Прескочи до съдържание

Коледа 2021


chandni

Препоръчани мнения

преди 5 часа, Климент каза:

Малко да отклоня темата от яденето.

 

 

Да, то и аз сега като я видях тая тема, влязох да се разсея от храна и тършуване в килера, но няма, братче 😂


Ето ви малко украса, не че съм готова с дървото, карам го на парче тази година. 
Това е едно коледно селце на мъжа ми, не се знае точно откога, но и сестра му има подобно. Досега не съм му се радвала, но сега с новата къща му намерих перфектното място и съм много щастлива 😍

F5C100E4-F1FC-414C-AC0D-44D8B40C5F3A.jpeg

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Климент каза:

Малко да отклоня темата от яденето.

Тъся си жива елха . Миналата година си взех от Бриколаж.Елхата изглеждаше страхотно, но взе да жълтее .

Оказа се че основния корен е прерязан на 10 см от нивото на пръста. Не оцеля

 

Ако някой знае проверено място за живи елхи нека да сподели

 

 

Ами аз бях купила преди 4 години една супер мини елхичка от Лидъл на нашите. Като минаха празниците, я взех и я засадих на двора. Още е жива ,а знам,че трудно се хващат. Тази година пак има живи там, но според мен си е късмет. Ето я, а беше 1 педичка.

20211203_073949.jpg

  • Харесвам 13
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 1 час, luba_rizova каза:

но според мен си е късмет.

И аз така мисля.

@Климент,във всеки един градински център продават елхички.Има по-малки и по-големички.В саксия или малка кашпа.

Мой колега си беше взел мъничка и после я засади на Витоша.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето ни тук с котарака Мърморко пред Коледната ни елха. Тренираме как ще изпеем песен, или ще кажем стихотворение на Дядо Коледа, като дойде да ни носи подаръци. 🤣

 

FB_IMG_1638640135635.jpg.9eadec1c80790cd9c936b8f5550e9f6d.jpg

 

А ето я и е елхата, украсена от г-ца Костова

 

20211204_184621.jpg.6d3c9c08c8d3c30f638495dde8511af9.jpg

  • Харесвам 20
  • Браво 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Роца каза:

Даже открих и сезона на греяното вино.

В оня студ в Рованиеми, дори и аз, която не пия, открих сезона на греяното вино! :girl_crazy:В тамошния Lidl открихме едно местно греяно вино - glögiкоето много ми допадна. Слабо алкохолно и изключително ароматно. :drinks:

7002239_01.jpg

 

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Вчера подредих коледната украса у дома.

 

Нашите Ильени ви поздравяват с празниците 😂:

 

IMG_9646.jpg.b4050d288ec903bb934c724459baf274.jpg

 

IMG_9617.jpg.c5661ad8a09f1c79fa08caa3f071c519.jpg

 

Елхата

 

IMG_9640.JPG.a852da9160121c47cae2654737d4855c.JPG

 

И върху трапезарната маса:

 

IMG_9648.jpg.3633db055e5d9a945de7139ed68abad0.jpg

 

Тук-там имаме още нечища, ама засега толкова.

  • Харесвам 16
  • Браво 8
Връзка към мнение

Никога не съм обичал Коледа и най-вече сладникавия предколеден дух. Според мене отнема от смисъла на този празник за християните, а и за останалите, дори да не са вярващи. Добрите дела нямат нужда от показност, а просто да бъдат правени.

От няколко години елха не слагам (имам изкуствена в мазето, ама миналата зима нали си прибрахме едно изхвърлено на улицата кученце, та ако сега пробвам да редя елха, няма да издаяни и един ден, преди да бъде съборена 😄 )... Но всъщност преди три години, докато в коледна тиха и свята нощ в Малайзия наблюдавах в пълна тишина колония от милиони примигващи светулки, осъзнах, че никога повече изкуствените коледни светлини няма да ми дадат истинското усещане за Коледа.

 

Единственото, което си пожелавам за тази коледа, е светът и хората да спрем да сме във война по всички въпроси и да нагнетяваме напрежение за всичко. Няма нужда всеки конфликт да изживяваме, все едно сме на война... Нека сключим примирие, поне във форума, и се порадваме на простите неща дори в един отвратителен свят.

А дори и истински войни понякога са били спирани на Коледа... 

Искам да поздравя всички съфорумници с най-въздействащата коледна песен, която от няколко седмици слушам всяка вечер по няколко пъти.

 

Нека днес всички сме братя, нека довечера всички сме приятели... И да помним тези, които не доживяха да са с нас да четат тази тема...

 

 

Silence
Oh, I remember the silence
On a cold winter day
After many months on the battlefield
And we were used to the violence
Then all the cannons went silent
And the snow fell
Voices sang to me from no man's land
We are all
We are all
We are all
We are all friends
And today we're all brothers
Tonight we're all friends
A moment of peace in a war that never ends
Today we're all brothers
We drink and unite
Now Christmas has arrived and the snow turns the ground white
Hear carols from the trenches
We sing O Holy Night
Our guns laid to rest among snowflakes
A Christmas in the trenches
A Christmas on the front far from home
 
Madness
Oh, I remember the sadness
We were hiding our tears
In a foreign land where we faced our fears
We were soldiers
Carried the war on our shoulders
For our nations
Is that why we bury our friends?
We were all
We were all
We were all
We were all friends.
A Christmas on the frontline
We walk among our friends
We don't think about tomorrow
The battle will commence

When we celebrated Christmas
We thought about our friends
Those who never made it home
When the battle had commenced.
  • Харесвам 24
  • Браво 10
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@master_of_germs,

Спойлер

имаш много хубава гледна точка. Ние също бяхме спрели да празнуваме Коледа по традиционния начин. Като живееш далеч от Родината, гледната точка се променя. Използвахме времето да пътуваме до места, за които трудно се намира време и сме били на невероятни места точно на Бъдни вечер и Коледа. Харесва ни да сме далеч от суетата. Но ковидът ни спря последните две години и въпреки това, пак не спазваме традициите - седим си сами вкъщи далеч от приятели и семейства, нали те са си в БГ, а ние в друга държава. Не слагам трапези с незнамсиколко ястия и т.н., но от коледната украса не се отказвам. Не мога точно да определя, но ми създава такава топлина у дома. На всичкото отгоре, държавата в която живеем, пак се готви за война и вместо коледни пожелания, четем планове за евакуация...

 

  • Харесвам 14
  • Шок 1
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Уважавам всяко едно мнение в темата.

Лично за мен Коледа е винаги много важен празник.Топлината и уюта на дома и семейството.Никога на Бъди Вечер и Коледа не съм била на път.Винаги у дома.Кога,ако не по това време на годината се украсява точно по този начин?Кога,ако не точно сега се приготвят подаръци за всички,които обичаш и си щастлив,че имаш привилегията да си жив.

Светът не е отвратителен.Красив е.Хората го правим по-сложен с ненужно консуматорство и суета.С големи изисквания и претенции.

А всъщност какво ни трябва?Здраве и мир.Покрив и спокойствие.Обич и нежност.Толкова.

Без значение кой как приема този празник,нека да има повече толерантност.Защото винаги е по-добре да се хванем за ръце,вместо да влизаме в ненужни конфликти и ситуации.

Нека тази Коледа донесе много нови надежди и реализира един по -добър и осъзнат живот за всички хора по света.

  • Харесвам 16
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , jungfraujoch каза:

Уважавам всяко едно мнение в темата.

Лично за мен Коледа е винаги много важен празник.Топлината и уюта на дома и семейството.Никога на Бъди Вечер и Коледа не съм била на път.Винаги у дома.Кога,ако не по това време на годината се украсява точно по този начин?Кога,ако не точно сега се приготвят подаръци за всички,които обичаш и си щастлив,че имаш привилегията да си жив.

Светът не е отвратителен.Красив е.Хората го правим по-сложен с ненужно консуматорство и суета.С големи изисквания и претенции.

А всъщност какво ни трябва?Здраве и мир.Покрив и спокойствие.Обич и нежност.Толкова.

Без значение кой как приема този празник,нека да има повече толерантност.Защото винаги е по-добре да се хванем за ръце,вместо да влизаме в ненужни конфликти и ситуации.

Нека тази Коледа донесе много нови надежди и реализира един по -добър и осъзнат живот за всички хора по света.

Липсваш ми и имам нужда от позитивизма ти 🙂

Убедителна си! Специално за тебе сглобих коледно дърво на принципа "Бързи, смели, сръчни", като в основен носещ елемент в конструкцията е "жеУезният" Ото фон Винкелбух а на върха е Негово Императорско Бухжествено Величие Къвдий IV БУХ.

20211204_220855.jpg.8f306df372297a83865059b84f7ebde9.jpg

 

П.П. Новата икономка на семейното имение, г-ца Лиза Кучанова, се е разплула в подножието на елхата и (може би) няма да я събори оше тази нощ.

Но поне се сглобява наново за секунди 😉

20211126_022237.jpg.d3fc4a3c25a752cc14ac97f505f668fa.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 1
  • Смея се 12
Връзка към мнение
преди 3 минути , master_of_germs каза:

Липсваш ми 

Ти също,много.

Всъщност,липсват ми всички магеланци от сектор Специални.Добре,че имаме възможност за виртуално общуване.

Убедена съм,че не е далеч времето,когато ще си пием биричката спокойно и ще се смея искрено на така хубавото ти чувство за хумор!

Малката разбойничка е много готина!

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

и най-вече сладникавия предколеден дух. Според мене отнема от смисъла на този празник за християните,

Ех, някой да го каже! С всичките тези базарчета, еленчета, бисквитки, покривчици, шейнички, финтифлюшки, коледни партита, купони, американски джаз-песнички.... изобщо, спомнят ли си хората какво, аджеба, празнуват? Въпросът е реторичен.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 35 минути , гост каза:

Ех, някой да го каже! С всичките тези базарчета, еленчета, бисквитки, покривчици, шейнички, финтифлюшки, коледни партита, купони, американски джаз-песнички.... изобщо, спомнят ли си хората какво, аджеба, празнуват? Въпросът е реторичен.

 

подлслушан разговор от онзиден : 

- Абе, защо японците празнуват Коледа, нали са шинтоисти?

- Приятел, ти за капитализъм чувал ли си?

 

Но пък си има чар и в тази суета и празнично настроение. Да, станали сме по-цинични с годините, но друго си е някак - да се преобрази къщата, да заухае на домашни сладки, да измисляш подаръци за близките ти хора.

Аз започнах с коледното бисквидкопечене и от два дни къщата и околностите ухаят на канела, мед и шоколад. Мен ме боли кръста да рисувам по бисквидките или да слепям със сладко и кокосови стърготини като внимавам темпото на приготовление да не изостава от темпото на изяждане, за да сме постигнали перфектния баланс до Коледа - на домочадието да им е толкова втръснало от коледни бисквидки, че да мога да ги сложа на масата и да се яде и от ДРУГИТЕ неща по нея. Това е много финна наука, емпирично изведена с години практика.

  • Харесвам 15
  • Смея се 7
Връзка към мнение


За мен Коледа е най- любимото време от годината. И правя купища сладки единствено по това време. И всяка година в къщи се събираме цялата фамилия. 

image.png.fde036c690ac0670ac4da2fc2e183ca6.png

  • Харесвам 25
  • Браво 5
Връзка към мнение

@DaBoмного ме натъжи скритият ти коментар, особено последното изречение. Иначе преди това видях елените и ми се приискаха и у дома да има такива.

Аз никога не съм си давала зор за който и да е било празник, докато не ми се родиха децата, но гледам да е умерено. Обичам да имам повод да се събирам с любимите хора и да празнувам, да си украсявам къщата, да ми е хубаво и уютно.
Между другото, днес имахме гости спонтанно и те ни донесоха много вкусен кекс с “коледен” вкус - шоколадови парченца и мента, а една съседка ми донесе доста разновидности домашни бисквити, за да ми се отблагодари за баклавата, която й оставих миналата седмица.

Пожелавам на всички да намерят техния мир и спокойствие на този свят празник. За мен със сигурност това е здравето на моето семейство и близки, благодарността, че имам покрив над главата, храна на масата и щастие в сърцето. 

6604527D-DE31-4344-A535-016CB0CC7CD2.jpeg

  • Харесвам 15
  • Благодаря 1
  • Браво 6
Връзка към мнение

Да взема и аз днес или утре малко да украса за елха, да сложа лампички 😉 Ще пратя и аз малко снимки като съм готов. 

Нещо тази година още нямам настроение за Коледа 😋 дали защото е рано или защото няма сняг 😅

Като гледам всички тук сте готови 😊

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 13 часа, samuraika каза:

 

като внимавам темпото на приготовление да не изостава от темпото на изяждане, за да сме постигнали перфектния баланс до Коледа - на домочадието да им е толкова втръснало от коледни бисквидки, че да мога да ги сложа на масата и да се яде и от ДРУГИТЕ неща по нея. Това е много финна наука, емпирично изведена с години практика.

А този баланс е изключително важен 😉 

Когато навремето имах блог 😂, започвах с тестовете на коледните сладки още през ноември, да имам материал за постовете през декември. Това беше и любимото време на моите колеги и колегите на Благоверния, понеже те ми бяха основните "опитни зайчета". Даже в работата още от края на октомври започваха да ме подпитват кога ще правя коледните сладки.

 

Една от най-запомнящите се Коледи за мен беше първата ми Коледа във Франция, през далечната 1998-ма година. За първи път оставах сама на празника и колкото повече наближаваше Бъдни вечер, толкова повече ми се скапваше настроението, особено когато слушах за приготовленията на останалите. Даже коледно украсеният Париж не ме разведряваше, макар че се опитваше (оттогава датира и страстта ми към коледните витрини на Галери Лафайет). И няколко дни преди Коледа един от студентите в лабораторията, с когото се бяхме посприятелили, ме покани да прекарам Бъдни вечер с него, майка му и баба му. Толкова години по-късно споменът за тази покана и за празника, прекаран в тяхната компания още ме топли. Две абсолютно непознати за мен жени ме посрещнаха, сякаш ме познаваха от години, видях типичната френска вечеря на Бъдни вечер, изпих първата си чаша "истинско" шампанско (по традиция ме намазаха зад ушите с малко от него, като с парфюм) и тази сърдечна непринуденост помня вече повече от 20 години. За мен това е духът на Коледа.

 

@DaBo, дано при вас нещата да се успокоят и оправят.

  • Харесвам 19
  • Благодаря 1
  • Браво 8
Връзка към мнение

Поздрави от още един елен в компанията на мноооого 🍪🍪🍪🍪🍪 

Още си нямаме 🎄, но тази седмица ще разбием катинара на тавана и ще си я измъкнем😄 /един пишман майстор на капандури ни отмъкна ключа😛/

 

A8D48C56-17EC-4722-B426-335A33DD86A0.jpeg

40CC733B-AB54-4B6F-913C-A0A8BADDF5D8.jpeg

  • Харесвам 14
  • Браво 7
Връзка към мнение

Нямам нищо против Коледа, ама понеже тази година ще си я караме вкъщи и ме впрегнаха да правя украса. Та не се връзвайте на акъла на бременни жени. Видяла някакво клипче с камина от картон ... втори ден лепя кашони и слагам отгоре фолио за мебели. Пратиха ме в мазето, понеже лепилото миришело и било вредно (очевидно за мен не е вредно). Студ и влага не усещам поне, понеже лепилото е наистина добро.  Малко ми е замаена главата, ама добре, че с един паяк се заговорихме, та поне минава времето.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 31
Връзка към мнение
преди 21 минути , ivailo_radev каза:

... бременни жени.

Честито! Чудесна новина! 🤗 Сега й се е паднало, а ти й се връзвай на акъла. 😉

 

Ние отидохме днес за едно до магазин тип Практикер (ама тук деменсиите и асортиметът са огромни) и си купих още коледни неща.

 

Тук все още се произвеждат ръчно стъклени играчки. Има фабрики из цялата страна, но една от най-големите и старите е близо до Киев. Невероятно изживяване е да гледаш как се произвеждат и най-интересното е как се рисуват на ръка. Цял етаж на този магазин е с щандове със стъклени играчки, върхове за елхи и разни орнаменти. Някои от тях ама точно като от нашето детство.

Това са тазгодишните ми стъклени и ръчно рисувани играчки:

 

IMG_9652.jpg.ce0e856a7cbe6a6e51b817c84b936308.jpg

 

IMG_9651.jpg.2aa68c6d1c095df9f8ee6534a243ee3f.jpg

 

На живо са големи и още по-красиви.

 

Имаме си вече и Дед Мороз, отколешна мечта на моя мъж:

 

IMG_9655.jpg.6e5a53a44c3b70df39a4f61d6621194f.jpg

 

И още един Ильен за мен, много е смешен:

 

de2ef5ad-5b24-4ef2-90b8-e6a0a644a8a9.JPG.4ac4234151a5e571212874eb90edbba0.JPG

 

Това е фабриката за играчки, ако на някой му е интересно. В началото след като дойдохме тук, трябваше да се върна в София за моята виза средата на декември. Купих за подаръци на близки общо 15 играчки, ама големи. Опаковаха ми ги в една специална кутия и хайде като ръчен багаж с мен в самолета. Ама летя през Виена и там на рентгените като отвориха кутията и ахнаха. Събраха се служителите от съседните рентгени да ги разглеждат. Викам им: сега ако ми счупите някоя играчка, лично ще ходите да ми купите нова. 😂 Но успях всичките да ги закарам и раздам цели, целинички.

https://klavdievo.com/

 

  • Харесвам 25
  • Браво 7
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, DaBo каза:

Това е фабриката за играчки, ако на някой му е интересно.

 

https://klavdievo.com/

 

Ой, мамочки! 😍

В тази фабрика не трябва да стъпвам, че ще им изкупя поне 1/3 от асортимента, а вече имам 3 кашона с играчки за елха 😂.

Аз пък съм оставила цяло състояние в тези магазини: https://www.kaethe-wohlfahrt.com/en/home/ (последно преди 2 седмици в Брюж)

 

Новият Ильен кърти! Разкошна физиономия има!

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.