Прескочи до съдържание

2 месеца из САЩ, Кариби, Куба


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев
Philippine Airlines ме изненадаха много приятно, а може и просто да имат грешка в системата.

 

Полет Хонолулу -> Манила = $440

Полет Хонолулу -> Манила -> Бали = $440

 

Не успях да намеря каква е логиката тези билети да са на еднаква цена, но определено смятам да се възползвам.

 

Честито, току-що спестих около $150 по отсечката Манила-Бали :D

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

Philippine Airlines ме изненадаха много приятно, а може и просто да имат грешка в системата.
 
Полет Хонолулу -> Манила = $440
Полет Хонолулу -> Манила -> Бали = $440
 
Не успях да намеря каква е логиката тези билети да са на еднаква цена, но определено смятам да се възползвам.
 
Честито, току-що спестих около $150 по отсечката Манила-Бали :D

 

Щеше да видиш шах, когато Хонололу - Манила - Бали е по-евтин от Хонолулу - Манила, такива примери бол :) Просто цената е базирана на това, което пазара плаща, а не на заплати+гориво+такси :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Георги Матеев

Аз съм на финалната организационна права на това пътешествие, което междувременно от 4-месечно стана 2-месечно. Наложи се да отрежа цялата азиатска част, за сметка на това добавих в маршрута 11 дневен круиз из Карибите. Ще споделя подробния план скоро.

 

В момента обаче имам сериозна дилема и ми трябва малко помощ. От Маями искам да продължа към Хавана, но разбира се директните полети са само чартъри, за които няма как да купя билет от България.

 

Остана варианта на път за Куба да мина транзит през друга държава (както и да поостана в нея 4-5 дни) и тук имам 3 опции:

Канкун, Мексико

Санто Доминго, Доминиканска Република

Насау, Бахамските острови

 

Бахамите са готини, но неприлично скъпи. Канкун пък ми прилича на Слънчев Бряг, а за Санто Доминго не съм чувал страхотни отзиви.

 

Според вас коя би била най-добрата транзитна точка? Да уточня, че става въпрос за месец Януари.

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Нека кажат и специалистите, но според мен Канкун си е супер отвсякъде. Оттам съвсем лесно за 2-3 дена можеш да посетиш Чичен Ица, Тулум /по един ден за мсяко място/ и по пътя да комбинираш. Ние комбинирахме Тулум с Плая дел Кармен и плуване с костенурки, а Чичен Ица с посещение на сеноте/ извор на сладка вода/ и къпане в него. Случайно видяхме и ягуарче там, тъкмо го бяха намерили из горите. А Канкун е симпатичен курорт, наистина с големи хотели. Другият вариант за таме Ривиера Мая, но там са затворен тип резорти. Аз предпочетох хотел в Канкун със закуска, за да можем да сме мобилни. Доминикана, пристрастна съм признавам, но пък Санто Доминго е градът, който никога не спи. Началото на Новия свят започва оттук - първият град, първата улица, първата крепост, първата църква, първият манастир и т.н. Зона Колониал е това и е доста съхранено. Спорният гроб на Колумб, много ми е симпатична тази личност, е в грандиозен монумент в столицата. Зависи колко е престоят, ако е повече от ден ще ти дам и други съвети. Полуостров Самана с водопада Ел Лимон, Лас Теренас, Кайо Левантадо, абе имам идеи.

Та по метода на изключването остава Бахамите. Не можах да се навия да ида там. Все има по-интересни места наоколо.

Според мен изборът е между Доминикана и Мексико. Аз бих избрала Мексико, въпреки пристрастията си. :) 

Редактирано от Iva_a
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Зависи колко е престоят, ако е повече от ден ще ти дам и други съвети.

 

При всички случаи мисля да поостана поне 3-4 дни в транзитната държава. Така или иначе ще се замъкна до там, би било грехота да не използвам възможността да поразгледам още :)

 

Санто Доминго безопасен град ли е като цяло? И доколкото разбрах виза може да се вземе на пристигане на летището?

Иначе благодаря много за информацията, полезна е.

Връзка към мнение

Да, срещу 10 долара си взимаш туристическата карта на летището. Зависи с коя авиокомпания летиш, някои са включили картата в билета. Санто Доминго е относително безопасен град. Зависи, разбира се, къде ходиш. Ако замръкваш по мръсни места е много голяма вероятността да те оберат. Както и да се сприятеляваш с девойки, които ти предлагат да им идеш на гости по малките часове на нощта. Както и ако си потърсиш нещо друго, то ако се шматкаш сам посреднощ и се оглеждаш ще ти и предложат. Сигурно е, че ще ти се случи неприятна случка. Пълно е с полиция, има някакъв ред. Ако не си търсиш белята, няма да я намериш, както навсякъде. Има хотели в центъра на града, които са прилични и сигурни, в близост до всичко интересно. Има много хубави заведения за всякакъв вкус - ресторанти, барове, дискотеки. Такситата са сигурен начин на предвижване. Градски транпоспорт според мен няма :) , според тях има. Така наречената гуа гуа и мото кончо. Първото е 10 местно плюс шофьора бусче, което ако не качи поне 25 души не тръгва, а мото кончото е мотор такси. Наложи ми се веднъж да ползвам първото нещо. Аз, щот нали съм по-беличка, та ме сложиха отпред. На седалката до шофьора бяхме аз и още двама, единият със счупен крак и патерица!!!. И тъй като бяхме доста нашироко на една от сприките ми тикнаха в ръцете една бохча, от която не можех да дишам и да виждам, толкова голяма беше. Отзад преброих 30-35 души, десетина висяха от вратите :) Приключение...Виж, моторите ги ползвам, сникнах. Отклоних се малко от темата, прощавай.

Ето ти нагледно бързо една гуагуа :)

post-1273-0-74203200-1398375291.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ето ти нагледно бързо една гуагуа :)

 

Местният градски транспорт изглежда като цяло приключение - може и да се престраша да го тествам евентуално  :lol:

 

Стандартът и цените как са като цяло в Санто Доминго? И историческите забележителности на града горе-долу на едно място ли са събрани или са разхвърляни на по-големи разстояния?

Връзка към мнение

Бахамите са готини, но неприлично скъпи.

 

А бе човек, ти ще пътуваш неприлично дълго :lol: , а Бахамите били неприлично скъпи. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

А бе човек, ти ще пътуваш неприлично дълго :lol: , а Бахамите били неприлично скъпи. 

 

Това че ще пътувам 2 месеца въобще не означава, че бих дал около 1000 лева за 4 нощувки в двузвезден хотел на Бахамите :) Цените там са наистина доста преекспонирани.

Връзка към мнение

Остана варианта на път за Куба да мина транзит през друга държава (както и да поостана в нея 4-5 дни) и тук имам 3 опции:

 

Канкун, Мексико

Санто Доминго, Доминиканска Република

Насау, Бахамските острови

 

Бахамите са готини, но неприлично скъпи. Канкун пък ми прилича на Слънчев Бряг, а за Санто Доминго не съм чувал страхотни отзиви.

 

Според вас коя би била най-добрата транзитна точка? Да уточня, че става въпрос за месец Януари.

 

Мисля, че съм ти писал по-горе, ако се повтарям се извинявам.

 

Ходил съм няколко пъти в Бахамас, както и много пъти на Ривиера Мая (Доминкиканска съм пропускал нарочно - мое си виждане), м-у Насау и Канкун без да се замисля бих избрал Канкун, с отсядане някъде м-у Канкун и Тулум (не в Канкун), аз харесвам Playacar (то си е де факто район на Плая дел Кармен).

 

Насау не е лошо - има малко и колониална архитектура, но за мен ривиера Мая е много по-интересна (далеч не е супер самобитно, както беше преди 17-18 години - много по-застроено, по-комерсиално и много повече народ, но все още е добре). Може да се видят руините на маите в Тулум и Чиченица, има много хубави водни паркове (Xcaret - гмуркане в устие на река, пускане по течението до мястото на вливане в морето), сенотета - гмуркане в пещери, Мексико си има и друг културен привкус, в този район са наследници на маите, изглеждат по-различно от други места в страната. Преди около 8-9 години изпомпаха много пясък от морето и направиха плажа страшно широк (никога не се усеща претъпкан).

 

Можеш да вземеш ферито и да отидеш до о-в Козумел за един ден - има хубаво гмуркане на Chankanaab Reef. Аз не бих се колебал изобщо ако трябва да избирам едно място само от трите споменати.

 

П. П. Само да допълня за да съм ясен - според мен в Канкун нямаш работа, използваш само летището като входна и изходна точка за районите на юг от Канкун.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

Много добре звучи и това... Транспортът в района на Канкун как е уреден по принцип? Такситата скъпи ли са?

Връзка към мнение

Много добре звучи и това... Транспортът в района на Канкун как е уреден по принцип? Такситата скъпи ли са?

 

От летището в Канкун няма да даваш за такси повече от 50 долара до Плая дел Кармен (може да ти поискат и двойно, просто им казваш, че знаеш, че е 50 и си тръгваш). Това е за около час път, така, че не е скъпо. Последно 2010 съм ходил, не вярвам да са се променили много цените от тогава. Май имаше и някъкви автобуси от летището до Плая. Иначе м-у отделните курорти (включително и Тулум) има редовно малки автобусчета (колективо) за жълти стотинки, не са и претъпкани.

 

За преспиване се предлагат страшно много частни апартаменти, много американци, канадци и др. си купуват за да ги отдават под наем. Има разни сайтове, поразтърси из Нет-а. За хотели също има голям избор - от малки такива до големи комплекси. За Януари аз бих ангажирал още от сега, че е топ сезон. Мисля, че 4 вечери е добро време за да разгледаш наоколо (при положение, че си на дълго пътуване и не си отишъл само до там).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плая дел Кармен препоръчвам и аз ако ще се гмуркаш. Танк Ха бяха единствените с директна лодка до Косумел, определно си заслужава, а и са пичове. От Канкун има автобуси перфектни с климатик и т.н. за по пет долара до Плая, виж на страницата им, фирмата се казва АДО и са супер силни. Аз съм пътувал с тях от Плая чак до Белиз, мно на ниво на достъпни цени. От Плая си има лесен транспорт и до Тулум, и до Чичен Ица, и сенотета.

 

Ако няма да се гмуркаш, тогава Плая може да ти дойде малко Слънчев бряг. Аз лично без скуна бих отишъл директно до Тулум, защото ще е по спокойно и по-евтино... Но може и да е малко по-трудно чисто логистично, знам ли...

 

Друг вариант е Исла Мухерес, където ако е сезон може да оцелиш китови акули и да цъкаш с шнорхел около тях. Аз лично само заради това бих отишъл до Мексико :)

 

Въпрос на вкус и какво ти се прави, но като Ривиера Мая е супер цивилизовано организирана на невероятна цена за качеството, което получаваш и е супер лесно за пътуване. Освен тва е страхотно - храмове на маите, сенотета, такос и гордитас, карибски плажове и риф - всичко това на куп на супер цена. Приходи ми се пак :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

То и мен ми се приходи пак сега като стана дума. :) През периода 1996-1999 г. Плая беше едно супер спокойно и непокътнато село, пълно с евтини хотелчета на плажа (20 долара на вечер на стая) и европейски хипита, които изкарваха там цялата зима. Ходеше се на ресторанти в двора на фамилни къщи, където бабата готви фаитас, начос или каквото и да било там, а внучетата сервират. Някой път ще сканирам снимки от онези времена и ще пусна. През 2010 ходих отново и вече всичко беше много различно - МакДоналдс, Старбакс, големи хотели, местните вече се бяха научили да досаждат и въпреки това пак си беше хубаво.

 

Сега се сетих, че по-добрият (според мен) воден парк от Xcaret беше Xel-ha. Около 80 долара беше входа, но влизат храна и бира, плавници, маска, шнорхел.

 

Може би наистина би било най-добре да се отиде максимално на юг към Тулум за отсядане, с цел максимално избягване на навалица.

 

За о-в Козумел от Плая дел Кармен може направо да се вземе супер-бързо фери катамаран с джет двигатели, има ги няколко на ден и в двете посоки и не е обвързано с никакъв тур. В рамките на един ден става цялата екскурзия. На място в Козумел е добра идея да се вземе кола пад наем и да се обиколи острова (той не е много голям). Това обаче съм го правил много отдавна - Сузуки Витара беше 35 долара на ден, Jeep Wrangler беше около 50 долара, а за 25 долара се вземаше култов Фолксваген-бръмбар кабриолет. Още по-евтино се наемаше скутер. Сега нямам идея какви коли и за колко се предлагат.

Връзка към мнение

...за сметка на това добавих в маршрута 11 дневен круиз из Карибите. Ще споделя подробния план скоро.

 

Това е най-добрият и най-евтин (ако не се вземат бутикови компании) начин да се разгледат няколко места в Карибско море с едно ходене. С кой кораб и какъв маршрут? Предполагам, че за 11 дни е южно или комбо източно и южно Карибие.

Връзка към мнение

И на мен пак ми се приходи в това Мексико.

ADO e добър вариант за предвижване. Тулум е на пътя на Четумал и има редовни автобуси и от Канкун, и от Плая дел Кармен. 6-7 долара е билетчето. Входът е 45 песо/3-4 долара/, пазя си билетчето. :) По пътя, между Тулум и Плая дел Кармен е плажът Акумел. Много е красив и на метри от брега е пълно с костенурки. Аз за 30 минути видях повече от 15. За мен беше страхотно преживяване. Освен това в Юкатан имат програма за съхраняване на костенурките и всеки хотел събира яйцата, снесени през нощта. Дебнах ги няколко нощи, но уви..Със следите им се задоволих. Имахме късмет на излюпване на костенурчета и участвахме в пускането им във водата. На мен ми беше по-интересно и вълнуващо от на детето.

post-1273-0-28871600-1398431817_thumb.jpg

 

 За Чичен Ица не зная как е транспорта, ние взехме частен превоз, заради детето и много добре направихме. На връщане спряхме във Валядолид, типичен стар мексикански град. Там не боядисват ъглите на сградите, за да се вижда колко са стари.

 

post-1273-0-74770900-1398431252_thumb.jpg

И пълно с мънички човечета :) Много са дребнички хората там. И бабите си ходят още с шарените носии.

Може би добър вариант е да наемеш кола, безопасно е по пътищата. До Тулум е нова хубава магистрала. Така ще бъдеш свободен да отидеш, където решиш.

Около Тулум са двете най-известни сенотета Gran Cenote i Dos ojos. Едното е на 3 км, а другото на 15 км. В посоката на Чичен Ица е пък Ik-kil сеноте, на мен много ми хареса и там.

За Доминикана, май остава на заден план както виждам, цените са нормални. В магазините е малко по-евтино, отколкото в България. Ако се храниш навън зависи от мястото. Има храна и за 2 и за 25 долара порцията. МЕстните комедори за по 120-150 песо порцията - ориз с боб/ама много ориз/, пържено пиле или свинско готвено и салата.Това са 3 долара горе-долу. Един сандвич от известните вериги е 5-6 долара. А така нареченият градски транспорт те вози из целия град за под 1 долар. Както и моторчето, ако посмееш. Всичките забележителности са на едно място -Зона Колониал.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев

Това е най-добрият и най-евтин (ако не се вземат бутикови компании) начин да се разгледат няколко места в Карибско море с едно ходене. С кой кораб и какъв маршрут? Предполагам, че за 11 дни е южно или комбо източно и южно Карибие.

 

Да, и аз до същия извод стигнах.

Става въпрос за този маршрут: http://www.hollandamerica.com/find-cruise-vacation/CruiseDetails.action?destCode=C&portCode=&shipCodeSearch=&dateCode=1_2015&flexibleMonths=false&noOfFlexibleMonths=1&pageNumber=0&voyageCode=M510&tabName=ItineraryDetails&fromSearchVacation=true

Връзка към мнение

 

Много добре изглежда, Холанд Америка е високият сегмент на mainstream круизни компании. Maasdam е от класическите им кораби, повече махагон, отколкото неон и хром, не е и особено голям (няма чак толкова много хора), средната възраст на пасажерите ще е доста висока, но това едва ли те бърка. Маршрута изглежда добре - всички, които правят южни Кариби от Флорида имат 3 дни изцяло на море (sea days), та това не може да се смята за минус, можеш да ги избегнеш, но трябва да вземеш круиз, който тръгва от Пуерто Рико, което сигурно ти обърква другите планове. Ще отидеш и на частният о-в на Холанд Америка на Бахамас.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Ще отидеш и на частният о-в на Холанд Америка на Бахамас.

 

Мда, и това е още една причина на път за Куба да не ми се минава през Бахамските острови.

 

Още се колебая м/у Канкун и Санто Доминго, и двете звучат интересно, предполагам тук вече ще натежат странични фактори като цени на самолетни билети и хотели.

Връзка към мнение

Мда, и това е още една причина на път за Куба да не ми се минава през Бахамските острови.

 

Още се колебая м/у Канкун и Санто Доминго, и двете звучат интересно, предполагам тук вече ще натежат странични фактори като цени на самолетни билети и хотели.

Е, на този частен остров няма как да разбереш, че си точно на Бахамас, просто плаж на Карибско море, който е организиран и поддържан от Холанд Америка, би могъл да е навсякъде в района. Хубавото там е, че не харчиш пари за храна и транспорт до (докато) си на плажа (носят всичко от кораба и влиза в цената).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
Георги Матеев

Имам въпрос относно визата за Куба. Тъй като не ми се занимава с кубинското посолство в София търся друг вариант.

 

Тук http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g147271-i387-k6778435-Visa_for_Cuba_from_Cancun_airport-Havana_Cuba.html разни пътешественици споделят, че кубинска виза (туристическа карта) може да се купи директно на летището в Канкун от служителите на Cubana, непосредствено преди излитане за Хавана. Оставам с впечатление, че визата е по-скоро формалност, чрез която просто ти взимат още едни пари.

 

Някой дали може да потвърди, че има възможност да се вземе кубинска виза от летището в Канкун?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имам въпрос относно визата за Куба. Тъй като не ми се занимава с кубинското посолство в София търся друг вариант.

 

Тук http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g147271-i387-k6778435-Visa_for_Cuba_from_Cancun_airport-Havana_Cuba.html разни пътешественици споделят, че кубинска виза (туристическа карта) може да се купи директно на летището в Канкун от служителите на Cubana, непосредствено преди излитане за Хавана. Оставам с впечатление, че визата е по-скоро формалност, чрез която просто ти взимат още едни пари.

 

Някой дали може да потвърди, че има възможност да се вземе кубинска виза от летището в Канкун?

 

 

Аз взех кубинска виза за жена ми на летището в Канкун. Купих билети за Кубана от една агенция в Плайа дел Кармен, като ми казаха да взема "визата" от представителя на Кубана на летището в Канкун. Като пристигнахме там го намерихме и той ни я даде, това беше лист хартия, а не печат в паспорта. Това беше през 2010 година, сега не знам как е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Благодаря за инфото. Ако съдя по коментарите в tripadvisor явно и сега е така. Голямо улеснение ще ми е.

Връзка към мнение

Благодаря за инфото. Ако съдя по коментарите в tripadvisor явно и сега е така. Голямо улеснение ще ми е.

 

 

Няма проблем. Все пак си мисля, че е добре да се подсигуриш като попиташ официално, да не вземе да стане някой фал. Беше писал, че си взел билетите от сайта на Кубана. Опитай да се свържеш с тях по мейл и ги попитай дали техният представител на летището в Канкун може да ти даде "виза", много е вероятно да им са нужни разни лични данни предварително.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Няма проблем. Все пак си мисля, че е добре да се подсигуриш като попиташ официално, да не вземе да стане някой фал. Беше писал, че си взел билетите от сайта на Кубана. Опитай да се свържеш с тях по мейл и ги попитай дали техният представител на летището в Канкун може да ти даде "виза", много е вероятно да им са нужни разни лични данни предварително.

 

Писах им мейл още преди няколко часа, надявам се утре да отговорят. Иначе Cubana вече ми имат всички лични данни, изискваха ги изрично по време на покупката на билетите - може да е било точно с тази цел.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.