Прескочи до съдържание

Болоня и Флоренция. Транспортни и други въпроси.


Явор

Препоръчани мнения

Преди 1 час, EliDion каза:

Дай малко подробности. Времето как беше при тези 40 градуса как се усеща там?

Не знам дали го писах по-горе, но то не пречи да се повторя 🙂 По наше време беше 35 и беше ужасно, според мен въобще не става за разходка, а в Боболи ориентацията по картата ни беше от чешмичка до чешмичка, представям си при 40 как е. Да не говорим, че и там не е особено зелено в момента... Абе там се почувствахме все едно просто отмятаме, има хубави гледки отгоре, но нищо чак толкова феноменално. При всички положения имайте предвид, че входът за Боболи е само откъм Пити, другият отгоре не работи от ковид насам, а катеренето до него си е прилично 🙂

 

Галериите поне са климатизирани, така че може на тях да се фокусирате. 

 

Болоня беше една идея по-добре, защото в центъра много от сградите имат пешеходни алеи под високи арки, което създава сянка и помага. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Георги С най-добри чувства го казвам, но се чудя как ходите из такива жеги в Италия. То тук не се диша, а там не искам да си представям. Аз съм отказвала да отида по работа лятото в Италия, а още по-малко да обикалям из жегите. В началото на март, когато аз съм била, беше по-ветровито и вечер си беше за по-дебела дрешка, но поне нямаше тълпите, които сега си представям, че са били. 😞

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 10.07.2022 г. в 20:00, iMari каза:

Според мен удоволствието от досега с изкуството е във възможността за съзерцание. В Уфици такава липсва. Била съм в слаб сезон, почти нямаше опашка за влизане, но вътре имаше страшно много хора. Не съм била в друг музей, галерия, където хората са на 1м от дадено произведение, но тълпата така плътно го е окупирала, че те предпочитат да го гледат на таблет, вместо на живо.Не се опитвам да съветвам, споделям само моето виждане. 

В Музеите на Ватикана 🇻🇦  беше така гъчкано 😵 При това през май.

Връзка към мнение

Направо ме убихте. Ние сме там 8-15.08. като гледам прогнозата ще е около 40. За мен няма много проблем - даяня на горещо, но милото.... Както и в квартирата няма климатик.... Ще е изкуството иска жертви. Шапки и слънцезащитни и мноооого сладолед.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, EliDion каза:

Дай малко подробности. Времето как беше при тези 40 градуса как се усеща там?

При нас във Флоренция беше беше 36, а в Болоня 39 градуса. Във Флоренция уличките са тесни, а сградите високи и винаги се движиш по сянката. В Болоня пък улиците са под арки и също е сянка. Само на площада в Пиза беше открито и нямаше къде да се скриеш на сянка. Музеите, магазините и апартаментите бяха климатизирани и нямаше проблеми. А апартамента в Болоня беше с огромна открита тераса и след залез бяхме там. Поне за мен ако си на сянка, няма проблем. Предимството на лятото е дългия ден, а залезите на моста Понте Векио след 22:00 часа са уникални. Правихме и нощни разходки и няма по-голямо удоволствие в полунощ да си вземеш джелато и да седнеш на пейка на някой площад.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Температурата се понася различно от различни хора. Бил съм няколко пъти в Рим посред лято и не е чак толкова страшно. Стая без климатик обаче не бих препоръчал.Вярвам ще има поне вентилатор , а има и разни стари каменни сгради ,където слънце никога не влиза.Там жегата едва ли изобщо би била проблем.

Връзка към мнение

40 градуса си е тежко, където и да си. Първия път в Болоня бях август и беше 40 градуса, ами не е кеф, нищо, че има сянка. Едно е да си навън 1 час, друго цял ден.

Връзка към мнение

Ние вече се ориентираме към купуване на билети, надявайки се Уиз да не ни изненадат - та забелязвам, че в сайта на Уфици, където са цените пише едно - примерно 20евро само уфици, а като вляза за купуване друго - цената е 24евро и за Палацо Пити по същия начин. Комбинирания билет обаче си е 38 евро и не двете места. Не са си оправили сайта или нещо аз не разбирам?

Намерих и билети за автобус Болоня - Флоренция за 3.90 евро на flixbus  и itabus - дали ще се променят във времето, ако не ги купя сега или са си постоянни/фиксирани?

Връзка към мнение
преди 25 минути , EliDion каза:

Ние вече се ориентираме към купуване на билети, надявайки се Уиз да не ни изненадат - та забелязвам, че в сайта на Уфици, където са цените пише едно - примерно 20евро само уфици, а като вляза за купуване друго - цената е 24евро и за Палацо Пити по същия начин. Комбинирания билет обаче си е 38 евро и не двете места. Не са си оправили сайта или нещо аз не разбирам?

20 евро е билета, 4 евро е резервацията за конкретен часови слот в Уфици. За Пити не знам, там по идея няма запазени часове за влизане уж, но може сега в пика на лятото да са сложили и там.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ние се върнахме от Флоренция на 25.07 с полет на Wizz air от Болоня.  Като трансфера от Болоня до Флоренция и обратно, го направихме с FlixBus. Покупката на билетите направих месец по-рано, като следих движението на цените, които страшно се променяха ту на горе, ту на долу. В крайна сметка успях да купя билети за 4-ма възрастни, отиване и връщане за 71 лева, повтарям лева не евро. Автобуса в Болоня тръгва от централната автогара и спира в Флоренция на Вила Костанза. Това е нещо като автогара в края на града до самата магистрала, което не вкарва автобуса в градския трафик, а просто оставя пътници и качва нови и продължава към следващата си дестинация. От Вила Костанза има трамвай Т1.3, който ни закара до централната ж.п. гара на града, която е може да се каже в центъра. Ако се спрете на вариант да пътувате с автобус от Болоня до Флоренция и обратно много, ама много внимателно определете часа на тръгване на автобуса, особено ако ще хващате самолет след това. Когато пътувахме от Болоня до Флоренция, автобусът ни тръгваше в 14.00 и по разписание трябваше да пристигне в 15.15, само че по магистралата имаше ремонти и катастрофа и пристигнахме във Флоренция в 16.30, което доста ме притесни, какво ще се случи на връщане и дали няма да изпуснем полета. За щастие на връщане нямаше закъснение.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 А супер, и аз купих вчера билети по 4 евро Болоня-Флоренция. Трябва да кацнем в 15.15, а взех за 18.05. като смятах да се придвижим с градския транспорт 91 до центъра. Да се разходим и после към автогарата. А ако има закъснение направо с влакчето.

Връзка към мнение
преди 2 часа, EliDion каза:

Ако сте пътували с градския транспорт, от къде де купуват билетчетата - от летището някъде или на спирката Birra, мсй се казваше.

Това за Болоня или Флоренция?

 

За Флоренция се купуват от магазинчетата за цигари, лотарийни билети и т.н. Има уж и машини, но само на по-големите спирки. На теория и шофьорите трябва да продават, на практика недей да лежиш на тая кълка, повечето нямат 🙂 

 

Ако ще пътувате доста, има карнетки по 10 билета, които да спестят постоянното търсене на магазинчета. Така и не разбрахме дали могат да се ползват от повече от един човек. Маркирайте билетчето при качване. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов
преди 26 минути , Георги каза:

Ако ще пътувате доста, има карнетки по 10 билета, които да спестят постоянното търсене на магазинчета. Така и не разбрахме дали могат да се ползват от повече от един човек.

Преди няколко години можеше, така пътувахме със съпругата във Флоренция. 

Връзка към мнение

Прочетох, че в Болоня искате да ползвате автобус 91, имайте предвид, че него не може да го хванете от летището, а както сте написали от спирка Birra, която се явява следваща спирка  Проблема там, че е на 15 мин. път пеша и се върви по нещо като магистрала без тротоари до там и като сложим, че ще има и багаж ще е малко тегаво. Ние ползвахме автобуса 944. На летището като излезете през вратата "изход" завивате на ляво и след няколко метра ще видите 5-6 машини за билети за градския транспорт. Билета струва 4€, защото е от и за летището иначе обикновения билет е 1 50€. Лошото е,  че автобус 944 не отива нито до гарата ( в Болоня ж.п. гарата и автогарата са почти една до друга) нито до центъра , последната му спирка е Ospedale Magioore, така че ще се наложи да смените автобуса някъде по маршрута му. Билета е валиден 75 мин., което означава,  че няма да купувате нов, само при първото качване задължително го валидирате на машинка в автобуса. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Флоренция- щом ще пътувате с автобус от Болоня ще пристигнте на Вила Костанза. На трамвайната спирка има машина за билети. Цената на билета е 1.60 €. Иначе в града, както са написали другите само на големите спирки има машини. Ако изобщо повечето от тях могат да се нарекът спирки по нашите стандарти, защото просто е забучен един пилон с табелка, кои автобуси спират - няма навес , няма пейка, какво остава за машина за билети. В самия град се бяхме настанили на 5 мин. път пеша от центъра и не сме ползвали градски транспорт, затова не съм проучвала, кой е най-изгодния начин - карнет с билети или нещо друго .

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не мисля, че ще ползваме повече от 4 билета и на двете места съответно за отиване и връщане. Настаняването ни е близо до Палацо Пити, отстрани на градините Боболи. Връщането още не съм го уточнила дали с автобус или с влак, че евтиния билет за автобуса е в 7.40 и ми се струва рано, като трябва да се ходи и до автогарата около час. 

За Академика предварително ли си купихте билети, който е влизал и с час ли? /не видях никъде да може да се купи он-лайн без час, а и незнам защо, но не мога да отворя много от сайтовете от никой браузър. http://ticketsmuseums.comune.fi.it/1_museo-di-palazzo-vecchio/ ,като този например/, т.е. дали има опашки, защото почти няма часове освен по обяд. Та, ако няма много опашка да си купим на място, а и 8 евро тук 8 евро там за часове си е още едно посещение някъде.

Всъщност, ето го основния план за посещения:

1, Уфици

2, Дуомо - без да се качваме по кулите.

3, Галерия Академика

4, Палацо Векио

5, Палацо Балгело - комбиниран билет с още 4 места

6. Санта Кроче

7. Санта Мария Нувела

тези, който ще гледаме от вън или са безплатни не съм включила

и още няколко места, на които иска милото, но не ги запомних 🙂  

аз искам да отидем и до Пиза и Ливорно, но ще видим дали ще остане време.

Имаме 6 пълни дни.

Връзка към мнение

Относно билети за различните музеи: При други обстоятелства винаги купувам предварително,  НО сега при положение, че самолетните билети ги купих 3 месеца преди пътуването и Wizz оттогава смениха 100 пъти часа на  излитане, а след това с ужас следях закъснели и отменени полети, не посмях да купя нищо предварително. Чак когато пристигнахме започнах да гледам за билети онлайн за местата, които искахме. Проблема при нас беше, че пътувахме с двама младежи на 17 и 21 години. Единият понеже е под 18 на много (почти на всички с изключени на Дуомо, като тук говорим не просто за катедралата, която е безплатна за всички, а за останалите части от комплекса) влиза безплатно, а другия е на възраст до 25 год. и гражданин на страна членка на ЕС билетите бяха по 2 €. И ако за нас с баща им вземахме комбиниран билет, като например за Уфици, Двореца Пити и градините Боболи, който е 38€  на човек и важи 5 дни, заради тях се редихме на опашка за билет на всяко едно място.

Още с пристигането запазих билети  онлайн за Дуомо, като взехме пропуска за 5-те части на комплекса: купола, кулата, музея, криптата и бабтистерията (ако изобщо го изписвам правилно). Пропуск имаше наличен чак за след 3 дни, ден по-късно чак за след седмица, така че хванахме последния влак. Билети на място не можеше да се купят, защото часовете бяха изчерпани. Не така стои въпроса за Уфици,  онлайн бяха изчерпани,  но на място продаваха, опашката не беше голяма и е в климатизирано помещение, както казах за нас възрастните взехме комбиниран билет, а за младежите само за Уфици.  На Двореца Пити и градините Боболи, билети се продават на едно и също място и опашка почти нямаше. Виж за Академика положението беше мега зле, билети онлайн нямаше за периода от 5 дни , в които бяхме, а на място опашката се виеше с километри навън по улицата и ние решихме, че ще си я оставим не посетена и повод да се върнем във Флоренция. За Двореца Векио и Двореца Медичи-Рикарди взехме билети на място, като само на Векио чакахме малко. Препоръчвам горещо някоя вечер да се качите на площадката Микеланджело, гледката към нощна Флоренция е уникална.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, EliDion каза:

За Академика предварително ли си купихте билети, който е влизал и с час ли. 

Моята резервация беше за 16:30 и когато отидохме, опашката пред Академията беше грандиозна. Много по-голяма от Уфици. 

Връзка към мнение

Благодаря ви! Взех за Уфици за 10-ти. За Баргело за 11-ти сутринта и Академика за 12,45. т.е. двата дни са нагласени с най-желаното. Дуомо няма да се качваме, така че може и по-късно да вземем, както и за другите места. Само се моля да няма изненади от Уизз в последния момент. и май ще взема ранния автобус, че като четох назад 15.08 е празник и да не останем по пътя някъде. А, още нещо се сетих - видях някъде, че може да се наемат през приложение моторчета и скутери, някой да знае нещо по въпроса?

Връзка към мнение
преди 1 минута , EliDion каза:

А, още нещо се сетих - видях някъде, че може да се наемат през приложение моторчета и скутери, някой да знае нещо по въпроса?

Ние ги проучихме, но не ползвахме на практика. Ей тези: https://www.ridemovi.com/ Регистрацията през приложението е лесна, приема чужденци и т.н. Имаше още едно приложение, но то искаше италиански номер за смс потвърждение и изглеждаше по-дървено. Тези на ridemovi са навсякъде. 

 

Предимно ел и не ел колела са, де, не са моторчета и скутери. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, EliDion каза:

Един изкочил в подледния момент въпрос. Има ли проблем да се влиза в музеите с раница /нормална, не туристическа/

@EliDion Ако е много малка - не (например чанта / раница от типа 20 х 20 ). Но по-големите към ~40 см, в  Уфици ги караха да си ги оставят на гардероб и за Академията мисля. За Дуомото и Санта Кроче се минана през скенер на багажа и на вас.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.