Прескочи до съдържание

Коледа 2021


chandni

Препоръчани мнения

Сега видях, че е коментиран АКК (английски коледен кейк или пудинг). Всъщност не знам дали е едно и също. 🙂 Аз правих АКК някъде преди 6-7 г., средата на ноември. Чуден стана, това е невероятен десерт. Тогава вече не ядях сладко, но редовно си го напоявах и ароматите, които се носеха от него просто ме разтреперваха от кеф 🙂 Моите хора се нахвърлиха на сладките и нещо не го оцениха този АКК. Не съм правила втори път.  Лелееееее, сега видях колко сладки съм направила тогава 😄 

Ето рецепта и моя снимка. Все още не е късно да се направи: https://www.bg-mamma.com/?topic=750768

 

192.jpg

 

196.jpg

  • Харесвам 13
  • Шок 5
  • Браво 3
Връзка към мнение

И аз искам да направя коледни сладки тази година 🎄. Обаче не знам как да си избера по-лесни и по-трайни и с какви продукти да се снабдя предварително. Може ли някой да ми препоръча изпробвани рецепти, ама без да трябва и да рисувам? 

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

И аз искам да направя коледни сладки тази година 🎄. Обаче не знам как да си избера по-лесни и по-трайни и с какви продукти да се снабдя предварително. Може ли някой да ми препоръча изпробвани рецепти, ама без да трябва и да рисувам? 

 

Кажи какво обичате - ядки, сушени плодове, мед?

  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 14 минути , Eva eva каза:

Кажи какво обичате - ядки, сушени плодове, мед?

Аз обичам кремове, тарти и плодове :nyam: 

Но ако питаш за сладките, най-много харесвам ореховки, меденки и кокоски. И кантучини и коледните маслени бисквитки със сушени плодове на Роца. Не обичам такива със сладко и кафе и повечето от шоколадовите. Но аз ще ги подарявам де, няма да ги ям 🙂

П.П.  О, ето тези харесвам, които са дебелички и пухкави: 

https://www.supichka.com/рецепта/754/бисквити-с-боровинки

 

fit_1400_933.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@Eva eva, и аз ползвах същата рецепта навремето, на Джемма (за АКК).

А една друга година правих подобен кейк, пак с много сушени плодове, но него не го поих.

@Lindt, щом обичаш ореховки, може да ти допаднат едни италиански сладки, brutti ma buoni. Те са на този принцип, но в по-неугледна форма (оттам и името им). А за меденките, едни от най-вкусните, които съм пробвала са меденките на Джули (пак от бг-мамма)

Аз както се заканвах, че сладки няма да правя тази година, така ми се доядоха от любимите ми джинджифилови. И едни локумки. Но утре откривам първо сезона на греяното вино. Тази вечер мислех за украсявам елхата, но свърших късно работа и не остана време.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Аз обичам кремове, тарти и плодове :nyam: 

Но ако питаш за сладките, най-много харесвам ореховки, меденки и кокоски. И кантучини и коледните маслени бисквитки със сушени плодове на Роца. Не обичам такива със сладко и кафе и повечето от шоколадовите. 

 

Ясно 🙂 Пускам ти няколко много любими наши рецепти, дано си харесаш нещо. Виж и в другата тема масленките, при тях вариантите са много. Не са сложни:

https://www.supichka.com/рецепта/370/меденки-с-глазура-по-класическа-рецепта

https://privanya.blogspot.com/2017/11/blog-post_55.html

https://www.supichka.com/рецепта/498/кокоски

https://www.cookwithasmile.com/коледни-сладки-снежни-топки/ 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

@Eva eva, много ми харесват бейби щоленчетата 😍

Веднъж много се борих с едни кокоски, но те хич не искаха да се споят като на снимката. Ще опитам пак, ама май не са много коледни 🙂 

 

@Роца, да, по такива грознички сладки загледах и аз, както и по напуканите. Но дали могат да издържат няколко дни? 

 

А с формичките за курабийки от какво тесто да изрязвам?

 

Връзка към мнение
преди 17 минути , Lindt каза:

@Eva eva, много ми харесват бейби щоленчетата 😍

Веднъж много се борих с едни кокоски, но те хич не искаха да се споят като на снимката. Ще опитам пак, ама май не са много коледни 🙂 

 

@Роца, да, по такива грознички сладки загледах и аз, както и по напуканите. Но дали могат да издържат няколко дни? 

 

Радвам се 🙂 Каквото и да избереш от Супичка - няма да сбъркаш. Аз с нея се научих да готвя 🙂 Добри са ѝ рецептите. На Ваня Джорджевич също. Кокоските - ами, ако ще правиш няколко вида сладки няма лошо да има и кокоски или боровинкови за разнообразие. Ако ще правиш само едни - аз, лично, бих заложила на сладки с канела - тип меденки 🙂 Меденките са доста трайни - поне 2 седмици издържат, но се слепват /ако ще ги слепваш/ 2-3 дни преди Коледа. 

 

Напуканите сладки, маслените или щоленчетата ще издържат поне 1 седмица, но ги дръж на хладно. Не навън, но някъде на студено. Аз ги държа в кутии, навън в коридора между етажите, където не се отоплява. 

С формичка за курабии можеш да изрязваш тип масленки /тези от другата тема/ или меденки. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Lindt, купи си масло, пудра захар, брашно, аромати, ядки. Това са основните продукти. Утре ще ти пусна няколко лесни рецепти.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Lindt, да напуканите и "грозните" издържат няколко дни. Както и всички видове маслени бисквити и меденките (те даже издържат и седмици). Както е казала Ева, дръж ги на сухо, хладно и в плътно затворена кутия.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

АКК по същата рецепта и аз съм правила 2-3 години подред преди години и в къщи доста се харесваше, включително и от родителите ми, на които съм носила. Аз обичам точно такъв вид сладкиши - с много сушени плодове и аромати, но скоро не съм правила понеже искам и да опитвам нови неща, а не правя повече от 3 вида сладки/ши за Коледа и не му идва ред. Ама мисля има време още да стане и може и да го спретна тази година, добре че ми напомнихте. Ще черпя и други идеи от тук.

Елхата и ние традиционно я слагаме на 1 декември, но сега остана за събота заради много работа. Но все пак покрай навалелия сняг ми дойде вече коледно настроение и с нетърпение чакам празниците.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 12 часа, Eva eva каза:

Радвам се 🙂 Каквото и да избереш от Супичка - няма да сбъркаш. Аз с нея се научих да готвя 🙂 Добри са ѝ рецептите. На Ваня Джорджевич също. Кокоските - ами, ако ще правиш няколко вида сладки няма лошо да има и кокоски или боровинкови за разнообразие. Ако ще правиш само едни - аз, лично, бих заложила на сладки с канела - тип меденки 🙂 Меденките са доста трайни - поне 2 седмици издържат, но се слепват /ако ще ги слепваш/ 2-3 дни преди Коледа. 

 

Напуканите сладки, маслените или щоленчетата ще издържат поне 1 седмица, но ги дръж на хладно. Не навън, но някъде на студено. Аз ги държа в кутии, навън в коридора между етажите, където не се отоплява. 

С формичка за курабии можеш да изрязваш тип масленки /тези от другата тема/ или меденки. 

Ева, а според теб тези домашни рафаело колко време могат да издържат? И дали имат предвид подсладено или неподсладено кондензирано мляко, че се чудя какво да го правя това подсладеното, от 4 месеца се търкаля вкъщи, а обичам рафаело. 

https://www.supichka.com/рецепта/221/домашни-бонбони-рафаело

 

Ако се питате защо разпитвам точно в коледната тема, рафаелото прилича на снежна топка и си е много подходящо :smile3:

Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

Ева, а според теб тези домашни рафаело колко време могат да издържат? И дали имат предвид подсладено или неподсладено кондензирано мляко, че се чудя какво да го правя това подсладеното, от 4 месеца се търкаля вкъщи, а обичам рафаело. 

https://www.supichka.com/рецепта/221/домашни-бонбони-рафаело

 

Ако се питате защо разпитвам точно в коледната тема, рафаелото прилича на снежна топка и си е много подходящо :smile3:

И според мен Рафаело е подходящо за коледна сладка 🙂 Издържа поне седмица, но трябва да се държи на хладно място, в затворена кутия. Правила съм ги, чудни са. Кондензираното мляко е подсладено. 

Може да си потърсиш коледни хартийки за бонбони и да ги подредиш в тях 🙂 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Може и да не съм прав, но според мен след като са домашни, а не купешки, не трябва да се казват Рафаело. Може да се ползва името на някоя друга от костенурките нинджа …

  • Смея се 9
Връзка към мнение
преди 3 минути , Брани каза:

Може и да не съм прав, но според мен след като са домашни, а не купешки, не трябва да се казват Рафаело. Може да се ползва името на някоя друга от костенурките нинджа …

Според теб Микеланджело или Донатело има сърце от лешник? 

  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Линд, ако обичаш меденки тип Лебкухен (дебели,ароматни и меки ,като тези,които купуваме от Лидъл, да речем), тези са прекрасни: https://www.kulinarno-joana.com/2020/12/lebkuchen/

Евче, и аз страдам за АКК, последните години го правех по рецепта от Гуд фуд ,страхотен е, но само аз си го ям. Преди го подарявах на един Ицо за Коледа,  но то пак остава,щото човек на Коледа е преял жестоко с баклава и какво ли не. В къщи мъжа ми предпочита щолен и се налага все щолен да правя . Дано измислим повод за АКК тази година, че грехота. 

И аз обичам да правят различни всяка година, но то почти се изчерпват видовете вече. 

Ето тези сицилианските също са много хубави , правила съм,но понеже нямам с какво да меля,ползвам пасатор и ми е играчка и не правя всеки път. Ще взема дяаси купя блендер накрая и да нямам проблем 

http://fedorcka.blogspot.com/2011/12/x.html?m=1 

Абе сладки да иска човек .

Линцерите също са супер , мисля Цвети прави всяка годин, та дано даде рецептата.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , luba_rizova каза:

Линд, ако обичаш меденки тип Лебкухен (дебели,ароматни и меки ,като тези,които купуваме от Лидъл, да речем), тези са прекрасни: https://www.kulinarno-joana.com/2020/12/lebkuchen/

Евче, и аз страдам за АКК, последните години го правех по рецепта от Гуд фуд ,страхотен е, но само аз си го ям. Преди го подарявах на един Ицо за Коледа,  но то пак остава,щото човек на Коледа е преял жестоко с баклава и какво ли не. В къщи мъжа ми предпочита щолен и се налага все щолен да правя . Дано измислим повод за АКК тази година, че грехота. 

И аз обичам да правят различни всяка година, но то почти се изчерпват видовете вече. 

Ето тези сицилианските също са много хубави , правила съм,но понеже нямам с какво да меля,ползвам пасатор и ми е играчка и не правя всеки път. Ще взема дяаси купя блендер накрая и да нямам проблем 

http://fedorcka.blogspot.com/2011/12/x.html?m=1 

Абе сладки да иска човек .

Линцерите също са супер , мисля Цвети прави всяка годин, та дано даде рецептата.

Хмм, ние ( което значи аз лично) счупихме роботчето при меленето на ядки и плодове заради едни сушени смокини :smile3:  Теоретично трябваше да издържи твърдостта им, избрахме най-правилната приставка за бадеми и лешници, но на практика са твърде лепкави и всичко стана на една непобедима маса. Купихме си резервна част и си работи, но благодаря, че с тези сладки ми напомни да внимавам. 

 

Да, обичам точно такива дебелични меденки, особено ако не ми ги мажат с гадна глазура :ok:  Благодаря! Йоана ми е любимка от преди 10 години. Винаги усложнява всичко, сигурно има френска душа, но обяснява добре и блогът й го ползвам за доуточнение, дори да готвя чужда рецепта.   

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , luba_rizova каза:

Евче, и аз страдам за АКК, последните години го правех по рецепта от Гуд фуд ,страхотен е, но само аз си го ям.

 

преди 19 часа, Eva eva каза:

и нещо не го оцениха този АКК.

Леле, как може така. Следващата година ще се завъртя в София, и да знаете, домашни сладкиши ям във всякакви количества, ще помагам.

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, luba_rizova каза:

Линцерите също са супер , мисля Цвети прави всяка годин, та дано даде рецептата.

Няма проблем за рецепта, но я имам запазена на хартия и не мога да дам линк.

5B7701CE-B4B3-45F5-A5E4-74B88D1BEE4F.jpeg.1c1e11dfc4bd5ae82a2a8d0f1111ea9d.jpeg

Аз уж нямаше да правя сладки тази година, но неусетно заредих продукти. А и @Mary ме провокира с нейните чуднотии тези  дни…. Ще се опитам да не са 12-15 вида поне, че не съм много читава напоследък😃

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Аз харесвам като меденки и т.н чешки пернички, правила съм ги няколко пъти по рецепта от блога "За дългът към удоволсвието", но какво се е случило с този блог - не знам, сега не мога да го намеря, намирам само това (освен обичайните съставки имат и бахар и какао и тестото става наистина много лесно за работа):

https://blogovoditel.com/recepta/cheshki-pernichki/2017/

 

Харесвам също и маслени анасови сладки, но нещо не мога да намеря рецептата за тях също. Уж като ми хареса нещо го пиша в един тефтер, понеже забравям по коя рецепта между многото из интернет съм правила нещо, но къде пиша, къде не пиша - не съм много постоянна, много жалко, че не мога да ги намеря, защото бих ги направила пак ;-(

 

Тази година може би ще направя тези капучинови звезди, понеже отдавна не съм правила, а имам един пакет марципан, на който ще му изтече срока сигурно скоро: http://passionscooking.blogspot.com/2010/12/blog-post_1117.html

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Бръмбар каза:

маслени анасови сладки

Виж тези. Имаше едни анасонова луни, но мойте хора нещо не харесват аромата и съм загубила рецептата.

84E7DE96-A39D-4F3C-AB8A-E73282BDE9A2.jpeg.5e645610a810c57e01727eb98c42165b.jpeg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , denita каза:

О, тези и аз си ги харесах вчера, ама за вкъщи след празниците :nyam:

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Малко да отклоня темата от яденето.

Тъся си жива елха . Миналата година си взех от Бриколаж.Елхата изглеждаше страхотно, но взе да жълтее .

Оказа се че основния корен е прерязан на 10 см от нивото на пръста. Не оцеля

 

Ако някой знае проверено място за живи елхи нека да сподели

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.