Прескочи до съдържание

План за Рим, Ватикана, транспорт и др.


Zaro

Препоръчани мнения

Понеже съм диване на връх Бъдни вечер и Коледа ще съм в Рим, хаха. ^_^ Дали ще има изобщо нещо работещо тогава или ще трябва да се отдам на разходки (които обожавам така или иначе)?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже съм диване на връх Бъдни вечер и Коледа ще съм в Рим, хаха. ^_^ Дали ще има изобщо нещо работещо тогава или ще трябва да се отдам на разходки (които обожавам така или иначе)?

 

Аз съм била за Коледа и Бъдни вечер в Рим. На Коледа улиците бяха празни, но не съм ходила до централната част, та там може и да е имало туристи и нещо отворено. Иначе италианците си правят официален обяд семейно на Коледа. Бъдни вечер не го празнуват. На 31 декември имаше свободно посещение на Ватиканските музеи и ходихме да ги гледаме. Запомнила съм, че на първи задължително се ходи на пиаца Навона на разходка. Иначе за нова година бяхме на гости на италианско семейство и те ни бяха поканили да гледаме стрелбите в 12 ч. отвисоко. Понеже живея в Люлин не се впечатлих от видяното.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Септември месец имахме горе- долу същото време в Рим, но от Фиумичино. Равносметката ми е, че за толкова кратко не си заслужава. На отиване бяхме в ужасно задръстване, после ни нападнаха разни "гладиатори" - рекетьори и от бързане да видим нещо не видяхме май абсолютно нищо. Поне по едно еспресо да бяхме пили. Рим е за опознаване с престой там, не за надбягване с времето. Може пък на нас да ни е бил такъв късмета.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Планираме 4-5 дневна разходка в Рим първата седмица на март. Не сме купили билети още. За първи път ще сме с най големия ни син, който е на 8 г. и се чудя как ще издържи на дългите разходки, разглеждане...какво би му било интересно. Четох че има хубаво зоо. какво друго можем да посетим с него? някакви идеи?

 

Мисля да му вземем скутера иначе сигурно ще мрънка че много се върви...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте! Планирала съм понеделник за Ватиканските музеи. Според вас да си взема ли онлайн билети или да си спестя по 4 евро на човек? Става въпрос за началото на февруари, т.е. не е в разгара на сезона.

Редактирано от Deska
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

И ние се завърнахме от Рим icon_wink.gif
Програмата я изпълнихме на 95% - доволна съм, видяхме, хапнахме, разходихме се icon_smile.gif

Четенето тук и в forummama в продъление на месец ми помогна страшно много - никъде не 
сме чакали, на всякъде минахме бързо и всичко беше точно. Споделям преживяванията си с вас, дано да е полезно за плануващите разходката си до Рим.
ето на кратко какво бяхме планували и как го изпълнихме:

Билетите - Ryanair - 250 лв за 2-ма, не съм дебнала промоции, защото трябваше да бъде в 
удобни дати за нас и да се съобразим с много неща.

Надявам се като го сложа в цитат да се свие и да не заема целият екран.

Цитат
1-ви ден 03.03
Излитане от Букурещ. Оставихме колата в паркинг до летището. 80 лей за 3-те дни. В 
цената влиза трансфер от и за летището. Много коректни и бързи - доволни сме от 
паркинга.
Полета беше в 10 часа, минахме бързо проверките. Четох, че след определена бройка на пътниците всички багажи се качват в багажно безплатно, за да не се претъпква салона, за това бързахме да сме 1-ви на опашката, че да не се мотаме на летището после. Качваха само твърди куфари обаче. Ние бяхме с раници и се успокоих. Тази практика я нямаше на Чампино. Кацнахме в рим 10 мин по-рано към 11 
без 5. Бях запазила предварително билети за СИТ бус по 4 евро. След кацането бързахме 
за автобуса /всички бягаха към спирката ххахах/. Влязохме в автобуса и имаше останали 
само 5 свободни места. Мислех си, че понеже имаме платени билети за този час и имаме 
"запазени места". На връщане обаче останових, че не е така. КОйто превари, той завари. 
Няма такова нещо като 1-во хората с онлайн билети или предварително купени. На връщане 
всички се блъскат, ръчкат и хора с купени билети гледаха как заминаваме и остават да 
чакат следващия автобус - след час.

Към 12 пристигнахме на Термини. Запазих хотел до гарата Rome with Love. Рейстинга беше 
9 в booking. Останахме доволни, голяма чистота, много прилична стая. Явно е апартамент 
и собствениците са направили 3 стай за гости и се грижат добре за тях. Закуската беше 
кроасан с напитка по избор /в кафе на 2 пресечки от хотела/.
Оставихме багажа в хотела и започнахме с плануваната програма.
Хванахме метро от Термини и слязохме на Circo Massimo. Целта - баните на Каракала. 10 
мин до тях , разгледахме за 30 мин. Много ни хареса!
След това се насочихме към портокаловата градина. Минахме покрай Циркус Максимус 
градината с розите /за жалост нямаше все още рози/. 1-во влязохме в "градина" със 6 
портокала и останахме разочаровани. Отидохме до Малтийския орден за снимка през 
ключалката. На връщане се оказа, че Портокаловата градина е  малко по-доло от където 
сме си мислели. Вратата за излизане в дясно беше затворена и се ядосах, че ще трябва да 
се върнем по целият път от Циркус Максимус и товага да тръгнем към следващата цел, но 
веднага след портокаловата градина има път и директно излизаме на кръстовището, където 
минахме през Устата на истината /не сме влизали, имаше хора и не ми се чакаше/. 
Снимахме се до Форум Боариум, Храма на Херкулес и фонтана. През моста към Трастевере. 
Бях планувала да хапнем сладолед или да вечеряме там, но не открих плануваната 
сладкарница, а беше рано за вечеря. Доста бързо се придвижвахме. Аз бях предвидила 
много повече време, но всичко в Рим е на "една" крачка и цялата ми програма беше 
изпълнена в 1/3 по-рано от предвиденото. Врътнахме се на бързо и минахме по моста на 
обратно. На острова хапнахме сладолед /Мнооооого ми хареса със шамфастък и още 2 ама не 
помня какви бяха/. Минахме покрай театъра на Марсел. ПРОПУСНАХМЕ ЕВРЕЙСКОТО ГЕТО. На 
горе към паметника на Виктор Емануил 2, Капитолийски Хълм. Там много ми хареса! Покрай колоната на Траян и 
тръгнахме в посока пиаца Република. Влязохме да разгледаме в Basilica of St. Mary of 
the Angels. След това към Термини, намерихме си 1 ресторантче и хапнахме там. След това 
лека разходка по уличките и към хотела

Ден 2 - 04.03

Термини, метрото, спирката Отавиано. Купих билети за музейте предварително, след голямо 
чудене и НЕ СБЪРКАХ! След слизане от метрото всички "бягаха" към музейте и Св. Петър. В 
началото не се ориентирахме на къде да тръгнеме за музейте, но видях табела и се 
оказахме пред голяма опашка. Дясната беше за нас - влязохме бързо минахме скенери и на 
касата за групи взехме билетите - общо 3 мин. Като цяло минахме  бързичко музейте. Най
-много ни впечатли египетският музей. Основно заради него исках да влезем в музейте. 
Там прекарахме 30 мин, а залите са 2 малки. Хареса ни картинната галерия - уникален 
таван. Капелата не ме впечатли - очаквах явно нещо по-внушително заради извесността 
явно. Тръгнахме по левият изход и след 3-4 зали се осетих и погледнах записките - 
трябва да излезем на дясно през изхода за групи, за да не чакаме отново за Базиликата. 
Отново влязохме в капелата и се въртяхме присламчвайки се към една група от Некитайчета 
хахахахха. Разгледахме базиликата и после от входа  в дясно взехме билети от 8 евро за 
ансансьора. чесно казано никой не го провери, можеше и от 6 да вземем и на слизане и 
отиване не ги погледнаха. Качихме се набързо до купола. Имаше голям ватър и се гласеше 
да вали. Напраихме по някоя снимка. Разходихме се после на долния етаж имаше за 
хапване, но решихме да ядем на друго място, все още беше около 11 и нещо. Доста сме 
бързи icon_smile.gif Снимахме се на площата и тръгнахме към замъка Сант Анжело. Не сме планували да 
влизаме. Минахме по моста и към площад Навона. Не ни впечатли и минахме транзит. Покрай 
Пантеона за снимка. Ядохме страшна пица в една улична пицария - ZaZa. Към фонтана ди 
Треви. Хапнахме сладолед в много добре оценена Tripadvisor Galateria Valentino, но 
чесно казано не ми хареса /този, който ядох на острова на Трасвере беше много по-
вкусен/. Kъм испанските стъпала. Пиаца Пополо. Хълпа Пинчо после отново в посока испанските стъпала. ПАк вървяхме много напред с времето и решихме извън програмата да посетим криптата на Капучините /дали се произнасят така/. Беше интересно! М/у забележителностите видяхме 4-те фонтана на едно кръстовище и още няколко. Прибрахме се до хотела за 1 час почивка и после излязохме да хапне в едно заведение из раьона.

3-ти ден 05.05 
НЕДЕЛЯ - голям дъжд до 11 часа.С метрото до спирка Circo Massimo. Към касата на Палатин - бяхме 2-рите в .8.20. Взехме билети и решихме да влезем да разгледаме Палатин и форум 1-во за да може да спре дъжда за Колизеума. Бързо разглеждаме Палатин. Форума много ни хареса и ни впечатли, но времето развали разходката и снимките ни. към 11 има няма...бяхме мокри и слънцето взе да се показва. На таресата на фона на Колизеума се наснимахме и излязохме от близкия изход за Колизеума. Пак по бързата опашка. Нали си имаме билети и пак страшно бързо влязохме  - 3-4 мин. Излязохме от КОлизеума и се запътихме към Basilica of Saint Clement. Имаше служба и само влязохме и излязохме. Бях чела за заведение на име Luzzi, ухаеше страхотно, но беше 11.30 а те отварят в 12ч. Мнооооого исках да изчакаме ама 30 мин да вися на крак...е не icon_smile.gif По Via Merulana и там щяхме да хапнем някъде. Натъкнахме се и на една уникална Галатерия. Много награди и дълга история. Отвън чакаха 30 човека, влизаш взимаш билетче и си чакаш реда. Изтеглих номер 70, а на таблото пишеше 45 номер... 20 мин чакахме, но нещата на витрината можеха и 30 мин да ме задържат там icon_smile.gif Казва се Pasticceria Regoli. Полета ни беше за 18:20, а сега беше 13:00. Чудехме се какво да правим и отидохме в хотела да си хапнеме сладките на спокойствие в хотела, Явно след нас нямаше хора и стаята не беше оправена - намазахме отново icon_smile.gif 14.30 тръгнаме от хотела да се разходим и съвсем случайно влязохме в Термите на Диоклециан , оказаха се че също са безплатни през този ден. Доста голям музей и Термите ни впечатлиха. 15.15 отидохме на спирката на СИТ БУС, влязохме от 1-вите, а беше голяма ръчканица... В Автобуса има Wi-Fi качихме снимка 2 във Facebook icon_smile.gif Беше на 2 етажа и разглежахме на път към летището.
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

Ще ми кажете ли малко повече за летището Чампино. Планирам да направим един спринт за 15 минути от кацането на самолета до автобуса, защото пристигаме в 21.15, а има автобус в 21.30, който не ми се иска да изпускаме. По-принцип е доста оптимистично, но вижда ли ви се и реалистично? Ако приемем, че полетът няма да закъснее и организацията ще тече нормално...

Връзка към мнение

Прекалено оптимистично е да очаквате да минете паспортна проверка и да излезете от летището за 15 минути, дори и в случай на подранил с няколко минути полет...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тоес да не си насилваме късмета и да си букнем за след час? Питам, защото не зная колко голямо е летището. Има летища, където е напълно възможно да се излезе за 15 минути. При други пък вероятността е нулева. Това летище от кои е? Ако примерно те извозват с автобус и на автобуса му трябват поне 5 минути да стигне до входа на летището, после имаш да вървиш поне още 5 до паспортен контрол и после 10 минути до спирката на автобуса, значи няма как да се случи :)

 

Сега виждам, че в условията на Ситбус пише Wherever you miss your bus due to flight delay your ticket is still valid for any other departure of our bus throughout the same day. Това означава ли, че все пак мога да букна за 9.30 и ако не успеем да ползваме следващия в 10.15. Няма да е точно поради закъснение на полета :)

Редактирано от Алекс
Връзка към мнение

Здравей,

летището не е голямо, извозват те с автобус, но от моя опит най-много време се губи от момента на кацането до момента на качването в автобуса....и 15 минути е твърде оптимистично.

Но ако говориш за SITBUS, ние си бяхме купили онлайн билети за автобуса 1 час след полета ни, но се оказа че този преди това е закъснял и се качихме без проблем. Никой не направи проблем за часа за който са билетите...

Връзка към мнение

Супер :) Благодаря ти много за полезната информация. Да, за ситбус. Тогава ще букна по-ранните, пък ако е писано да стане, ще стане. Можеш ли само да ми кажеш, като излезем от летището накъде трябва да се отправим за автобусите.

Връзка към мнение

Летището е толкова малко, че и да искаш не може да се объркаш. След като излезеш от залата за пристигащи срещу теб са офисите за закупуване на билети за автобусите( ако вече не си ги купила онлайн) . Излизаш навън и се оглеждаш...:) пак срещу теб леко вляво са спирките на автобусите. Ще ги забележиш без проблем. Обикновено има хора да чакат ...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
На 3.07.2014 г. в 10:55, maialearrosto каза:

Да допуснем, че не ни се купува "Рома Пас", но искаме да видим Колизеума, Римския форум и Палатинския хълм. В този случай е добре да си купим общ билет (ит. ingresso: Colosseo + Palatino (biglietto cumulativo) € 8,00) Този билет е валиден два дни, днес можем да разгледаме Колизеума, а утре - другите неща. Има и други т.нар. комулативни билети. Източник: http://www.archeoroma.com/orari_delle_principali_aree_archeologiche.htm

 

Може ли по-подробно да го обясните това. Ще бъдем двама човека. Какво трябва да направим?

Благодаря!

Връзка към мнение
преди 9 минути , dmovdid каза:

Може ли по-подробно да го обясните това. Ще бъдем двама човека. Какво трябва да направим?

Благодаря!

И сега става така, но цената не е актуална. В момента струва 12 евро това удоволствие. Отиваш рано сутринта на касите и си взимаш. Ако има много опашка на Колизеума, отиваш на някоя от другите 2 дестинации и от там взимаш билета, защото ще има по-малко опашки.

Ако си купиш билета онлайн, мисля че има такса от 2 евро.

Връзка към мнение

Благодаря много за бързия отговор!

12*2 Евро на човек. Нали така?

А кой от всичките видове билет е този? Има такова разнообразие, че трудно се ориентирам.

Благодаря!

Връзка към мнение

Благодаря за отговорите!

В Колизеума има толкова опции, че тотално можеш да се объркаш.

Имам и един въпрос за Ватикана. Тъй като ще бъдем в Рим в края на месеца ще се опитаме да се възползваме от безплатната неделя. Но не ми е ясно какво губим и какво печелим от това. 

-С безплатното посещение доколкото разбрах ще можем да разгледаме Ватиканските музеи. 

- А ще можем ли да отидем до Базиликата и Сикстинската капела?

- Можем ли да използваме аудио гид?

Благодаря!

Д

Редактирано от dmovdid
Връзка към мнение
Преди 1 час, dmovdid каза:

Благодаря за отговорите!

В Колизеума има толкова опции, че тотално можеш да се объркаш.

Имам и един въпрос за Ватикана. Тъй като ще бъдем в Рим в края на месеца ще се опитаме да се възползваме от безплатната неделя. Но не ми е ясно какво губим и какво печелим от това. 

-С безплатното посещение доколкото разбрах ще можем да разгледаме Ватиканските музеи. 

- А ще можем ли да отидем до Базиликата и Сикстинската капела?

- Можем ли да използваме аудио гид?

Благодаря!

Д

Базиликата е отделно и е безплатна. Капелата е към музеите, но там и с пари е лудница, а когато е без пари, не ми се мисли.

Връзка към мнение

В края на септември има два дни с безплатен достъп до Musei Vaticani -  27.09, когато е Световният ден на туризма и по целия свят много забележителности приемат туристи безплатно, както и 30.09, когато е редовната безплатна неделя. Тоест имате шанс да се пробвате или направо да влезете два пъти. На това място и двайсет посещения са му малко.

За аудиоводача не мога да ти кажа, не съм взимал. За мен тази книга, заредена в киндъла с text-to-speech е върхът на сладоледа.

 

За Колосеума имай предвид, че новите билети са хиляда вида, каквото и да избереш - чети внимателно условията, защото например за билетите с фиксиран час трябва да се явиш 30 минути по-рано, за да минеш проверка, а ако закъснееш с повече от 15 минути - билетът изгаря. Билетите пък, които не са с фиксиран час, са валидни след 1400 часа... и други подобни изгъзици, измислени от ирина бокова.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 2.02.2016 г. в 19:26, Nivea каза:

Планираме 4-5 дневна разходка в Рим първата седмица на март. Не сме купили билети още. За първи път ще сме с най големия ни син, който е на 8 г. и се чудя как ще издържи на дългите разходки, разглеждане...какво би му било интересно. Четох че има хубаво зоо. какво друго можем да посетим с него? някакви идеи?

 

Мисля да му вземем скутера иначе сигурно ще мрънка че много се върви...

Здравейте. Доколкото помня зоопаркът е на територията на вила Боргезе - ние бяхме в събота и имаше доста деца с родители (а и без деца) и си взимаха рикши да разгледат парка, който е огромен и доста красив. Може да го заведете в планетариума (бях гледала, че има доста неща специално за деца) и на Римския форум/ Колизеума, ако харесва историята. 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Десислава Георгиева

Здравейте,другата седмица пътуваме за Рим и исках да питам за парк Бургезе плаща ли се нещо (мисля да пропуснем галерията) и какво ни очаква вътре?

Ще спим около Термини и бих искала някой да препоръча готино място за хапване наоколо.

Освен това има ли задължителни места за хранене,които трябва да се посетят? Примерно най-хубавия сладолед,най-старото кафене и т.н

И редовния въпрос,по това време на годината как ще е с опашките за ватиканските музеи? Мисля да не купувам билети онлайн,защото фиксираният час ме притеснява.Дали ако изберем да отидем след 12 примерно,ще е по-добра идея? 

Благодаря предварително за отговорите! 🙂

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.