Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Армения.


Kristian Desev

Препоръчани мнения

Преди 1 час, master_of_germs каза:

Сводка. На летище София, чакаме да излетим с първия полет до Ереван.

Самолетът е пълен на не повече от 80%. Това по празници... Дано да издържи линията все пак. 

 

Весело и незабравимо пътешествие да имате.:dance3:

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Днес бяхме на тура , чрез който посетихме Garni Temple, Geghard Monastery, Lake Sevan и Sevanavank Monastery срещу 11250 AMD на човек.
От организацията на Hyur сме доволни - резервирахме частен тур (4-ма човека сме) и шофьора ни взе от хотела с удобен миниван, в който имаше вода за нас. Първата ни спирка беше Voghjaberd. След това продължихме към храма Garni, където имахме 1 час свободно време и си купихме сладък хляб Гата, който се хареса и на 4-та ни. Мисля, че тази спирка е любимата на групата, тъй като около храма се откриваха впечатляващи гледки. Следващата спирка беше манастира Geghard. Навсякъде е пълно със сергии, от които търговците предлагат всякакви изкушения за дегустация и покупка. Приключихме екскурзията с посещение на езерото Sevan и манастира Sevanavank. В района обядвахме в ресторант “Հակոբի մոտ” с оценка 4.5 в Гугъл, но не останахме много доволни - чакахме поне половин час за приготвянето на поръчката ни и това, което си поръчахме, се оказа, че е яхния с грах, картофи и месо, но предвид, че персоналът не говори английски, не успяхме да се разберем явно правилно.

Сега пътуваме към Ереван, където имаме резервация за препоръчания ресторант “Кавказская пленница” в 21:00, тъй като снощи нямаше свободни места. 

За утре сме се записали на организираната екскурзия до Татев отново с Hyur. Искам да отбележа, че в главния им офис едното момиче говори български (майка ѝ е българка) и ни помогна с организацията на плана. 
 

 

809E688A-B75E-4490-A354-1A35411D5FC3.jpeg

7130FFA0-FD6A-446A-BCD3-354D6B260D3B.jpeg

0DD68B51-0519-4F89-8558-A4EBCD8BBF60.jpeg

8FF56A87-7BFE-4F24-A45B-2FB53764A0EA.jpeg

1FD654BB-FF67-4991-8845-7E1F05A3F147.jpeg

8F5DEA03-8360-44FD-8710-85BDD7AE5A79.jpeg

F923FB9E-15B4-470F-93E7-21FC3F9F8547.jpeg

EFA3C018-4427-482B-BBC4-A5ABA2FE75B4.jpeg

53B2ED1B-2325-4EEA-8EE7-2087ABB1CBAA.jpeg

02C59E44-EE5F-4A80-B63F-508FB10CA1C1.jpeg

D4073DFB-3A39-485E-959E-AB5D7DC6E87C.jpeg

AE1C1145-FBFB-4631-BE9A-5C97A98A1D81.jpeg

3CC72AA3-CF14-47C3-9A12-FE5D5F7780B2.jpeg

  • Харесвам 25
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към мнение

@r_nikolov1, този ресторант  ресторант “Հակոբի մոտ” :)..... и да беше хубав, нямаше да мога да го запомня 🙂 Всички надписи ли са такива? С ресторантите е въпрос на късмет, обаче ако и улиците са има с такива надписи ... ще е доста забавно.

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 12 минути , Monika_Koko каза:

@r_nikolov1, този ресторант  ресторант “Հակոբի մոտ” :)..... и да беше хубав, нямаше да мога да го запомня 🙂 Всички надписи ли са такива? С ресторантите е въпрос на късмет, обаче ако и улиците са има с такива надписи ... ще е доста забавно.

Не, специално този ресторант е изписан по такъв начин. 😅

Прилагам и снимка:

6C3D29AE-603E-46ED-AACA-9EA874A023C9.png

5DAB2011-BCCE-4A7A-AA1F-E4180695556B.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

Арменски драми няма никъде в чейндж бюрата в София. В сайта на Никар 2005 на Витоша 36/Гладстон 33  имат курс продава ,но няма налични. Казаха ми ,че има списък с 20 души чакащи за драми....беше много учуден от търсенето на точно тази валута. Разясних му каква е причината, но скоро няма да имат налични. 

@r_nikolov1

Къде сменихте драми и как плащате? Има ли възможност да се плати с карта?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Otnesen каза:

 

Арменски драми няма никъде в чейндж бюрата в София.

Интересно ми е каква е причината. Щом подържат грузински лари, каква е драмата с драмите? 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Otnesen каза:

 

Арменски драми няма никъде в чейндж бюрата в София. В сайта на Никар 2005 на Витоша 36/Гладстон 33  имат курс продава ,но няма налични. Казаха ми ,че има списък с 20 души чакащи за драми....беше много учуден от търсенето на точно тази валута. Разясних му каква е причината, но скоро няма да имат налични. 

@r_nikolov1

Къде сменихте драми и как плащате? Има ли възможност да се плати с карта?

 

От България си взехме евро/долари. Вчера обменихме в магазин Baldi ( Цък ), а днес - в бюро в центъра на Ереван. Като цяло лесно се намират обменни бюра. Курсът е:

1 EUR = 425 AMD

1 USD = 385 AMD

В по-големите магазини и ресторанти може да се плаща с карта, да, но е хубаво да имате кеш за по-малките места.

 

За таксита: ползвайте приложението Yandex Go. За 9 лева стигнахме от летището до хотела ни (за сравнение).

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 1 час, r_nikolov1 каза:

От България си взехме евро/долари.

Не разбирам хората, а още по-малко  магеланците, които сменят в България левове за долари без да ходят в западното полукълбо. Очевадна е е двойната конвертация: тук купуваш долара по курс "продава" , а в  чужбина го продаваш по курс "купува".  В условията на твърд валутен курс повече от двадесет години 1 евро= 1.95 лева с  абсолютно  символична разлика в курсовете "купува" и "продава"  на еврото в България, на  практика левът е клонинг на еврото. Все едно словак или италианец  да си купят скъпи долари в собствените страни и да тръгнат с тях за  Турция, Египет или Кавказ. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , epetkov каза:

Не разбирам хората, а още повече магеланците, които сменят в България левове за долари без да ходят в западното полукълбо. Очевадна е е двойната конвертация: тук купуваш долара по курс "продава" , а в  чужбина го продаваш по курс "купува".  В условията на твърд валутен курс повече от двадесет години 1 евро= 1.95 лева с  абсолютно  символична разлика в курсовете "купува" и "продава"  на еврото в България, на  практика левът е клонинг на еврото. Все едно словак или италианец  да си купят скъпи долари в собствените страни и да тръгнат с тях за  Турция, Египет или Кавказ. 

Не е задължително да сменяш....може просто да имаш налични.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , epetkov каза:

Не разбирам хората, а още по-малко  магеланците, които сменят в България левове за долари без да ходят в западното полукълбо. Очевадна е е двойната конвертация: тук купуваш долара по курс "продава" , а в  чужбина го продаваш по курс "купува".  В условията на твърд валутен курс повече от двадесет години 1 евро= 1.95 лева с  абсолютно  символична разлика в курсовете "купува" и "продава"  на еврото в България, на  практика левът е клонинг на еврото. Все едно словак или италианец  да си купят скъпи долари в собствените страни и да тръгнат с тях за  Турция, Египет или Кавказ. 

Има места, където просто не искат да сменят евро или курса на еврото не е пазарен, а е доста по нисък.

В Египет и  Азия цените на много активности са обявени в долари и ако искаш да платиш в евро ти казват същата цена.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 30 минути , Otnesen каза:

Не е задължително да сменяш....

Когато имаш налични долари ситуацията е ясна и не нея анализирах, но е възможноно и  аз  да предозирах, защото "взех долари" не е равнозначно на "обмених левове за долари" или "купих долари".  Напълно е възможно @r_nikolov1 да си  е взел наличните долари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , epetkov каза:

Когато имаш налични долари ситуацията е ясна и не нея анализирах, но е възможноно и  аз  да предозирах, защото "взех долари" не е равнозначно на "обмених левове за долари" или "купих долари".  Напълно е възможно @r_nikolov1 да си  е взел наличните долари.

Някои си имаха налични, други пък обмениха…все пак в Армения няма как да платим с (или обменим) левове… 🤷‍♂️😅

ПРЕПОРЪЧВАМ на всеки ресторант “Кавказская пленница” ( Цък ) - уникално вкусна храна на нормални цени! 😍 Прилагам снимки на част от нещата, които хапнахме, съответно и на касовата бележка, за да сравните цените. 4-ма човека, като пихме вино, оставихме по няма и 40 лева.

BC49A197-3E34-43BA-9E4D-A6B69B38F3B2.jpeg

80CF30E9-F1FD-483C-9E16-E9B0338EDF5B.jpeg

234DAE07-E4B0-4CCC-86D1-94AB48CC2310.jpeg

A79BE3C0-414F-43A8-BABB-F7BA2AC52E1D.jpeg

FC04EDB9-014F-4E4C-82EB-98DB71D2DB47.jpeg

310CA789-B859-4007-8821-5C49B0FED962.jpeg

43BD7F4D-4AF5-445E-B7BA-99796AF68A37.jpeg

7511331F-A324-4CA7-A170-1F807C8E7DFB.jpeg

CC202AC3-48E9-4DB4-84A0-09E920599825.jpeg

40471612-CD29-476F-B406-0B8431DA9FDC.jpeg

2EFAFBD5-79DF-4999-B3D4-274046D7CF74.jpeg

  • Харесвам 21
Връзка към мнение
преди 2 часа, epetkov каза:

Не разбирам хората, а още по-малко  магеланците, които сменят в България левове за долари без да ходят в западното полукълбо. Очевадна е е двойната конвертация: тук купуваш долара по курс "продава" , а в  чужбина го продаваш по курс "купува".  В условията на твърд валутен курс повече от двадесет години 1 евро= 1.95 лева с  абсолютно  символична разлика в курсовете "купува" и "продава"  на еврото в България, на  практика левът е клонинг на еврото. Все едно словак или италианец  да си купят скъпи долари в собствените страни и да тръгнат с тях за  Турция, Египет или Кавказ. 

Не си прав. Ама никак. Дори и в Армения се вижда, как евро се обменя при по-висок марж между курс купува и проава в сравнение с долара. С долари ми е излязло малко по-изгодно, дори при двойната обмяна. Но да, незначителна разлика. 

В Узбекистан обаче, ако носиш евро, сам си отсичаш ръката. Думи като "драстична" и "фрапираща" не са достатъчни да опишат разликите  маржовете при долар и евро.

П.П. В Никар на "Гладстон" доларите съм ги обменил при почти символична разлика курс купува и продава.

В Ереван вече два дни драмове в кеш са ни трябвали единствено като плащаме на шофьорите на маршрутки в града и автобуса от Гарни до Ереван. 

Карти приемат навсякъде, поне в границите на "централния овал". Дори и едно кафе да си вземеш, няма проблем да се плати с карта.

 

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

На два пъти ударихме на камък за вечеря с препоръчания ресторант "Лаваш". И двата пъти седнахме да вемеряме в съседния "Туманян хинкали" и не мога да ви опиша, колко сме доволни.

Хинкалите са чудни, като едно лайвхакче - взимайте си пържени хинкали, за по 20 драма повече вкусът е несравнимо по-добър от обикновените с варено тесто. 

Готвените нещо също са много добри. Като махнем пиенето, сметките ни излизат по 5 хиляди на човек, а ядем обилно, понеже за обяд сме хапвали само лаваш, който сами си изпекохме по време на тура.

 

Ереван го спасява хубавата кухня. Иначе според мене е доста безличен град. Малко ме е срам да напиша "грозен", обаче си го мисля. Сградата на операта е кандидат за най-грозна сграда, която съм виждал някога. Ако не беше готиният джаз концерт снощи и гледката към Арарат по време на гръмотевична буря, щях едно хубаво да насоля дори и каскадите, уж най-хубавото нещо в града. Тук-там по някой добър детайл, но цялостното усещане е, че не бих се върнал драговолно. Оценка - четворка.

 

И аз да похваля Хюр за много професионалното отношение на екскурзоводката ни Маня... 

Заради многото хора в празничния ден днес вероятно щях да остана разочарован от Гегард. Обаче тя отговори на всичките ми въпроси, а аз имах много такива, защото историята и религията в армения са ми много интересни. Като напълно неочакван бонус слушахме църковни песнопения в издълбаната в скалата църква в изпълнение на пет ангелогласни певици от операта 🙂

Абсолютен душевен оргазъм. Оценка на Гегард 5+. Заради това, че външната част на манастира е в реконструкция и зарради прекаленото изобилие на сергии отвън.

 

Езическият храм в Гарни. Единственото му хубаво е гледката към ждрелото на река Азат. За снимка храмът става, ама да не е отблизо. Твърде в голяма степен се е наложило да го реставрират, и твърде зле са се справили според мене. 1500 драма вход за чужденци не е много и с тур цената е включена, но иначе е нещо, което може да си спестите. А и на лични мога да пиша на някого, как да влезе и излезе без билет.

Оценка: 4

 

Мастърклас по точене и печене на лаваш. Много добре изпипано и занимателлно, а и готовият лаваш с подправки и сирене може да мине за лек обяд и да изкарате до вечеря 😉

Оценка 5+

 

И тук, както бяхме уведомили предварително екскурзоводката, си вдигнахме чуковете, че не ни се прибираше толкова рано в Ереван.

Разходихме се пеш долу до ждрелото, където е "каменната симфония". По асфалт се стига много наблизо; после е по широк каменен път, много добре направен. Предлагат се по него разходки на кон, както и с "каубойско влакче", ако някой е трудноподвижен.

Мястото е фамозно. Може да се продължи няколко километра нпо ждрелото и все е пълно с базалтови колони, но най-интересните формации са в началния около половин километър.

На това място му пиша шестица, понеже по шестобалната система няма оценка 7 😉

 

 

  • Харесвам 23
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение

@master_of_germs, а кой го препоръчва този ресторант Лаваш? Аз хич не съм гледала за храна, имат ли хубави сирена?

Няма ли цветя, градинки и паркове, привлекателни витрини в този град? 

Връзка към мнение
преди 10 часа, master_of_germs каза:

Не си прав. Ама никак. Дори и в Армения се вижда, как евро се обменя при по-висок марж между курс купува и проава в сравнение с долара. С долари ми е излязло малко по-изгодно, дори при двойната обмяна. Но да, незначителна разлика. 

В Узбекистан обаче, ако носиш евро, сам си отсичаш ръката. Думи като "драстична" и "фрапираща" не са достатъчни да опишат разликите  маржовете при долар и евро.

П.П. В Никар на "Гладстон" доларите съм ги обменил при почти символична разлика курс купува и продава.

В Ереван вече два дни драмове в кеш са ни трябвали единствено като плащаме на шофьорите на маршрутки в града и автобуса от Гарни до Ереван. 

Карти приемат навсякъде, поне в границите на "централния овал". Дори и едно кафе да си вземеш, няма проблем да се плати с карта.

 

И на мен  Тавекс ми казах, че най-изгодно е да си купим долари от тук и там да си ги врътнем в драми.  На второ място е рублата и на трето - еврото . И аз тръгвам на 7 ми живот и здраве със стотина долара за кеш и Револют. ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тръгнахме в 8000 драма оттук, та не сме обменяли на летището. Ето курсовете на летището оня ден.

20230430_150542.jpg.5e6ee4e8e30b1ed2aba50751d0cd877c.jpg

 

В супермаркетите курсовете са определено по-добри и няколкото, които видяхме, работеха денонощно. Обменихме 100 долара в драмове и вероятно ще си върнем част от тях. Дотук само за маршрутките и за някакви сувенирчета плащаме в брой. Сувенирите не ги купувайте в Ереван, дори и с пазарене не си струва. При Гегард също беше скъпо. При Хор Вирап всичко ми се стори поне наполовина по-евтино.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Сводка - току-що минахмме покрай пещерата Магелан 😉

С тур сме и няма да ни спрат. Но, ако някой от следващите в арменската инвазия успее да вземе Знамето, да отиде за една култова снимка 😉

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Запалихтеме като кибритена клечка и сега горя...имали някой желаещ за 17-21 май гледах цените около 150 лв.Вече ме смея да ги гледам сигурно ще си купя един билет

Връзка към мнение

Да попитам пътувалите и пътуващите до Армения - прави ми впечатление, че всички ползвате турове, а не наемате кола. 

Има ли конкретна причина - лоши пътища, опасни шофьори, трудна логистика, забрани или ограничения за достъп до определени забележителности, ......?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, deyan каза:

Да попитам пътувалите и пътуващите до Армения - прави ми впечатление, че всички ползвате турове, а не наемате кола. 

Има ли конкретна причина - лоши пътища, опасни шофьори, трудна логистика, забрани или ограничения за достъп до определени забележителности, ......?

 

Колите под наем са скъпи, а дизелът е 500AMD (2.30 BGN). В неделя, когато бяхме в офиса на Hyur, стана на въпрос за кола под наем и момичето, работещо там, ни каза на български, че са много скъпи.

Пътищата масово са отвратителни - или са в ремонт, или навсякъде има дупки или ако няма в района - се появяват 1-2 големи дупки изненадващо докато си караш спокойно… 😅

Туровете на Hyur са главно около 50 лева, този с Татев е 100 лв., така че нашата група предпочете да ползваме тях за два от дните ни.

Иначе и с автобуса си е приключение - шофьорът изпреварва, независимо, че отсреща идва друга кола - просто му свирка с надеждата отсрещната кола да го чуе и да намали. Същото се случва и по завоите до Татев. 😁

Прикачвам снимка, заснета точно преди минутка, по пътя от Татев за Ереван. 🥲

87352EEE-DE3C-4BD9-908C-4B6CD1471FC6.jpeg

  • Харесвам 10
  • Шок 1
Връзка към мнение

Аз направо се чудя защо Хюр не предлагат двупосочен билет с лифта. Едва ли, който е платил 91 лв за тур, няма да прати 98 лв. Разликата между еднопосочен и двупосочен билет с лифта е минимална, а те ще си спестят сума ти амортизация на автобусите. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 7 минути , master_of_germs каза:

Аз направо се чудя защо Хюр не предлагат двупосочен билет с лифта. Едва ли, който е платил 91 лв за тур, няма да прати 98 лв. Разликата между еднопосочен и двупосочен билет с лифта е минимална, а те ще си спестят сума ти амортизация на автобусите. 

 

И аз не намерих логиката в еднопосочния билет… 🙄

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , r_nikolov1 каза:

И аз не намерих логиката в еднопосочния билет… 🙄

12 минути с лифта спрямо над половин час лашкане надолу и нагоре из ждрелото 😕

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Това е заведението, в което вечеряхме два дни и го препоръчваме отвсякъде. 

Khinkali
(010) 582352
https://maps.app.goo.gl/zMTsAuDzyQSX4ApN6

Туманян хинкали. Вярно, че в гугъл мапс е изписано на латиница само "хинкали", а то с такива е пълно из града. Но с арменски букви си е пълното име, а то и улицата си се казва "Туманян".

Аз храна особено не обичам да снимам, а и вечер батерията на телефона ми е почти изтощена, ама ето, някоя снимчица от интериора.

 

20230501_212732.jpg.7532d6f1e8a9e03a24f12200305cd505.jpg

 

20230501_212648.jpg.bbb8d91fb973432b791742ba21ce1ee0.jpg

 

20230501_194638.jpg.ddea3ba9afaecc42a447e531275f871f.jpg

 

20230501_194627.jpg.51c6251055b786bbc721aac4a2551722.jpg

 

20230430_221156.jpg.b451d1fc323ad5fd7005c4a5ebe4e4b3.jpg

 

20230430_203610.jpg.9a4ac5537c6f1125489ad55f8b8710fd.jpg

 

20230430_203605.jpg.64a9e2c407bc1a5dc35e066196662558.jpg

 

20230430_203555.jpg.cc392737349fad89e3decbf0dbeb1cf7.jpg

 

А тия познати нам образи са пред "Кавказская пленница" 😉

20230502_235127.jpg.fa0993585eb80b62fab97d36a33f1aa9.jpg

 

20230502_235142.jpg.d40ae4aec027864739d568c5b05abdd5.jpg

 

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.