Прескочи до съдържание

Ресторанти в София


Мрън

Препоръчани мнения

Ресторант "Лебед" на Панчарево зарежда(ха) пресни риби от пазара в Тесалоники. Имаше рибен ресторант "При Яфата" на Иван Асен, но според Гугъл е перманентно затворен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При желание може да се доставя, в Метро има доста прясна и явно стига.

В Мадрид, който е на 500км от морето е пълно с рибни кръчми, въпрос на желание.

Не търся да е ловена същия ден, но прясна риба значи на 2-3 дни стояла на студено.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 9.09.2019 г. в 20:37, Alexander каза:

Забелязвам, че излиза на мода този тип готвене - sous vide. Ако се готви по този метод, почти няма да има месо което да не става за стекове, но за мен хубав  стек значи хвърлено на скарата дебело парче, без никакви предваритлени процедури, готвения,  маринати, сол, подправки  и т.н. Единствено  накрая само сол на люспи ако има, ако не някаква по-едра.

Да ви вкарам малко хорър:crazy::crazy::crazy:Тоя начин на готвене е опасен, според мен. Защото се готви на ниска температура, ако не се лъжа, около 57 градуса. А ботулиновата бактерия, при такава температура не се унищожава.

Ако после се допече на скарата, няма проблем. Но при sous vide си има риск от заразяване / не дай Боже / с Clostridium Botulinum.

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Alexander каза:

Имам питане относно рибен ресторант в София, ако има такъв.

Не ме интересуват мекотели и морски дарове, само риби.

Някой попадал ли е на такова място?

Единственото което е важно  е да използват прясна риба.

Препоръчвам това квартално заведение. Няколкото пъти, които съм хапвала там, ми е било вкусно. Може да попитате за прясна риба.

Screenshot_20190920-210617.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 20.09.2019 г. в 16:27, Alexander каза:

Имам питане относно рибен ресторант в София, ако има такъв.

Не ме интересуват мекотели и морски дарове, само риби.

Някой попадал ли е на такова място?

Единственото което е важно  е да използват прясна риба.

Да се намери читав рибен ресторант, че и с прясна риба, в София, е трудна работа. Откакто затвориха "Тамбукту" преди десетина години, няма истински рибен ресторант. В последните години съм яла прясна риба в гръцкия "Густоза" в Слатина. Говориха ми наскоро за друг гръцки, рибен "Корабчето" на ул. Денкоглу, но те се изнесоха в Керамоти цяло лято и не знам дали са се прибрали в София. И не съм сигурна дали наблягат на рибата или на калмари те. Също така познати са ми препоръчвали риба при Масимо, но аз друго ядох там. Накратко, не съм особено полезна, но за съжаление в София отдавна няма истински доказан рибен ресторант. Все пак при гърците можеш да хапнеш пресен лаврак и ципура, ако те устройва такава риба. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 20.09.2019 г. в 17:10, Alexander каза:

При желание може да се доставя, в Метро има доста прясна и явно стига.

В Мадрид, който е на 500км от морето е пълно с рибни кръчми, въпрос на желание.

Не търся да е ловена същия ден, но прясна риба значи на 2-3 дни стояла на студено.

В Метро прясната риба се зарежда 1 ден седмично(ако съм запомнила правилно). Та едва ли може ресторант да има всеки ден прясна риба ако зарежда от там. 

В "Да Масимо" през лятото със сигурност има прясна риба.  

 

За мен "прясна риба" само покрай морето, моля. 😉 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 часа, Isa каза:

В Метро прясната риба се зарежда 1 ден седмично(ако съм запомнила правилно).

Зареждането в Метро е два пъти в седмицата - дни вторник и петък. Знам със сигурност, защото сме питали на щанда и точно тези дни са ни рибните дни вкъщи... 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 14 часа, Isa каза:

В Метро прясната риба се зарежда 1 ден седмично(ако съм запомнила правилно). Та едва ли може ресторант да има всеки ден прясна риба ако зарежда от там. 

В "Да Масимо" през лятото със сигурност има прясна риба.  

 

За мен "прясна риба" само покрай морето, моля. 😉 

Да не те отчая, но и там нямаш никакви гаранции у. Дори на рибната борса във Варна половината риба е размразявана и замразявана по много пъти и се води прясна.

Почти целогодишно има чернокоп, ако не питаш изрично, се продава за пресен..а и има вид на такъв.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , Alexander каза:

Почти целогодишно има чернокоп, ако не питаш изрично, се продава за пресен..а и има вид на такъв.

Ще те коригирам - ако не покажеш, че знаеш, ще ти го продадат за пресен. Прясно изваден от фризера. 😄

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
On 9/20/2019 at 5:44 PM, AlexandraKo said:

Да ви вкарам малко хорър:crazy::crazy::crazy:Тоя начин на готвене е опасен, според мен. Защото се готви на ниска температура, ако не се лъжа, около 57 градуса. А ботулиновата бактерия, при такава температура не се унищожава.

Ако после се допече на скарата, няма проблем. Но при sous vide си има риск от заразяване / не дай Боже / с Clostridium Botulinum.

Ако не се лъжа, тази бактерия съществува в анаеробна (безкислородна) среда, а при су вида, дори и да е вакуумирана храната, пак има остатъчен кислород. Вътре в самото месо не би трябвало да има от бактерията. Рискът е много, много, много нисък - не знам да има такъв регистриран случай, където и да е. А и наистина храната винаги се довършва на скара/тиган/горелка.

 

http://www.douglasbaldwin.com/sous-vide.html#Safety_Pathogens_of_Interest

 

https://np.reddit.com/r/sousvide/comments/42dubm/the_science_about_botulism_for_sous_vide/

Връзка към коментар
преди 9 минути , bronc каза:

Ако не се лъжа, тази бактерия съществува в анаеробна (безкислородна) среда, а при су вида, дори и да е вакуумирана храната, пак има остатъчен кислород. Вътре в самото месо не би трябвало да има от бактерията. Рискът е много, много, много нисък - не знам да има такъв регистриран случай, където и да е. А и наистина храната винаги се довършва на скара/тиган/горелка.

 

http://www.douglasbaldwin.com/sous-vide.html#Safety_Pathogens_of_Interest

 

https://np.reddit.com/r/sousvide/comments/42dubm/the_science_about_botulism_for_sous_vide/

Бактерията може да бъде унищожена, но отделеният от нея ботулинов токсин остава...

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , neuromancer каза:

Има ли значение дали покажеш, че знаеш? Тя рибата си е същата...

Цената ли ти намаляват? Или вадят скрити запаси?

Нещо не ми разбра майтапа. Ако не знаеш, че чернокопът е есенна риба, ще те баламосват, че е прясна. Което не я прави по-лоша по никакъв начин.

По-скоро намирам за изключителна отживелица от времето на Балкантурист ширещата се евтина лъжа по нашето черноморие. Сядал съм в съседни кръчми, където ми продават един и същи чернокоп за прясна риба и за замразена, щото още не и е дошъл сезонът.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , AlexandraKo каза:

Бактерията може да бъде унищожена, но отделеният от нея ботулинов токсин остава...

Това би трябвало да важи и при високотемпературната обработка

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 8 минути , neuromancer каза:

Това би трябвало да важи и при високотемпературната обработка

Не, не е така, при 100 градуса, спорите се унищожават и бактерията не може да излезе от състоянието на спора, за да произведе токсин.

Докато , при ниските температури на готвене, спорите са живи.

Ето тук,  разбираемо, че е дълго за обяснение:)))

 

http://www.medik.bg/?page=cat&id=70

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 24.09.2019 г. в 15:33, Alexander каза:

Да не те отчая, но и там нямаш никакви гаранции у. Дори на рибната борса във Варна половината риба е размразявана и замразявана по много пъти и се води прясна.

Почти целогодишно има чернокоп, ако не питаш изрично, се продава за пресен..а и има вид на такъв.

А кой говори за България изобщо? Не съм стъпвала на нашето черноморие от... не знам кога и нямам и това желание. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 24.09.2019 г. в 15:33, Alexander каза:

Да не те отчая, но и там нямаш никакви гаранции у. Дори на рибната борса във Варна половината риба е размразявана и замразявана по много пъти и се води прясна.

Почти целогодишно има чернокоп, ако не питаш изрично, се продава за пресен..а и има вид на такъв.

 

преди 15 минути , Isa каза:

А кой говори за България изобщо? Не съм стъпвала на нашето черноморие от... не знам кога и нямам и това желание. 

Ами пишем за Метро, ти предлагаш ресторант в София, после казваш, че само покрай морето има прясна риба и накрая казваш, че не говорим за България..

  • Смея се 2
Връзка към коментар
На 24.09.2019 г. в 13:37, chandni каза:

Зареждането в Метро е два пъти в седмицата - дни вторник и петък. Знам със сигурност, защото сме питали на щанда и точно тези дни са ни рибните дни вкъщи... 🙂

Вярно е, че зареждат вторник и петък, но това са и най-рисковите дни за купуване на риба там, защото продават първо, разбира се, старата - останала от преднито зареждане.
Аз лично подчертавам, че ми трябва прясна, защото ще се консумира сурова за суши и ми дават винаги прясна. 

Връзка към коментар

Знам, че тук май не е точно темата (но не намерих друга), но дали някой е оставал доволен от немски или чешки ресторант наскоро в София? От известно време си мисля и разглеждах из интернет, намерих два варианта https://bit.ly/35lEe0J или https://www.biroteka.bg/food.php , но нямам представа дали са читави местата. Благодаря предварително. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , darinamarinova каза:

Знам, че тук май не е точно темата (но не намерих друга), но дали някой е оставал доволен от немски или чешки ресторант наскоро в София? От известно време си мисля и разглеждах из интернет, намерих два варианта https://bit.ly/35lEe0J или https://www.biroteka.bg/food.php , но нямам представа дали са читави местата. Благодаря предварително. 🙂 

Паливеца не бих казала че е ресторант. По-скоро прилича на квартална кръчма. Иначе храната е хубава, ако обичате бургери, нямаше кой знае какво разнообразие извън това. Бира обаче наистина е доста разнообразна.

Връзка към коментар
преди 44 минути , darinamarinova каза:

намерих два варианта https://bit.ly/35lEe0J или https://www.biroteka.bg/food.php , но нямам представа дали са читави местата. 

Има избор от бири и на двете места, но храната (за мен) е неоправдано скъпа като за нивото на заведенията -  тиквени кюфтенца - 12лв. (едни магеланци редовно ме майтапят за тия кюфтенца :grin:) ,картофи чипс - 8лв. :rolleyes:

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@savagejo и @Фичо (е,аз тиквени кюфтенца мога да си направя, говоря за наденички и другите основни яденета, за които доста ще се озоря 😄 ), и на мен ми се стори, че нямат богато меню, но поне надениците, ако са хубави, пак е задоволително. 🙂 Затова питам за друго място. Всяко второ място в София е италиански ресторант вече, започва да писва. @savagejo в квартала си имаме квартално заведение, където правят месо на дървени въглища и въпреки че има леко странен външен вид, може да бие доста "лачени" места 🙂 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.