Прескочи до съдържание

Задар със самолет


Препоръчани мнения

преди 3 часа, Ерика каза:

Здравейте,

 

Темата ми е изключително полезна. Имам два въпроса:

- някой наемал ли е кола от Задар, но от града, а не от летището? Ако сте ползвали конкретна фирма, моля, споделете

- отзиви за нац. парк Крка през лятото? В края на август ще сме там и се чудя дали ще си струват водопадите. Ще сме с бебе - прочетох, че е достъпно за детски колички

Дръпни жълтото човече на гугъл стрийт вюто, за да видиш пътя, 360 снимките и да прецениш дали става за вашите нужди/бебе/количка

https://www.google.com/maps/@43.8034366,15.9649464,17z

 

За кола нямам отзиви, ние бяхме с местен обществен транспорт и местни тур.агенции, нашето е на 4+г.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Наскоро бях пуснал една тема за пътуване до Западни Балкани с кола. Евтините самолетни билети и коли под наем обаче обърнаха нещата с главата надолу и затова се пренасям тук. Ще бъдем в Хърватия следващия месец за една седмица, с начална и крайна точка Задар. Ще се придвижваме с кола под наем. Направих следния план:

 

Ден 1

Вечерта кацане в Задар

Нощувка

 

Ден 2

Сутринта разглеждане на Задар, взимане на колата под наем и пътуване до Плитвички езера (за предпочитане не през магистралата)

Нощувка в района на езерата

 

Ден 3

Плитвички езера

Следобед придвижване до Сплит, Нощувка

 

Ден 4

Сплит и Трогир

 

Ден 5

Придвижване до Дубровник, Нощувка

 

Ден 6

Дубровник

 

Ден 7

Придвижване до Национален парк Крка

Нощувка Шибеник

 

Ден 8

Сутринта разглеждане на Шибеник

Следобед полет от Задар

 

Добра ли е програмата, може ли да се оптимизира още? Отворен съм за всякакви съвети и препоръки. Чакам с нетърпение вашите отговори, за да резервирам нощувките в скоро време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Suunto, на мен ми се струва супер програмата. Само не съм сигурна как ще са водопадите септември. Аз съм ходила до Плитвичките езера май месец и бяха страхотни. Казвам го от гл.т. на това да не се разочаровате, ако не са много пълноводни септември. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Suunto Бях преди месец точно в тази част на Далмация - Задар, Сплит , Трогир, Шибеник (не стигнахме до Дубровник, защото моста не беше отворен още). От тези градове Задар е най-интересният, с най-много неща за гледане. Не знам дали ще се оправите за една сутрин. Пътят до Плитвичките езера изглежда относително къс, но на нас от Задар , през Езерата до Заграб ни отне цял ден. По магистралата беше някакъв ужас, изключително натоварено. Крка е много по-интерсно от Езерата - поне за мен.  Сплит и Трогир и ние ги направихме за един ден, Сплит е като наш град, има само един дворец на Диоклециан, дето не е останало много за гледане. Шибеник е много интересен и красив.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 9.08.2022 г. в 13:59, Ерика каза:

Здравейте,

 

Темата ми е изключително полезна. Имам два въпроса:

- някой наемал ли е кола от Задар, но от града, а не от летището? Ако сте ползвали конкретна фирма, моля, споделете

- отзиви за нац. парк Крка през лятото? В края на август ще сме там и се чудя дали ще си струват водопадите. Ще сме с бебе - прочетох, че е достъпно за детски колички

Ние наехме кола от Lulic Rent a car Zadar. Взехме я от офиса им в града:

А ще я върнем на летището в неделя и тогава мога да споделя дали всичко е минало наред.

 

Нашата програма за седмица с две деца на 4 и 6 години е следната, като да отбележи, че целта ни е почивка с елементи на разглеждане и възможно по-малко пътуване с кола:

- късно пристигане и нощувка близо до централната автогара в Задар.

- Сутринта разглеждане на града (не ни впечатли особено). Пътуване до Трогир, настаняване и ходене на плаж

- плаж и разглеждане на Трогир късен следобед и вечер

- сутрешен плаж и пътуване до Брела.

- четири нощувки в Брела - плажна почивка, пътуване директно до летището в Задар последния ден

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Coo каза:

Чистя стара поща от миналия месец, имам код от ryanair за 50 евро отстъпка за кола под наем за Задар, който иска, да ми пише, може още да е валиден, много е генеричен

Здравейте, аз бих се възползвала. Ще сме там на 24ти, та съвсем скоро ще му проверя валидността. 

Връзка към мнение

Как мислите за 4 дневен престой има ли смисъл от смяна на хотел или е по добре настаняване  на едно място .... въпреки че идеята е да се обиколят повечето от крайбрежните градове 🤔

Връзка към мнение
преди 7 часа, wiliko каза:

Как мислите за 4 дневен престой има ли смисъл от смяна на хотел или е по добре настаняване  на едно място .... въпреки че идеята е да се обиколят повечето от крайбрежните градове 🤔

Зависи с какво ще се придвижвате (кола или обществен транспорт) и все пак кои и колко места искате да видите. Моите впечатления са, че самата магистрала (плаща се такса за ползването ѝ)  между Задар и Сплит е почти празна, но имаше доста трафик за влизане и излизане от градовете (Задар, Трогир), предполагам, че и крайбрежният път, който е безплатен ще е почти постоянно задръстен от коли август месец.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 8.07.2022 г. в 12:23, jul каза:

Не открих подходяща тема, така че пускам нова. 

След 2 криви опита се довлачихме до Задар с Райънеър. Летището е малко, пътуването до града е с автобус /25 куни билет, купува се през приложението Smartica/, такси, юбер или Bolt. С Bolt ни струваше 110 куни до центъра. 

Днес пътуваме за Загреб с Фликсбус, който тръгна навреме, но ще стигне с около час и половина закъснение. Причината е силен вятър, поради който не позволяват на автобуса да се движи по магистралата и карахме лежерно по як планински път. Вече сме на магистралата, но пък пере як дъжд и се движи бавно. Не съжалявам, много е красиво, но си предвидете време, ако гоните друг транспорт. Днес от Задар са били отменени фериботите също заради вятъра и автобусът е пълен с хора, търсещи алтернатива през Загреб. Доколкото чувам си изпускат връзките заради закъснението на автобуса. Коментарите им бяха, че все нещо се случва. 

Заради отменения полет Загреб-София в крайна сметка летим довечера късно за Братислава и утре продължаваме към София. 

@jul, oт летището на Задар, таксито към града с Bolt през приложението на Райън еър ли го поръчахте и директно на летището, след като пристигнахте или предварително?

Връзка към мнение

Знравейте! От карта Револют Виза  може ли някъде да се теглят куни без такса в Задар? Летя утре. По някаква причина приложението Смартика не ми изпраща вече 3 дни верификационен СМС.

Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 4 минути , Balkanka каза:

Знравейте! От крата Револют Виза  може ли някъде да се теглят купи без такса в Задар? Летя утре. По някаква причина приложението Смартика не ми изпраща вече 3 верификационен СМС.

Мисля, че ако си направиш в Револют сметка в куни, не би трябвало да имаш проблем да теглиш без такса от банкомат в ограничението на плана ти. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

Мисля, че ако си направиш в Револют сметка в куни, не би трябвало да имаш проблем да теглиш без такса от банкомат в ограничението на плана ти. 

За жалост в чужд форум прочетох, че таксите са "тука има, тука нема". Направила съм сметка в Куни в Революта, но ми се ще по-конкретно и скорошно инфо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Йосиф Милчов каза:

Мисля, че ако си направиш в Револют сметка в куни, не би трябвало да имаш проблем да теглиш без такса от банкомат в ограничението на плана ти. 

Според мен таксите ще са не от Револют а от местните банкомати, а те ще цакат преди изобщо да е ясно имаш ли сметка в куни

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, dimitrov6 каза:

И аз летя утре от София до Задар. Може да обмените 5 евро в някоя банка или бюро за билета.

А защо не си купувате куни предварително от България? Аз направих така,да имам малко за всеки случай. Иначе навсякъде където е възможно плащам с карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , blueriver каза:

А защо не си купувате куни предварително от България? Аз направих така,да имам малко за всеки случай. Иначе навсякъде където е възможно плащам с карта.

В нашия необластен даже град нямаше куни.Но винаги нося 40-50 евро.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Balkanka каза:

Знравейте! От карта Револют Виза  може ли някъде да се теглят куни без такса в Задар? Летя утре. По някаква причина приложението Смартика не ми изпраща вече 3 дни верификационен СМС.

На мен приложението ми е изпратило емейл за активация, не смс.

 

Връзка към мнение
преди 9 минути , pavkata каза:

На мен приложението ми е изпратило емейл за активация, не смс.

 

И и-мейл нямам. Даже сега проверих, като видях коментара Ви. 

Връзка към мнение

За набавяне на куни в Хърватия използвах теглене от банкомат с карта на Булбанк. В Хървататия Уникредит имат поделение на банката - Zagrebačka banka, със същото лого е. Таксите са същите като теглене от банкомат в България, при мен 30 ст., зависи и от типа карта на банката. От др. банкомат на др. банка (но не ония на Еуронет) за 200 куни (29.73 евро) такса 1.50 лв. Списък на банкомати на банката тук: https://www.zaba.hr/home/mapa/Bankomati

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , Balkanka каза:

И и-мейл нямам. Даже сега проверих, като видях коментара Ви. 

Пробвайте да регистрирате с нов профил с нов емейл. В неделя при мен приложението не работеше в Задар, не можеше да се избере линия. Сега работи. Иначе шофьорите на градските автобуси в Задар приемат само куни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Единствения банкомат, от който успях да изтегля куни без такса миналата година е на банка Addiko. Пробвах с няколко карти по различни банкомати на други банки, все слагаше такса.  Най-добре си вземете малко куни от тук, а там повечето разходи може да плащате с карта. Билетчета може да купувате с карта от всеки киоск.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 20 минути , pavkata каза:

За набавяне на куни в Хърватия използвах теглене от банкомат с карта на Булбанк. В Хървататия Уникредит имат поделение на банката - Zagrebačka banka, със същото лого е. Таксите са същите като теглене от банкомат в България, при мен 30 ст., зависи и от типа карта на банката. От др. банкомат на др. банка (но не ония на Еуронет) за 200 куни (29.73 евро) такса 1.50 лв. Списък на банкомати на банката тук: https://www.zaba.hr/home/mapa/Bankomati

На Булбанк таксата е 30 ст и 0,16%,значи за 100 лв ще искат 46 ст.

И аз не помня като купувах от приложението пратиха ли смс.

Днес изтръпнах преди полета за Задар,защото влака ми направи 28 минути закъснение на Искърско шосе и ми оставаха час и 50 Мин.  но се затичах и вече съм вътре. На паспортен контрол имаше опашка,минах през автоматите и пак ми провериха ръчно паспорт и бордна карта.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение

Понеже пак се отнася за Задар, публикувам в тази тема.

Направил съм си един аудио-пътеводител на забележителностите в Задар на български от сайта https://izi.travel/ . Използва се с тяхното приложение за смарт-телефони, безплатно е. Помага за ориентиране с включена локация на телефона, открива обекта и се пуска автоматично аудиото. Текста е превод от Google на информацията от сайта https://zadar.travel/, а аудиото е синтезиран компютърен звук от текста. Текстовете на български също са достъпни за четене. Текстчетата са кратки.

Направих го за да разглеждам свободно и да не търся постоянни информация с четене за даденото място.

Пътеводителя е достъпен на https://izi.travel/en/browse/11ac8eac-2f7b-4f7f-8fac-6cf70502e016?passcode=ofis2022

  • Харесвам 12
  • Браво 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.