се и чак тогава се слага следващото яйце.
Прибавя се половината от брашното, 1 бакпулвер, 100 гр смлени бадеми и плодовата смес. Разбърква се добре и се слага останалото врашно, отново се разбърква до еднородна смес. Изсипва се във формата, заглажда се добре отгоре.
Отгоре се слага пекарска хартия, двойна, завързва се (аз не я връзвах, а сложих капака, за да улегне и стои сгъната след като махна капака).
Така опакован кексът се слага да се пече 2,5 - 3 часа, докато клечката излезе суха.
Моят сега се пече- не мога да ви опиша какъв аромат се носи из къщи.

Като се изпече се надупчва на няколко места и се залива с 5 с л ром, оставя се така 30 мин.
След 30 мин се вади на решетка до пълното му изстиване. След което се завива във фолио, прибира се в метална кутия и на студено се съхранява до Коледа, като през няколко дена се напръсква с ром. А за да не се опиянчим на Коледа от кекса, може ромът да е разреден с малко портокалов сок или чай.

Ето така изглеждаше моят преди намнайсет години (сега погледнах, 2007ма е било), барабар с глазурата

 

 

Christmas pudding.JPG

Кланям ти се доземи

Това го гледам само на филм от първи ред с пуканки в ръка

 

 

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.