Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

На 7.05.2023 г. в 15:39, Фил каза:

(иначе усещам как и арменският коняк ще дойде недостатъчен да бъда спечелен за тази дестинация :rolleyes: )

 

Ти ако тези двамата орнитолози слушаш, само по зоологически градини трябва да ходиш... 😛 

 

Армения и Грузия са уникални дестинации с прекрасни хора, вкусна храна, чудесно вино и достатъчно на брой забележителности. По "наше време" нямам спомен да е било скъпо в Армения, но може и "туристите" да са виновни...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами пътуване три дни и половина в Армения ни излезе финансово като обща сума колкото пътуване за 4 пълни дни в Германия. Разделени от само ден между двете пътувания. Ама да речем, че опитът, който имаме от многото ни пътувания в Германия, ни е научил, как да оптимизираме разходите си там.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За всички, които ще летят към Ереван и търсят превоз от летището до Ереван и до основните забележителности в Армения препоръчвам да се обадите на Ашот +37455589802 , използва ,WhatsApp. Говори само руски и арменски, а сина му знае английски  и той вози англискоговорящите

Автомобила  е нов - шевролет, каза, че разполага и с микробус , за повече хора. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 9.05.2023 г. в 15:16, Duke каза:

Ти ако тези двамата орнитолози слушаш, само по зоологически градини трябва да ходиш... 😛 

 

Армения и Грузия са уникални дестинации с прекрасни хора, вкусна храна, чудесно вино и достатъчно на брой забележителности. По "наше време" нямам спомен да е било скъпо в Армения, но може и "туристите" да са виновни...

Не са виновни туристите, а световната инфлация. За 3 дена успях да говоря с много арменци,  владея руски на поносимо ниво, и всички това кязват, след войната Р-У и наложените санкции всичко е скочило до небесата. Цените на хранителните продукти са същите като в България, само горивото им е малко по- евтино- дизел 500амд, което е 2.30.

Аз съм със страхотни впечатления от страната и хората и пак ще се върна 

  • Харесвам 11
  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 8.05.2023 г. в 22:12, krasen_denev каза:

Гегхард вътре си е наистина топ! Определено всички други манастири му отстъпват.От думите ти звучи удовлетворение,така че и аз съм доволен! Дайте шанс на тази Армения най-накрая и си изкарайте оставящото време,подобаващо!

 

 Дадохме 8 дни шанс на страна, която всички други обикалят за 1 до 4 дни и редовно размиват впечатленията си, съчетавайки я с Грузия. Наистина нямаше нищо неприятно в това ни пътуване, даже се справихме учудващо добре, но и не сме били на по-малко забележително място и се надявам да не бъдем занапред 🙂 

 

На 9.05.2023 г. в 14:16, Duke каза:

Ти ако тези двамата орнитолози слушаш, само по зоологически градини трябва да ходиш... 😛 

 

Армения и Грузия са уникални дестинации с прекрасни хора, вкусна храна, чудесно вино и достатъчно на брой забележителности. По "наше време" нямам спомен да е било скъпо в Армения, но може и "туристите" да са виновни...

 

Набедените орнитолози ценят също природата и целодневните преходи, красиви градове и селца, вкусна храна, забележителни религиозни храмове. Макар понякога с @Филда имаме леки разминавания във впечатленията, не вярвам, че вродената му нужда от естетика ще позволи да изтърпи повече от 2 дни.  

 

На 9.05.2023 г. в 15:44, master_of_germs каза:

Ами пътуване три дни и половина в Армения ни излезе финансово като обща сума колкото пътуване за 4 пълни дни в Германия. Разделени от само ден между двете пътувания. Ама да речем, че опитът, който имаме от многото ни пътувания в Германия, ни е научил, как да оптимизираме разходите си там.

 

Това не ми се струва съвсем честно, освен ако не ме изненадаш, че сте ходили на организирани турове и ресторанти в Германия 🙂

 

 

Все пак съм оптимист, че всички, които много искат да посетят Армения, ще успеят да го направят, защото полетите към Европа са предоволно пълни с руснаци и докато вариантите им в посока Европа са ограничени, могат да допълват седалките на уиз. 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към коментар

Макар да бяхме с приятели в Армения много отдавна, през 2014-та, ще си позволя да направя обобщение и на днешната ситуация и да кажа, че напълно разбирам @Lindt.
Арменците са народ, вглъбен в миналото и трагедиите си, които имат отпечатък буквално до днес (поредната престрелка в Карабах). По-космополитните от тях отдавна са заминали в различните вълни на изселвания. Армения е била дълбока провинция във всяка държава, която я е владяла, а днес е от най-забравените икономически райони на Европа и Азия. Недоверие към повечето съседи, носталгия по соц-миналото, тревожно мазнене на единствения наличен Голям брат днес, който напоследък въобще не им помага... това е народ в една от най-ниските си точки на самочувствие.
Прочутото кавказко гостоприемство не се усеща лесно с нашия и техния тромав руски, който все повече забравят. Английският е тъмна Индия. Отделно, че напоследък те са достатъчно гостоприемни за карабахци и руски дезертьори и сигурно им идва в повече. Пътуването с кола под наем или тур ограничава контакта с местни хора.
Забележителностите в Армения са малки, разглеждат се бързо, прекрасните манастири малко се размиват, след като видиш няколко. Градските пейзажи са сравнително безлични - нито Ереван се мери добре с други столици, нито Гюмри и Дилиджан с други градове за разходка. А недоразумения като Ванадзор и Горис са просто спирки по пътя. Природата е доста хубава, ама който обича природа, ще намери такава и другаде. Културата е базирана на вековни традиции и неразбираем език и трудно можем да я възприемем дълбоко.
И като за капак сложим и факта, че явно не е евтино като едно време, уравнението почва да не излиза 😞

  • Харесвам 9
  • Браво 6
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Знаете ли изисква ли се 6 месеца валидност на паспорта от дата на излизане от страната?

На сайта на нашето министерсто пише валиден паспорт, без изискване на минимална валидност, но да не стане проблем при чекиране.

Връзка към коментар
преди 41 минути , ЕмиЖор каза:

Знаете ли изисква ли се 6 месеца валидност на паспорта от дата на излизане от страната?

На сайта на нашето министерсто пише валиден паспорт, без изискване на минимална валидност, но да не стане проблем при чекиране.

Не знаем, но можеш да провериш в голямата тема за визите, цъкаш на Армения, отваря страницата на IATA, където всъщност гледат авиокомпаниите. Там ще пише, че няма нужда от виза и за валидността на паспорта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

"Кому апельсинчики, кому витаминчики" както казваше големия руски артист Миша Кокшенов в една стара руска комедия. Отивам в Армения да се возя на Волга, да видя манифестация, милиционери, да сменя валута на черно, да пия две водки в някой квартален павилион, далече от туристите и напудрените кръчми, да бутам закъсалия Москвич на някой Армен на пътя Севан - Ереван, да се возя на раздрънкана маршрутка с шофьор с потник и надута до макс на колоните арменска музика, да отстъпя място на бабата с плетената торба в тролейбуса, да не мога да си отворя вратата на тоалетната на влака за Гюмри, да запаля свещичка в някой опушен манастир, да си опресня руския с някой набор и да го бия на табла или шах, да ида на мач на "Пюник", да видя монумента на шампионите по футбол на СССР "Арарат" през 1973г, да посетя избите на  ракиджийницата на  коняка "Арменяк", да не ме глобят, ако плюя по улицата.  Ще съм разочарован, ако половината неща не се случат...   За всичко останало има Дубай.

  • Харесвам 8
  • Браво 5
  • Смея се 7
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Евгени Димитров
На 20.04.2023 г. в 13:20, mililia каза:

Яндекса не функционира в България и съответно не се получават СМС с код за регистрация. Трябва ви СИМ карта на страна, в която ще се ползва. 

Не е вярно. Аз се регистрирах с българският номер от преди да тръгна. Тук си работи (Армения) без никакъв проблем 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Евгени Димитров
На 2.05.2023 г. в 18:52, r_nikolov1 каза:

Колите под наем са скъпи, а дизелът е 500AMD (2.30 BGN). В неделя, когато бяхме в офиса на Hyur, стана на въпрос за кола под наем и момичето, работещо там, ни каза на български, че са много скъпи.

Пътищата масово са отвратителни - или са в ремонт, или навсякъде има дупки или ако няма в района - се появяват 1-2 големи дупки изненадващо докато си караш спокойно… 😅

Туровете на Hyur са главно около 50 лева, този с Татев е 100 лв., така че нашата група предпочете да ползваме тях за два от дните ни.

Иначе и с автобуса си е приключение - шофьорът изпреварва, независимо, че отсреща идва друга кола - просто му свирка с надеждата отсрещната кола да го чуе и да намали. Същото се случва и по завоите до Татев. 😁

Прикачвам снимка, заснета точно преди минутка, по пътя от Татев за Ереван. 🥲

87352EEE-DE3C-4BD9-908C-4B6CD1471FC6.jpeg

 

На 2.05.2023 г. в 15:05, deyan каза:

Да попитам пътувалите и пътуващите до Армения - прави ми впечатление, че всички ползвате турове, а не наемате кола. 

Има ли конкретна причина - лоши пътища, опасни шофьори, трудна логистика, забрани или ограничения за достъп до определени забележителности, ......?

 

Аз с кола в монета тук. Вчера сутринта я взех от Ереван, сега съм в Севан. Пътят до Гюмри беше зле, оттам до Севан е хубав, но има доста завои особено между Дилижан и Севан. След края на пътуването ще видим дали няма да ме изненадат с някоя честитка за скорост, въпреки че карам уж в ограниченията и следя навигацията за камери, но ги няма всичките отбелязани. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Венелин каза:

Макар да бяхме с приятели в Армения много отдавна, през 2014-та, ще си позволя да направя обобщение и на днешната ситуация и да кажа, че напълно разбирам @Lindt.
Арменците са народ, вглъбен в миналото и трагедиите си, които имат отпечатък буквално до днес (поредната престрелка в Карабах). По-космополитните от тях отдавна са заминали в различните вълни на изселвания. Армения е била дълбока провинция във всяка държава, която я е владяла, а днес е от най-забравените икономически райони на Европа и Азия. Недоверие към повечето съседи, носталгия по соц-миналото, тревожно мазнене на единствения наличен Голям брат днес, който напоследък въобще не им помага... това е народ в една от най-ниските си точки на самочувствие.
Прочутото кавказко гостоприемство не се усеща лесно с нашия и техния тромав руски, който все повече забравят. Английският е тъмна Индия. Отделно, че напоследък те са достатъчно гостоприемни за карабахци и руски дезертьори и сигурно им идва в повече. Пътуването с кола под наем или тур ограничава контакта с местни хора.
Забележителностите в Армения са малки, разглеждат се бързо, прекрасните манастири малко се размиват, след като видиш няколко. Градските пейзажи са сравнително безлични - нито Ереван се мери добре с други столици, нито Гюмри и Дилиджан с други градове за разходка. А недоразумения като Ванадзор и Горис са просто спирки по пътя. Природата е доста хубава, ама който обича природа, ще намери такава и другаде. Културата е базирана на вековни традиции и неразбираем език и трудно можем да я възприемем дълбоко.
И като за капак сложим и факта, че явно не е евтино като едно време, уравнението почва да не излиза 😞

В момента съм в Армения и не бих могла да го опиша по-добре!

20230511_183614.jpg

20230511_182747.jpg

20230511_153311.jpg

20230511_134718.jpg

20230510_161440.jpg

20230510_154754.jpg

преди 10 часа, ЕмиЖор каза:

Знаете ли изисква ли се 6 месеца валидност на паспорта от дата на излизане от страната?

На сайта на нашето министерсто пише валиден паспорт, без изискване на минимална валидност, но да не стане проблем при чекиране.

На летището в София задържаха човека пред вас на паспортния контрол по този повод и после се върна митничар с паспорта му и каза, че за Армения може с по-кратка от 6 месеца валидност.

  • Харесвам 19
Връзка към коментар
преди 19 минути , Евгени Димитров каза:

 

Аз с кола в монета тук. Вчера сутринта я взех от Ереван, сега съм в Севан. Пътят до Гюмри беше зле, оттам до Севан е хубав, но има доста завои особено между Дилижан и Севан. След края на пътуването ще видим дали няма да ме изненадат с някоя честитка за скорост, въпреки че карам уж в ограниченията и следя навигацията за камери, но ги няма всичките отбелязани. 

Пътищата тук (южната част за сега)  са предизвикателни, но за добри шофьори стават. Мисля, че без кола няма да е същото (прекрасно). Навигацията на гугъл (Гергана) много лъже, трябва да се внимава. До ден 2 сме очаровани и препоръчвам колата под наем. Вече евтино няма, но колата не е страшен лукс.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Евгени Димитров
преди 6 минути , eloena каза:

Пътищата тук (южната част за сега)  са предизвикателни, но за добри шофьори стават. Мисля, че без кола няма да е същото (прекрасно). Навигацията на гугъл (Гергана) много лъже, трябва да се внимава. До ден 2 сме очаровани и препоръчвам колата под наем. Вече евтино няма, но колата не е страшен лукс.

Ползвайте навигацията Waze, показва камерите за скорост,  о ми направи впечатление, че не всички са отбелязани. Утре отивам към Манастира Татев. Искам да се кача и на кабинковия лифт. Някой може ли да даде инфо на двупосочен билет, че нещо оставям с впечатление, че се качвате догоре и после оттам на автостоп до надолу. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Евгени Димитров каза:

Ползвайте навигацията Waze, показва камерите за скорост,  о ми направи впечатление, че не всички са отбелязани. Утре отивам към Манастира Татев. Искам да се кача и на кабинковия лифт. Някой може ли да даде инфо на двупосочен билет, че нещо оставям с впечатление, че се качвате догоре и после оттам на автостоп до надолу. 

Еднопосочно-5500, двупосочно-7500 драми. Няма камери, полицаи и т.н. по пътя Е117. Както си караш по идеален асфалт, идват дупки, ремонти, овце....Карайте внимателно! 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Обобщение за моето малко пътешествие в Армения.

Очарована съм от страната, въпреки лекият ценови шок / цените са като в България, някъде и малко по -високи/.  Ереван е прекрасен град, не успях да обиколя всичко, което бях набелязала,. Направи ми впечатление колко е чисто, въпреки лудницата от хора и коли- няма хартии по улиците, няма клечки, боклуци и тн.

Манастири, църкви, природа, хора - всичко е прекрасно.

Прослувутият Татев, за който се водеха спорове по- горе -много ми хареса , не толкова като манастирски комплекс, колкото като усещане- да се возиш на лифта, да слезеш по пътя , да видиш природата, да чуеш тишина

Новоронг - бих останала няколко дена там да се катеря по скалите и да се изгубя в очарованието му.

Гегард - мрачен, черен, но по своему красив .......
Говорих с много арменци, много отзивчиви и добри хора, сродни изстрадали души.
Ще се върна пак, този път за повече време

 

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

Някой ходи ли по манастирите с градски транспорт, постижимо ли е времево за един ден? Не ми се ходи организирано, а с кола под наем не е бюджетно.

С такси ценово поносимо ли е, ако някой е ходил?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , ЕмиЖор каза:

Някой ходи ли по манастирите с градски транспорт, постижимо ли е времево за един ден? Не ми се ходи организирано, а с кола под наем не е бюджетно.

С такси ценово поносимо ли е, ако някой е ходил?

По- горе оставих телефон на Ашот. Пишете му в Уат Сап и го попитайте колко ще Ви струва да Ви закарат където искате. Ако не говорите руски, ще си комуникирате със сина му на английски  и той ще Ви вози.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 24 минути , ЕмиЖор каза:

Някой ходи ли по манастирите с градски транспорт, постижимо ли е времево за един ден? Не ми се ходи организирано, а с кола под наем не е бюджетно.

С такси ценово поносимо ли е, ако някой е ходил?

Ние навсякъде ходихме с градски транспорт. Кои манастири обаче искаш да посетите? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, ЕмиЖор каза:

Някой ходи ли по манастирите с градски транспорт, постижимо ли е времево за един ден? Не ми се ходи организирано, а с кола под наем не е бюджетно.

С такси ценово поносимо ли е, ако някой е ходил?

Защо да не е бюджетно?Зависи колко човека сте,но на нас ни излезе около 250 лева(наем+гориво) за 3 дни!Пада се по 62-63 лева на човек,защото бяхме четирима!Организираните турове вървят по около 10-12 000 драма,което е 46-55 лева на човек!Дори ако сте двама ви излиза почти същото като наем на кола,но не сте зависими от другите пътници и може да спирате където си искате!Надявам се да съм бил полезен!

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 1 час, crazyhorse каза:

Защо да не е бюджетно?Зависи колко човека сте,но на нас ни излезе около 250 лева(наем+гориво) за 3 дни!Пада се по 62-63 лева на човек,защото бяхме четирима!Организираните турове вървят по около 10-12 000 драма,което е 46-55 лева на човек!Дори ако сте двама ви излиза почти същото като наем на кола,но не сте зависими от другите пътници и може да спирате където си искате!Надявам се да съм бил полезен!

Може ли линк или контакт към фирмата за рент а Кар?

 

Благодаря

Връзка към коментар
преди 3 часа, crazyhorse каза:

Защо да не е бюджетно?Зависи колко човека сте,но на нас ни излезе около 250 лева(наем+гориво) за 3 дни!Пада се по 62-63 лева на човек,защото бяхме четирима!Организираните турове вървят по около 10-12 000 драма,което е 46-55 лева на човек!Дори ако сте двама ви излиза почти същото като наем на кола,но не сте зависими от другите пътници и може да спирате където си искате!Надявам се да съм бил полезен!

Ние сме само двама, но ще го обмислим.

преди 4 часа, Lindt каза:

Ние навсякъде ходихме с градски транспорт. Кои манастири обаче искаш да посетите? 

Още не съм решла, половинката ми не си пада по обиколки на камъни. Някой от тези: Гарни и Гегхард,  Хор Вирап, Нораванк.

Вас кой ви впечатли най-много, и кой беше най-лесен като достъп с градски транспорт?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Герхард и Гарни са най-лесни и смислени, там е и Каменната симфония.

 

@kakadu с риск да застраша списъка ти ще кажа, че ние не видяхме нито един Москвич. Виж, Лади, Жигули, Волги - бол

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, ЕмиЖор каза:

Някой от тези: Гарни и Гегхард,  Хор Вирап, Нораванк.

Най - достъпни с градски транспорт Гарни и Гегхард. Най- впечетляваш за мен е Нораванк, особено ако се изкатерите по скалите и го видите отгоре и на залез, но не знам как се стига с обществен транспорт, на стоп би било по- лесно, ако си падате по такива изживявания 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имаме 2 нощувки в Ереван. До кой град е най-добре да отиде за един ден без преспиване, ще сме с кола?

Може и да е с преспиване, но така ще разцепим нощувките на 1+1 и ще е по-сложно.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.