Прескочи до съдържание

Ваксина срещу жълта треска - цена и място


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Говорих с РЗИ София, ето инфо, ако някой друг с дете планира:
- Няма проблем да се сложи на 4г (не знам Вита защо пишат на сайта си 6г, не съм говорила с болницата)
- До три дни преди поставянето на ваксината детето се води на личния му лекар, за да даде бележка, че е здраво.
- Ваксината е тежка, вдига се температура и т.н. като грип, добре е няколко дни след поставянето да не се пътува, след 10тия ден има имунитет и е готово за следващите ваксини 🙂
- За менингит - препоръчителна, имат я
- За хепатит А и коремен тиф - препоръчителни, нямат ги, хората ходели да си ги слагат в Гърция, от там от медицински център давали бележка, която след това тук се записва в картона на детето. Хепатит А не се внасяла от 4 години, двудозова през 6мес. и за това ще се ходи два пъти до Гърция.

 

- В добавка: в момента има ваксини за жълта треска, но не е имало внос 4 месеца и не се знае колко бързо ще свършат, а ние влизаме в един период на пътуване всяка седмица и така до октомври, няма как да се ваксинираме сега. Ако после когато можем пак няма, от РЗИ ми казаха, че ще ни сложат ваксина на границата, за да ни пуснат, защото била задължителна за влизане в страната, което не знам на практика дали е така, но мисля, ако ти я набучат на границата и ти трябват 10 дни докато хване, в общи линии човек изкарва първите няколко дни скапан от ваксината и има имунитет чак като си тръгва, не ми звучи много окей.

 

Имах глупостта да се обадя на РЗИ заедно с половинката ми и той слуша инструкциите... май няма да ходим в Гамбия. 😞 И на още много други места. Засега.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Доста странни неща са ви казали. Както всяка една ваксина, и тази за жълта треска понякога дава странични ефекти като неразположение, но в никакъв случай това не е нормата. Аз нямах никакви проблеми с нея, нито някой май познат, който я слагал.

 

Ваксината за коремен тиф я има в аптечната мрежа и може да си я закупите отделно. Всеки лекар ще ви я сложи. Същото важи и за Хепатит А. Но и двете имат нужда от няколко дози.

 

Бих се обадила на Вита за второ мнение, без да казвате, че питате за дете. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, Mary каза:

@neuromancer за посещение в Рио трябва ли да имам ваксина?

Колко необходима е реално?

по принцип се препоръчва от няколко години, дотогава по крайбрежието след планините нямаше 

никой в Бразилия не проверява или пита за ваксина

евентуално ако пътувате от Бразилия в някои съседни държави може и да искат, не знам, мен са ме питали веднъж за Перу, за Парагвай съм чел че искали

Ако няма да стоите много време в райони с жълта треска и не се оставяте да ви изядат комарите няма нужда.

преди 2 часа, Coo каза:

- Ваксината е тежка, вдига се температура и т.н. като грип,

тия неща са в някакъв процент от случаите, не съм изпитвал такова нещо вкъщи

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Разбира се, че всеки реагира на ваксините различно. Може и да не вдигне Т. Но на мен ние ми е окей да слагаме ваксина сега - ние пътуваме вдругиден сутринта и не ми се рискува да ми провали пътуването. После се прибираме за малко, може би тогава, после пак заминаваме...

Тифоидни ваксини се оказа, че няма към точно този момент, може би преди е имало.  @feel_the_rush Ти помниш ли каква марка си слага и кога?
Че е дете има значение понеже хепатитните ваксини са Adult и Junior различни продукти/опаковки.

Като цяло е хубаво всичките тези ваксини да ги има поставени, трябва да ги таймирам във времето да не му претоваря организма. Може да звънна на Вита, макар че половинката ми след като присъства на разговора сутринта вече взе решението, че няма да се ходи. 😞 Много ми скапа планирането, иначе на лозунги да ходим тук и там няма равен.

Връзка към мнение
преди 1 час, neuromancer каза:

по принцип се препоръчва от няколко години, дотогава по крайбрежието след планините нямаше 

никой в Бразилия не проверява или пита за ваксина

евентуално ако пътувате от Бразилия в някои съседни държави може и да искат, не знам, мен са ме питали веднъж за Перу, за Парагвай съм чел че искали

Ако няма да стоите много време в райони с жълта треска и не се оставяте да ви изядат комарите няма нужда.

тия неща са в някакъв процент от случаите, не съм изпитвал такова нещо вкъщи

Аз да попитам при кацане в Бело Оризонте от Сан Пауло и обратно Бело Оризонте - Рио дали искат и гледат ваксинация, според теб?. В Бело Оризонте само кацаме и излитаме, иначе ще сме в Оуро Прето и Тирадентес.

Знам, че е добре да я сложа, ама не знам защо още се противя на тази идея.

Връзка към мнение

За жълта треска ли? За 15тина години никога не са ме питали за ваксина за жълта треска в Бразилия, нито на влизане, нито вътре, то не навсякъде има. Вероятно има милиони хора в Сао Пауло и Рио, които не са ваксинирани, защото до 2017 бяха извън обхвата.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, neuromancer каза:

по принцип се препоръчва от няколко години, дотогава по крайбрежието след планините нямаше 

никой в Бразилия не проверява или пита за ваксина

евентуално ако пътувате от Бразилия в някои съседни държави може и да искат, не знам, мен са ме питали веднъж за Перу, за Парагвай съм чел че искали

Ако няма да стоите много време в райони с жълта треска и не се оставяте да ви изядат комарите няма нужда.

тия неща са в някакъв процент от случаите, не съм изпитвал такова нещо вкъщи

2018 никой не ни е искал/търсил ваксина срещу жълта треска, а освен в Рио, бяхме и във Фос до Игуасу, Пуерто Игуасу, отскочихме и до Парагвай.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Coo каза:

Разбира се, че всеки реагира на ваксините различно. Може и да не вдигне Т. Но на мен ние ми е окей да слагаме ваксина сега - ние пътуваме вдругиден сутринта и не ми се рискува да ми провали пътуването. После се прибираме за малко, може би тогава, после пак заминаваме...

Тифоидни ваксини се оказа, че няма към точно този момент, може би преди е имало.  @feel_the_rush Ти помниш ли каква марка си слага и кога?
Че е дете има значение понеже хепатитните ваксини са Adult и Junior различни продукти/опаковки.

Като цяло е хубаво всичките тези ваксини да ги има поставени, трябва да ги таймирам във времето да не му претоваря организма. Може да звънна на Вита, макар че половинката ми след като присъства на разговора сутринта вече взе решението, че няма да се ходи. 😞 Много ми скапа планирането, иначе на лозунги да ходим тук и там няма равен.

За ваксината за тиф ли каква марка е била? Не съм си слагала от нея, само се поинтересувах и се отказах, главно заради нуждата постоянно да бъде подновявана. Имам жълта треска.

 

За жълтата треска се препоръчва да се сложи минимум 10 дни преди пътуване, за да може да се изградят антитела. Просто го имайте в предвид.

 

Препоръчах да се обадите във Вита, за да питате за ваксините като цяло, за да чуете и тяхното мнение по въпроса. Затова ви препоръчах да не казвате, че е за дете, защото нали минимумът при тях е 6г. Иначе просто ще ви кажат, че на деца не слагат и ще приключи разговорът.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Някой има ли опит с поставянето на ваксина в съседна нам държава - Турция, Гърция, Северна Македония или Румъния? Оказа се, че в цялата страна никъде няма ваксина и нямат яснота кога ще получат зареждане.

Връзка към мнение
преди 55 минути , Guinness каза:

в съседна нам държава - Турция, Гърция, Северна Македония или Румъния

Тук има някакъв списък на клиники в Атина и Букурещ, които са отбелязали, че поставят. Дано е от полза.

https://www.istm.org/AF_CstmClinicDirectory.asp

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Guinness каза:

Оказа се, че в цялата страна никъде няма ваксина и нямат яснота кога ще получат зареждане.

 

Според Националния център по заразни и паразитни болести (вече нямат ваксинационен кабинет)
със нарочна заповед са определени следните центрове за ваксинация срещу жълта треска:

Ето центровете от наредбата:

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2017/10/31/yf_kabineti.pdf

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Guinness каза:

Някой има ли опит с поставянето на ваксина в съседна нам държава - Турция, Гърция, Северна Македония или Румъния? Оказа се, че в цялата страна никъде няма ваксина и нямат яснота кога ще получат зареждане.

В аптеки Фрамар нямат ли? Преди около месец оттам изровихме, никъде другаде нямаше.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Търсих ваксина в София доста време, включително и лично ходих в РЗИ, но безуспешно. В края на краищата, разбрах че за моята дестинация Гана поставят на летището, на цена 20 USD!!! Проверих на сайта на летище Акра, и там също е упоменато за имунизационен кабинет. Като пристигнахме в Акра, веднага се явихме в кабинета и ни поставиха ваксините за по 20 долара. Така че е възможно и в други летища да поставят и най-добре проверете за това.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, rosendinkov каза:

 Така че е възможно и в други летища да поставят и най-добре проверете за това.

Преди много години, когато ходих за първи път в Бразилия, бях попаднал на информация, че всеки който кацне в Манаус - Северна Бразилия навътре в Амазонската джунгла, и няма ваксина, му я бият безплатно на място. Вече може и да не е безплатно, но за такива високо рискови места, със сигурност има пунктове на летищата, където поставят ваксината при влизане.
Специално за Гана рискът е напълно оправдан, защото от 38 смъртни случая от жълта треска общо в Африка за година и половина до август 2022 г., 21 са само в Гана.
( по данни на СЗО https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2022-DON405 )

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Колумбия слагат на който иска, включително на чужденци- безплатно. Има пункт и  на летището Ел Дорадо.

 

видео 

https://www.facebook.com/watch/?v=734538641002987

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Да дам малко инфо по темата, че ваксината за жълта треска голяма липса я е хванала по аптеките. Оказа се, че във Варна има център, който явно се снабдява по алтернативни канали и имат наличности, когато никъде другаде няма. Може да е полезно ако някой е на зор. Центъра е 'Бляк сий медицински център'. Цената е малко по-висока спрямо комбинацията купена ваксина + поставяне в РЗИ, 130 лева към момента.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, при полет Европа - Найроби (престой около 14 часа за прекачване) и след това Найроби - Йоханесбург (връщането е по същите отсечки) - нужна ли е ваксина за жълта треска?

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 24.12.2023 г. в 22:17, r_nikolov1 каза:

Здравейте, при полет Европа - Найроби (престой около 14 часа за прекачване) и след това Найроби - Йоханесбург (връщането е по същите отсечки) - нужна ли е ваксина за жълта треска?

И аз съм със сходен казус Европа - Найроби - Занзибар и обратно. Ние летим до ЮК и никъде не намирам адекватна информация за Европа. За самите Африкански държави повечето, които са незасегнати от жълтата треска изискват ваксини при пристигане. Ако престоя е над 12 часа. 
ако някой има повече информация, ще е супер ако сподели. 
 

Връзка към мнение
На 24.12.2023 г. в 15:17, r_nikolov1 каза:

Здравейте, при полет Европа - Найроби (престой около 14 часа за прекачване) и след това Найроби - Йоханесбург (връщането е по същите отсечки) - нужна ли е ваксина за жълта треска?

Изисква се ваксина за транзит над 12 часа 👍

 

@kavesy вижте тук , сайтът показва идентична информация на Тиматик ( системата, която ползват а/к за необходимите документи )

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Супер, мерси. Според тази проверка дори ако летя директно от Кения до ЮК не се изисква ваксина. Както и във всички ЮК страници намирах само препоръки за такава, но не и изискване за допускане в страната. 
 

ние на отиване сме с кратък престой и за тогава поне е ясно, че няма нужда от ваксина. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 2.03.2023 г. в 11:07, Mario Chipev каза:

СРЗИ ми се обадиха, че са им доставили ваксина. Не знам колко голяма е партидата, но записах приятелката ми под номер 105.

Ходих да си презаверя книжката - имат все още.

 

И надявам се полезно за тези, които имат предишна ваксинация със Stamaril (предполагам и за други препарати може да е валидно).

Ако ваксинацията е направена в предишните 10-15 години, можете да си презаверите валидността с доживотна ("for life") в СРЗИ.

Т.е. проверява се книжката и сертификата и се бие втори печат за валидност.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.