Прескочи до съдържание

Ваксина срещу жълта треска - цена и място


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Телефонът за записване на час за поставяне на ваксина е  02/8312017-имунизационен кабинет в Столичното РЗИ.

Казаха ми ,че ваксината за жълта треска трябва да е поставена най-малко 10 дни преди пътуване и е задължително при пътуване  в  Аржентина и Бразилия.

Връзка към мнение

Не са били съвсем точни. Зависи къде ще ходите.

Така ми казаха по телефона днес. Следобяд звънях и ме попитха за къде ще пътувам, обясних и отговорът беше посочения по -горе. Аз за себе си имам притеснения , тъй като всякакви насекоми много бе хапят и мисля да я направя ваксината.

Да се бях сетила по-рано, можеше и хепатита да направя, но сега няма да има време за трите приема. Дано всичко е ок и не се стига до извънредни ситуации.

Връзка към мнение

Щом имаш десетте дена и се притесняваш, направи. Тя важи поне 10 години, за бъдещи пътувания. Иначе ухапвания от комари е добре да се избягват и по други причини.

Ето обхвата yf_southamerica_forweb.jpg

https://www.cdc.gov/yellowfever/maps/south_america.html

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
Преди 1 час, feel_the_rush каза:

Здравейте! Колко по-рано трябва да се сложи жълтата треска, за да има ефект?

Тя е еднократна ваксина и няма значение. При поставянето на ваксината ми казаха , че трябва да е не по- малко от 10 дни преди пътуването.

Редактирано от liliya
Връзка към мнение
преди 6 минути , feel_the_rush каза:

Здравейте! Колко по-рано трябва да се сложи жълтата треска, за да има ефект?

Цитат

Най-добре е имунизациите да бъдат направени 6 до 8 седмици преди пътуването (максимум 4 седмици преди него), за да бъде съобразено поставянето на ваксините с тяхната съвместимост и за да се изгради постваксинален имунитет, включително и при тези, които изискват приложение на повече от една доза за завършване на имунизационната схема. 

от сайта на Националния център по заразни и паразитни болести.

Връзка към мнение

Благодаря за информацията. Аз също имах време да поровя и liliya е прави - 10 дни преди пътуване. 6 до 8 седмици е по-скоро като обща препоръка за всички ваксини. Намерих един документ на Световната здравна организация, където са тествали точно това. 10 дни след поставяне на ваксината 80 до 100% от хората имат изградени антитела. За 28 дни процентът е 99. При самото издаване на жълтата книжка се записва, че започва да важи 10 дни след ваксиниране. Мисля, че информацията може да е полезна всеки да си направи сам сметката. Източник - https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr5907a1.htm

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, 10 дни е миниумумът за жълта треска, но имайки предвид, че е възможно да се проявят неразположения, а ваксината важи за 10 години (даже май вече е еднократна и не се подновява), е по-добре по-рано, отколкото скоро преди пътуването.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Здравко Ангел

Актуална информация относно ваксината за жълта треска. Ваксината струва 112 лева.

Ваксинацията е с вечен срок, преди е била с трайност 10 години, но вече се поставя еднократно.

Обадихме се предварително и ни записаха час седмица след обаждането.

Това са телефоните: 02/ 831 20 17; 02/ 813 04 98.

Много са любезни дамите, които поставят ваксината.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 8 минути , Здравко Ангел каза:

Обадихме се предварително и ни записаха час седмица след обаждането.

Това са телефоните: 02/ 831 20 17; 02/ 813 04 98.

Много са любезни дамите, които поставят ваксината.

На кой от двата адреса на Националния център по заразни и паразитни болести?

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 12 минути , Дани Магелани каза:

Този на Опълченска и Сливница, всъщност самата сграда се води на ул. Враня 20

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Дани Магелани каза:

На нито един - това е сградата на Столичната регионална здравна инспекция.

преди 47 минути , Здравко Ангел каза:

Този на Опълченска и Сливница, всъщност самата сграда се води на ул. Враня 20

Столична РЗИ е това. В НЦЗПБ вече няма имунизационен кабинет.

 

Сайт: http://srzi.bg/kabineti

 

Редактирано от Еmilia
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
plamen.p.ivanov@gmail.com

Ето и допълнителна информация за тези като мен, които не могат да открият ваксината в София.
Тя се предлага в Солун на този адрес:

a.       26th October Street, no. 64

b.      1st floor

c.       Daily, Monday to Friday 9:00 to 13:00

Цената ѝ е 32 евро. А парите трябва да се преведат по следната сметка: IBAN:  GR6101101060000010678057216  The corresponding to the account name is “ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΠΑΣΤΕΡ

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здрасти Пламен,

 

Може ли да ми кажеш как да се свържем с клиниката в Солун. Те само ги продават или ги и поставят? Даваът ли документ "жълта книжка"

 

Поздрави,

Коста

Връзка към мнение

Малко актуална информация по темата. От няколко дни има наличен "Стамарил" в дистрибуторите на лекарства.Днес си успях да купя една ваксина.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Стамарил вече се слага 1 път и важи за остатъка от живота, както са писали @Здравко Ангел. Отново има недостиг в световен план - сестрата в здравния център ми обясни, че Санофи-Пастьор я произвежда само във Франция.

Да не наплаша някой, но страничните ефекти били в 2 посоки - оток на грабначния мозък и развиване на болестта. Първото се лекува стандартно за 10-ина дни в болница и не оставя трайни увреждания у пациента. Във втория случай шансовете не са толкова на страната на пациента. По данни на производителя 1 на 500 000 ваксинирани умира от ваксината. Иначе, ако правилно съм запомнил, 2-ма на 500 000 ваксинирани развиват болестта и 1 на 300 000 има оток на гръбначния мозък.

Статистически погледнато, шансовете за странични ефекти са ниски. Ако погледнем нещата в перспектива - ако ваксинират 400-те милиона жители на ЕС, би следвало 800 човека да не оживеят.

И все пак е по-вероятно да не сте точно този 1 от 500 000, отколкото да се опазите от хиляди комари, които разнасят болестта в съответната държава.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Ние си я поръчахме в аптека и я донесоха на следващия ден. Слага се някъде, където имат жълти книжки и могат да ви подпечатат слагането й. (Ние ползваме ДКЦ  Грийнберг, но реално може почти навсякъде, не е нужно да е в национален център)
Ние сме правили и Хепатитните - без никакви странични ефекти, но за тях се изисква много време за да се сложат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Задължителен ли е медицинския преглед преди поставяне на ваксината? Може ли да се плати само за поставянето на ваксината и получаване на сертификата и да се мине без преглед? Вижда ми се излишно плащането за чисто формален преглед.

  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Само за протокола, ваксина за жълта треска вече не е задължителна при влизане в Кения. Вече не я изискват и при влизане в Република Южна Африка, ако се идва от Замбия или Зимбабве, както беше преди. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.