Прескочи до съдържание

План за Рим, Ватикана, транспорт и др.


Zaro

Препоръчани мнения

Да ползвам темата, вместо да отварям нова.

Работно време на "Св. Петър" 07-18ч. означава, че последното влизане е в 18ч., нали? Т.е. ако съм влезнал в 17:45ч. няма да ми дадат 15 минс да напусна къщата, или? Освен това какво мислите за асансьора в базиликата, струва ли си?

Никога не съм влизала малко преди да затворят, но предполагам, че в 18 ч. ще те помолят да напуснеш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да ползвам темата, вместо да отварям нова.

Работно време на "Св. Петър" 07-18ч. означава, че последното влизане е в 18ч., нали? Т.е. ако съм влезнал в 17:45ч. няма да ми дадат 15 минс да напусна къщата, или? Освен това какво мислите за асансьора в базиликата, струва ли си?

 

Според мен не означава, че последното влизане е в 18. А е по-рано, кога обаче не мога да кажа. 

За асансьора си заслужава, пак зависи дали човек е склонен да се натовари физически или не. 

 

И друг път съм споделял в магеланци, че от многото възможности за платена гледка, от покрива на паметника на Виктор Емануил II е измуително - 360 градуса. Тогава човек може да се наслади на културното напластяване и да разбере защо го наричат Вечния град. На купола на Св. Петър е по-странично и по-високо (и там си заслужава). Подобно е в Париж с Нотр Дам и Айфеловата кула.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Обикновено не пускат ако остава половин или един час до края на работното време, но не знам тук колко е точно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А защо ти е да чакаш до 17:45? Доста по-рано опашките изчезват. 

Няма да чакам унишлено. Въпросът ми по-скоро е дали ще ме юрнат в 18:00 да си ходя илил тогава ще е последният влезнал.

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте!

 

Като новобранец във форума се извинявам,че нахълтвам в чужда тема с въпрос,но не мисля че е необходимо да отварям отделна(честно казано даже и незнам дали мога).

Организираме първото си посещение в Рим и благодарение и на Вашия(вече и наш) форум сме подготвени на теория за почти всичко.

Интересувам се от предплатени карти за нет,които да ползваме за смартфон или таблет.

Има ли,на кои оператори,на какви цени и т.н.? Ако някой от Вас има представа и желае,нека да драсне някой ред.

Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Здравейте!

 

Като новобранец във форума се извинявам,че нахълтвам в чужда тема с въпрос,но не мисля че е необходимо да отварям отделна(честно казано даже и незнам дали мога).

Организираме първото си посещение в Рим и благодарение и на Вашия(вече и наш) форум сме подготвени на теория за почти всичко.

Интересувам се от предплатени карти за нет,които да ползваме за смартфон или таблет.

Има ли,на кои оператори,на какви цени и т.н.? Ако някой от Вас има представа и желае,нека да драсне някой ред.

Благодаря предварително!

 

Прегледай тук: http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Italy

 

Не знам до колко сайта се поддържа редовно, но поне е нещо като старт. Изглежда, че няма сериозни бюрократични пречки, само паспорт и някакъв номер, който лесно се генерирал онлайн. 

 

Откакто ЕС започна да ограничава роуминг тарифите има добри предложения и от нашите оператори, без да се занимаваш с всичката логистика при взимане на чужда карта. Например на мтел за 5.90 на ден (ако картата ти е на частно лице): http://www.mtel.bg/rouming-tarifen-plan-eu-roaming-unlimited 

 

И другите оператори може да имат подобни предложения. Ето теленор: http://www.telenor.bg/bg/content/%D1%80%D0%BE%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B3

Връзка към мнение

До скоро имах една карта на мтел и съм ползавал неколкократно ънлимитеда за 5.90 - не е ефтино,но е супер удобно.Минах на bob,защото не исках пак двугодишни договори,но там я няма тази,според мен заслужаваща си,тарифа. Когато се прехвърлях само това не го съобразих. Гледах го и теленора - там удобството е че може да се използва и с предплатена карта, но е 200 мб. за 7 дни - 15.99 . Ще мисля вариянт в оставащите дни.

Пък в края на краищата най-вероятно и без нет се оцелява в странство! :biggrin:

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, ние сме компания от 6 човека и на 6.07 ще сме в Рим - и бихме искали да си наемем екскурзовод и транспорт до вила Десте и т.н , тъй като никой от нас не ги е посещавал - Може ли да ни ориентирате към кого да се обърнем и какво долу - горе ще ни струва .Хотелът ни е на Термини -от веригата ВВ- Каса Серафина Ще се радвам и ако ни ориентирате и къде да похапваме вечер.Радвам се ,че има хора като Вас , които да облекчават трудностите на тези , които сами организират своите пътувания.

Връзка към мнение

и бихме искали да си наемем екскурзовод и транспорт до вила Десте 

 

За Тиволи (вила д'Есте) метро линия B до спирка Ponte Mammolo. Слизате и отвън си хващате автобус Cotral до Тиволи. Ще се справите, екскурзоводът ви е излишен.

 

Сега проверих, в понеделник вилата е затворена.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много Ви благодаря за информацията - направо е безценна - не се бях сетила да проверя работното време.Който се е сетил да направи този сайт/ не знам правилно ли се изразявам/ да приеме моите огромни благодарност - УНИКАЛЕН Е - няма къде другаде да намериш толкова подкрепа и информация.След като в понеделник не работи - дали в неделя ще мога да се вредя - мисля че ще има много хора - а и незнам колко време ще ми отнеме да го разгледам .Ако може в неделя - тогава Ватикана трябва да ми остане за понеделник  и пак ще ми е необходим екскурзовод,защото другите две семейства са го посещавали вече и няма да искат да дайдат с нас - Вие какво ще ме посъветвате :huh:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

След като в понеделник не работи - дали в неделя ще мога да се вредя - мисля че ще има много хора - а и незнам колко време ще ми отнеме да го разгледам .Ако може в неделя - тогава Ватикана трябва да ми остане за понеделник  и пак ще ми е необходим екскурзовод,защото другите две семейства са го посещавали вече и няма да искат да дайдат с нас - Вие какво ще ме посъветвате :huh:

 

По принцип този сайт е създаден именно да си помагаме и споделяме съвети, идеи. По-добре се подгответете предварително. Тук има доста информация. Няма смисъл да давате пари за екскурзоводи, които ще изсипят едно количество информация, която 90% ще забравите.  :)

 

Рим не е построен за един ден и няма как да бъде разгледан от един път. Моят съвет е акцент върху подготовката и четене. 

Връзка към мнение

Дааааааааааа, много интересна информация има тук.......даже вече почти промених плана си - вместо да  се опитвам да посетя  "всички"  туристически обект - по добре да се насладя на удоволствието от не толкова популярнете места - хълма Авентин/ до този момент даже не бях чела нищо за него/ ит.н. и след това да имам желанието да ходя в Рим и пак, и пак - отколкото да се отекча от опашки, от безкрайно обикаляне - и информация ,която наистина може би няма да запомня.Като се върна ще разказвам :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По принцип този сайт е създаден именно да си помагаме и споделяме съвети, идеи. По-добре се подгответете предварително. Тук има доста информация. Няма смисъл да давате пари за екскурзоводи, които ще изсипят едно количество информация, която 90% ще забравите.  :)

 

 

 

Казаното от теб, Бояне, е и така, и не точно така. Това го пиша не за да имам удоволствието да се противопоставям на тезата ти, а за да кажа, че понякога "НАТГЕО", "Лоунли планет" и проч., както и нашата обща култура, не ни стигат за чудовищния (в културно отношение) Рим. Ето, аз горещо ти препоръчвам да вземеш някой ден долуприложения синьор Андреани, за да ти покаже висш римски пилотаж, след която би въздъхнал и си казал: "Кво вадис, Бояне..." :)

 

Апропо, римската колегия е доста силна и ескурзоводите и туристическите придружители на български са стойностни. Туй от първа ръка.

 

Да допуснем, че ще правим ватиканското сефте. Понякога, ама само понякога, струва ми се, един компетентен анализ, направен от когото трябва, би бил по-полезен от доморасла самоподготовка, направена надве-натри.

 

За протокола:

Градът Рим е на това мнение:  http://www.cittametropolitanaroma.gov.it/attachments/article/258/Elenco_Guide_Turistiche_aggiornate_al_3giugno2015.pdf

 

Родните екскурзоводи в Рим чакат на: http://italiagid.jimdo.com/%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BE/%D1%80%D0%B8%D0%BC-%D0%B8-%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно по тази причина си мисля, че един източник на богата история за Ватикана би бил доста по-полезен, както и от Нат Гео, така и от екскурзовод на място. Както сам казваш, Рим е необятен, за това е и наивно да очакваме някой екскурзовод, пък макар и супер факир, да успее да предаде всичко в рамките на един час. 

 

Някой наема ли се да систематизира добри книги, енциклопедии, каквото щете още за историята на Рим? Мисля, че по този начин като се подготвим предварително, когато времето не ни е толкова скъпо, ще е доста по-добре, вместо да наваксваме празнините на място, било то с екскурзовод или прост книжен пътеводител. 

Връзка към мнение

За книжни формати "История на изкуството" Джансън в 4 тома. Рим е представен силно в 1 том (античност), 2 том (средновековие), 3 том (ренесанс и барок). За мен е най-доброто четиво за изкуство и архитектура на български (споменавал съм го това) и начинът на представяне е добре систематизиран.

 

В торент сайтовете има видео на Кенет Кларк "Цивилизацията" в 10 части. Малко е ретро видеото, но е добро. Книгата "Цивилизацията" бледнее пред томовете на Джансън. 

 

За исторически книги има голямо разнообразие, но не мога да препоръчам. Не съм сигурен дали е нужно да се набляга много на исторически данни. По-скоро не или спрямо обектите.

 

Има един тънък момент, по-практически да се подготвяме. Т.е. спрямо това, което градът предлага в днешно време, а не да се наблегне на някоя книга за Борджиите или някоя тухла за Древен Рим. Няма лошо, ама главата ни може да гръмне. Рим е многопластов, градът предлага автентични, цели монументи от всички епохи на Западната цивилизация от античността до днес. С това е уникален и единствен.

 

Тръгвайки от последното изречение и ако съм начинаещ. Бих направил следното:

- влизам в tripadvisor - things to do http://www.tripadvisor.com/Attractions-g187791-Activities-Rome_Lazio.html

И само набелязвам обектите. Не е задължително да спазваме сляпо класацията, но щом като сравнително по-неизвестна църква като Санта Праседе е на 19 място от 546, е добре да се замислим и по-скоро да се включи. Това е огромният плюс на трипадвайзър, защото пишат много хора, а не мнението на някой си (както е по пътоведителите). 

 

- Втори етап. Набелязаните обекти да се осъществят в маршрути в google maps. Тук е моментът да предложа ако някой иска да отвори тема как да правим маршрути. Не е кой знае какво, но си има тънкости.

 

- Трети етап. Четене, гледане и слушане. За да придобиеш по-цялостна, но повърхностна представа за Рим, бих включил обекти от всички епохи. Така при следващо ходене ще знаеш на какво да наблегнеш и на какво не. Подготовката е спрямо обектите.

Пример: любим период ми е Ренесансът и там акцентирам, преповтарям, за сметка на катакомбите, които не бих ги повторил, но си имат своята стойност. Но тук изборът е индивидуален. 

 

- Четвърти етап. Проблемът идва, че става трудна задачата да отсееш времевите периоди, кое, как, какво. Затова си има сайтове, форуми, блогове и се пита. Най-лесно е да се спрем на някоя клиширана програма, но нали сме мислещи същества. Изисква се усилие. Може да ни впечатли повече раннохристиянската църква Санта Констанца с мозайките й (да не мислите, че влиза в стандартните маршрути), отколкото поредната претруфена барокова църква, но пък по-централно разположена. Вижте квартала Копеде с италианския Гауди, ама в гида на Nat Geo пише ли за квартала? Еми не, еми тогава четем от интернет.  :)

 

- Пети етап. Окончателно си планираме маршрута, като се съобразяваме с редица органзационни трудности. Например голяма част от църквите (за всяка се проверява по отделно) не работят на обед и добре е да планираме как да си запълним времето. След като сме понатрупали познания поглеждаме по форумите какво пише (като магеланци) и евентуално правим корекции.

 

- Шести етап. След като се завърнем доволни в България, влизаме в някой форум (например магеланци) и пишем следното:

- "Да, оказахте се прави. Леко резюме на пътешествието. Дъра-бъра, дъра-бъра. Градът е... (всякакви епитети, по-скоро позитивни)."

И щом се чувствате щастливи, значи ви е "хванал вируса", започвате по-често да пописвате. А тези от вас, най-дейните, получават виртаулно потупване по рамото и покана, на която е изписано: "Добре дошли в римския клуб".  B)

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Тук е моментът да предложа ако някой иска да отвори тема как да правим маршрути. Не е кой знае какво, но си има тънкости.

Предложението се приема :) , би било полезно да споделиш твоите тънкости ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предложението се приема :) , би било полезно да споделиш твоите тънкости ;)

 

Е, чудя се сега на кого да прехвърля пуснатата "котва" :). Ама и аз не съм ги осъщестявал, само съм гледал клипчета в youtube. Друга идея е да се пусне отделна тема. Честно казано Георги най добре обяснява стъпка по стъпка, както с airbnb темата.  :rolleyes:

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, от 22 г. живея в Рим и пътувам из Италия непрекъснато....така че мога да дам съвети на всички, които желаят това, от гледната точка на местен човек и на италианско-български гражданин.

Адриана, точно твоят съвет ми е необходим. Искам да видя зоопарка в Рим, разглеждала съм сайта му, но не мога да се ориентирам от къде точно е входа. А не ми се иска да се окажа от единия му край и да обикалям оградата, докато нацеля от къде се влиза...

Връзка към мнение

Искам да видя зоопарка в Рим, разглеждала съм сайта му, но не мога да се ориентирам от къде точно е входа. 

 

Тук е мястото близо до галерия Боргезе, в парка е входът.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тук е мястото близо до галерия Боргезе, в парка е входът.

А как се стига до там с градски транспорт? Не виждам спирки наблизо, а на сайта им пише, че се достига с метро и автобус (а в спомените ми беше, че е пишело за трамвай).

Редактирано от Еmilia
Връзка към мнение

116 е номерът и маршрут https://www.google.c...8&oe=UTF8&msa=0. Последната му спирка е в парка. Удобен е за всички обекти във вила Боргезе.


 


В 11-то мнение в тази тема може да видиш и видео.


Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.