Прескочи до съдържание

Ако шефовете ви четяха магеланци


Препоръчани мнения

От години се повтаря един и същ рефрен “нямам отпуска” , “няма повече отпуска” , “нямам нито ден” , “ само с ден отпуска” , “дълъг уикенд” , “жалко че не остана отпуска” и в същото време …бам ! - 20 пътувания , 15 нови държави , 8 нови авиокомпании ?!!

 

Ясно е че мнозина са самонаети , управляват собствен бизнес със служители които могат да поемат нещата, има и немалко дигитални номади , хора в пенсионна възраст , но останалите как се справяте ?

Ако не си начална учителка или служител в силовите структури няма много варианти без платен отпуск или близки отношения с Джипи-то , все пак стандартно са едва 20 дни в година? 

 

Все едно се оправдаваме пред началниците , а тях тук просто ги няма ( надявам се 🙂 )

 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 13 часа, stanimir каза:

20 пътувания , 15 нови държави , 8 нови авиокомпании ?!!

 

Ясно е че мнозина са самонаети , управляват собствен бизнес със служители които могат да поемат нещата, има и немалко дигитални номади , хора в пенсионна възраст ,

Предполагам, че пътешествениците с 20 пътувания и 15 нови държави са от изброените по-долу. Иначе не успявам да си го представя ...

В компанията на мъжа ми всеки извънредно изработен час впоследствие се взима като почивен.  Имат и допълнителен почивен ден за рождения си ден. Аз, освен 20-те дни, мога да измъкна не повече от два-три дни отгоре. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 10 часа, chandni каза:

 

В компанията на мъжа ми всеки извънредно изработен час впоследствие се взима като почивен. 

Точно за такива по-специфични трудови условия ми е въпросът 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , stanimir каза:

Точно за такива по-специфични трудови условия ми е въпросът 🙂

Станал си инспектор в Главна инспекция по труда? 😛 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 17
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, Duke said:

Станал си инспектор в Главна инспекция по труда? 😛 

Имаш ли нещо за криене ? 😄

Бях фен на шоуто "Busted at work"

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Зависи от работодателя и компанията. Има много такива, които предлагат социални пакети, включващи допълнителни дни отпуск. При мен нещата са такива - 20 полагаем + 6 за стаж + 1 за рожден ден. Доскоро имах и 4 за позиция, но отскоро я промених и ги загубих.  🙂 Освен това имаме възможност и на до 2-3 дни по преценка на директор.  Пак не са достатъчни, но...  🙂

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, chandni каза:

Предполагам, че пътешествениците с 20 пътувания и 15 нови държави са от изброените по-долу. Иначе не успявам да си го представя ...

В компанията на мъжа ми всеки извънредно изработен час впоследствие се взима като почивен. Имат и допълнителен почивен ден за рождения си ден. Аз, освен 20-те дни, мога да измъкна не повече от два-три дни отгоре. 

това като цяло е добре, но за съжаление не е никак законно по българския Кодекс на труда, според който е забранено компенсирането на извънреден труд с платен отпуск, с едно единствено изключение , което не позволява да си натрупаш допълнително дни, които да ползваш когато ти трябва, а не точно в следващата седмица след извънредната работа

Цитат

За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.

не се и съмнявам, че по разните компании има такива възможности, просто не ги оформят официално като такива

 

според мен ключовото при самонаети и собственици на бизнес е наистина да имат служители, които да вършат работата, докато човек пътува, иначе от моята камбанария като такъв (но без служители) клиентите са по-изискващи и важни спрямо кой да е шеф на света за служителя, а и дори да успея да се измъкна за по-дълго време на почивка или пътуване, след края му ще имам тройно повече работа от обичайното, така че максималното, което мога да си позволя като отсъствие е десетина дни еднократно (5-6 работни дни), и то не повече от 2 пъти годишно, съответно разни по-дълги и интересни пътувания остават по-скоро химера, поне докато не се откажа да работя, но бих се радвала да прочета как се организират хора в подобна ситуация и да почерпя идеи

 

също и проблемът при пътувания със съпруг/партньор за синхронизиране на възможните дни отпуска и дълго/често отсъствие от страната едновременно за двамата, така че, хора усърдно пътуващи, споделяйте вашите трикове в това отношение 🙂

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз съм с 25 дни, стигат ми. Тази година за първи път взимах няколко дни неплатен.

С празниците стават над 30 работни дни.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Незнам дали въпроса ти е само за България , но има и доста хора във форума в чужбина, където отпуската е по- вече от 20 дни.
Аз имам например 33 дни отпуска и 400 извънердни часа- което автоматично означава , че следващата година ще съм има няма 4-5 месеца отпуска. 😂

  • Харесвам 4
  • Шок 5
  • Браво 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

А в държавната администрация никой не ти отчита извънредни часове. 


Моят проблем е, че заради всякакви служебни и извънслужебни (разбирай домашно-семейни) задачи не мога да си използвам отпуската, съответно всякакви планове за пътувания често заминават в небитието нереализирани и нереализируеми. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз в момента съм с 30 дни отпуск + опция за 2 седмици "work from anywhere", което ми е предостатъчно за две 2-седмични пътувания през годината + няколко дълги уикенда. В бъдеще обмислям нещо по-дълго, което да включва и работа от някое топло местенце.

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение

Аз съм с 20+4 платени. Трупам компенсации също минимум 3 дни на година. Иво е с 20 платени и взима неплатена за да добута до моята бройка. Обаче и това не стига понякога. Аз мога да работя отдалечено, но той не и не се получават краткосрочни забежки. Обаче знаейки общото заболяване на Магеланци никога няма да ни стигне отпуската. 😄

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
1 hour ago, antea said:

според мен ключовото при самонаети и собственици на бизнес е наистина да имат служители, които да вършат работата, докато човек пътува, иначе от моята камбанария като такъв (но без служители) клиентите са по-изискващи и важни спрямо кой да е шеф на света за служителя, а и дори да успея да се измъкна за по-дълго време на почивка или пътуване, след края му ще имам тройно повече работа от обичайното.

Така е , за съжаление в моята област понякога нещата не търпят отлагане и се налага да търся приемлив баланс между работа и пътувания , но със сигурност е основно за сметка на работата / клиентите , а накрая и лично за моя сметка разбира се. От друга страна човек се зарежда и поне за известно време е много по-работоспособен след пътуване.

 

Както казваше една доцентка, моя преподавателка ,"един ден няма да си спомняте най-хубавата пломба, която сте направили, други ще са нещата за които ще се сещате"  🙂

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

И аз винаги съм се чудел на хората с десетките полети и нови държави как успяват 😄

Тази година ми беше най-доволна откъм отпуск - имам 27 от работа + 4 прехвърлени от миналата година + 4 за два пъти дарение на кръв и пак не ми стигнаха 😄 Проблема при мен е, че държа всяко лято да си взимам поне 10 до 12-13 дни за почивка и плажове в България, че иначе не мога да го броя за лято 🙂 

Сега тази година няма да прехвърля нито ден и вече съм планувал абсолютно всеки ден другата година кога ще бъде взет, така че до началото на септември вече всичко ще бъде изразходено. 😄

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Имам 20 дни платен отпуск на хартия, но досега никога не съм му ползвала и половината. А тази година заради заболявания и по-радостни събития на колеги не ползвах нито ден. Работата ми позволява да работя навсякъде,  където има нет. Това е и плюс, и минус. Като тръгна нанякъде за повече време обикновено си изработвам нещата пред/следварително и там мога да работя по час на ден. Но пък реално всеки ден има някакви мейли и задачи и не се получава откъсване от работата, което е важно за психичното здраве на всеки. Някои взеха да нахалстват и да ми пишат по големи празници и уикенди, но ги скастрих. Този режим няма да го издържа още дълго, а и сложно биха ми се получили дълги двуседмични пътувания, различни от плаж и/или леки отклонения. Но ние тук сме гъвкави граждани и дори при такива условия човек може да направи 42 полета годишно до близки дестинации. Е, основно уикенди и морета, но се получи и едно Мароко да вмъкна, с някои компромиси от моя страна.

Не съм работохолик и ако мога да работя двайсетина часа на седмица, ще ми е оптимално. 🙂

  • Харесвам 16
Връзка към мнение
Дани Магелани

Имам законни 48 дни отпуск. Проблемът е, че мога да ги ползвам през август и от Коледа до към 15 янураи максимум. За отпуск в друго време се преговаря. Не винаги успявам и в миналото имах доста изгоряли скъпи билети. Сега ползвам флекс на Уиз и пътувам с тях основно. За презокеанските вземам билети също флекс. Удоволствието на гъвкавия билет не е евтино, за съжаление. Но да доплащаш промяна, което си причиних миналата година за 730 лв., също е скъпо удоволствие.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 1 час, stanimir каза:

Както казваше една доцентка, моя преподавателка ,"един ден няма да си спомняте най-хубавата пломба, която сте направили, други ще са нещата за които ще се сещате"  🙂

Да не е имала предвид някой съвършен имплант? :biggrin:

  • Смея се 8
Връзка към мнение

Аз съм с 25 дни отпуск годишно + 9 компенсация, та дни се събират, някак си (естествено, че никога не стигат). Проблемът е да ги натъманя така, че да не ми пречат на сроковете на служебните проекти, които са... плаващи 😂. Отделно, във фирмата искат да си "резервираш" дните за по-дълга отпуска (разбирай всичко над дълъг уикенд) поне 3 месеца предварително, след уговорка с колегите, с които работиш непосредствено (поне 2-3) и след одобрение от шефа (аз имам двама 😂), преди да си купиш самолетните билети, което изключва last minute импровизации. Добре, поне, че вече не сме вързани с ученическите ваканции и ще можем да си позволим пътувания извън "сезона".

По принцип, мога да работя от всяка точка на света, стига да имам компютър и достъп до Интернет, но първо, застраховката ми не го позволява и второ, като съм в отпуска, искам да съм в отпуска и да ми се налага да отговарям на спешни мейли и да подписвам документи само в краен случай 😂

За останалото, имам колеги 😉, не съм незаменима.

При мен част от дните са отделени за връщане в София (гледам да са поне 4-5 годишно) и част за лятото (понеже в работата на мъжа ми имат задължителна седмица отпуска през август). Абе, гимнастика си е отвсякъде!

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Може и да не съм права, но от моята "камбанария" си позволявам да завиждам на всички, които имат възможност (макар и от време на време) да работят дистанционно. За целия Covid-период и следващите месеци ми се случи точно два пъти да работя от в къщи и то защото възникнаха сравнително спешни ситуации с възрастни роднини и нямаше как. 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, аз дистанционната работа и хоум-офиса не си ги давам! 😂

Някои колеги предпочитат да ходят на място, аз обаче си се чувствам много добре вкъщи. Тъй или иначе, колегите ми са между Индия и Щатите, а клиентите - между Япония и пак Щатите, та пак няма как да си видим наживо с повечето от тях 😂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От 10 години работя за себе си. Имам кола към голяма таксиметрови компания и работя когато искам. Обожавам да шофирам и съм щастлив, че хобито ми носи и пари. Отделно водя счетоводството на няколко фирми, което ми отнема 10-15 часа месечно. Искрено съжалявам,че почти 20 години съм работил на 8 часов работен ден с 20 дни отпуска. Имал съм късмета работата да не ми отнема повече от 20 часа седмично винаги. Единтвеното ми задължение е преди 14 число на месеца да подам ддс-то,и сутрин за 5 минути да направя ежедневните плащания,но и затова има кой да ме замести при необходимост.Благ одаря на кОвида, че вече 4 годиме сме хоум офис.

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
54 minutes ago, Фил said:

Да не е имала предвид някой съвършен имплант? :biggrin:

В миналия век нещата бяха по-скромни 😄

  • Смея се 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Роца каза:

По принцип, мога да работя от всяка точка на света, стига да имам компютър и достъп до Интернет, но първо, застраховката ми не го позволява...

Извинявам се, че питам, но каква е тази застраховка, която не позволява на човек да работи в чужбина? Любопитството ме гложди. Да не правиш дистанционни хирургически операции? :-)

 

И понеже темата е "Ако шефовете ви четяха Магеланци", те щяха да блокират достъпа до сайта. Колко работни дни са изгубени в четене и пътуване заради този форум?!

  • Харесвам 1
  • Смея се 12
Връзка към мнение
преди 12 минути , vorbis каза:

Извинявам се, че питам, но каква е тази застраховка, която не позволява на човек да работи в чужбина? Любопитството ме гложди. Да не правиш дистанционни хирургически операции? 🙂

Не, просто в добавката към трудовия ми договор, която се отнася за хоум-офиса е посочено, че хоум-офисът се извършва от домашния ми адрес, към който имам застраховка за евентуални злополуки (мои или на материала, предоставен ми от работодателя). Отделно застрахователният договор на апартамента ми включва клауза за хоум офис и работодателят ми има справка от застрахователната компания, че договорът ми покрива щети при хоум офис. 

Та, ако работя от друго място и стане някой сакатлък, застраховката ми не го покрива и може да стане мазало хем със застрахователя, хем с работодателя ми.

П.П. работя и живея във Франция, та може тези условия да не се отнасят за други държави и/или фирми.

П.П.П. Може би не се изразих достатъчно ясно в предния ми пост - не че застраховката не ми го позволява (тоест, не ми го забранява изрично), но няма да покрие нищо при евентуални проблеми 🙂 .

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

преди 14 минути , Роца каза:

Не, просто в добавката към трудовия ми договор, която се отнася за хоум-офиса е посочено, че хоум-офисът се извършва от домашния ми адрес, към който имам застраховка за евентуални злополуки (мои или на материала, предоставен ми от работодателя). Отделно застрахователният договор на апартамента ми включва клауза за хоум офис и работодателят ми има справка от застрахователната компания, че договорът ми покрива щети при хоум офис. 

Та, ако работя от друго място и стане някой сакатлък, застраховката ми не го покрива и може да стане мазало хем със застрахователя, хем с работодателя ми.

П.П. работя и живея във Франция, та може тези условия да не се отнасят за други държави и/или фирми.

П.П.П. Може би не се изразих достатъчно ясно в предния ми пост - не че застраховката не ми го позволява (тоест, не ми го забранява изрично), но няма да покрие нищо при евентуални проблеми 🙂 .

Благодаря за информацията! При мен в ОК няма изрично посочване къде трябва да се намира отдалеченото ми работно място. Важното е по данъчни причини да е основно на Острова. А иначе никой не ме спира да си взема лаптопа и да работя от Испания или България известно време, обаче каква работа ще се работи там?!? Или съм на почивка, или на работа. Ако съм на почивка, лаптоп не искам да пипам. А когато съм на работа няма нужда да плащам за хотел в чужбина. Комфортът на дома по време на работа ми е по-ценен.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.