Прескочи до съдържание

Болоня и Флоренция. Транспортни и други въпроси.


Явор

Препоръчани мнения

На 13.06.2022 г. в 15:27, EliDion каза:

Някой ходил ли е до Фиезоле. дават страхотна гледка от някакъв хълм кам Флоринция и да е приятно за пикник. С градски автобус №7.

Още не смея да купувам билети за забележителности, рано ми се вижда, както смениха вече веднъж полета, да не си остана с билети. Надявам се, че няма да свършат.

Аз съм ходила до Фиезоле.

Наистина има хубава гледка към Флоренция, но тя не може да се сравни с гледката от Пиецале Микеланджело.

Става за дневна разходка, но само ако си видял вече всичко интересно във Флоренция(според мен).

 

На 10.06.2022 г. в 13:06, Явор каза:

Да разбирам ли, че изкачването на камбанарията е по-леко?

Личното ми и субективно мнение е, че е по-лесно(комфортно) изкачването на камбанарията.

 

Напомням на тръгналите към Флоренция да не пропускат посещението в църквата "Санто Спирито" - там се намира единствената дървена творба на Микеланджело.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Mary каза:

Аз съм ходила до Фиезоле.

Наистина има хубава гледка към Флоренция, но тя не може да се сравни с гледката от Пиецале Микеланджело.

Става за дневна разходка, но само ако си видял вече всичко интересно във Флоренция(според мен).

Имах го предвид за пикник някоя вечер евентуално. То толкова много неща станаха, Исках и до около Пиза да отидем, ама като гледам как се запълва списъка.... Освен в някой от дните, в които нищо не работи.... ще го измисляме в движение. Май добре ще стане и че не освободих едната къща, че ще имаме и гости 😆 надявам се.

Връзка към мнение

Много познато ми е как се запълва времето 😄

Винаги искаш да видиш още и още и накрая си скапан, но пък е хубава умора. И да, потвърждавам също, че гледката от Микеланджело е страхотна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Някой ходил ли е от Флоренция до Пиза, семейния съвет реши, че ще се ходи и там. Гледам, че има регионални влакове, като пътят е около час. Някакви полезни съвети относно влаковете, гарите във Флоренция и Пиза, времето за престой в Пиза и др.

Връзка към мнение

Железопътната мрежа е отлична и отсечката е евтина.

Пиза може да се разгледа и за 1 ден, ако времето ви притиска. Ако пък имате време, 2 дни максимум, няма какво толкова да се прави.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Пиза е достатъчно да видите Полето на чудесата (площада около кулата, 4 неща са). Малко е далечко от гарата, ама става и пеша. Един ден стига.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз ще добавя само малко пресни детайли за транспорта, дали галериите си заслужават всеки сам ще си реши на база на това какви са му интересите и какво точно очаква да види.

 

Влакчето и автобусите от летището на Болоня до централна гара в Болоня работят добре, влакчето е малко и автоматично и изминава разстоянието за отрицателно време, но и цената му е 9.6 спрямо 1.5 за автобуса.

 

Билети за градския транспорт във Флоренция се купуват от малките магазинчета за цигари и вестници, но май след определен час не ги продават. Или поне на мен така ми казаха на едното място, че са свършили за деня индивидуалните билети и могат да ми продадат само такъв за 10 пътувания. Относно билета за 10 пътувания, така и не разбрахме дали може да се ползва от повече от един човек.

 

За четирите дни, които бяхме там разписанието на градския транспорт не се спазваше особено. Случваше се да видим автобуса да мине няколко минути предварително, случваше се и да закъснее доста. Автобусите имат и някаква буква към номера понякога, която май индикира дали автобуса минава през целия си маршрут или спира донякъде. Например автобус 17 може да е 17L, 17R и т.н.

 

За разписанието важеше и за влаковете, масови закъснения, така че не планирайте точно излитане и кацане около разписанията на междуградските влакове.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Супер, 😆.  Много ти благодаря за това инфо. Че щях мноооого да се вкисна на място. Сега ще съм психически подготвена. Веднъж ми се е случвало в Бордо да чакаме асвтобус 4 часа в нищото, без всякаква информация, дали изобщо ще дойде и хич не беше приятно.

Може само за билетите за галерии, купили и дворци да кажеш - предварително ли ги взехте, имаше ли свободни часове, големи опашки... чисто логистично. Въпреки, че предполагам по различно време на годината е различно натоварването. То другото е ясно, че всеки си преценява къде да ходи. Някаква тънкост, ако си разбрал???

Връзка към мнение
На 15.06.2022 г. в 15:42, lio каза:

Железопътната мрежа е отлична и отсечката е евтина.

Пиза може да се разгледа и за 1 ден, ако времето ви притиска. Ако пък имате време, 2 дни максимум, няма какво толкова да се прави.

Да с влак е около час, но ако се ползва бърз регионален влак (RV) ако се ползва обикновен регионален (R) e час и половина, и доста вероятно да не е климтизиран, и доста по-мизерен.

цената на билета е една и съща.

За ден Пиза се разглежда спокойно с хапване за обяд .

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 часа, EliDion каза:

Супер, 😆.  Много ти благодаря за това инфо. Че щях мноооого да се вкисна на място. Сега ще съм психически подготвена. Веднъж ми се е случвало в Бордо да чакаме асвтобус 4 часа в нищото, без всякаква информация, дали изобщо ще дойде и хич не беше приятно.

Може само за билетите за галерии, купили и дворци да кажеш - предварително ли ги взехте, имаше ли свободни часове, големи опашки... чисто логистично. Въпреки, че предполагам по различно време на годината е различно натоварването. То другото е ясно, че всеки си преценява къде да ходи. Някаква тънкост, ако си разбрал???

Ние си купихме комбинирания билет за Уфици+Пити+Боболи директно от сайта на Уфици. Само за галерията има нужда от предварителен час, за другите след това отиваш когато поискаш, но задължително първото влизане е в Уфици. Никакви мега трикове 🙂 Влизаше се и на трите места нормално, не е имало огромни опашки, не са сравнявали и имената на билетите с документи за самоличност. 

 

Към момента билети можеш да си купиш за 3 дни напред с почти всички свободни слотове, а дори от днес за утре има доста свободни, натоварването явно не е голямо. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да допълня темата с прясно инфо за Флоренция от онзи ден. Пълно е с американци и значително по неприятни китайци (или каквито са там дръпнати).🙂

АпениноШатъл Летище Болоня - Флоренция работи безотказно. Запазих билетите с час от сайта им https://www.appenninoshuttle.it. Пред летището спират на широкия паркинг на около 50 м в ляво от изхода. Във Флоренция пристигат и тръгват от широкия паркинг Car Park Binario 16 на бул. Filippo Strozzi. Взимат разстоянието за около час и 20 минути. Изискването за 2 чанти се спазва и ще искат да доплатите, ако имате повече.

Всички билети за музеите бяхме купили онлайн и никъде не сме чакали повече от 15 минути с изключение на Катедралата, където се влиза без билет и има опашка. Ако си направите профил в b-ticket.com купете всички билети с едно плащане. Така всички билети ще ви бъдат разпечатани при първия вход. Аз го разбрах случайно, когато лелката на Капела Медичи ми даде комбинирания билет за Уфици-Пити-Боболи.

Изпробвах The Fork два пъти и нямаше драми. Първия път в Ristorante Braceria Auditore на гърба на Уфици до Палацо Векио с 20% отстъпка (бяха я забравили, но като ги попитах се сетиха и се извиниха). Втория в Caffè Italiano (https://caffeitaliano.it) с 50% отстъпка. И двете бяха със супер храна. 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 4.07.2022 г. в 23:12, KDim каза:

Да допълня темата с прясно инфо за Флоренция от онзи ден.

Благодаря! Много полезна информация.

Билети за АпениноШатъл все още не съм купил, заради закъсненията на самолетите, но на сайта им пише, че при закъснение на самолет, ти презаверяват часа. Затова утре ще купя билети и за шатъла. Има ли техен офис на летище Болоня, за да презаверим билетите при евентуално закъснение или направо да говорим с шофьора?

Билети за катедралата съм купил направо от сайта й и ми изпратиха билетите на мейла. Там всичко е ясно. Влизането в катедрата не става ли по-бързо от входа към Санта Репарата с билета за нея, така бях чел в някакъв коментар?

За Академията и Уфици купих билети от b-ticket.com, но с две отделни плащания. Да разбирам ли, че когато отида в Уфици (там е първото посещение), ще ми разпечатат билети за Уфици и за Академията? Или това е само когато билетите са закупени с едно плащане?

Предполагам на Уфици и Академията е ясно обозначено къде разпечатват билетите, за да не чакаме на грешна опашка.

И какво е The Fork?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , Явор каза:

За Академията и Уфици купих билети от b-ticket.com, но с две отделни плащания. Да разбирам ли, че когато отида в Уфици (там е първото посещение), ще ми разпечатат билети за Уфици и за Академията? Или това е само когато билетите са закупени с едно плащане?

 

Комбинирания билет е само за Уфици-Пити-Боболи, него ти разпечатват и за трите обекта в Уфици. То е един билет, на който пише и трите обекта. Мисля, че Академията няма общ билет с Уфици, така че вероятно ще трябва да си ги вземеш по отделно, но може и да бъркам. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А защо купувате от b-tiket.com, а не от официалните сайтове. Аз още нищо не съм купувала, като гледам какво става с полетите. Днес кацелираха и едната квартира, добре че имах едно на ум за нея и оставих и другата резарвация.

The fork и аз не го знаех - app. в който ти дава ресторанти с отстъпки. Мисля че ще е полезно.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , EliDion каза:

А защо купувате от b-tiket.com, а не от официалните сайтове. Аз още нищо не съм купувала, като гледам какво става с полетите. Днес кацелираха и едната квартира, добре че имах едно на ум за нея и оставих и другата резарвация.

The fork и аз не го знаех - app. в който ти дава ресторанти с отстъпки. Мисля че ще е полезно.

Това си е официалния сайт, линковете от Уфици пренасочват натам. 

 

image.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 48 минути , Георги каза:

Комбинирания билет е само за Уфици-Пити-Бобол

Аз разбирам, че когато купиш билети за различни музеи от b-ticket.com с едно плащане, на първия музей ти разпечатват билетите и за другите музеи. Колегата казва, че когато си вземал билета за Капела Медичи, му разпечатали и комбинирания билет за Уфици-Пити-Боболи. Има някаква логика, но може и аз да бъркам.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Явор каза:

Аз разбирам, че когато купиш билети за различни музеи от b-ticket.com с едно плащане, на първия музей ти разпечатват билетите и за другите музеи. Колегата казва, че когато си вземал билета за Капела Медичи, му разпечатали и комбинирания билет за Уфици-Пити-Боболи. Има някаква логика, но може и аз да бъркам.

При всички положения нямаше опашки по касите, така че дори и два пъти да се взимат няма да е голяма загуба 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Някой дали знае, не намерих инфо в сайтовете, ако се купят онлайн билети за забележителностите, могат ли да се канселират, ако не се ползват и колко по-рано. С тези идиотии на уиз направо се чудя как да постъпя. А гледам, че часовете започват да свършват.

Връзка към мнение
преди 3 часа, EliDion каза:

Някой дали знае, не намерих инфо в сайтовете, ако се купят онлайн билети за забележителностите, могат ли да се канселират, ако не се ползват и колко по-рано. С тези идиотии на уиз направо се чудя как да постъпя. А гледам, че часовете започват да свършват.

Няма канселиране и връщане на парите. Ако не можеш да присъстваш на указания час си губиш приоритетното влизане в този часови слот, можеш да отидеш по-късно но ще се редиш на общата опашка. Т.е билетите не изгарят, можеш да ги ползваш по-късно, но не можеш да си вземеш парите обратно. 

Редактирано от Георги
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Според мен удоволствието от досега с изкуството е във възможността за съзерцание. В Уфици такава липсва. Била съм в слаб сезон, почти нямаше опашка за влизане, но вътре имаше страшно много хора. Не съм била в друг музей, галерия, където хората са на 1м от дадено произведение, но тълпата така плътно го е окупирала, че те предпочитат да го гледат на таблет, вместо на живо.Не се опитвам да съветвам, споделям само моето виждане. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 6.07.2022 г. в 20:17, Явор каза:

Аз разбирам, че когато купиш билети за различни музеи от b-ticket.com с едно плащане, на първия музей ти разпечатват билетите и за другите музеи. Колегата казва, че когато си вземал билета за Капела Медичи, му разпечатали и комбинирания билет за Уфици-Пити-Боболи. Има някаква логика, но може и аз да бъркам.

Точно така. Когато е с едно плащане всички билети излизат под един ордер №, който като си го въведат в първата локация виждат всички поръчани билети, които на мен ми разпечатаха без да искам изрично.

 

На 6.07.2022 г. в 19:00, Явор каза:

Благодаря! Много полезна информация.

Билети за АпениноШатъл все още не съм купил, заради закъсненията на самолетите, но на сайта им пише, че при закъснение на самолет, ти презаверяват часа. Затова утре ще купя билети и за шатъла. Има ли техен офис на летище Болоня, за да презаверим билетите при евентуално закъснение или направо да говорим с шофьора?

Билети за катедралата съм купил направо от сайта й и ми изпратиха билетите на мейла. Там всичко е ясно. Влизането в катедрата не става ли по-бързо от входа към Санта Репарата с билета за нея, така бях чел в някакъв коментар?

За Академията и Уфици купих билети от b-ticket.com, но с две отделни плащания. Да разбирам ли, че когато отида в Уфици (там е първото посещение), ще ми разпечатат билети за Уфици и за Академията? Или това е само когато билетите са закупени с едно плащане?

Предполагам на Уфици и Академията е ясно обозначено къде разпечатват билетите, за да не чакаме на грешна опашка.

И какво е The Fork?

Не съм сигурен как става презаверяването. По принцип повечето от пътуващите нямаха предварително закупени билети и взимаха от шофьора. 

Няма как да си взел билети за Катедралата, тъй като не се продават такива. Достъпът до нея е безплатен и става единствено през централния вход /срещу баптистерията/.  Входът от дясно /зад камбанарията/ е единствено за Санта Репарата. Тоест влизаш в Катедралата и директно слизаш надолу. Не можеш да се разхождаш, защото е оградено. По същия начин входът от ляво е само за Купола. Не се плаши на опашката за катедралата. Аз отидох 20 минути преди да отвори и опашката беше точно до входа за Купола. В крайна сметка за 20-30 минути влязох.

За The Fork може да разгледате предварително официалната им страница и да набележите приятни заведения за резервации с добра отстъпка - https://www.thefork.com/

Освен Уфици и останалите места не забравяйте Капелата на Медичите, която гледам, че е малко неглижирана в темата. Уникално място е. 

Също така и местността над Площад Микеланджело. Строших си краката от ходене да търся най-добрия изглед към града. 😀 Там има и малък, но много приятен парк с църква.

А за най-приятно преживяване мога да препоръчам комбиниране на залеза с вечеря в ресторанта на площада. Цените му са с 4-5 евро над нормалните, но мисля, че напълно си заслужава. В сайта си има актуално меню - https://ristorantelaloggia.it/

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Явор На тези въпроси ясно беше отговорено в същата тази тема предишната страница. Конкретно за Уфици даже сложих и снимка откъде превръщате билет в резервация. 

За купола се плаща някои от следните варианти - https://operaduomofirenze.skiperformance.com/en/store#/en/buy 

И, да, от Санта Репарата - входът е до кулата на Джото се влиза много по-бързо в катедралата. 15 евро е билетът и включва и музея на Дуомото, който е ЗАД катедралата и Баптистерията - срещу централния вход на катедралата, където са вратите на Гиберти. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря на всички писали в темата. Бяхте много полезни.

Всичко мина чудесно. Апениношатъл Болоня - Флоренция беше удобен и почти празен, може да се вземат билети и от шофьора. Във Флоренция посетихме почти всичко, което бяхме набелязали. Отскочихме и до Пиза. Регионалните влакове са добри, а до Болоня се върнахме с високоскоростен влак. Полетът от Болоня беше ранен и хоста ни поръча такси от предния ден за 5-ма човека. Всички бяха учуващо точни.

Флоренция много ми хареса, Пиза също. Болоня не ме впечатли, но храната там наистина е уникално вкусна.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.