Прескочи до съдържание

Идните няколко месеца на magelanci.com


Препоръчани мнения

По-скоро проблем ще е привличането на нови потребители ,които трудно ще намерят смисъл да плащат за нещо непознато. 

За тези , които сме постоянното присъствие тук едва ли ще има драма. 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Само като идея. Новите потребители да имат безплатен достъп за определено време - примерно 3-4 месеца. След което да плащат такса. Така ще може да се ориентират в нещата. А за старите да се въведе годишна такса.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Абсолютно съм съгласна да се въведе задължително платено членство (в размер на 30-50 лв.), за да може да се четат темите и да се пускат нови. Както @stanimir е отбелязал това едва ли ще е драма за всички нас, които сме спестили хиляди лева, благодарение на този форум. Аз твърдо заявявам, че със сигурност искам този форум да продължи да съществува, защото ми е бил и продължава да е едно от най-любимите ми местенца в целия Интернет. ❤️

 

За да не е извендъж " Дай да видя тази тема" и после бам - надпис " За да прочетете темата, е необходимо плащане на еди какво си ....." си мисля, че за новите потребители е необходимо да се въведе някаквъв безплатен период, в който да тестват сайта, да се убедят в това колко полезна информация има в него и вътрешно да достигнат до нагласата, че този сайт ще им е необходим и в бъдеще. И по този начин след изтичане на този безплатен пробен период, просто с лекота да платят необходимото за членство. Като продължителност на този безплатен период ми се струва, че нещо от рода на 3 месеца е ок (1 месец ми се струва малко като вземе предвид тематиката на сайта).

 

PS

Писали сме абсолютно едно и също с @MayaS

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 56 минути , dimitrov6 каза:

Във Бг мама има също отделни теми за Wizz и Ryanair,но не са толкова активни.

Имаше време, в които най-яките трикове за пътуване се споделяха първо тук. После изтичаха моментално в бгмама от вече неактивни тук участници, но там звездееха (и може би още е така) като автори.

 

А колко ли авантюристични групи за организирани пътувания се навъдиха във Фейсбук, вследствие пак на информация, споделяна тук? 

 

А колко приятелства, създадени във форума, преминаха изцяло във Фейсбук и колко информация вече се споделя само в лични съобщения и в акаунтите на социалните мрежи?

 

 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

моят скромен опит сочи, че хората са склонни да плащат абонаменти за два типа сайтове, такива от които получават:

 - развлечение/entertainment - примерно стрийминг платформите

и

- инструменти за изкарване на пари /било то професионални интереси, инвестиции и тн./,

 

но не и за такива, които евентуално нещо биха им спестили, казвам евентуално, защото не всеки посетител тук се интересува от страшни оферти, които ще му спестят левове, но ще му отнемат пък доста време в други потенциални разправии, технически, комуникационни, всякакви; също така наистина досега не съм попадала на цялостно платен форум (място за дискусии, обсъждане, хоби-въпроси), максимум отделни негови секции, от които пак може да се изкарат пари (не да се спестят)... тук често се обсъжда и закриване на карти с годишна поддръжка от порядъка на споменаваните суми за членство, но изведнъж предполагаме, че същите хора биха платили подобна цена, влизайки няколко пъти на ден или седмица, за да:

 

1/ помагат на други, отговаряйки на често повтарящи се въпроси

2/ преглеждат по навик съдържание, което не им е от особена практична полза

3/ разглеждат десетки еднотипни снимки, от които примерно няколко хващат окото на ценител (това не подценява емоциалната им значимост за авторите им)

4/ споделят известни на тях трикове, за да спестят пари на някакви други хора

 

... не ми се вижда много вероятно и за стари потребители, камо ли за нови или тепърва откриващи форума

 

от друга страна - разбира се, че не е честно един човек да плаща всички технически разходи по съществуването на мястото; трудът и времето на ангажираните наистина не може да се остойности лесно, защото е и субективна преценка, но поне за обективно финансово измеримите разходи е редно да се поделят между всички, на които им е важен форумът; ако предположим, че има около стотина активни членове, какво пречи да се пробва с кампания за дарения за сума, пропорционално разпределена на подобна бройка?

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
43 minutes ago, saved_ said:

Абсолютно съм съгласна да се въведе задължително платено членство (в размер на 30-50 лв.), за да може да се четат темите и да се пускат нови. Както @stanimir е отбелязал това едва ли ще е драма за всички нас, които сме спестили хиляди лева, благодарение на този форум. Аз твърдо заявявам, че със сигурност искам този форум да продължи да съществува, защото ми е бил и продължава да е едно от най-любимите ми местенца в целия Интернет. ❤️

 

За да не е извендъж " Дай да видя тази тема" и после бам - надпис " За да прочетете темата, е необходимо плащане на еди какво си ....." си мисля, че за новите потребители е необходимо да се въведе някаквъв безплатен период, в който да тестват сайта, да се убедят в това колко полезна информация има в него и вътрешно да достигнат до нагласата, че този сайт ще им е необходим и в бъдеще. И по този начин след изтичане на този безплатен пробен период, просто с лекота да платят необходимото за членство. Като продължителност на този безплатен период ми се струва, че нещо от рода на 3 месеца е ок (1 месец ми се струва малко като вземе предвид тематиката на сайта).

 

PS

Писали сме абсолютно едно и също с @MayaS

 

Така е ,но точно в този форум добре познаваме човешката изобретателност, стане ли дума за заобикаляне на правила. Примерно с 365 акаунта в букинг ,opodo Prime и т.н.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 минути , stanimir каза:

Така е ,но точно в този форум добре познаваме човешката изобретателност, стане ли дума за заобикаляне на правила. Примерно с 365 акаунта в букинг ,opodo Prime и т.н.

 

Точно това си помислих и аз.

 Подкрепям идеята за годишен членски внос.

Връзка към мнение
преди 23 часа, Георги каза:

В момента практически няма приходи, а разходите си вървят.

Може ли да посочиш някаква приблизителна сума годишно?

Връзка към мнение
Георги Матеев

Не забравяйте къде живеем. Форумът няма никакъв шанс, ако премине към стриктно платен формат. Разбира се, някакви 80-100 хардкор поддръжници бихме плащали месечна / годишна вноска, но това определено не важи за по-малко активните или нови потребители и ще е крайно недостатъчно да генерира постоянен приход, който да покрива всички разходи и да генерира някаква печалба, оправдаваща цялата занимавка.

 

Според мен рекламите са най-разумното решение, а ако и те не проработят - продажба на форума може да не е чак толкова лоша идея. Спокойно мога да си представя магеланци като специализиран подфорум на бгмама (примерно), които очевидно са намерили начин как да оцеляват финансово. Честно казано би ми било все тая дали ще влизам на magelanci.com или на bg-mamma.com/magelanci, стига тематиката да се запази.

 

П.С. Току-що отворих бгмама и познайте какво ме посрещна на заглавната им страница. Огромен рекламен банер на Lufthansa.

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

От сравнително автоматизираните:
- Защо не искате реклами?
- Защо сте се отказали от афилиейт програмите в линковете към чужди сайтове? (имам предвид типа на Експедиа, Букинг, Момондо и т.н)
- На сбирките не ходя, но виждам, че има такива, там събира ли се някаква символична "такса" за участие в този своеобразен нетуъркинг - както примерно човек дава вход, за да влезе в клуб, консумацията си е отделно?

 

От тези, които изискват значителна поддръжка и комуникация - нямам идея каква и колко е посетителската база на Магеланци, за да имат смисъл:
- Какви са отзивите от компании и маркетинг агенции да се ползва базата за проучвания, пазарни, продуктови (напр. кредитни карти, застраховки и подобни).
- Продажба на удобно форматирани или хитри продукти за пътувания тип "Чанта с актуалните за 2022 размери на Ryanair за ръчен багаж", "Яке с 56 джоба, които да напълните и да спестите от таксата за багаж" и т.н.

 

Не знам как си го представяте платеното членство. Аз примерно бях попадала през Гугъл на форума доста преди да се регистрирам в него, тогава много пътувах и съдържанието му не беше моето нещо. После родих, пиша тук основно покрай пандемията, когато правилата се сменяха често, имаше много неизвестни във всеки аспект на живота, не само за пътуванията. Споделянето на информация и вълнения по тази тема в Магеланци ми беше приятно и полезно. Като погледна назад във времето - вместо да обикалям новинарските сайтове и форуми/групи за всички държави, бих плащала за информация как се движат нещата, какво се клюкари да се приеме или отпадне като мерки, колко дози и теста ми трябват... Но не бих си плащала за пътеписите, нито за многото странични коментари, които са част от формата форум, кой къде се снимал "В момента съм" - от друга страна, не съм запозната със статистиката на форума, но вярвам, че такива теми правят най-многото трафик, а форумите се нуждаят от дискусии за активност, иначе са просто копи-пейст на прес рилийза или новинарската статия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Coo каза:

 

 

Не знам как си го представяте платеното членство. Аз примерно бях попадала през Гугъл на форума доста преди да се регистрирам в него, тогава много пътувах и съдържанието му не беше моето нещо. После родих, пиша тук основно покрай пандемията, когато правилата се сменяха често, имаше много неизвестни във всеки аспект на живота, не само за пътуванията. Споделянето на информация и вълнения по тази тема в Магеланци ми беше приятно и полезно. Като погледна назад във времето - вместо да обикалям новинарските сайтове и форуми/групи за всички държави, бих плащала за информация как се движат нещата, какво се клюкари да се приеме или отпадне като мерки, колко дози и теста ми трябват... Но не бих си плащала за пътеписите, нито за многото странични коментари, които са част от формата форум, кой къде се снимал "В момента съм" - от друга страна, не съм запозната със статистиката на форума, но вярвам, че такива теми правят най-многото трафик, а форумите се нуждаят от дискусии за активност, иначе са просто копи-пейст на прес рилийза или новинарската статия.

А всъщност точно това беше моята причина да спра да правя редовни дарения за форума.  Тази тема, "ковидната", вместо да сплоти магеланската общност я разеедини и направи членовете врагове, по начин, по който вече няма връщане назад. Много магеланци напуснаха форума, а други спряха да пишат. Вместо свобода на словото тук съществуваше свободия и свободно поле за всякакви конспиративни теории.

 

Нека да има реклами, някаква дейност по продажби и т.н, нека да има и свободни теми, но темите, заради които пътуващите сме тук и от които определено имаме полза да бъдат с някаква членска такса. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Със сигурност опциите не са много, аз бих ги свел до:

- Платено членство: Тук има възможност за ограничен достъп до определени секции от форума като темите-пътеводители, темите с промоции и кодове за отстъпка или изцяло платено членство във форума + няколко месеца гратисен период, както беше споменато по-горе. (Това със сигуност ще доведе до голям ръст на призрачните акаунти). Предполагам е възможно и да се направи членска карта, с която се получават определени отстъпки в различни търговски обекти партньори на форума.

- Реклами.

- Продажба на брандирани артикули.

 

Според мен съчетание от първото и второто би сработило най-добре. Честно казано аз бих плащал членски внос за да имам достъп до систематизираната информация, която е налична тук и е събрана с много труд. Също така вместо огромно ровене в гугъл, винаги пускането на една тема по даден въпрос ще донесе бързи отговори, които спестяват време.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Брандираните артикули вероятно също се купуват от 80-100 човека, и организацията по тях едва ли носи приход който да оправдава изгубеното време. Като се сетя как гротескно приключи и кампанията  с магелански мили ...

Разбирам стремежа и жаждата за безплатни неща , но когато ножа опре до кокала явно ще трябват по-радикални промени.

За тия десетина години  много "велики" пътешественици ,блогъри ,влогъри ,експерти, ценители ,оплодители  и т.н.  из целия нет се нароихме от тук.

 

Докато не се появи банер на eSky, нищо още не е изгубено 😉

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 23 минути , Coo каза:

Защо сте се отказали от афилиейт програмите в линковете към чужди сайтове? (имам предвид типа на Експедиа, Букинг, Момондо и т.н)

Паднаха в конкуренция с кешбек от букинг през линк. И аз минавах от там...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Трябва повече гъвкавост. Букинг е голям играч, лесен и достъпен, но не е центърът на галактиката. Почти всички новаторски сайтове и услуги имат афилиейт програми и не говоря само за резервация за хотели, а и за всичко друго - резервации на транспорт, дневни екскурзии и т.н.. В днешно време нещата се разводниха и се намесиха и много нови играчи. 

Някой открие мега далавера в някой сайт и пусне тема... супер! Джойнваш афилиейт програмата им и яхваш момента. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имаше един сайт за запознанства GepiMe.com. Плащал съм веднъж 10 евро за година,но членовете му намаляха много откакто стана платен,а вече незнам дали съществува.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не видях сред мненията да се споменава Patreon. Гледам, че доста се ползва из нет пространството от всякакви създатели на съдържание (особено ютубъри). Могат да се нагласят membership levels с различни преимущества, цели за месеца, мисля, че има и функционалност за еднократни дарения. Лесно е за ползване и с приятен интерфейс. Мисля, че ще е добре да се пробва. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 53 минути , Георги Матеев каза:

Според мен рекламите са най-разумното решение, а ако и те не проработят - продажба на форума може да не е чак толкова лоша идея. Спокойно мога да си представя магеланци като специализиран подфорум на бгмама (примерно), които очевидно са намерили начин как да оцеляват финансово. Честно казано би ми било все тая дали ще влизам на magelanci.com или на bg-mamma.com/magelanci, стига тематиката да се запази.

И аз така мисля, но бедата е че достъпът до сериозни рекламодатели е ограничен. Ако някой има връзки и опит в тази сфера, с радост приемам съвети. Но общо взето изборът е или между изцяло шит реклами за отслабване, мъжки проблеми, в най-добрия случай хазарт, които едно на ръка са ужасни, втора ръка не носят сериозни приходи и постоянно трябва да се разправяш с фирмите, които ги предоставят. Другия вариант са големите рекламодатели, които работят с големите портали - това биха били реклами на техника, автомобили, авиокомпании, такива биха били перфектни, но няма как да стигна до тях.

 

Пак казвам - профилът на посетителите тук е много примамлив според мен за тези рекламодатели (то сигурно всички така казват). Трафикът също бие доста от по-малките сайтове към големите медийни групи, но нямаме достъп до тях.

 

За продажба/инвестиция и т.н. също съм отворен при сериозен интерес.

 

Преди 1 час, Zaro каза:

Може ли да посочиш някаква приблизителна сума годишно?

Не 🙂 Както казах, основния проблем не е физичното оцеляване, основният проблем е как приходите да са на ниво, което да оправдае усилията и нервите вкарани в сайта. Нека го кажа така, всеки път когато някой почне да бучи заради изтрито мнение, колкото и търпеливо да опитам да обясня защо се случва, в голяма част от случаите поемам, така да го кажем, голяма доза храна. Би трябвало да си ги пускам между ушите, но да речем такъв спор може спокойно да ми отрови някоя вечер - време, което аз искам да го прекарам приятно и спокойно със семейството си. Цената на това е много по-различна от цената на хостинг и софтуер... Нещо повече, ресурсът от нерви, който можеш да отделиш е изчерпаем и съм сигурен, че всеки от модераторите тук го е изпитал.

 

преди 59 минути , Coo каза:

От сравнително автоматизираните:
- Защо не искате реклами?
- Защо сте се отказали от афилиейт програмите в линковете към чужди сайтове? (имам предвид типа на Експедиа, Букинг, Момондо и т.н)
- На сбирките не ходя, но виждам, че има такива, там събира ли се някаква символична "такса" за участие в този своеобразен нетуъркинг - както примерно човек дава вход, за да влезе в клуб, консумацията си е отделно?

 

От тези, които изискват значителна поддръжка и комуникация - нямам идея каква и колко е посетителската база на Магеланци, за да имат смисъл:
- Какви са отзивите от компании и маркетинг агенции да се ползва базата за проучвания, пазарни, продуктови (напр. кредитни карти, застраховки и подобни).
- Продажба на удобно форматирани или хитри продукти за пътувания тип "Чанта с актуалните за 2022 размери на Ryanair за ръчен багаж", "Яке с 56 джоба, които да напълните и да спестите от таксата за багаж" и т.н.

Ще се хвана за твоето мнение, че е добре систематизирано.

 

- Искаме реклами вече, ама не боклукчави. Виж по-горе.

- Защото не проработиха. Пробвах какво ли не, изчерпах всичко. Накрая стоеше една иконка на букинг горе вляво в менюто, супер ненатрапчиво и супер удобно, на който му е мерак да помага, накрая и нея я махнах просто защото не върши работа. Някои месеци имаше по 1-2 резервации през линковете, докато темите за уиз и букинг бумтяха от дискусии на кой кога не му е изплатен кредита.

- Хората по сбирките са една малка част от всичките посетители. Макар и да се предполага, че на сбирките е много по-удобно да дадеш сума, то и тук имаше предостатъчно удобни методи да се подкрепи доброволно финансово сайта. Особено сравнено с финтовете по цъкане на 20 сайта за да се свали цена 🙂

 

И въобще, повечето идеи с артикули, абонаменти и т.н. бяха пробвани. Не само бяха пробвани ей така да има, бяха вложени неимоверни усилия в тях, просто не стана.

 

Относно платеното участие, деликатна тема ще е, която ще се премисли много. Не мога да поставям зад ключ доброволно генерирано съдържание от останалите, не може ти да напишеш пътепис, а после аз да ти кажа дай 20 лева за да прочетеш този пътепис. Идеята, която ми се джурка в главата е ограничаване на достъпа по дата - свободния ще е за теми, от преди седмица/две/месец например, а който иска да пише и чете по актуалните въпроси да е с платено членство. Също така, споделянето на информация, пътеписи, истории и т.н. вероятно ще носи безплатни "кредити", така че който споделя много не трябва да се притеснява, че ще му се налжи да плаща. Всичко това като идея е в много суров формат и тепърва ще видя дали е възможно технически и къде и как ще се шлифова. 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Георги каза:

Да отбележа, че и тук не целим покриване на минималните технически разходи, а и приходи, които да са достатъчни да оправдаят цялата занимавка и вложения труд. Не мога да ти кажа, разходите за сайта за Х, но аз си оценявам труда на 10Х, до момента сме събрали 3Х, така че дай пари. Трябва да стане по-естествен начин. 

 

 

Хостингът е около 25% от текущите разходи, а и честно казано това е най-критичната част и не може да се повери ей така на доверие. Виж и това в предишния параграф.

 

 

 

 

преди 42 минути , Георги каза:

Не 🙂 Както казах, основния проблем не е физичното оцеляване, основният проблем е как приходите да са на ниво, което да оправдае усилията и нервите вкарани в сайта. Нека го кажа така, всеки път когато някой почне да бучи заради изтрито мнение, колкото и търпеливо да опитам да обясня защо се случва, в голяма част от случаите поемам, така да го кажем, голяма доза храна. Би трябвало да си ги пускам между ушите, но да речем такъв спор може спокойно да ми отрови някоя вечер - време, което аз искам да го прекарам приятно и спокойно със семейството си. Цената на това е много по-различна от цената на хостинг и софтуер... Нещо повече, ресурсът от нерви, който можеш да отделиш е изчерпаем и съм сигурен, че всеки от модераторите тук го е изпитал.

 

 

малко след като си пуснах мнението, се върнах да прочета по-внимателно назад, и ми стана ясно, че всъщност това, което предложих, а и други хора, няма да е работещо, защото не става дума за съществуването на мястото като обезпеченост, а именно за субективната част - нещо, което да осмисли вложеното  (усилия и нерви, както ги наричаш)

 

само че предлагането на идеи за постигане на profitability на собственика, който също така и определя правилата на форума и упражнява контрол, от страна на същите потребители, които се очаква да допринесат за същото това profitability, май не е много смислено начинание 🙂 най-разумно е все пак да се опиташ да остойностиш това вложеното, да се направят съответните изчисления и да предприемеш най-подходящите действия за постигането на заложената цел, пък на който му изнася - супер, на който не - свят широк

 

защото едно е хората да търсят решения за сайт, за който се опасяват да не изчезне и ще им липсва, а съвсем друго - само да предполагат какво би накарало ангажираните със сайта да изпитват удовлетвореност

 

но все пак, като тестване на нагласите и за ориентация, темата е добре

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

При продажба е възможно и сайтът да изчезне много набързо, в случай че сметките на купувача не излязат.

При него няма да има емоционален елемент зад съществуването на форума.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Преди много години в разговори на живо с Георги съм споделял своето мнение. За мен е нужна промяна на мисленето. Това тук не е форум или поне не е форум в остарялото разбиране на понятието. В началото възприемах Магеланци като затворено общество от хора споделящи собствени идеи. Да, правилно прочетохте. Затворено общество, защото според мен не повече от 30% от активно пишещите във форума са тук заради пътешествията. Не искам да сипвам сол в раната, но всички знаем кога се получи това разводняване след масовото преливане на потребители от едно друго място. В началото подпомагах на годишна база Магеланци, но по една или друга причина спрях да го правя. Знам, че Георги е готов да изслуша всяко едно мнение, но в крайна сметка прави това, което така или иначе е решил. Затова и не търся полемика, само потвърждавам казаното от няколко души преди мен. Изходът е в изцяло платен достъп. Ще загубим масовката, но ще възродим идеята. Дано бъда разбран правилно, че и това не винаги се получава в последно време...

  • Харесвам 30
Връзка към мнение

Въвеждането на изцяло платен достъп е нож с две остриета. За да е качествено съдържанието и да осмисля таксата, трябва да има цензура. Има ли цензура, ще има и казуси тип, "що ли да ви плащам таксата, като ми триете мненията?". А много забележителни личности от форума спряха да пишат от раз, точно заради изтрити мнения при напълно безплатен достъп.

Да разчита форума на членството на стотина души активни потребители, които не е ясно в кой момент и за какво може да се обидят, за мен е равносилно на самоубийство.

Много реклами и един подсещаш надпис с големи букви от рода на "Да подсигурим бъдещето на форума" с възможност за дарения ми звучи като по- логичната  възможност.

Пък може и да предлагаме платени онлайн лекции на такива като Колибра, от сорта " Къде бяха слабите ви места!" и "Защо не просъществува вашият start up?" 🙂

 

 

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

А дали търсената масовост постигна целите си ?

Започна като български flyertalk , след известно време включи доста елементи ала бг-мама, и в един момент те  взеха превес.

Не е ли странно ,че от 15-16-17 xил. потребители реално активни са 100-200 или 300 души, и огромното множество не са ли просто "кухи" регистрации ? Това разбира се знаят само хората зад форума, аз мога само да предполагам.

 

 

Очевидно обаче не е донесло финансови приходи.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Винаги съм бил с впечатлението, че идеята е форумът да се отваря, колкото може повече, не обратното. Затварянето най-малкото би било доста рязък завой.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.