Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

Може да ви прозвучи странно, но преди два месеца бях преводач на китаец и туркиня в Северен Кипър – той превеждаше през гугъл на английски, а на нея ѝ обяснявах, пак на английски, какво е искал да каже авторът. :lol: Но тя просто не можеше да чете с разбиране на английски, а го знаеше слабо, по слух.

Така че може да се превежда от/на един език. :smile3:

На втория ден туркинята видя, че поназнайвам това-онова на турски (основно хранителни продукти :biggrin:) и обяви, че вече няма да се мъчи и поне с мен ще говори само на турски. Разбирах ѝ повече от половината неща. :smile3:

 

На арменски знам само една дума – набацта́г (означава заек). Което е пак хранителен продукт за някои. :smile3:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 2.05.2023 г. в 10:58, master_of_germs каза:

Сводка - току-що минахмме покрай пещерата Магелан 😉

С тур сме и няма да ни спрат. Но, ако някой от следващите в арменската инвазия успее да вземе Знамето, да отиде за една култова снимка 😉

 

По кой маршрут е тази пещера? 

Връзка към мнение

Горис 

 

Днес за ужас на сестра ми пак пътувахме на стоп. В началото малко се притеснихме, че е дълъг уикенд и никакви коли не се мяркат по пътя. Обаче една Лада Нива, първата видяна кола на пътя, с двама младежи, спря и ни качи, при това пътуваха към крайната ни цел. Возихме се при Гор и Гор от Горис 😄

Момчетата искаха да им пуснем българска музика и се спряхме на Д2, което въобще не одобриха. После слушахме някакви арменски маанета 😄Не видяхме нищо страшно в пътя и настилката към Татев и го минахме доста бързо, въпреки музиката.

 

Горис е голям град с интересни скални кули, преди да били обитавани от хора. Днес в подножието на скалите е местното гробище, оказало се най-приятното място в града.

 

IMG_20230507_154716.jpg.ce59f11d8e1c05e3d651c6f1ca80fade.jpg

 

За 4 км разходка се насладихме на скалите, гробището, и отморихме до местното сметище, за да дебнем египетските лешояди.

 

IMG_20230507_154745.jpg.2ef750c2942f7dace54dc8cf39dad55e.jpg

 

IMG_20230507_125005.jpg.18839655b0fe9e97dcf7ee37b81d3607.jpg

 

IMG_20230507_154700.jpg.89e68ae5abc70a7b578fb52a18666226.jpg

После започнахме да доубиваме времето до маршрутката със сладолед. За разходка не ставаше много, че целият център е разкопан. Пак си намерихме куче, въртящо опашка, и се върнахме в магазина да му купим тестени изделия. Кучето отказа да ги яде, възмути се от вкуса на чужденците и сега май трябва ние да се мъчим с тях :D

 

IMG_20230507_154534.jpg.cb66737b0d4eda2f3ae74ab2b78da00c.jpg

 

IMG_20230507_154429.jpg.c4395ad9ab7c407c4ee98066a34b80de.jpg

 

IMG_20230507_154322.jpg.be1cfa1af11410d3cc2f611151d6a6f9.jpg

 

Скрихме се в едно кафене (5 лева за капучино), където определено нямаше как да практикуваме peoplewatching, но и ако ги бях погледала още малко, представяйки си живота им, щях аз да си прережа вените.

 

IMG_20230507_154606.jpg.8d6c6192a0305fcee72585574e2ca379.jpg

 

Като цяло Горис би бил от по-интересно построените градове, ако не бяха мащабните разкопки. Вероятно има арменски закон, забраняващ боядисването и оцветяването на къщи. 

Извън центъра е ок, същата фамозна архитектура, но има и улици.

 

Сега ще пътуваме в луксозна маршрутка към Ереван.

  • Харесвам 21
  • Браво 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

Момчетата искаха да им пуснем българска музика и се спряхме на Д2, което въобще не одобриха.

Азис, Софи Маринова ... това е бил правилният избор. :biggrin:

(иначе усещам как и арменският коняк ще дойде недостатъчен да бъда спечелен за тази дестинация :rolleyes: )

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:


(иначе усещам как и арменският коняк ще дойде недостатъчен да бъда спечелен за тази дестинация :rolleyes: )

 

Мхм, не само конякът, но и виното от нар дори... Но хората са различни. :smile3:

Стори ми се, че по някоя от зимните промоции на Пегасъс за София-Анталия у @Lindt се породи дилема дали да посвети една майска седмица на Ликийския път, но в крайна сметка везните са се наклонили другаде...
Сега гледам чудесните снимки на едни магеланци (едни от малкото, които съм срещала на живо) от там и си се чудя на акъла защо и аз не се насочих към някоя майска Ликия, но може би съм пристрастна, както знаете. :smile3:

Обаче ако някой реши да прави есенен или пролетен балканинг в бъдеще там и има желание – да ме вземе непременно. Ще бъда преводач по селските кръчми. Имам стаж и препоръки.  :biggrin:

Животни (освен някое жално магаре и безброй гущери) няма, но гледките на тюркоазено море от баир с борова гора, ухаеща на нагрети от слънцето иглички, са силно зареждащи.

Пак ще си говорим някой път. :smile3:

Но за лятно море там съм твърдо пас вече. Омръзна́ ми. :smile3:

  • Харесвам 11
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 48 минути , Argentique каза:

Мхм, не само конякът, но и виното от нар дори... Но хората са различни. :smile3:

Стори ми се, че по някоя от зимните промоции на Пегасъс за София-Анталия у @Lindt се породи дилема дали да посвети една майска седмица на Ликийския път, но в крайна сметка везните са се наклонили другаде...
Сега гледам чудесните снимки на едни магеланци (едни от малкото, които съм срещала на живо) от там и си се чудя на акъла защо и аз не се насочих към някоя майска Ликия, но може би съм пристрастна, както знаете. :smile3:

Обаче ако някой реши да прави есенен или пролетен балканинг в бъдеще там и има желание – да ме вземе непременно. Ще бъда преводач по селските кръчми. Имам стаж и препоръки.  :biggrin:

Животни (освен някое жално магаре и безброй гущери) няма, но гледките на тюркоазено море от баир с борова гора, ухаеща на нагрети от слънцето иглички, са силно зареждащи.

Пак ще си говорим някой път. :smile3:

Но за лятно море там съм твърдо пас вече. Омръзна́ ми. :smile3:

По-екзотично ни се стори да видим Армения, а и не вярвахме наистина да почнат или да се задържат полети, пък Турция ей къде е, резервен вариант.

А и честно, не очаквах Армения да е толкова различна от Грузия, крайъгълния камък на нашите пътувания, първите ни преходи и края на епохата с ходене на море 

😄

Мъката започна когато разгледах и не харесах и една снимка от тази държава, а в Грузия зоните ни на интерес не са отворени още. Но сме заедно, поддържаме се весели и философстваме над съдбите човешки в малките бедни държави. А и да призная, видели сме нещо като Априлци, нещо като Белоградчик и отиваме в нещо като майска Витоша. Можеше да е по-зле 😄и да сме забити в някое място по вкуса на @Radnev

 

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Смея се 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Специално за @Radnev, ако иде в Армения, съм му харесала една по-засукана пещера с термална вода, дето прилича малко на Памуккале.

Засукана, защото май стигането до нея е малко по-рисково накрая, или поне така четох преди години. Може и да сте я споменавали.

 

https://armenia-guide.ru/showplaces/bridge-of-satan/

 

https://www.google.com/maps/place/Devil’s+Bridge/@39.3955856,46.256094,17z/data=!4m15!1m8!3m7!1s0x401606edeef83505:0x5a925d22942b1df5!2sDevil’s+Bridge!8m2!3d39.3955856!4d46.2576416!10e5!16s%2Fg%2F11clt14h8b!3m5!1s0x401606edeef83505:0x5a925d22942b1df5!8m2!3d39.3955856!4d46.2576416!16s%2Fg%2F11clt14h8b

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Горис 

 

Днес за ужас на сестра ми пак пътувахме на стоп. В началото малко се притеснихме, че е дълъг уикенд и никакви коли не се мяркат по пътя. Обаче една Лада Нива, първата видяна кола на пътя, с двама младежи, спря и ни качи, при това пътуваха към крайната ни цел. Возихме се при Гор и Гор от Горис 😄

Момчетата искаха да им пуснем българска музика и се спряхме на Д2, което въобще не одобриха. После слушахме някакви арменски маанета 😄Не видяхме нищо страшно в пътя и настилката към Татев и го минахме доста бързо, въпреки музиката.

 

Горис е голям град с интересни скални кули, преди да били обитавани от хора. Днес в подножието на скалите е местното гробище, оказало се най-приятното място в града.

 

IMG_20230507_154716.jpg.ce59f11d8e1c05e3d651c6f1ca80fade.jpg

 

За 4 км разходка се насладихме на скалите, гробището, и отморихме до местното сметище, за да дебнем египетските лешояди.

 

IMG_20230507_154745.jpg.2ef750c2942f7dace54dc8cf39dad55e.jpg

 

IMG_20230507_125005.jpg.18839655b0fe9e97dcf7ee37b81d3607.jpg

 

IMG_20230507_154700.jpg.89e68ae5abc70a7b578fb52a18666226.jpg

После започнахме да доубиваме времето до маршрутката със сладолед. За разходка не ставаше много, че целият център е разкопан. Пак си намерихме куче, въртящо опашка, и се върнахме в магазина да му купим тестени изделия. Кучето отказа да ги яде, възмути се от вкуса на чужденците и сега май трябва ние да се мъчим с тях :D

 

IMG_20230507_154534.jpg.cb66737b0d4eda2f3ae74ab2b78da00c.jpg

 

IMG_20230507_154429.jpg.c4395ad9ab7c407c4ee98066a34b80de.jpg

 

IMG_20230507_154322.jpg.be1cfa1af11410d3cc2f611151d6a6f9.jpg

 

Скрихме се в едно кафене (5 лева за капучино), където определено нямаше как да практикуваме peoplewatching, но и ако ги бях погледала още малко, представяйки си живота им, щях аз да си прережа вените.

 

IMG_20230507_154606.jpg.8d6c6192a0305fcee72585574e2ca379.jpg

 

Като цяло Горис би бил от по-интересно построените градове, ако не бяха мащабните разкопки. Вероятно има арменски закон, забраняващ боядисването и оцветяването на къщи. 

Извън центъра е ок, същата фамозна архитектура, но има и улици.

 

Сега ще пътуваме в луксозна маршрутка към Ереван.

Така и не разбрах,какъв го дирите в Горис?

За храната и скъпотията по заведенията ви казах. Радвам се, че поне срещате "свестни" и добронамерени хора. 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, Lindt каза:

 

Лично аз намирам архитектурата им за безлична и безцветна, но все пак минахме през манастира. Жижо го хареса.

 

@Argentique

Ти си мислише,че Армения ще е тотал щета, но ето, че 50% от групата ви е доволна от видяното 😀😀😀

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 1 час, Argentique каза:

Мхм, не само конякът, но и виното от нар дори... Но хората са различни. :smile3:

Да, както е известно  "на вкус и на цвет ... "
И може да  е интересно това вино от нар, но прости моя скептицизъм към всичко, което се нарича вино, но е направено от нещо, различно от грозде.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Да, както е известно  "на вкус и на цвет ... "
И може да  е интересно това вино от нар, но прости моя скептицизъм към всичко, което се нарича вино, но е направено от нещо, различно от грозде.

Всеотдайният кулинарен турист пробва всичко, което му привлече окото. :smile3: Е, може би без супата с крокодилски очи, ракията със змии и замразения маймунски мозък, макар някои и това нямат против да пробват. :crazy:

С виното от нар минах по леката процедура – пробвах го в Пловдив и то на арменския щанд на някой от първите кулинарни фестове в Капана преди време. И понеже на щанда се вихреше собственикът на най-известния уиски бар в Пловдив (който е с арменски произход), вярвам, че поне виното е било от по-хубавите нарови версии. Но е сладко.

А за сладки вина се прежалвам само за Португалия и някои нейни острови. :wink:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, krasen_denev каза:

Така и не разбрах,какъв го дирите в Горис?

За храната и скъпотията по заведенията ви казах. Радвам се, че поне срещате "свестни" и добронамерени хора. 

 

Не съм те разбрала за заведенията, мислех, че е само за онова първото на милион години 🙂

 

 От Горис тръгва маршрутката за Ереван, а и първата кола, която видяхме, беше натам. Защо, ти по-интересно предложение след Татев ли имаш? На мен скалите ми харесаха доста 🙂

@Argentique, @Фил, ако ще пиете вино от нар, по-добре поне удвоете/ утроете нашия залог с бутилка за 11 лева, защото поне това не става за пиене 😄

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , ivailo_radev каза:

Смятах да комбинираме в началото на септември Грузия с Армения, ама като ви чета тук, май ще си отидем до Грузия само.

Ама внимавай с колата, ако комбинираш. Че нашите закъсали англичани до манастира Татев се оказаха испанци, блъснати малко на паркинга и чакаха полиция 3-4 часа за протокол. Като проблемът е, че документът им от полицията за фирмата за коли, ще е готов утре следобед и в съвсем друг град, а те трябвало да си го вземат лично. Милите искаха днес да тръгват към Грузия вече, че са видели достатъчно сиви манастири 😄

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Lindt каза:

 

@Argentique, @Фил, ако ще пиете вино от нар, по-добре поне удвоете/ утроете нашия залог с бутилка за 11 лева, защото поне това не става за пиене 😄

 

Ааа, ако ще се утроява, по-добре да се пие мадейра или някое руби/тауни порто. :wink: Пък и @Фил се муси нещо на нара. :girl_haha:
С две думи, като прочетох и за кулинарните дадености, съвсем ми паднаха в очите като дестинация... А какви хубави постни лозови сарми съм яла от една арменска баба в Пловдив.... От симпатичните, малките, не от ония две за порция на @master_of_germs. :girl_haha: И им слагат вътре интересни подправки, кой стафиди, орехи, други кафе дори. И не са сладки! На някого може да му се стори извратено, но това защото не е ял. :wink:

 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
В момента, Argentique каза:

Ааа, ако ще се утроява, по-добре да се пие мадейра или някое руби/тауни порто. :wink: Пък и @Фил се муси нещо на нара. :girl_haha:
С две думи, като прочетох и за кулинарните дадености, съвсем ми паднаха в очите като дестинация... А какви хубави постни лозови сарми съм яла от една арменска баба в Пловдив.... От симпатичните, малките, не от ония две за порция на @master_of_germs. :girl_haha: И им слагат вътре интересни подправки, кой стафиди, орехи, други кафе дори. И не са сладки! На някого може да му се стори извратено, но защото не е ял. :wink:

 

 

Напълно съм съгласна за портото и не съвсем за мадейрата. Ама пък в магазина и Арарат 7* е 50 лв малкият, та си е въпрос на стандарт, не на лични предпочитания 😂

Сарми вече два дни не съм вкусвала 🥺

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Радвам се, че форумът оценя моя финен вкус, относно избора на дестинации и места😹😹😹

Единственото, което искам е една колица🚗, десетина дни и много- много жега🫠🫠🫠. 

Има ли ги тези предпоставки не връщам нищо, какво остава за Армения😉

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

@Lindt , като ви гледам с тези зимни якета, тръпки ме побиват. Гледам в Ереван е 23 градуса, аз от месец съм по къси гащи, изобщо не смятах да взимам дори жилетка за Армения ....

Връзка към мнение

Чудно, че открих таэи тема. Имам си четиво утре от летището эа полет към България, да се подготвя эа следващата дестинация.

Негативните коментари ще ги прескачам, както някои хора прескачат описанията в романите:biggrin:

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, ivan69 каза:

@Lindt , като ви гледам с тези зимни якета, тръпки ме побиват. Гледам в Ереван е 23 градуса, аз от месец съм по къси гащи, изобщо не смятах да взимам дори жилетка за Армения ....

Не са зимни якета, с ветровка е Жижо. За Ереван може би не ни трябват, до 10 вечерта беше топло и задушно и ок по тениски. Ние така си ходим на планински места - тениски, топъл пласт като полар или пухенка, ветровка. 

Но сутрин и вечер в Татев и в Арени си беше ужасен студ.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Днес първо отидохме до Гарни, но входа от 7 лв ни възмути и направо се спуснахме в каньона. Каменната симфония е наистина готино място, зелено е, има много птици - авлиги, папуняци, и даже насред тълпата син дрозд, да се занимава Жижо с нещо.

 

IMG_20230508_214905.jpg.6e9c1df3c43fd592cc5f01e2d7009a31.jpgIMG_20230508_214642.jpg.15600af907d399bf635e3041e80fbb0a.jpg

 

IMG_20230508_215731.jpg.c39149afcf066892b0d79705d34dbdb4.jpg

 

IMG_20230508_214814.jpg.07d2637b465b8b9b245105074927307d.jpg

 

Гегард щеше да ни е любимият манастир, разположението му е супер красиво, ако не беше подготвен за реставрация и тотално неставащ за снимане. Не знам как не сме разбрали, че е така, но беше най-интересен вътре и е хубаво, че не го пропуснахме. 

Вече сме си направо местни, щом чак се възмутихме, че никой не ни взима на стоп 😃 Решихме, че щом не става с махане, ще си ги ходим тези 3 км и все някой ще се сети сам да ни спре. Което и стана, 2 минути по-късно, че нашият чичо даже изпревари маршрутката, която изпуснахме, за да си я хванем на следващата спирка. Домашната водка обаче му отказахме, за нищо не ставаме ние.

 

И сутринта, и вечерта се виждаше Арарат, така че му се порадвахме на воля. А хинкалите ни ги сервираха за под час този път, та да вярваме във втория шанс 🙂

IMG_20230508_214733.jpg.bf706502df62e8fc57443a1aa93acf5f.jpg

 

IMG_20230508_214946.jpg.2e8b153ca9be52ef15bad84b678dbb8d.jpg

 

Спим в забутан хотел извън центъра, защото вчера докато си пътувахме, изведнъж всички набелязани настанявания станаха неналични, a ние не бяхме запазили. След като се срещахме с една руско-грузинска компания в Арени и Татев, закъсалите испанци тотално подобриха рекорда, тъй като колата им е спряна тук, значи сме 3 от 3 срещи :D Жижо им залепи любовна бележка на стъклото, че им нямаме номера, стискайте палци дъждът да не я отнесе 😄

  • Харесвам 12
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , Lindt каза:

Днес първо отидохме до Гарни, но входа от 7 лв ни възмути и направо се спуснахме в каньона. Каменната симфония е наистина готино място, зелено е, има много птици - авлиги, папуняци, и даже насред тълпата син дрозд, да се занимава Жижо с нещо.

 

IMG_20230508_214905.jpg.6e9c1df3c43fd592cc5f01e2d7009a31.jpgIMG_20230508_214642.jpg.15600af907d399bf635e3041e80fbb0a.jpg

 

IMG_20230508_215731.jpg.c39149afcf066892b0d79705d34dbdb4.jpg

 

IMG_20230508_214814.jpg.07d2637b465b8b9b245105074927307d.jpg

 

Гегард щеше да ни е любимият манастир, разположението му е супер красиво, ако не беше подготвен за реставрация и тотално неставащ за снимане. Не знам как не сме разбрали, че е така, но беше най-интересен вътре и е хубаво, че не го пропуснахме. 

Вече сме си направо местни, щом чак се възмутихме, че никой не ни взима на стоп 😃 Решихме, че щом не става с махане, ще си ги ходим тези 3 км и все някой ще се сети сам да ни спре. Което и стана, 2 минути по-късно, че нашият чичо даже изпревари маршрутката, която изпуснахме, за да си я хванем на следващата спирка. Домашната водка обаче му отказахме, за нищо не ставаме ние.

 

И сутринта, и вечерта се виждаше Арарат, така че му се порадвахме на воля. А хинкалите ни ги сервираха за под час този път, та да вярваме във втория шанс 🙂

IMG_20230508_214733.jpg.bf706502df62e8fc57443a1aa93acf5f.jpg

 

IMG_20230508_214946.jpg.2e8b153ca9be52ef15bad84b678dbb8d.jpg

 

Спим в забутан хотел извън центъра, защото вчера докато си пътувахме, изведнъж всички набелязани настанявания станаха неналични, a ние не бяхме запазили. След като се срещахме с една руско-грузинска компания в Арени и Татев, закъсалите испанци тотално подобриха рекорда, тъй като колата им е спряна тук, значи сме 3 от 3 срещи :D Жижо им залепи любовна бележка на стъклото, че им нямаме номера, стискайте палци дъждът да не я отнесе 😄

Гегхард вътре си е наистина топ! Определено всички други манастири му отстъпват.От думите ти звучи удовлетворение,така че и аз съм доволен! Дайте шанс на тази Армения най-накрая и си изкарайте оставящото време,подобаващо!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 26 минути , krasen_denev каза:

Гегхард вътре си е наистина топ! Определено всички други манастири му отстъпват.От думите ти звучи удовлетворение,така че и аз съм доволен! Дайте шанс на тази Армения най-накрая и си изкарайте оставящото време,подобаващо!

То й се вижда вече краят. Утре хващаме горите дилиджански и след тях вкъщи 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съжалявам, че не съм писал за Гегард. На мене това, че е в ремонт, ни най-малко не ми е попречило. Не заради снимките съм отишъл там. Манастирът има невероятна история и на мене времето вътре дори ми беше недостатъчно. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.