Прескочи до съдържание

Ако шефовете ви четяха магеланци


Препоръчани мнения

Аз никога не съм имал проблем с отпуската. Най-много да ми трябват един-два дни, за да разчистя задачите и мога да замина за всяка една точка на света за седмица или две, а в летния период и за по-дълго време. Само дето от 30 години съм обвързан с човек от образователната система и се налага вечно да се съобразявам с нея. Минахме през всякакви етапи -  начален учител, зам. директор, главен инспектор, комуникационен мениджър и т.н. В началото се надявах, че с кариерното развитие ще се промени и задължителното съобразяване с пътувания само по време на ваканции и официални празници, но уви това така и не стана. Вече се отказах и съм се примирил, че пътуваме само във фиксирани интервали от време, което води след себе си и най-високите цени за самолетни билети и всичко по веригата. Единственият ми пробив са така наречените "дълги уикенди" с включване на петък/понеделник, които използваме за посещения на концерти поне няколко пъти годишно...  

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 6 часа, antea каза:

клиентите са по-изискващи и важни спрямо кой да е шеф на света за служителя, а и дори да успея да се измъкна за по-дълго време на почивка или пътуване, след края му ще имам тройно повече работа от обичайното

Точно същото, с добавката, че помнят всеки път, когато съм отсъствала, но абсолютно не помнят когато ме ангажират извънредно - я вечер, я събота...  за по час, примерно.

  • Харесвам 5
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Аз съм се примирил, че за един дълъг период от време моите ваканции са обвързани с училищните такива. 

Хубаво е, човек ако иска да има няколко деца, да помисли предварително и да вмести появата им в рамките на разумен период, че може докато най-малкото изкласи да получи бонус внуци от от най-голямото. 

Иначе имам възможност за 30 дни годишно работа от където има нет и пак нещата са на кантар.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 9 часа, Velyana каза:

Незнам дали въпроса ти е само за България , но има и доста хора във форума в чужбина, където отпуската е по- вече от 20 дни.
Аз имам например 33 дни отпуска и 400 извънердни часа- което автоматично означава , че следващата година ще съм има няма 4-5 месеца отпуска. 😂

А реално може ли да ползваш тази отпуска? Аз имам колеги с много отпуска от натрупване и in lieu от извънреден труд, но е трудно да я ползват, заради естеството на работата. 
 

Аз имах 42 дни отпуска миналата календарна година, за тази ще ги сметна януари. В тези дни са включени допълнителните дни, които ни дават всяко лято (работим на 4 дневна работна седмица) и дните покрай празниците (за всеки дълъг уикенд дават още един ден) и дните между Коледа и нова година, когато офисите са затворени. Много от дните са staycation, няма как да пътуваме през цялото време. 
 

От две години имаме опцията да работим дистанционно от няколко избрани държави за 1 месец и от всякъде в Канада за два месеца, аз не съм се възползвала. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

а защо се намесва изобщо възможността за дистанционна работа? практически вече много професии могат да се работят така, и доста хора го правят, но това как помага за пътувания тип развлечение? на пасивна почивка е ясно, че след цял ден лежане по плажове не е особен проблем да седнеш за час на лаптопа и да отметнеш леко имейли и дребни неща, но при активни пътувания с обиколки и разглеждане някак не е ок да се чувстваш на разположение на всеки, точно когато си имаш собствени планове, да му вдигаш телефони или разпъваш компютри

 

така че според мен е редно да не го броим това за отпуска, иначе ще излезе, че маса народ сме постоянно в такава, само защото не сме длъжни да висим в офиси и само по IP-то могат да ни видят къде сме 🙂

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 39 минути , antea каза:

а защо се намесва изобщо възможността за дистанционна работа? практически вече много професии могат да се работят така, и доста хора го правят, но това как помага за пътувания тип развлечение? на пасивна почивка е ясно, че след цял ден лежане по плажове не е особен проблем да седнеш за час на лаптопа и да отметнеш леко имейли и дребни неща, но при активни пътувания с обиколки и разглеждане някак не е ок да се чувстваш на разположение на всеки, точно когато си имаш собствени планове, да му вдигаш телефони или разпъваш компютри

 

така че според мен е редно да не го броим това за отпуска, иначе ще излезе, че маса народ сме постоянно в такава, само защото не сме длъжни да висим в офиси и само по IP-то могат да ни видят къде сме 🙂

Да, дистанционната работа не се брои за отпуска разбира се, но си е хубава възможност. Примерно един месец работа от Хърватска може да се съчетае с 2-3 седмици отпуска преди или след този месец. И така като цяло малко разчупваш сивото ежедневие и рутината и се получава добре 🙂.  

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Добре, ама защо човек ще иска да работи един месец от Хърватска? За мен докато съм на работа съм плътно заета поне от 9 до 17.30ч, понякога и повече, но да кажем че това е регламентирано. Да плащам за хотел/ квартира само за да мога вечерта/ евентуално уикенда да излезна не ми се връзва финансово. Отделно, в договора ми пише откъде работя хоум офис и всякакви "трудови злополуки" няма да се уважат, ако не съм работила на адреса. Имам хоум офис, но освен да пусна пералня и нещо друго неангажиращо вкъщи за друго няма време, така че да, спестява ми някакво време за транспорт и някои неща, които мога да свърша набързо и между другото, но е много далеч от отпуска и свободно време. Когато съм в отпуска си делегирам всички права във всички системи и не чета поща и не работя. Евентуално ако нещо много спешно изникне - си вдигам телефона, но това се случва рядко. По отношение на отпуската - имам 25 дни, 20 + 5 за ненормиран работен ден и като се сложи и дете в ученическа възраст, времето, в което мога да си позволя да пътувам е ограничено. По-продължителните пътувания са лятото и пролетната ваканция, другото е по някой уикенд, евентуално с късно тръгване в петък. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Георги Матеев

Тая тема определено не е за мен. Но искрено съчувствам на всички, които зависят от отпуска и се налага да правят чудеса за да съчетаят всичко.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Смея се 6
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 минути , Бръмбар каза:

Когато съм в отпуска си делегирам всички права във всички системи и не чета поща и не работя. Евентуално ако нещо много спешно изникне - си вдигам телефона, но това се случва рядко.

 

Късметлийка! А аз ползвам уикенди и част от отпуска да си свърша служебната работа, която изисква спокойствие и съсредоточаване, на работното място няма възможност за това. На почивка в България е пак същото.

Само като се кача на самолет, изключвам телефоните и потъвам в нелегалност. Това ми е реалната ваканция.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 4 минути , Бръмбар каза:

Добре, ама защо човек ще иска да работи един месец от Хърватска?

е, ако човек е в ранните си 20 години, си е интересно 🙂 за хора със семейства не си го представям практично, да не кажа и реалистично, всички да се изместят накуп за месец някъде в чужбина, че и да се работи, че и да се разглежда, така де - казала си го и ти

 

а и темата май си е за лични пътувания, понякога ми прави впечатления, че хората (нямам предвид @Травеолани) омешват разни командировки с бюджет от работодателите си с пътешествия, а това не е честно! 😅

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Duke каза:

начален учител, зам. директор, главен инспектор, комуникационен мениджър и т.н.

... и в главна прокуратура :biggrin:

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 3 минути , Фил каза:

... и в главна прокуратура :biggrin:

А, моля, моля, тя не работи в Главна прокуратура, а е Главна прокуратура... 😛

  • Смея се 7
Връзка към мнение
Дани Магелани
В момента, Duke каза:

А, моля, моля, тя не работи в Главна прокуратура, а е Главна прокуратура... 😛

А ти винаги виновен...

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 27 минути , antea каза:

е, ако човек е в ранните си 20 години, си е интересно 🙂 за хора със семейства не си го представям практично, да не кажа и реалистично, всички да се изместят накуп за месец някъде в чужбина, че и да се работи, че и да се разглежда, така де - казала си го и ти

 

а и темата май си е за лични пътувания, понякога ми прави впечатления, че хората (нямам предвид @Травеолани) омешват разни командировки с бюджет от работодателите си с пътешествия, а това не е честно! 😅

Да, точно за хора без деца е идеално и много мои колеги се възползваха и работиха от различни държави по света за месец + малко отпуска и бяха доволни. За нас също е непрактично, защото сме с две ученички и няма как да изпуснат толкова време от училище 🙂.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
36 minutes ago, Дани Магелани said:

А ти винаги виновен...

Щом общественият интерес го налага, няма къде да шава.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, Lyubina каза:

Може и да не съм права, но от моята "камбанария" си позволявам да завиждам на всички, които имат възможност (макар и от време на време) да работят дистанционно.

Мъжът ми работи само home office от 13 март - началото на пандемията. Позитивното е, че се търкулваш от кревата и си в "офиса". Това теоретично означава, че може и да пътува, докато е на работа / да работи от всяко място с достъп до интернет, спънката при него е, че отговаря за проекти на корпоративни клиенти, което го ангажира с много онлайн срещи (някои с камера), изискващи добра концентрация, големи монитори, бърз интернет. Т.е. не го виждам на работа с коктейл на плажа и лаптоп в скута. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 минути , chandni каза:

Позитивното е, че се търкулваш от кревата и си в "офиса"

 

По време на ковидЯ забелязах, че колкото повече човек стои в къщи, толкова по-бездомен вид има.

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 17
Връзка към мнение

Аз съм с 25 дни + 1 за рождения ден, 3 за доброволчески инициативи. Отделно работа по празници и натрупани извънредни часове докарват някой и друг ден. Лошото на последните е, че са рядкост откакто съм на ръководна позиция и от мен не зависи оперативната работа, а само хората, които я изпълняват. Затова и рядко ми се полага и налага да се докопам до такива.
 

Легално имаме право да работим дистанционно извън България до 30 дни и само в държави, където компанията ни има регистриран офис, което лимитира вариантите до около 50 държави. А естеството на работата ми е да съм предимно в срещи, което още по-драстично намалява бройката до такива с малка часова разлика ако не искам да работя посред нощите. 
 

колкото до отпуската, винаги когато мога се опитвам да прехвърлям между 5-10 дни, да има за черни дни и дълги или спонтанни пътувания. Гледам при планирането максимално уикенди да използвам или празници (като няма да се изкарват пари и допълнителни дни от тях поне да не се губят 😂😂😂), останалото дълги уикенди. 
 

А ако шефът ми беше във форума нямаше да му виждаме очите, той обожава да пътува и поне в това отношение каквото и когато поискам като отпуски обикновено се одобрява бързо и лесно 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, Травеолани каза:

А реално може ли да ползваш тази отпуска? Аз имам колеги с много отпуска от натрупване и in lieu от извънреден труд, но е трудно да я ползват, заради естеството на работата. 
 

Аз имах 42 дни отпуска миналата календарна година, за тази ще ги сметна януари. В тези дни са включени допълнителните дни, които ни дават всяко лято (работим на 4 дневна работна седмица) и дните покрай празниците (за всеки дълъг уикенд дават още един ден) и дните между Коледа и нова година, когато офисите са затворени. Много от дните са staycation, няма как да пътуваме през цялото време. 
 

От две години имаме опцията да работим дистанционно от няколко избрани държави за 1 месец и от всякъде в Канада за два месеца, аз не съм се възползвала. 

33 дни отпуска съм длъжна да ги взема същата година, но извънредните часове мога и да си ги влача с години или да ми ги изплатят. Но аз предпочитам да са ги взема като свободни дни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Zaro каза:

 

По време на ковидЯ забелязах, че колкото повече човек стои в къщи, толкова по-бездомен вид има.

 

Честно казано предпочитам работа от вкъщи и "бездомен вид" пред алтернативата да вися в задръстванията в час пик. Особено в неговия случай - офисът им е на другия край на града, час и половина - два не му мърдат в посока. Вместо да си пие кафето на спокойствие вкъщи и да си подрежда мислите за предстоящия работен ден,  той трябва да се бори с безумния градски трафик. Но това е тема на друго предаване.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Бездомния вид беше в началото, поне за мен. После почнах да се гримирам, да си правя косата и да съм прилично облечена все едно съм в офиса. Поне аз така по-добре се чувствам. Сега ходя един път в седмицата в офиса (не всяка седмица). Ами неудобно ми е, некомфортно ми е, времето ми за мен го губя в пътуване и трябва да се занимавам с офис драма, която ненавиждам. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ненавиждам онлайн срещите, защото така или на живо, все продължават по 10-12 часа. Ако сме face-2-face поне няма друга работа през това време. Ако сме on-line текущата ми работа си върви и трябва и нея да върша между другото. От това куцат и двете. Или пропускам части от дискусиите, или след това трябва да наваксвам с текущите задължения. Но никой не ми плаща за извънредно висене в офиса (нито ми дават компенсация за допълнително изработените часове). Затова, по-добре да съм в Амстердам, макар че никак не го харесвам като град (то не че го и виждам с този график, но и летището му ми е достатъчно 😉 ). Ако пък случайно вземем, че свършим по-бързо може някой ден да успея да се разходя в свободните следобедни часове до някое близко градче/селце 🙂 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Моят шеф пътува почти нонстоп по света. Финансите не позволяват да се възползвам да пътувам от дори една малка част от картбланша, който имам за пътуване. Все пак да уточня, че кратки уикенд пътувания из Европа отдавна са ми скучновати и от години не съм правил.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Много интересна, някак отрезвяваща тема. На човек му олеква като знае, че не е сам в това и че и при други не е толкова лесно, колкото изглежда по снимки.

Но не знам от срам ли, или от страх да не му завидят, не се включи някой, който наистина успява да прави по 20+ дестинации, 10+ нови държави на година. 🙂

 

Аз съм със стандартна БГ отпуска, понякога има 2-3 дни отгоре. Детето, да е живо и здраво, е първокласник, така че за дълъг период от време ще сме абонирани за ваканциите.


ПП: за мен също пътуване, съчетано с работа, не е пътуване. Само и единствено изключване на телефони, мейли и т.н. работни неща. Работодателите трябва да осъзнаят, че служителите имат нужда от това изключване. После са по-продуктивни.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, deian каза:

Само и единствено изключване на телефони, мейли и т.н. работни неща. Работодателите трябва да осъзнаят, че служителите имат нужда от това изключване.

Много често се случва да звъня на колеги и отсреща да ми съобщават, че не могат да съдействат, защото са в отпуск. Странно ми е да си взел дни уж да отпочиваш, а в същото време вдигаш служебен телефон и те ангажират с всевъзможни въпроси, за много от които нямаш възможност да реагираш от разстояние. Веднъж бях направила грешката да взема служебен телефон по време на къс отпуск и в работно време получавах обаждания буквално през половин час от заместващия ме. Оттогава служебното телефонче престоява на бюрото, звънят ми на личния само при крайно неотложни въпроси (но той често е в самолетен режим :grin:).

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.