Прескочи до съдържание

Болоня и Флоренция. Транспортни и други въпроси.


Явор

Препоръчани мнения

Здравейте!  Предстои ми пътуване във Флоренция и малките градчета около нея.Прочетох някои неща но остават въпроси:

- никой ли не е ползвал Firenzecard? питам защото съм ползвала Ромапас и определено си струваше - два безплатни музея без значение дали са най скъпите , а на другите / имаше списък към картата/ отстъпка между 20% и 50% и към това през времето за валидиране - ние бяхме със 72 часова карта  , та през времето за валидиране  градския транспорт метро , автобуси , тролеи  също бе безплатен.

- Аз и ММ летим с Уиз, които по често закъсняват от Райън- явно е че няма да купя предварително билети за пътуването до Флоренция, но тъй като ще кацнем много рано  в 7.30 сутринта, кой е най лекия начин за пътуване без много чакане и без вървене - вървенето ще го оставим за Флоренция?

- къде можем да си оставим багажа  във Флоренция през първия ден, преди да се настаним ?

- предложете някой бюджетен хотел /апартамент  във Флоренция или  какво ви е мнението за  следния вариант : как ви се струва отсядане в Монтекатини Терме/ там отсядат над  90% от автобусните екскурзии от България/ - към момента читавите хотели със закуска там са наполовина и повече  по-евтини от тези във Флоренция? Относно  ежедневно пътуване до Флоренция за скромната сума от 6 евро/на посока - а може и да има по евтино с автобус но не съм търсила , е в рамките на около час , т.е може да се пристига в  и съответно напуска Флоренция извън работното време на музеите.

- да предложите място за хранене ? Не сме капризни , но всеки ден на крак не е за предпочитане нали? О и искаме да опитаме нещо тихично флорентинско...

- и последен въпрос : за три  или четири пълни дни във Флоренция ще можем ли да видим всичко най известно ? Ако да кое да изберем 3 или 4 дни?

Ще бъдем в Италия 10 дни - смятам да отделим един ден за Лука и Пиза  и след това Виа Киантиджина с наета кола  да 3 нощувки. В тази посока предложения за отсядане ? И последно ще можем ли за 1 нощувка и един ден до излитането на самолета в 16.45 да разгледаме Болоня и милото да разгледа и да тества тренажор за F1?

 

Май доста станаха въпросите ,но човек иска да види винаги повече

 

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

 

При тези полети на wizz, кацащи в 10 PM, има ли разумен начин да се придвижи човек още същата вечер до Флоренция или е препоръчителна нощувка в Болоня? 

Освен влак, има ли друга опция от летището на Болоня до града? 

 

Връзка към коментар
преди 10 минути , Lindt каза:

 

При тези полети на wizz, кацащи в 10 PM, има ли разумен начин да се придвижи човек още същата вечер до Флоренция или е препоръчителна нощувка в Болоня? 

Освен влак, има ли друга опция от летището на Болоня до града? 

 

Имаше късен автобус от летището до Флоренция, но си провери, че скоро на съм ходила натам.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

 

При тези полети на wizz, кацащи в 10 PM, има ли разумен начин да се придвижи човек още същата вечер до Флоренция или е препоръчителна нощувка в Болоня? 

Освен влак, има ли друга опция от летището на Болоня до града? 

 

Appennino Shuttle имат автобус от летището до Флоренция в 0:30. Цената е 20 Евро.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Suunto каза:

Appennino Shuttle имат автобус от летището до Флоренция в 0:30. Цената е 20 Евро.

Видях го този и клоня към него. Само трябва да потърся настаняване със self check in и да поощря хората да чакат 2 часа на летището като кацнат 😄 

 

@blueriver, а този шатъл в 23:30 къде го гледаш?

Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

Видях го този и клоня към него. Само трябва да потърся настаняване със self check in и да поощря хората да чакат 2 часа на летището като кацнат 😄 

 

@blueriver, а този шатъл в 23:30 къде го гледаш?

Гледах в сайта на летището ,но явно нещо съм се заблудила. В 22.00 има. После в 0.30ч

Редактирано от blueriver
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Гледайки часовете на шатъла и цената, започвам да се убеждавам, че наем на кола за 3 дни за 90 лв е доста по-разумно решение. Може ли някой да ме насочи към хубаво Agriturismo в района на Флоренция или удобно настаняване за хора с кола?  

 

Ето и един списък с обичайно безплатните атракции във Флоренция всяка първа неделя от месеца: 

https://www.brunelleschihotelflorence.com/magazine/free-museums-florence-center/

Връзка към коментар

При кола под наем има има риск при закъснение на полета, гишето вече да е затворено и да се води неявяване съответно оставаш и без предплатената сума.

Ако взимаш кола в последния момент има не малък риск цената да е доста висока

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , Климент каза:

При кола под наем има има риск при закъснение на полета, гишето вече да е затворено и да се води неявяване съответно оставаш и без предплатената сума.

Ако взимаш кола в последния момент има не малък риск цената да е доста висока

Прав си, че опциите под 100 евро работят до 23.00

Връзка към коментар
преди 9 минути , Lindt каза:

Прав си, че опциите под 100 евро работят до 23.00

@Lindt Ние сме ползвали за Рим https://gettransfer.com/en и понеже сега пак седи въпроса по същия начин за Болоня - Флоренция гледах ориентировъчни цени и мисля, че може да се намери нещо на прилична цена. Вие кога обмисляте да ходите?

Връзка към коментар
преди 17 минути , darinamarinova каза:

@Lindt Ние сме ползвали за Рим https://gettransfer.com/en и понеже сега пак седи въпроса по същия начин за Болоня - Флоренция гледах ориентировъчни цени и мисля, че може да се намери нещо на прилична цена. Вие кога обмисляте да ходите?

Не сме ние, подарък на сестра ми организирам. Уж изненада, ама първо й взех членство, после ако има кола, ще е с нейната кредитна...

Исках да е простичко и да се събуди във Флоренция, ама май няма да стане.

  • Браво 1
Връзка към коментар
На 11.07.2023 г. в 15:27, tanyabs каза:

Здравейте!  Предстои ми пътуване във Флоренция и малките градчета около нея.Прочетох някои неща но остават въпроси:

- никой ли не е ползвал Firenzecard? питам защото съм ползвала Ромапас и определено си струваше - два безплатни музея без значение дали са най скъпите , а на другите / имаше списък към картата/ отстъпка между 20% и 50% и към това през времето за валидиране - ние бяхме със 72 часова карта  , та през времето за валидиране  градския транспорт метро , автобуси , тролеи  също бе безплатен.

- Аз и ММ летим с Уиз, които по често закъсняват от Райън- явно е че няма да купя предварително билети за пътуването до Флоренция, но тъй като ще кацнем много рано  в 7.30 сутринта, кой е най лекия начин за пътуване без много чакане и без вървене - вървенето ще го оставим за Флоренция?

- къде можем да си оставим багажа  във Флоренция през първия ден, преди да се настаним ?

- предложете някой бюджетен хотел /апартамент  във Флоренция или  какво ви е мнението за  следния вариант : как ви се струва отсядане в Монтекатини Терме/ там отсядат над  90% от автобусните екскурзии от България/ - към момента читавите хотели със закуска там са наполовина и повече  по-евтини от тези във Флоренция? Относно  ежедневно пътуване до Флоренция за скромната сума от 6 евро/на посока - а може и да има по евтино с автобус но не съм търсила , е в рамките на около час , т.е може да се пристига в  и съответно напуска Флоренция извън работното време на музеите.

- да предложите място за хранене ? Не сме капризни , но всеки ден на крак не е за предпочитане нали? О и искаме да опитаме нещо тихично флорентинско...

- и последен въпрос : за три  или четири пълни дни във Флоренция ще можем ли да видим всичко най известно ? Ако да кое да изберем 3 или 4 дни?

Ще бъдем в Италия 10 дни - смятам да отделим един ден за Лука и Пиза  и след това Виа Киантиджина с наета кола  да 3 нощувки. В тази посока предложения за отсядане ? И последно ще можем ли за 1 нощувка и един ден до излитането на самолета в 16.45 да разгледаме Болоня и милото да разгледа и да тества тренажор за F1?

 

Май доста станаха въпросите ,но човек иска да види винаги повече

 

Здравей!

Трябва да прецените колко неща искате да видите във Флоренция за да знаеш дали Фиренц кард ще ти е от полза.Катедралата не е включена във Фиренц кард,така че и там имаш разход.Картата не е евтина, но ако успееш да посетиш повечето места е ок.Важното е колко от тях ще включите в програмата си.Относно безплатния транспорт включен в картата? Старинна Флоренция е много компактна и реално всички забележителности са на много близко разстояние.Ако сте някъде в покрайнините и ползвате шатъл от мястото за настаняване то най-вероятно ще трябва да го плащате допълнително.Тогава се обезмисля купуването на картата с цел използването им за предвижване. 

Нещо типично флорентинско-джелато във всички негови вкусове.

Задължително четири дни.Колкото повече толкова по-добре, особено за Флоренция.

В един ден да разгледате Болоня и да отидете до Имола за да тествате тренажор от Ф1 не ми се вижда възможно и това трябва да стане до обяд за да може да си хванете полета.По-добре разгледайте само Болоня/колкото и кратко да ви е времето.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Lindt каза:

Гледайки часовете на шатъла и цената, започвам да се убеждавам, че наем на кола за 3 дни за 90 лв е доста по-разумно решение. Може ли някой да ме насочи към хубаво Agriturismo в района на Флоренция или удобно настаняване за хора с кола?  

 

Ето и един списък с обичайно безплатните атракции във Флоренция всяка първа неделя от месеца: 

https://www.brunelleschihotelflorence.com/magazine/free-museums-florence-center/

Мога да ти предложа едно място,но трябва да решиш дали ще ви е достатъчно комфортно. Намира се на 5 км. от центъра на града и най-важното е за да се стигне до него не се преминава през ZTL. Къмпингът се казва hu Firenze camping in town. Удобствата в шалетата са супер.Две спални всяка с баня и тоалетна,всекидневна с кухня.Пълно оборудване и тераса.Цената е....ще видиш.Има шатъл до широк център на цена от 3 евро тотал в двете посоки и железопътен транспорт на цена от 1,70 евро. Има и място за автомобила само до къщичката за настаняване.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 9.10.2023 г. в 18:17, Lindt каза:

Прав си, че опциите под 100 евро работят до 23.00

@Lindt Ние решихме въпроса със сутрешен полет до Рим и после скоростен влак до Флоренция 🙂 Така има и доста повече избор на по-евтини настанявания. Btw хотелът, който сме харесали, през личния им сайт е с ~30% по-евтин след всички трикове, genius отстъпки, приложения и тн. Много алчни са станали booking явно с таксите 🙄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , darinamarinova каза:

@Lindt Ние решихме въпроса със сутрешен полет до Рим и после скоростен влак до Флоренция 🙂 Така има и доста повече избор на по-евтини настанявания. Btw хотелът, който сме харесали, през личния им сайт е с ~30% по-евтин след всички трикове, genius отстъпки, приложения и тн. Много алчни са станали booking явно с таксите 🙄

Ами да ти кажа, повечето хотели имаха идентични цени на сайта с тази в букинг и тази в експедия. Истината е, че при градска такса от 5.5 евро на човек на ден, трудно можеш да запазиш под 80 евро стая. Аз се влюбих в един замък на хълм, но просто е непрактично да са извън града ноември. Няма кога да се насладят нито на градина, нито на чаша вино или кафе, нито на закуска с гледка.

 

Ти какво запази? 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , Lindt каза:

Ами да ти кажа, повечето хотели имаха идентични цени на сайта с тази в букинг и тази в експедия. Истината е, че при градска такса от 5.5 евро на човек на ден, трудно можеш да запазиш под 80 евро стая. Аз се влюбих в един замък на хълм, но просто е непрактично да са извън града ноември. Няма кога да се насладят нито на градина, нито на чаша вино или кафе, нито на закуска с гледка.

 

Ти какво запази? 

@Lindt Ами този път това https://www.hotelpendini.it/ , но чак за другата година и цените излизат по около ~130 евро за 2ма на вечер, този март бяхме пак няколко човека и в последния момент запазихме и излезна 180 евро за 2 нощувки за двойна стая https://hotelcostantini.it/ (но сега цените им са по-високи, нещо много са си повярвали), а по-миналата година бяхме https://www.soggiornolapergola.it/ доста прилично е като пари, чисто е, но няма никакъв лукс, тогава бяхме с едни приятели, които предпочитат по-луксозни хотели и те много се изтормозиха милите (оценката в booking беше 8ца, не е нещо лошо). 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Не бяхме 5 човека за 5 нощувки общо 1250 евро през Април тази година в този апартамент https://www.booking.com/hotel/it/giglio-borgia.en-gb.html?aid=304142

Намира се на в историчския център близо до реката.  Допълнителен бонус бе, че на площада вечер пееха оперни арии улини музиканти. Атмосферата бе уникална,

Иначе една спалня е доста малка, но има 2 бани.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...
преди 20 минути , Lindt каза:

Привет, 

Някой има ли горещи препоръки за заведения в Болоня и Флоренция? 

 

Тази пролет хапнахме тук https://maps.app.goo.gl/EEcJMDvyFjkn2nWv5 и останахме доволни.

Пастата и лазанята  бяха добри, като има различни размери в зависимост колко си гладен. Дори имаше и българка в персонала 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Привет, 

Някой има ли горещи препоръки за заведения в Болоня и Флоренция? 

 

Osteria de' Peccatori

Намира се зад Палацо Векио. Сервитьорите са готини дедици, сметката се плаща вътре на касов апарат от 1940 г., до него има кутия за бакшиш - по желание. Най-доброто тирамису, което съм опитвал някога.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Привет, 

Някой има ли горещи препоръки за заведения в Болоня и Флоренция? 

 

Ох, не знам дали са горещи, но ще споделя тези, в които бях :

Болоня:

  • Sfoglia Rina - бях чел, че има километрична опашка. Аз успях около 11:45 и веднага влязох, НО буквално след мен беше навалица. После минах още 2 пъти през деня по тази улица и пак си имаше опашка. Тука опитах талиатели рагу (т.е. болонезе):

20230829_115912.jpg.0e5ea719c189e80da4b91a134b0a8931.jpg

  • La Montanara - беше зелена лазяна - много ми хареса.

20230902_140635.jpg.2e5ae6c0dc0849fd111c36133906e9a8.jpg

 

 

Флоренция:

  • All’Antico Vinaio - на тези сандвичи им се носеше славата от Болоня. Направих снимка на едни българи и се заговорихме, те ми препоръча това място. 2 пъти ядох и останах доволен.
  • Osteria Dell’Osso - тука ядох някаква паста с домати, може би не я уцелих. НО тирамисуто  беше невероятно. Може би това беше първото ми в Италия, тези тука грам не ми харесват, но това беше божествено за моите вкусове.
  • La Prosciutteria Firenze - саламчета, сиренца, хляб и вино. 🙂 
  • Casella 18 
  • Osteria Filetto d’Oro

    Исках да опитам флорентинския стек, но аз бях сам и нямаше как да изям около 800 грама месо 😄 

В статията ми за Florence , можеш да видиш снимките от местата + места за закуска.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Инсталирах си приложението  

https://rogerapp.it/

за билети от квартал Birra ,който е най-близка начална спирка за пътуване от летището до центъра. Преди съм купувал билет от разни кафенета около спирката. Сега май се продавали билети и в автобуса от машина. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Наклонената кула в Болоня се руши, има опасност да се срути (видео)

Властите са започнали да изграждат бариера с височина 5 м около кулата Гаризенда от 12 век, за да задържат отломките в случай на падане, съобщава BBC.

Кулата с височина 47 м се накланя под ъгъл от четири градуса, като при наблюдението са установени промени в посоката на накланяне. Градският съвет заяви, че ситуацията е "изключително критична".

Гаризенда е една от двете кули, които доминират в силуета на Болоня. Другата, кулата Азинели, е около два пъти по-висока и също се накланя, макар и не толкова драматично, и все още е отворена за посещение от туристите.

Постройките са издигнати между 1109 и 1119 г., височината на Гаризенда дори е намалена през XIV в., тъй като вече е започнала да се накланя. Кулата се споменава в поемата на Данте "Божествена комедия", която е завършена през 1321 г.

 

 

  • Шок 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.